Reklama

Niedziela Lubelska

Lubelscy terytorialsi uczcili „Żołnierzy Wyklętych”

2LBOT

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dla żołnierzy 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej, która nosi imię majora Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora” – oficera AK i niezłomnego bohatera walk o niepodległą Ojczyznę, Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych", to szczególnie ważna data.

Jak co roku, 1 marca terytorialsi z Lublina, Dęblina, Białej Podlaskiej, Kraśnika i Zamościa uczestniczyli w oficjalnych uroczystościach organizowanych w swoich stałych rejonach odpowiedzialności, aby uczcić pamięć „Żołnierzy Wyklętych” i móc z dumą oddać im hołd. Wystawili warty honorowe przy pomnikach i tablicach pamiątkowych związanych z polskim podziemiem niepodległościowym po 1945 roku. Odwiedzili cmentarze, uporządkowali nagrobki i miejsca pamięci poświęcone ich bohaterskim czynom.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

1 marca - Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” jes uhonorowaniem najwyższej ofiary złożonej przez dziesiątki tysięcy żołnierzy podziemia powojennego w trakcie pierwszej komunistycznej dekady. Święto zostało ustanowione w 2011 roku. Data nie jest przypadkowa – 1 marca 1951 w mokotowskim więzieniu komuniści strzałem w tył głowy zamordowali przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – Łukasza Cieplińskiego i jego towarzyszy walki. Wiele lat od tego wydarzenia musiało upłynąć, zanim doceniono ofiarę jaką Niezłomni złożyli dla dobra swojej ojczyzny. W uzasadnieniu do projektu ustawy o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, jako święta państwowego zapisano: „jest to wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji patriotycznych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny (...). Narodowy Dzień pamięci „Żołnierzy Wyklętych” to także wyraz hołdu licznym społecznościom lokalnym, których patriotyzm i stała gotowość ofiar na rzecz idei niepodległościowej pozwoliły na kontynuację oporu na długie lata”.

Reklama

Dziedziczone tradycje

Tradycja polskiego podziemia niepodległościowego to jedna z najważniejszych wartości dla żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej, które stanowią podstawę do budowy tożsamości formacji. Decyzjami Ministra Obrony Narodowej jedenaście brygad nosi dziś imiona z grona „Żołnierzy Wyklętych”. Wśród nich są tacy bohaterowie jak: mjr Hieronim Dekutowski ps. „Zapora”, gen. bryg. Władysław Liniarski ps. „Mścisław", płk Łukasz Ciepliński ps. „Pług”, ppłk Gracjan Klaudiusz ps. „Fróg” „Szczerbiec”, ppor. Mieczysław Dziemieszkiewicz ps. „Rój”, rtm. Witold Pilecki ps. „Druh”, kpt. mar. Adam Dedio ps. „Marynarz”, gen. bryg. Elżbieta Zawacka ps. „Zo", gen. bryg. Stanisław Sojczyński ps. „Warszyc”, ppłk Stanisław Sędziak ps. „Warta”, ppłk Ludwik Marszałek ps. „Zbroja”.

Wręczenie sztandaru Dowództwu WOT

Warto podkreślić, że tegoroczne obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych miały dodatkową, szczególną wymowę dla żołnierzy WOT. Na Placu marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie, podczas uroczystego apelu, Prezydent RP wręczył sztandar Dowództwu Wojsk Obrony Terytorialnej. Matką Chrzestną sztandaru jest pani Halina Rogozińska ps. „Mała” lub „Niebieska” – żołnierz AK, łączniczka IV Obwodu Ochota w Powstaniu Warszawskim, a Ojcem Chrzestnym Prezes Światowego Związku Żołnierzy AK - pan Janusz Komorowski. Nadanie i wręczenie sztandaru jest dziś największym wyróżnieniem dla jednostki w Wojsku Polskim i stanowi nobilitację dla dowództwa i żołnierzy. Sztandar jest znakiem jedności formacji i symbolem etosu służby wojskowej.

2024-03-02 15:32

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież ws. ataku Iranu na Izrael: należy zrobić wszystko, aby uniknąć dalszej eskalacji

2024-04-14 13:47

[ TEMATY ]

Franciszek

PAP/EPA/FABIO FRUSTACI

Franciszek podczas niedzielnej modlitwy "Regina Caeli" w Watykanie zaapelował o pokój na Bliskim Wschodzie. Papież, odnosząc się do ataku Iranu na Izrael, powiedział, że należy zrobić wszystko, aby uniknąć dalszej eskalacji: "Wzywam was, abyście nie podejmowali żadnych środków, które mogłyby uruchomić spiralę przemocy i wciągnąć Bliski Wschód w jeszcze większy konflikt wojenny".

Izraelskie siły obronne ogłosiły, że w nocy z soboty 13 kwietnia na niedzielę 14 kwietnia w Izrael uderzyło ponad 300 irańskich rakiet i dronów, z czego 99 proc. zostało przechwyconych. Na chwilę obecną nie ma doniesień o ofiarach śmiertelnych i nie jest jeszcze nieokreślona liczba rannych.

CZYTAJ DALEJ

Kraków: 10 maja rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego Heleny Kmieć

2024-04-15 13:06

[ TEMATY ]

Helena Kmieć

Fundacja im. Heleny Kmieć

Świecka misjonarka Helena Kmieć została zamordowana w Boliwii

Świecka misjonarka Helena Kmieć została zamordowana w Boliwii

W piątek 10 maja o godz. 10.00 w Kaplicy pałacu Arcybiskupów Krakowskich odbędzie się pierwsza sesja trybunału w procesie beatyfikacyjnym Heleny Kmieć, który tym samym zostanie oficjalnie rozpoczęty. Podczas tego wydarzenia zostanie zaprzysiężony trybunał, który będzie przesłuchiwał świadków i zbierał inne dowody wymagane do przeprowadzenia rzetelnie postępowania. Od tego momentu Helena Kmieć będzie nazywana Służebnicą Bożą.

Choć samo rozpoczęcie procesu nie oznacza, że zakończy się on beatyfikacją, to jest to ważny etap na długiej drodze do ogłoszenia przez Kościół młodej misjonarki błogosławioną. Był on poprzedzony powołaniem postulatora, ks. dr. Pawła Wróbla SDS, który przy współpracy z wieloma osobami przygotował niezbędną dokumentację, zebrał świadectwa oraz różnego rodzaju materiały.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: obraduje Rada Kardynałów

2024-04-15 12:29

[ TEMATY ]

Rada Kardynałów

Episkopat Flickr

W Watykanie trwa spotkanie Rady Kardynałów w obecności papieża Franciszka - poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

W skład Rady Kardynałów, po odnowieniu tego gremium przez papieża 7 marca 2023 roku, wchodzą kardynałowie: sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin, gubernator Państwa Watykańskiego kard. Fernando Vérgez Alzaga, arcybiskup Kinszasy w Demokratycznej Republice Konga kard. Fridolin Ambongo Besungu, arcybiskup Bombaju kard. Oswald Gracias, arcybiskup Bostonu kard. Sean Patrick O'Malley, przewodniczący Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich, arcybiskup Barcelony kard. Juan José Omella, arcybiskup Quebecu kard. Gérald Lacroix, arcybiskup Luksemburga kard. Jean-Claude Hollerich oraz arcybiskup São Salvador da Bahia w Brazylii kard. Sérgio da Rocha. Sekretarzem jest bp Marco Mellino, biskup tytularny Cresima. Pierwsze spotkanie Rady w odnowionym składzie odbyło się 24 kwietnia 2023 r.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję