Reklama

Gdy gaśnie pamięć ludzka, pozostają kamienie.
Kard. Stefan Wyszyński

Hubertowy odpust w Hucie Polańskiej

Słowa kard. Stefana Wyszyńskiego nabierają szczególnej wymowy przy kamiennym kościele w Hucie Polańskiej, gdzie od kilku już lat w pierwszą niedzielę listopada, w św. Huberta ożywa pamięć o tych, którzy odeszli na wieczny odpoczynek.
Jeszcze kilka lat temu wydawało się, że miejsce to obumarło, że zapomnieli o nim wszyscy. Z chaszczy sterczały ruiny kościoła, niemego świadka tragicznych losów tego urokliwego zakątka naszej Ojczyzny. Kościoła z ruin podniesionego przez niewielu fascynatów, z ks. Janem Delektą na czele, "na chwałę Boga i by ocalić od zapomnienia", jak głosi napis na tablicy. W tym kościele-wotum odbyły się uroczystości odpustowe z udziałem bp. Kazimierza Górnego. Przybyli pielgrzymi z: Krosna, Jasła, Ropczyc, Sędziszowa, by z nieliczną już garstką potomków mieszkańców Huty czcić pamięć i ocalić od zapomnienia tych, którzy tu żyli, pracowali, cierpieli i umarli, szczególnie gdy podczas wojennej zawieruchy ziemia ta spłynęła krwią.
Głos sygnaturki wezwał na Sumę odpustową pod przewodnictwem Biskupa Ordynariusza. Kamienny ołtarz otoczyli kapłani, m. in.: ks. Jan Delekta z Ropczyc, ks. dr Wiesław Szurek - kaznodzieja uroczystości, ks. Stanisław Walczak - notariusz Kurii, ks. Henryk Maguda ze Żmigrodu, ks. Kazimierz Płonka z Witkowic i księża rodacy z Ropczyc - ks. Wiesław Matyskiewicz i ks. Janusz Miąso.
Księdza Biskupa powitali chlebem i kwiatami przedstawiciele nielicznych już hucian Stanisław i Helena Zięba. Prosili o otoczenie we Mszy św. pasterską modlitwą ojców i praojców, którzy kiedyś na tej pięknej, ale trudnej ziemi pracowali, cierpieli w niej, zostali pochowani. Następnie wszystkich bardzo serdecznie powitał kustosz kościoła ks. Jan Delekta, zapraszając do wspólnej modlitwy i śpiewu w takt muzyki wygrywanej przez orkiestrę z Ropczyc.
W homilii ks. dr W. Szurek zastanawiał się, co sprowadza ludzi do tego miejsca - cichego zakątka, samotnego kościoła bez parafian, dumnie błyszczącego na tle beskidzkiej przyrody Magurskiego Parku Narodowego. I wysnuł odpowiedź w oparciu o czytania ewangeliczne - to autentyczna religijność i głęboka wiara nakazująca nam czcić pamięć tych, którzy odeszli, ale również starać się żyć tak, aby zasłużyć na ich pamięć o nas, na ich wsparcie. "Święci potrzebują świętych - powiedział Ojciec Święty Jan Paweł II. Dążmy więc do świętości przez miłość Boga w przyrodzie, w drugim człowieku na wzór św. Huberta, św. Jana z Dukli, bł. Karoliny i wielu innych świętych. Na zakończenie Kaznodzieja przytoczył cytat z wiersza Adama Asnyka umieszczony na frontonie kościoła: "Ale nie depczcie przeszłości ołtarzy, choć macie sami jeszcze lepsze wznieść".
Przed udzieleniem błogosławieństwa Ksiądz Biskup w serdecznych słowach podziękował wszystkim za troskę o to miejsce, za powstały niedaleko dom duszpasterski "Betania", który pozwoli się tu zatrzymać i w pięknie przyrody poznawać Boga. Ksiądz Biskup życzył też dużo cierpliwości i wytrwałości w nadziei na lepsze jutro.
Całą uroczystość zakończyła procesja na cmentarz, przy wtórze orkiestry oraz modlitwie za zmarłych. Ks. Jan Delekta zaprosił wszystkich na lipcowy odpust ku czci drugiego patrona huciańskiego kościoła - św. Jana z Dukli.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Biskupi za obowiązkowym udziałem uczniów w lekcjach religii lub etyki

2021-06-12 16:33

[ TEMATY ]

biskup

katecheza

Karol Porwich/Niedziela

Biskupi zgodnie stoją na stanowisku, że należy wprowadzić obowiązek, aby każdy uczeń uczestniczył w lejcach religii bądź etyki powiedział KAI przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP - bp Wojciech Osial.

Biskup Osial zaznaczył, że wcześniej zostały wystosowane ankiety na ten temat do biskupów i Wydziałów Katechetycznych poszczególnych Kurii diecezjalnych. Pozwoliły one nakreślić kierunki rozwoju katechezy w Polsce. „Biskupi są zgodni co do konieczności podejmowania starań o wprowadzenie obowiązkowego wyboru pomiędzy religią bądź etyką. Ale oczywiście uczeń mógłby też wybrać zarówno religię jak i etykę. Chodzi o to, żeby nie było dotychczas funkcjonującego zapisu, który mówi, że uczeń może nie wybrać żadnego z tych przedmiotów. Staramy się o to, aby nie było dotychczasowej możliwości rezygnacji zarówno z religii jak i etyki – powiedział przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP.

CZYTAJ DALEJ

Kraków: Nagrano oficjalną polską wersję Hymnu Światowych Dni Młodzieży Lizbona 2023

2021-06-11 20:16

[ TEMATY ]

Światowe Dni Młodzieży

hymn

ŚDM Lizbona

Logo ŚDM 2023

Logo ŚDM 2023

112 młodych wokalistów z całej Polski i 48-osobowa orkiestra nagrali w Krakowie oficjalną polską wersję Hymnu Światowych Dni Młodzieży Lizbona 2023.

Utwór "Ha pressa no ar" ("Jest pośpiech w powietrzu") zaśpiewany po polsku zostanie po raz pierwszy zaprezentowany 24 lipca w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie, w 5. rocznicę otwarcia krakowskich ŚDM.

CZYTAJ DALEJ

Wpatrzeni w "ideał miłości" - pielgrzymka Krucjaty Wyzwolenia Człowieka

2021-06-12 17:40

ks. Łukasz Romańczuk

Matka Boża Osobowicka

Matka Boża Osobowicka

Członkowie Krucjaty Wyzwolenia Człowieka pielgrzymowali po raz 29., z kościoła pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego we Wrocławiu na Święte Wzgórze na wrocławskich Osobowicach, gdzie znajduje się kaplica pw. Nawiedzenia NMP.

Pielgrzymka rozpoczęła się o godz. 9:30. Pielgrzymi, idąc do miejsca, gdzie czczona jest Matka Boża Osobowicka przeszli m.in. przez Most Milenijny. W trakcie drogi odmówiona została modlitwa różańcowa. Po przyjściu na miejsce pątnicy odprawili Drogę Krzyżową.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję