Reklama

Niedziela Łódzka

Kard. Ryś: Archidiecezjalny Ośrodek Adopcyjny to jedna wielka szkoła Miłości!

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

- To nie jest instytucja, ale ufamy, że przez 35 lat Archidiecezjalny Ośrodek Adopcyjny to jedna wielka szkoła Miłości. Przecież nie chodzi o to, żeby formalnie, strukturalnie zabezpieczyć losy konkretnego dziecka. To, co najważniejsze, to jest to, czy będzie ono mogło się wychowywać w takiej wspólnocie, która będzie je kochać i w tej miłości będzie mogło wzrastać – mówił kard. Ryś.

2 marca 1989 roku – a więc dokładnie 35 lat temu - został powołany do istnienia Archidiecezjalny Ośrodek Adopcyjny, jako pierwsza tego typu instytucja Kościelna w Polsce. Dziś w południe, w Centrum Służby Rodzinie w Łodzi, gdzie mieści się siedziba Archidiecezjalnego Ośrodka Adopcyjnego, odbyły się uroczystości jubileuszowe, które zgromadziły pracowników ośrodka, rodziny adopcyjne, a także przyjaciół i sympatyków Ośrodka, który spieszy z pomocą zarówno dzieciom, jak i rodzinom, które chcą je przyjąć. Mszy św., celebrowanej w Centrum Służby Rodzinie, przewodniczył kard. Grzegorz Ryś.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W homilii łódzki pasterz mówiąc o Chrystusowym Przykazaniu Miłości, zauważył, że - Słuchamy Jezusa latami, ale cel tego słuchania jest tylko jeden, na końcu jest to Przykazanie Miłości. Tym się mierzy zdolność do słuchania wcześniejszego, tym się mierzy jakaś konsekwencja ucznostwa Jezusa. To wam przykazuję, abyście się wzajemnie miłowali. Całe słuchanie Jezusa zmierza do końca – na którego końcu jest to Przykazanie Miłości. Przykazanie Miłości jest punktem dojścia jak i punktem wyjścia – podkreślił hierarcha. - Czy można komuś nakazać miłość? Czy miłość może być przestrzenią przykazania? Jak można komuś nakazać kochać? – pytał metropolita łódzki. - Kluczem od tego przykazania jest sięgnięcie do tekstu greckiego Ewangelii, gdzie jest słowo agape – czyli miłość, która wydarza się w naszym życiu jako dar, który przychodzi od Boga. Często jest to taka miłość, której my sami z siebie nie jesteśmy w stanie wykrzesać. Człowiek sam z siebie tej miłości nie ma. Kiedy Jezus mówi – daję wam przykazanie moje, abyście się wzajemnie miłowali tak , jak ja was umiłowaniem to przekazuje nam to, żebyśmy kochali innych tą miłością, którą On nam ją daje. Pan Bóg nie wymaga od nas rzeczy niemożliwych. Pan Bóg nie wymaga od nas rzeczy, których najpierw nam nie daje. W chrześcijańskim wychowaniu do miłości chodzi o to, by otworzyć człowieka na miłość, której doświadcza od Boga – zauważył duchowny.

Reklama

Kończąc, metropolita łódzki złożył życzenia – bardzo życzę wszystkim, którzy tworzą ten ośrodek, żeby nie tylko umieli zabezpieczyć spokojny byt dzieciom, tylko jeszcze żeby potrafili być przewodnikami dla tych, którzy dzieci przyjmują. Żeby oni byli prawdziwymi przewodnikami miłości! – zakończył.

Po zakończeniu Mszy św. odbyła się druga część uroczystości jubileuszowych, w czasie której podziękowano imiennie wszystkim zaangażowanym w działalność Ośrodka Adopcyjnego oraz zaprezentowano trzy wykłady nt. adopcji i pieczy zastępczej. W pierwszym przedłożeniu - o adopcji w Archidiecezjalnym Ośrodku Adopcyjnym dawniej i dziś - opowiadała Katarzyna Pustelnik Beśka- psycholog, pedagog – zastępca dyrektora AOA. W dwugłosie Anety Papis – zastępcy Kierownika USC i Magdaleny Lesiak – psycholog i dyrektor AOA próbowano odpowiedzieć na następujące pytanie - Dorastają i szukają – czego potrzebują dorośli adoptowani poszukujący swoich korzeni? Na koniec swoim doświadczeniem rodziny po adopcji podzieliły się: Anna Sowa – mama adopcyjna, prowadząca grupę wsparcia dla rodziców przy AOA oraz Paulina Kowalska – psycholog AOA.

Jak informuje dyrekcja Archidiecezjalnego Ośrodka Adopcyjnego – każdego roku zgłasza się do nas od 60 do 90 małżeństw, które chcą przysposobić dziecko. Od początku istnienia ośrodka powierzyliśmy ponad 1830 dzieci do adopcji i rodzin zastępczych. Każda rodzina, która zostaje rodziną adopcyjną nie jest pozostawiona sama sobie i może zawsze skorzystać z wszelkiej pomocy jaką oferuje AOA. Od 20 lat - raz w roku - na przełomie maja i czerwca - odbywa się doroczny zjazd rodzin adopcyjnych, gdzie dzieci mogą razem się spotkać, a rodzice podzielić się swoim doświadczeniem wychowania dziecka.

Archidiecezjalny Ośrodek Adopcyjny, 93-162 Łódź, ul. Broniewskiego 1a; tel. 42 682-18-88; fax 42 682-18-92, www.adopcja.net, e-mail: aoa@csr.org.pl , czynny: poniedziałek – czwartek 10.00–18.00, piątek 10.00–16.00.

2024-03-04 21:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Z potrzeby ducha!

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Janusz Janyst

Z poznańskim kompozytorem Mariuszem Matuszewskim i łódzkim poetą Witoldem Smętkiewiczem rozmawia Janusz Janyst. 

CZYTAJ DALEJ

Trwa Tydzień Miłosierdzia

2024-04-12 23:17

Małgorzata Pabis

    W piątek – 12 kwietnia – podopieczni Dzieła św. Ojca Pio otrzymali 150 porcji zupy.

    Ciepły krupnik został zakupiony ze środków Funduszu Miłosierdzia, zebranych w ramach „zrzutki” prowadzonej przez Fundację Misericors i Rektorat Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach.

CZYTAJ DALEJ

Dość aborcyjnego piekła kobiet!

2024-04-13 13:34

[ TEMATY ]

aborcja

Artur Stelmasiak

Nie ma lepszej daty, nie ma lepszego miejsca i nie ma lepszego hasła dla Narodowego Marszu Życia - "Niech Żyje Polska", który przejdzie ulicami Warszawy w niedzielę 14 kwietnia.

Narodowy Marsz Życia idzie w tym roku pod hasłem "Niech Żyje Polska", co jest odpowiedzią na zagrożenie wobec projektów proaborcyjnych ustaw, które uzyskały wymaganą większość głosów w sejmie w trakcie pierwszego czytania. Dlatego też każdy Polak i Polka, którzy nie godzą się na mordowanie innych Polaków powinien wziąć udział w tej manifestacji pro-life na ulicach Warszawy. Miasta, które wielokrotnie zostało uświęcone krwią Polaków walczących o naszą wolność i wartości jakie spajały nas wokół tego, co nazywamy Polską. - Niech Narodowy Marsz Życia będzie manifestacją szacunku wobec życia poczętego, przyjęcia tego życia w miłości - zaprasza przewodniczący KEP abp Tadeusz Wojda i jednocześnie apeluje do wszystkich wierzących, by 14 kwietnia modlili się w intencji ochrony życia osób nienarodzonych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję