Reklama

Homilie

Papież na czwartkowej Mszy o kryteriach wyzbywania się nienawiści

[ TEMATY ]

papież

Msza św.

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Jakiej miłości między nami chce Jezus? Na to pytanie starał sią dzisiaj odpowiedzieć Franciszek w homilii podczas porannej Mszy w kaplicy Domu św. Marty. Oparł ją na fragmencie Ewangelii, który mówi o dialogu Jezusa z uczniami na temat miłości braterskiej.

Papież wskazał, że nie powinniśmy kochać naszych bliźnich tak, jak to czynili faryzeusze. Byli oni bowiem niespójni i „wiele idei wypaczali, ponieważ byli ideologami”. Ich postawa „nie była miłością”, lecz „obojętnością wobec bliźniego”. Dlatego też Jezus proponuje nam trzy kryteria, mogące pomóc w pokonywaniu konfliktów i napięć między nami. Są to: realizm, spójność i synostwo.

„Po pierwsze, kryterium realizmu: zdrowego realizmu. Jeśli masz coś przeciwko drugiemu i nie możesz tego uporządkować, znaleźć rozwiązania, to jednak próbuj się dogadać; przynajmniej tyle. Ale dogadaj się z twoim przeciwnikiem, gdy jesteś jeszcze w drodze. To nie będzie może idealne, ale porozumienie jest dobrą rzeczą. To jest realizm” – powiedział Papież.

A zatem, by ocalić wiele rzeczy, trzeba szukać porozumienia. „Trzeba zawrzeć jakąś umowę – mówił Franciszek. – Jedna strona robi pierwszy krok, druga wykonuje kolejny i w ten sposób jest przynajmniej pokój: pokój bardzo prowizoryczny, ale to jednak pokój porozumienia”.

Drugie kryterium, które daje nam Jezus, to kryterium prawdy, kryterium spójności. Franciszek ostrzegł, że „mówienie źle za plecami zabija drugiego, bo zakorzenione jest w tej samej nienawiści”. Zabija się bowiem także paplaniną, oszczerstwami i zniesławieniem.

„Dzisiaj wydaje się nam, że nie zabić brata znaczy nie zamordować go. Ale nie! Nie zabijać to nie obrażać! Zniewaga rodzi się z tego samego zbrodniczego korzenia, jest taka sama. Nienawiść. Jeśli nie chcesz mieć nienawiści, nie chcesz zabić twojego wroga, twojego brata, to go też nie obrażaj! Mówienie obelżywe jest bardzo częstym nawykiem wśród nas. Są ludzie, którzy aby wyrazić nienawiść do kogoś, są zdolni obsypywać go «kwiatami» zniewag. To niewiarygodne! Bardzo! I to boli: karcić, znieważać... Nie, bądźmy realistami. Kryterium realizmu. Kryterium spójności. Nie zabijaj, nie obrażaj! – powiedział Franciszek.

Reklama

Trzecim kryterium, które daje nam Jezus, jest kryterium synostwa. Nie wolno nam zabijać bliźnich, bo są naszymi braćmi. „Mamy tego samego Ojca. Nie mogę iść do Ojca, jeśli nie żyję w pokoju z moim bratem” – mówił Papież.

„Nie rozmawiaj z Ojcem, nie mając pokoju z bratem. Trzy kryteria: kryterium realizmu, kryterium spójności, czyli nie zabijać ani nawet nie obrażać. Bo kto obraża, ten zabija. I kryterium synostwa: nie można rozmawiać z Ojcem, nie rozmawiając z bratem. To właśnie oznacza przekroczenie sprawiedliwości uczonych w Piśmie i faryzeuszów. Ten program nie jest łatwy, nieprawdaż? Ale jest to droga, którą Jezus nam wskazuje, by iść dalej do przodu. Prośmy Go o łaskę, byśmy mogli iść dalej w pokoju między nami, zarówno w porozumieniu, jak też zawsze konsekwentnie i z duchem synostwa” – powiedział Papież.

2014-06-13 10:19

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zwierzchnik syryjskich muzułmanów pragnie wizyty Papieża

[ TEMATY ]

papież

muzułmanie

Franciszek

GRZEGORZ GAŁĄZKA

Razem z kard. Leonardo Sandrim nagrodę pokojową fundacji Ducci otrzymali izraelska pisarka i dziennikarka Manuela Dviri, działaczka na rzecz pokoju i pojednania izraelsko-palestyńskiego, i wielki mufti Syrii Ahmad Badr Al-Din Hassoun. W telefonicznym wywiadzie muzułmański zwierzchnik pragnie, by Papież Franciszek udał się do Syrii, żeby modlić się o pokój.
Ten ostatni nie mógł przybyć osobiście na ceremonię wręczenia nagród. Udzielił jednak telefonicznego wywiadu włoskiej agencji ANSA. Podkreślił w nim, że społeczność międzynarodowa winna zaprzestać dostarczania broni do Syrii. Broń w niczym nie polepsza sytuacji w tym kraju, której Europa jeszcze nie zrozumiała. Zwierzchnik syryjskich sunnitów oskarżył Turcję i Katar o zamieszanie w porwanie mniszek prawosławnych z Maluli, niedawno uwolnionych. Wyraził też przekonanie, że o doprowadzenie do uwolnienia porwanych przed rokiem metropolitów Aleppo należałoby prosić tureckiego ministra spraw zagranicznych.
Ponadto wielki Mufti Syrii stwierdził, że ze spirali przemocy kraj ten może wyjść tylko przez dialog. Świat sunnicki z Arabią Saudyjską i Egiptem na czele, wzmocniony dialogiem wewnętrznym, winien prowadzić go także na płaszczyźnie międzyreligijnej, zwłaszcza z Watykanem. Muzułmański zwierzchnik pragnie, by Papież Franciszek udał się do Syrii, żeby modlić się o pokój.

CZYTAJ DALEJ

Dlaczego życzyłem komuś zła?

2023-01-07 14:50

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mk 6, 14-29.

Piątek, 3 lutego 2023. Św. Błażeja, biskupa i męczennika, św. Oskara, biskupa, wsp. dow.

CZYTAJ DALEJ

Posłani głosić Dobrą Nowinę

2023-02-03 12:43

Magdalena Lewandowska

Wyznanie wiary odśpiewali członkowie 1. Wspólnoty Neokatechumenalnej

Wyznanie wiary odśpiewali członkowie 1. Wspólnoty Neokatechumenalnej

W parafii św. Augustyna we Wrocławiu, prowadzonej przez kapucynów, bp Maciej Małyga przewodniczył liturgii rozesłania członków 3. Wspólnoty Neokatechumenalnej.

Zostali posłani, by w sposób szczególny głosić po domach, rodzinach i w pracy Dobrą Nowinę.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję