Reklama

11 listopada w Lublinie

Patriotycznie, artystycznie i politycznie

Niedziela lubelska 48/2002

"Stańcie do apelu! Stańcie wszyscy twórcy niepodległego państwa polskiego! Ciebie wzywam, marszałku Józefie Piłsudski - wielki synu narodu polskiego, który poprowadziłeś umęczony i zniewolony naród do wolności. Chwała bohaterowi! Was wzywam współtwórcy niepodległej Rzeczypospolitej: Ignacy Daszyński, Romanie Dmowski, Wojciechu Korfanty, Ignacy Paderewski, Wincenty Witosie! Dzieło waszej chwili życia: wolna i niepodległa Polska pamięta o waszych czynach, a pamięć ta pozostanie w naszych sercach po wsze czasy. Chwała bohaterom!" - takie m.in. wezwanie padło 11 listopada na Placu Litewskim podczas uroczystych obchodów Święta Niepodległości.
Główne uroczystości przebiegły według podobnego schematu co w poprzednich latach. Po Mszy św. w archikatedrze, uformował się pochód, który przeszedł na Plac Litewski, gdzie odbyły się główne uroczystości, z przemówieniami, Apelem Poległych i składaniem wieńców przez organizacje kombatanckie, polityczne i społeczne. Ten punkt stał się jednak pewnym novum. Innowacja polegała na tym, że o ile większość delegacji złożyła wieńce tradycyjnie, na płycie Pomnika Nieznanego Żołnierza, to część zrobiła to samo, ale pod sąsiednim pomnikiem Józefa Piłsudskiego. Być może, stanie się to nową, lubelską tradycją. Tradycyjnie już przywitano gwizdami delegację SLD. Duże zainteresowanie wzbudzili natomiast kawalerzyści w mundurach i na koniach. Część widzów pominęła główne uroczystości przyglądając się przygotowaniom do ich krótkiego pokazu, który także przyciągnął ciekawskich.
Nie obyło się bez współczesnych odniesień i akcentów politycznych. Abp Józef Życiński podczas Mszy św. powiedział, iż "żyją w naszej pamięci ci, którzy potrafili traktować Polskę jako wspólnotę wartości, natomiast w bolesnych odwołaniach pojawiają się ci, którzy szukali prywaty, interesów, osobistej kariery". Nie mogło obyć się bez licznych odniesień do przeszłości. Metropolita lubelski zauważył, że obecnie często przywołuje się pamięć "rzekomo genialnych polityków", którzy wydawali rozkazy by strzelać do robotników, czy też w kraju zwanym "robotniczym" organizowali robotnikom "ścieżki zdrowia". Taką postawę porównał z wrażliwością sumienia porównywalną z rosyjskimi sympatykami Feliksa Dzierżyńskiego, którzy pragną przywrócenia tej postaci pomnika w Moskwie. Ksiądz Arcybiskup wezwał również do uczciwości w polityce, krytykując karierowiczów i "kameleonów, zmieniających poglądy z dnia na dzień, i pytających gdzie można więcej zarobić". Dodał, iż najwyższym dobrem powinna być troska o najbiedniejszych. Po głównych uroczystościach odsłonięto tablicę upamiętniającą Tymczasowy Rząd Ludowy, powstały w Lublinie w 1918 r. Tablica ta znajduje się na ścianie gmachu Wydziału Politologii UMCS.
Święto niepodległości uczczono również w KUL. W sobotę, poprzedzającą główne uroczystości, zorganizowano wieczornicę z inicjatywy Akcji Katolickiej oraz Katedry Historii Ustroju i Administracji Polski KUL. Pod wspólnym hasłem "Bogu i Ojczyźnie" zaplanowano m.in. wystąpienie prof. dr. hab. Stanisława Olczaka pt. Polska powstała by żyć, które było historycznym przybliżeniem istoty poniedziałkowego święta. Wręczono także honorowe odznaki Akcji Katolickiej, a zakończenie przewidziano bardziej rozrywkowe. Najpierw wystąpił Chór Akademicki KUL pod kierunkiem Grzegorza Pecki z repertuarem Ojców naszych pieśń. Za występ zebrał duże brawa. Podobnie przywitano zespół "Wesoły Lwów" kontynuujący tradycję Wesołej Lwowskiej Fali. Artyści zaprezentowali szereg piosenek o tym właśnie mieście.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Jubileusz Dziedziców Boga

2021-06-11 17:16

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Marek Kamiński

"Tu i teraz jestem szczęśliwym kapłanem, który spotkał się z ogromną łaską Pana Boga. Kapłaństwo jest dla mnie największą miłością, ja sam nie wybrałbym sobie takiej drogi. Ale Pan Bóg mnie wybrał. Jaka to radość być Kapłanem. Czy może być coś piękniejszego? ks. Jan Twardowski

CZYTAJ DALEJ

Reklama w Tygodniku Katolickim „NIEDZIELA”

Karol Porwich/Niedziela

„Niedziela” to:

• ogólnopolski tygodnik katolicki, istniejący na rynku od 1926 roku

• informacje o życiu Kościoła w Polsce i na świecie, o sprawach społecznych, rodzinnych, gospodarczych i kulturalnych

• obecność w polskich parafiach w kraju i poza granicami (Włochy, USA, Kanada, Niemcy, Wielka Brytania), w sieciach kolporterskich i na Poczcie Polskiej

• szczególna obecność w 19 diecezjach w Polsce, w których ukazują się edycje diecezjalne: warszawska, krakowska, częstochowska, wrocławska, sosnowiecka, podlaska, bielska, świdnicka, szczecińska, toruńska, zamojska, przemyska, legnicka, zielonogórska, rzeszowska, sandomierska, łódzka, kielecka, lubelska

• 68 stron ogólnopolskich i 8 diecezjalnych

• portal www.niedziela.pl

• księgarnia (www.ksiegarnia.niedziela.pl) – ponad 350 publikacji książkowych

• studio radiowe Niedziela FM oraz telewizyjne Niedziela TV z możliwością przygotowania materiałów w jakości HD, własny kanał na YouTube, materiały na portalu www.niedziela.pl, zamówienia realizowane dla TV Trwam, TVP i lokalnej telewizji

• jest obecna w internecie, w rozgłośniach radiowych, w niektórych telewizjach regionalnych

Reklama w naszym Tygodniku jest potwierdzeniem wiarygodności firmy - do tego przyzwyczailiśmy naszych Czytelników.
Wyniki ankiety przeprowadzonej na zlecenie "Niedzieli" przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego pozwoliły ustalić profil Czytelników "Niedzieli":

• wiek - 28 - 65 lat

• wykształcenie - wyższe i średnie

• kobiety i mężczyźni w proporcjach 48% do 52%

• mieszkańcy dużych i średnich miast oraz wsi
Kolportaż - 60% parafie, 40% Poczta Polska, KOLPORTER i inne firmy kolporterskie;

Nakład: zmienny od 85 tys. do 115 tys. w zależności od okoliczności

Kontakt
Zamówienie reklamy lub ogłoszenia można przesłać:

Reklama
   Krzysztof Walaszczyk
   Dział Marketingu Tygodnika Katolickiego "Niedziela"
   tel. (34) 369 43 49, 603 701 615
   marketing@niedziela.pl

Ogłoszenia
   Barbara Kozyra
   tel. (34) 369 43 65
   tel. na centralę: (34) 365 19 17 w. 365
   ogloszenia@niedziela.pl

drogą pocztową pod adresem:
   Redakcja Tygodnika Katolickiego "Niedziela"
   ul. 3 Maja 12, 42-200 Częstochowa


CZYTAJ DALEJ

Biskupi o aktualnych kwestiach Kościoła w Polsce

2021-06-12 16:08

[ TEMATY ]

episkopat

Episkopat News

Beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego i Matki Elżbiety Róży Czackiej, dokument dotyczący formacji kapłańskiej, duszpasterstwo w Kościele po pandemii, wizyta „ad limina Apostolorum” – to główne tematy 389. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które odbyło się w dniach 11-12 czerwca w Kalwarii Zebrzydowskiej.

W pierwszym dniu obrad, przypadającym w uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, biskupi ponowili Akt Poświęcenia Narodu Polskiego Najświętszemu Sercu Pana Jezusa w 100. rocznicę tego wydarzenia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję