Reklama

Niedziela Rzeszowska

Te Deum Laudamus za 100 lat parafii w Rudnej Wielkiej

Niedziela rzeszowska 43/2012, str. 1, 4

[ TEMATY ]

parafia

jubileusz

Mszy św. jubileuszowej przewodniczył i homilię wygłosił bp Kazimierz Górny

Mszy św. jubileuszowej przewodniczył i homilię wygłosił bp Kazimierz Górny

Parafia Rudna Wielka została erygowana w październiku 1912 r. Wydzielono ją z parafii Świlcza. Zostały do niej przyłączone miejscowości: Rudna Wielka, Rudna Mała, Rogoźnica, a w późniejszym czasie z części Rudnej Wielkiej utworzono nową miejscowość - Pogwizdów Nowy. W roku 2006 bp Kazimierz Górny erygował nową parafię w Rogoźnicy.
Do powstania parafii przyczynił się dr hr. Stanisław Dąmbski, właściciel ziemski z Rudnej Wielkiej. Pierwszym administratorem został mianowany ks. Józef Hajduk. Do istniejącej ochronki, prowadzonej przez siostry służebniczki starowiejskie, dobudował drewnianą kaplicę, która stała się pierwszym kościołem parafialnym w Rudnej Wielkiej.
W 1920 r., po rocznym administrowaniu parafią przez ks. Jana Tarnkowskiego, proboszczem został ks. Marian Kulczycki, który podjął się trudu budowy nowego kościoła. W 1928 r. biskup przemyski Anatol Nowak poświęcił i wmurował kamień węgielny nowej świątyni. W październiku 1936 r. poświęcono nowy kościół, który za ks. Antoniego Olejarki został uroczyście konsekrowany 15 maja 1955 r. przez bp. Wojciecha Tomakę z Przemyśla.
Historię parafii pięknie oddaje w szacie poetyckiej jeden z parafian, Rafał Wójcik z Rudnej Wielkiej, który pisze:

„Sto lat Rudzieńska parafia ma, bo roku pańskiego 1912 powstała,
od Świneckiej parafii się odłączyła,
do której droga - kościelnicą zwana - prowadziła.
A na drodze, jak nie kurz, to błoto,
a ludzie szli piechotą niosąc buty na ramieniu,
aby ubrać je przed modrzewiowym kościołem
i wejść do świątyni Pana z podniesionym czołem!
Jakaż wielka radość była,
gdy myśl o własnej parafii się ziściła.
Powstała kaplica drewniana i ochronka murowana,
do której siostry służebniczki ze dworu się przeniosły
i posługę ludziom niosły.
Z woli hrabiego Dąmbskiego i ludu rudzieńskiego
rozpoczęto budowę domu Bożego.
Glina z zakole, a piasek z Budzynia,
pieniądze hrabiego chłopska dziesięcina.
Tak powstała świątynia okazała,
która św. Teresę i św. Andrzeja za patronów obrała
i w 1936 r. została konsekrowana!
Cała rzesza fundatorów, cała rzesza budowniczych,
dobrych księży, sióstr zakonnych.
Któż się tutaj nie przyczynił, któż się tutaj nie pomodlił!
Dziś się cieszy mąż i żona, bo świątynia odnowiona.
Raduje się młodzież, dzieci, bo świątynia blaskiem świeci!
A Ksiądz Biskup - twarz pogodna, błogosławi nam z osobna.
Sto lat mówi - sto lat mało! Bogu tu się spodobało!
Niech na wieki tutaj trwa, bo Mu miła ziemia ta!”.

Parafia przygotowywała się do jubileuszu poprzez comiesięczną nowennę do św. Teresy od Dzieciątka Jezus odprawianą w każdą pierwszą środę miesiąca. W zanoszonych prośbach do Pana Boga za przyczyną Patronki, parafianie dziękowali za świątynię, jej fundatorów i budowniczych oraz pracujących w niej kapłanów i siostry zakonne. Znakiem czci dla świętej Patronki jest ucałowanie Jej relikwii przez wiernych podczas każdej nowenny.
Bezpośrednim przygotowaniem do jubileuszu były misje św., które prowadził o. Roman Bakalarz OP z Borku Starego. Rozpoczęły się w niedzielę 23 września br., zakończyły Sumą jubileuszową celebrowaną 30 września przez pasterza naszej diecezji bp. Kazimierza Górnego. Ojciec Misjonarz zwracał uwagę na konieczność pogłębienia wiary, umacnianie więzi z Chrystusem przez modlitwę i sakramenty święte.
Wymownym znakiem jedności z Chrystusem i wspólnotą parafialną było nabożeństwo przebłagania za grzechy i pojednania z Bogiem w sakramencie pokuty. Sobota misyjna upłynęła pod znakiem jedności małżeńskiej i rodzinnej, kiedy to całe rodziny ustawiały się, aby z rąk o. Bakalarza przyjąć indywidualne błogosławieństwo Boże. Rodziny, w podziękowaniu za otrzymane łaski, składały przyniesione róże dla św. Teresy. Na twarzach wielu parafian pojawiały się wówczas łzy wzruszenia.
Wymownym znakiem trwania w wierze ojców było sobotnie nabożeństwo przy krzyżu misyjnym. Z podniesionymi krzyżami wyznawaliśmy naszą wiarę, odnawialiśmy przyrzeczenia ze chrztu św. i wołaliśmy słowami pieśni o obecność Boga w naszych rodzinach i naszym narodzie.
Kulminacyjnym punktem jubileuszowych obchodów była Msza św. koncelebrowana przez księży rodaków pod przewodnictwem bp. Kazimierza Górnego. Pasterz diecezji w homilii wskazał na rolę świątyni jako znaku obecności Boga w świecie. Podkreślił też rolę rodziny w kształtowaniu postaw wiary i podziękował wiernym za trud włożony w odnowę domu Bożego. Na zakończenie Mszy św. poprowadził procesję z Najświętszym Sakramentem wokół kościoła, aby na koniec wszystkim pobłogosławić.
Wspólnota parafialna w Rudnej Wielkiej jest wdzięczna Panu Bogu za dar jubileuszu i misji św. Na nowo mogliśmy poczuć i doświadczyć, że „Kościół jest naszym domem”. Wierzymy, że to głębokie przeżycie duchowe u progu „Roku wiary” pomoże nam jeszcze pełniej i piękniej pokochać Chrystusa, jak uczyniła to nasza patronka św. Teresa. Dobremu Bogu i Jego Matce Maryi niech będą dzięki za wszystko! Te Deum laudamus!

2012-10-22 10:12

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Świętowali u Floriana

[ TEMATY ]

parafia

jubileusz

Edyta Hartman

Życie każdej parafii toczy się ustalonym rytmem, który wyznaczają następujące po sobie okresy liturgiczne. Są jednak momenty, które stawiają na nogi całą wspólnotę. I tak właśnie było w środę 2 grudnia w parafii pw. św. Floriana Męczennika w Częstochowie-Rakowie. Tego bowiem dnia przypadały dwie rocznice - 25. powołania parafii i 15-lecie konsekracji kościoła

Choć pogoda była nie najlepsza, gdy przed godz. 18 podjechałam pod kościół nieopodal stadionu, nie było już gdzie zaparkować. Przed wejściem zobaczyłam czekających ze sztandarem strażaków, wśród których przechadzał się wikary ks. Marcin Kręciwilk. Oczekiwali z powitaniem na pasterza archidiecezji - abp. Wacława Depo.

CZYTAJ DALEJ

Misja dziennikarska to wzięcie odpowiedzialności za prawdę

Misja dziennikarska musi być traktowana nie jako zawód, ale wzięcie odpowiedzialności za prawdę, za siebie, rodziny, Ojczyznę i Kościół. Największym wrogiem prawdy jest zamęt – mówił w homilii w Kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze abp Wacław Depo, metropolita częstochowski i przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu Konferencji Episkopatu Polski. 18 września odbyła się jubileuszowa 25. Pielgrzymka Czytelników, Pracowników i Współpracowników Tygodnika Katolickiego „Niedziela”na Jasną Górę, pod hasłem: „Zaszczytna jest służba Słowu” (bł. kard. Stefan Wyszyński).

Na początku Mszy św. o. Waldemar Pastusiak, kustosz Jasnej Góry podziękował „Niedzieli” za szerzenie kultu Jasnogórskiej Pani. – Dziękujemy za obecność w Kościele Tygodnika Katolickiego „Niedziela”. Cieszymy się, że u Tronu Jasnogórskiej Pani czerpiecie siłę i moc do przekazywania słowa Bożego. To niezwykle wielka odpowiedzialność za głoszenie Ewangelii, która spoczywa na wszystkich redaktorach, ale także na nas czytelnikach. Chcemy, aby słowo Boże owocowało w naszym codziennym życiu – mówił o. Pastusiak.

CZYTAJ DALEJ

Paradyż. Spotkane diecezjalnej diakonii liturgicznej

2021-09-19 10:49

archiwum DDL

Diecezjalna diakonia liturgiczna Ruchu Światło-Życie przyjechała do Paradyża, by w dniach 17-18 września spotkać się na wspólnej modlitwie i planowaniu pracy rocznej.

- Dziękowaliśmy za miniony rok posługi i zastanawialiśmy się, czego najbardziej nam potrzeba w tym czasie. Doszliśmy do wniosku, że priorytetem jest wspólnota, więc będziemy starać się przyjrzeć naszej posłudze pod kątem oazy młodzieżowej, dorosłych i rodzin – wyjaśnia ks. Bartosz Warwarko, moderator diakonii.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję