Reklama

Niedziela Małopolska

Wielkie poruszenie

Niedziela małopolska 45/2012, str. 4-5

[ TEMATY ]

ewangelizacja

Kraków

Małgorzata Cichoń

Spotkanie osoby z osobą – czyli nowa ewangelizacja w Krakowie. Na zdjęciu jeden z najpiękniejszych momentów trzydniowego wydarzenia

Spotkanie osoby z osobą – czyli nowa ewangelizacja w Krakowie. Na zdjęciu jeden z najpiękniejszych momentów trzydniowego wydarzenia

Zbawca, On porusza góry, On może wybawić mnie (…). Na zawsze sprawca odkupienia, Zmartwychwstał, pokonał śmierć, Jezus pokonał śmierć” - to słowa jednej z pieśni, która rozbrzmiewała 19 października na stadionie Cracovii. Takie dźwięki przez trzy dni unosiły się nad naszym miastem.

Nie tylko kwestia poglądów

Wielka ewangelizacja Krakowa (19-21 października), tym wydarzeniem żyliśmy od kilku tygodni. Z dużymi oczekiwaniami wybrałam się więc na stadion. Przy barierkach porządkowi ubrani w czapeczki z napisem „Jestem”. To wolontariusze. Rozdają bezpłatne bilety, które mają pomóc oszacować, ile osób przebywa na stadionie (w sobotę naliczono blisko 14 tys.uczestników), a także książeczki, w których są czytania, komentarze, pieśni, miejsce na notatki. Porządkowi sprawnie kierują wchodzących na odpowiednie sektory.

Nad sceną dominuje obraz Jezusa Miłosiernego, a na szerokim podeście - schola złożona z osób pochodzących z rozmaitych wspólnot. - Na próbach mówiono nam, by nie tylko dobrze śpiewać, ale przede wszystkim się modlić - wyjaśnia jedna z dziewcząt. Trudno było do tej porywającej modlitwy nie dołączyć. Każdy z uczestników spotkania mógł śledzić słowa pieśni na telebimie, wielu wstawało z krzesełek, by również postawą ciała włączyć się w to uwielbienie.

Rozglądam się dookoła, obserwując ludzi. Większość nie wygląda na takich, którzy „zaprzestali praktyk wiary”, a to do nich przecież skierowana miała być nowa ewangelizacja. Uczestnicy są w różnym wieku. Większość młodych, ale jest też wiele osób dojrzałych i takich, które już jakiś czas temu przeszły na emeryturę. Sporo sióstr, zakonników, kapłanów. Gdzie niegdzie widzę jednak pojedyncze postacie, które wydają się zaskoczone atmosferą panującą na stadionie. To właśnie dla nich są tu wspólnoty i duchowni. By pokazać, jak różnorodny jest Kościół i by do niego na nowo zaprosić. A przede wszystkim, dać świadectwo, że: - Nasza wiara związana jest z obecnością żywego Boga pośród nas, to nie tylko kwestia poglądów - jak mówił Andrzej Sionek z Sekretariatu ds. Nowej Ewangelizacji na konferencji prasowej.

Reklama

Spotkanie z Jezusem Chrystusem

Podczas wydarzenia czuć było duchową obecność Jana Pawła II. W programie uwzględniono to, co istotne dla jego pontyfikatu: Eucharystię i adorację Najświętszego Sakramentu, doświadczenie Bożego Miłosierdzia (m.in. w sakramencie pojednania), miłość bliźniego (zbiórka ofiar dla podopiecznych Hospicjum św. Łazarza), ekumenizm (nabożeństwo Słowa z biskupem katolickim oraz proboszczami: prawosławnym i luterańskim). Szczególnym znakiem był towarzyszący spotkaniu krzyż pastoralny, którego używał Papież. Niektórzy zauważyli, że nie bez znaczenia był wybór miejsca spotkania, świetnego strategicznie, ale również związanego z Karolem Wojtyłą, który lubił piłkę nożną, a w młodości sam kibicował Cracovii (podczas jednej z audiencji piłkarze „Pasów” podarowali mu koszulkę opatrzoną numerem 1).

W sobotę do uczestników dołączył kard. Stanisław Dziwisz, który specjalnie na to wydarzenie zrobił przerwę w pobycie na synodzie w Rzymie. - Kraków się obudził! - mówił Metropolita Krakowski, dziękując wszystkim, którzy widzą sens w tym, aby przybliżać ludzi do Jezusa Chrystusa. - Potrzebne jest spotkanie z Jezusem Chrystusem. To jest cel tych trzech dni (…). A wy tu przyszliście, żeby tego Jezusa jeszcze bardziej kochać, poznać i z Nim zbawiać świat - powiedział Ksiądz Kardynał. Zachęcał, byśmy przeżyli to spotkanie z Jezusem, a potem poszli z tym doświadczeniem do innych.

By wyjść na ulice

Rynek Główny, 19 października, około godz. 21. Pod kościółkiem św. Wojciecha ktoś tańczy z pochodniami. Ogłuszający, monotonny rytm bębnów i grupka przyglądających się turystów. Pod bazyliką Mariacką również kilkadziesiąt osób, głównie młodych, coś przygotowują. Jakby jednoczyli się wokół Kogoś ważnego - przy bazylice ustawiono podest, a na nim płótno z obrazem Jezusa Miłosiernego. Student informatyki, wolontariusz porządkowy, wyjaśnia dwóm obcokrajowcom, co oznacza ewangelizacja. Ten sam student, spotkany wcześniej wyglądał na rozczarowanego, że na stadionie zobaczył to, co na co dzień dzieje się w świątyniach. Dopiero na Rynku doświadczył spotkania z tymi, którzy są z dala od Kościoła. Prowadząc z nimi rozmowę, wydaje się być w swoim żywiole.

Reklama

Na ul. Szewskiej ktoś gra na gitarze piosenkę „Hallelujah” Leonarda Cohena. Młodzieniec śpiewa z dużym zaangażowaniem, jakby wyrażał pytania, płynące z głębi egzystencji: „Dlaczego mi zarzucasz wciąż, że nadaremno wzywam Go, ja przecież nawet nie znam Go z imienia. Jest w każdym słowie światła błysk, nieważne, czy usłyszysz dziś, najświętsze, czy nieczyste Alleluja…”. Słuchając chłopaka, zastanawiam się, gdzie ten pochód. Mieli ruszyć ze stadionu o godz. 21, a tu życie toczy się podobnie jak w każdy piątkowy wieczór, jedynie dziwić może więcej sióstr zakonnych kręcących się o tej porze po Rynku.

Nagle od kamienic odbijają się jakieś nowe dźwięki. Wchodzi kilkutysięczna procesja, na której przedzie młodzi niosą transparent „Chcemy Ci powiedzieć, że… BÓG JEST i może DZIŚ przemienić Twoje życie”. Światełka lampionów migotają w dłoniach ludzi, którzy niczym fala wylewają się z Szewskiej na cały Rynek! Konsumenci w kawiarenkach i restauracjach otwierają szeroko oczy i usta, pytając w różnych językach, co tu się dzieje. Rozśpiewany pochód przechodzi pod bazylikę Mariacką, by tam powierzyć miasto Bożemu Miłosierdziu. Gdy kończy się to nabożeństwo, wśród rozchodzących się ludzi spostrzegam chłopaka z gitarą. Może właśnie dziś usłyszał to, o czym przed chwilą śpiewał: „najświętsze Alleluja”.

2012-11-02 07:54

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ewangelizacja Nadmorska

[ TEMATY ]

ewangelizacja

morze

cocoparisienne/pixabay.com

14-28 lipca ewangelizatorzy poniosą Ewangelię na plaże i ulice nadmorskich miast. Można do nich dołączyć i przeżyć ubogie, lecz ubogacające rekolekcje.

Od kilku lat w diecezji koszalińsko–kołobrzeskiej odbywa się Ewangelizacja Nadmorska, która nazywana jest także „Ewangelizacją na żebraka”. Nazwa ta ma związek z jej charakterem, ponieważ wędrowni misjonarze wyruszają na plaże i ulice miast bez jedzenia, zapewnionych noclegów oraz pieniędzy.

CZYTAJ DALEJ

NBP: Jacek Kurski nowym przedstawicielem Polski w Radzie Dyrektorów Wykonawczych Banku Światowego

2022-12-07 10:53

[ TEMATY ]

Jacek Kurski

Youtube.com

Jacek Kurski został nowym przedstawicielem Polski w Radzie Dyrektorów Wykonawczych Banku Światowego - wynika ze środowego komunikatu NBP. Informacje te potwierdził Kurski; napisał, że podjął pracę zgodną z jego wykształceniem i doświadczeniem menadżera.

"W grudniu br. Pan Jacek Kurski rozpoczął pracę jako Alternate Executive Director szwajcarsko-polskiej konstytuanty w Grupie Banku Światowego w Waszyngtonie" - poinformował bank centralny na swojej stronie internetowej. Obok Polski i Szwajcarii w skład szwajcarsko-polskiej konstytuanty wchodzą: Azerbejdżan, Kazachstan, Kirgistan, Serbia, Tadżykistan, Turkmenistan oraz Uzbekistan.

CZYTAJ DALEJ

Obłóczyny w Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu

2022-12-08 07:55

kl. Gabriel Patrylak

Obłóczeni klerycy z przełożonymi

Obłóczeni klerycy z przełożonymi

W Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu 6 alumnów przyjęło szatę duchowną. Uroczystym nieszporom przewodniczył bp Krzysztof Chudzio.

Przełom listopada i grudnia, to wyjątkowy czas dla seminaryjnej wspólnoty. Ma miejsce wówczas jedno z najbardziej uroczystych wydarzeń, a mianowicie dziewięciodniowa nowenna przed Uroczystością Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Piękne śpiewy seminaryjnego chóru i scholii oraz okolicznościowe kazania nowennowe gromadzą całą wspólnotę seminaryjną, a także licznych księży wykładowców na wspólną modlitwę brewiarzową. W tym roku rozważania maryjne głosił ks. dr hab. Dariusz Dziadosz, były rektor WSD oraz wykładowca Egzegezy Starego Testamentu. Cała nowenna była transmitowana codziennie przez archidiecezjalne radio FARA. Na jej zakończenie można było usłyszeć wywiady, w których klerycy III roku dzielili się świadectwem swojego powołania.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję