Reklama

Niedziela Świdnicka

Świdnica. Zainspirowani św. Kazimierzem

W pierwszy poniedziałek marca katedra świdnicka stała się miejscem wyjątkowego wydarzenia dla 12 dorosłych, którzy podjęli decyzję o przyjęciu sakramentu bierzmowania.

[ TEMATY ]

Świdnica

bp Ignacy Dec

św. Kazimierz

bierzmowanie diecezjalne

Katedra Świdnicka

Bierzmowanie diecezjalne odbywa się co kwartał

Bierzmowanie diecezjalne odbywa się co kwartał

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Liturgii tradycyjnie przewodniczył bp senior Ignacy Dec. Hierarcha w wygłoszonej homilii nawiązał do postaci św. Kazimierza, ukazując go jako wzór do naśladowania w życiu duchowym. Święty czczony w Kościele 4 marca, został przedstawiony jako przykład młodzieńca, który w mocy Ducha Świętego wybiera drogę modlitwy, postu, jałmużny, a także charakteryzował się łagodnością i pokorą. Bp Dec podkreślił, że postać św. Kazimierza powinna inspirować bierzmowanych dorosłych do naśladowania jego cnót.

W życiu każdego chrześcijanina, tak jak w życiu św. Kazimierza, modlitwa powinna stać się "mądrością życia", a post – drogą do panowania nad sobą i swoimi pożądliwościami. Jałmużna z kolei ukazuje drogę miłosierdzia wobec bliźnich, co jest szczególnie ważne w kontekście współczesnych wyzwań społecznych.

- Świętość św. Kazimierza była owocem jego współpracy z Duchem Świętym, który napełniał go światłem prawdy i ciepłem miłości. To jest droga także dla nas. Dzisiaj otrzymacie w sakramencie bierzmowania owe światło i ową moc. Uwierzcie w to. Módlcie się do Ducha Świętego, abyście obrali w życiu drogę dobrej modlitwy, drogę postu, czyli drogę zwyciężania samego siebie, drogę panowania nad sobą – zachęcał bp Dec, który następnie namaścił czoła olejem krzyżma dwunastu kandydatom i kandydatkom.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2024-03-04 22:30

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Świdnica. Wielkopostne bierzmowanie

[ TEMATY ]

Świdnica

bp Ignacy Dec

bierzmowanie

bierzmowanie diecezjalne

ks. Mirosław Benedyk

Bp Dec wręczył każdemu bierzmowanemu jeden z tomów "Siejby słowa"

Bp Dec wręczył każdemu bierzmowanemu jeden z tomów

Z różnych przyczyn nie mogli przystąpić do tego sakramentu w latach wcześniejszych. Uczynili to jednak z jeszcze większą radością, gdy na ich drodze stanęły osoby, które wprowadziły ich w atmosferę dojrzałej wiary.

- Od kilkunastu lat w katedrze świdnickiej praktykujemy udzielanie sakramentu bierzmowania raz na kwartał, tym osobom, które w wyniku różnych życiowych zdarzeń tego sakramentu nie przyjęły. Niewątpliwie sakrament dojrzałości chrześcijańskiej jest zaniedbywany, pomijany, a i wiele osób nie zdaje sobie sprawy z jego wagi, dlatego nie przystępuje do niego. U Pana Jezusa nigdy nie jest za późno, aby przyjąć Jego łaskę – mówił w rozmowie z Niedzielą Świdnicką ks. Jerzy Kozłowski, wyjaśniając, że osoba, która ma wolę przystąpienia do sakramentu powinna zgłosić się do swojego proboszcza, celem indywidualnego przygotowania. - Przygotowanie zasadniczo powinno odbywać się w rodzinnej parafii kandydata. Jeżeli jest to nie możliwe, kandydat zgłasza się do kancelarii parafii katedralnej z metryką chrztu oraz zgodą swojego księdza proboszcza na przygotowanie do bierzmowania po za parafią zamieszkania na co najmniej dwa miesiące przed planowanym przyjęciem bierzmowania - zaznacza wikariusz parafii katedralnej.

CZYTAJ DALEJ

Bp Greger: uczmy się trudnej sztuki przebaczania innym

2024-06-17 20:20

[ TEMATY ]

bp Piotr Greger

Diecezja bielsko-żywiecka

„Kaplica to szkoła, gdzie uczymy się trudnej, ale możliwej sztuki przebaczania innym, nie pomijając nieprzyjaciół i tych, z którymi nie jest nam czasem po drodze” - zwrócił uwagę bp Piotr Greger, który 17 czerwca przewodniczył Mszy św. w klasztorze sióstr redemptorystek w Bielsku-Białej. Hierarcha, który pobłogosławił wewnętrzną kaplicę pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny, Matki Kościoła, podjął w homilii refleksję nad trudnym tematem przebaczenia i miłości nieprzyjaciół w kontekście chrześcijańskim.

Bp Greger, wspominając Mszę św. odprawioną niedawno w warszawskim sanktuarium błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki, przywołał dramatyczne wydarzenia z października 1984 roku, kiedy to ciało księdza Popiełuszki zostało odnalezione w Wiśle.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: losowanie grup XIX Mistrzostw Polski LSO o puchar KNC w Łodzi

2024-06-18 18:30

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

Wielkimi krokami zbliżają się XIX Mistrzostwa Polski Liturgicznej Służby Ołtarza o puchar KNC, które w dniach 24-25 czerwca odbędą się w Łodzi.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję