Reklama

Niedziela Łódzka

Abp Ziółek: miejsca w domu ojcowskim nie posiada się raz na zawsze!

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Antoni Zalewski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

- Okres Wielkiego Postu powinien być czasem naszego powrotu do Boga i nawiązania naruszonych relacji z innymi. Powrót, aby był autentyczny, wymaga oczyszczenia, zmiany i odnowy serca - mówił abp senior Władysław Ziółek podczas liturgii stacyjnej.

Ostatnim miejscem modlitwy stacyjnej w drugim tygodniu Wielkiego Postu był kościół św. Jana XXII. Mszy św. przewodniczył abp senior Władysław Ziółek.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podczas homilii łódzki biskup odniósł się do Ewangelii o Synu Marnotrawnym, jednej z najbardziej poruszających przypowieści biblijnych. Duchowny powiedział, czym jest grzech, nawrócenie i nieskończone Boże miłosierdzie. – W tych słowach zawiera się głęboka świadomość grzechu, nie ma żadnych roszczeń, jest świadomość własnej nędzy, zaprzepaszczonej szansy, doświadczonego upokorzenia. To pierwszy etap nawrócenia, zwrócenia się sercem do Boga i do ziemskiego Ojca – tłumaczył homileta, odnosząc się także do czułej postawy ewangelicznego Ojca. – Przywraca mu synowską godność, czego symbolami są szata, pierścień i sandały. Wydaje też wystawną ucztę na jego cześć, dając wyraz radości. Oto obraz miłosiernej miłości Ojca względem marnotrawnego syna – podkreślił duchowny, nawiązując kolejno do starszego syna w Ewangelii. – Jest on obrazem człowieka, który wypełnia formalnie, zewnętrznie przykazania Boże. Jest typem człowieka, który nie umie przebaczyć i gorszy się gestami miłosierdzia, nie żyje życiem Ojca, brak mu spontaniczności, radości, bezinteresowności. Jego nawrócenie jest trudniejsze niż młodszego syna. Trudno mu zrozumieć, że miejsca w domu ojcowskim nie posiada się raz na zawsze, że trzeba je ciągle odnajdywać, pragnąć współodczuwać z Ojcem, który wychodzi również i do niego w postawie dialogu i miłości – zauważył abp Ziółek.

W ostatniej części homilii abp Senior podkreślił, że każdy z nas może odnaleźć się w jednym i w drugim synu. Ich historia dotyczy grzechu, zerwania więzi z Bogiem i ludźmi, czyli tego, z czym i my zmagamy się na co dzień. – Okres Wielkiego Postu powinien być zatem czasem naszego powrotu do Boga i nawiązania naruszonych relacji z innymi. Powrót, aby był autentyczny, wymaga oczyszczenia, zmiany i odnowy serca. Przypowieść, o której dziś mowa w Ewangelii, zawarta jest w podróż każdego z nas z oddalenia spowodowanego grzechem. Trzeba się podnieść, ponieważ grzech poniża, upokarza, odbiera człowiekowi godność – mówił duchowny.

Reklama

Na zakończenie podkreślił rolę Boga, pierwszego wychodzącego na spotkanie bez względu na sytuację człowieka. – Bóg nigdy nie przestaje nam wybaczać, jeśli wracamy do niego z sercem skruszonym. Taki jest nasz Bóg-łaskawy i pełen miłosierdzia! – podsumował abp Władysław Ziółek.  

W trzecim tygodniu Wielkiego Postu Msze św. będą celebrowane w kolejnych łódzkich parafiach: 04.03.2024 – poniedziałek – par. pw. Matki Boskiej Różańcowej 05.03.2024 – wtorek – par. pw. św. Elżbiety Węgierskiej 06.03.2024 – środa – par. pw. Opatrzności Bożej 07.03.2024 – czwartek – par. pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski 08.03.2024 – piątek – par. pw. Najświętszego Serca Jezusowego (Julianów) 09.03. 2024 – sobota – par. pw. Matki Boskiej Bolesnej

2024-03-03 11:00

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Spotkanie bp. Marka Marczaka z alumnami roku propedeutycznego

2024-04-06 09:30

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archiwum parafii w Łasku Kolumnie

W wielkim tygodniu, tuż przed Triduum Paschalnym, alumnów roku propedeutycznego, którzy formują się przy parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Łasku - Kolumnie, odwiedził bp Marek Marczak – biskup pomocniczy archidiecezji łódzkiej.

CZYTAJ DALEJ

Papież na Forum Chrześcijańskie w Ghanie: potrzeba wspólnego świadectwa

2024-04-18 16:52

[ TEMATY ]

papież

forum

Ghana

PAP/ETTORE FERRARI

Jedność jest niezbędnym elementem do przyjęcia wizji Królestwa Bożego. Dlatego też istnieje nieodłączna więź między ekumenizmem a misją chrześcijańską. Papież Franciszek pisze o tym w przesłaniu na IV Światowe Zgromadzenie Globalnego Forum Chrześcijańskiego. Wydarzenie odbywa się w stolicy Ghany.

To ogólnoświatowe przedsięwzięcie ekumeniczne jest współtworzone przez chrześcijan wszystkich wyznań. Zostało zapoczątkowane w 1998 roku. Ma swoje lokalne odpowiedniki w wielu krajach świata. W Polsce jest nim Polskie Forum Chrześcijańskie.

CZYTAJ DALEJ

Fundacja Grupa Proelio: nowy przedmiot „edukacja zdrowotna” to permisywna edukacja seksualna

2024-04-19 14:27

[ TEMATY ]

edukacja

Adobe Stock

Od września 2025 r. w szkołach realizowany ma być nowy przedmiot „Edukacja zdrowotna”, który zastąpi „Wychowanie do życia w rodzinie”. - Ministerstwo Edukacji wraz z resortami zdrowia i sportu, pod przykrywką troski o zdrowie dzieci i młodzieży, planuje wprowadzić do szkół permisywną, deprawacyjną, edukację seksualną. W odróżnieniu od Wychowania do Życia w rodzinie nowy przedmiot może być obowiązkowy - alarmuje Grupa Proelio i zachęca do sprzeciwu wobec tych planów.

Ministrowie edukacji, zdrowia i sportu na wspólnej konferencji prasowej zapowiedzieli, że od września 2025 r. w szkołach realizowany ma być nowy przedmiot, który zastąpi „Wychowanie do życia w rodzinie” - „Edukacja zdrowotna”. Jego elementem ma być edukacja seksualna.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję