Reklama

„O autentyczną wiarę”

W niedzielę 21 października 2012 r. w kinie „Luboń” w Mszanie Dolnej odbyła się uroczystość wręczenia nagród laureatom X Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego i Literackiego im. ks. kan. Józefa Jamroza Kapłana Męczennika „O autentyczną wiarę” i „O ludzkie serce człowieka”. W konkursie wzięło udział 447 poetów z kraju i zagranicy, w sumie nadesłano ok. 1500 utworów pisanych wierszem lub prozą oraz wspomnienia-świadectwa.

Trzy równorzędne pierwsze nagrody w kategorii „poezja” otrzymali: Agnieszka Aleksandra Archicińska z Warszawy, Julian Staniewski z Rabki-Zdroju oraz Kazimierz Surzyn z Juszczyna, zaś w kategorii „wspomnienia-świadectwa” nagrodę specjalną otrzymał Kazimierz Surzyn, który złożył potwierdzenie świadectwa (poparte zaświadczeniami lekarskimi), nadesłanego w ubiegłym roku, o uzdrowieniu swojego ojca za wstawiennictwem ks. Józefa Jamroza. Ponadto we wszystkich kategoriach przyznano kilkadziesiąt nagród i wyróżnień.

Reklama

Konkurs, zainicjowany w 2001 r. przez poetów Zagórza i Podhala, cieszy się dużą popularnością, staje się nawet konkursem międzynarodowym, na każdą edycję konkursu napływają bowiem utwory z wielu krajów. Zasadniczym celem konkursu jest podejmowanie rozważań nad istotą człowieczeństwa, które powinno się przejawiać ludzkim sercem człowieka, oraz pogłębianie wiary chrześcijańskiej, odkrywanie jej skarbu i mocy, którą daje ona człowiekowi podążającemu trudnymi drogami współczesności.

Jury tegorocznej X edycji konkursu obradowało w składzie: przewodniczący - ks. prof. dr hab. Andrzej Zwoliński, wykładowca Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie; ks. dr Bolesław Karcz - wykładowca tegoż Uniwersytetu, prezes Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich; ks. dr Jerzy Smoleń - poeta, psycholog, wykładowca w Instytucie Dziennikarstwa KUL w Lublinie; mgr Władysława Anna Jamróz, poetka, pisarka, dziennikarka, polonistka w Zespole Szkół nr 1 w Mszanie Dolnej, siostra zamordowanego Patrona konkursu, organizatorka jubileuszowej uroczystości.

Podczas uroczystości ogłoszono kolejną edycję konkursu. Prace można nadsyłać pod adresem: Władysława Anna Jamróz, skrytka pocztowa 45, 34-730 Mszana Dolna. Regulamin konkursu znajduje się w Internecie pod adresem: www.morderstwokaplana.com.

2012-11-06 08:03

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Odnaleziono listy więźniów niemieckiego obozu koncentracyjnego dla dzieci

2021-09-24 12:39

[ TEMATY ]

obóz koncentracyjny

Muzeum Dzieci Polskich- ofiar totalitaryzmu

Wstrząsające listy dzieci więzionych w niemieckim obozie koncentracyjnym na terenie Litzmannstadt Ghetto

Wstrząsające listy dzieci więzionych w niemieckim obozie koncentracyjnym na terenie Litzmannstadt Ghetto

Wstrząsające listy dzieci więzionych w niemieckim obozie koncentracyjnym na terenie Litzmannstadt Ghetto i znaleźli badacze z Muzeum Dzieci Polskich Ofiar Totalitaryzmu - poinformowano na piątkowej konferencji prasowej w Łodzi.

Kilka dni temu, badając dokumenty w prywatnych zbiorach historycy znaleźli osiem listów najmłodszych więźniów niemieckiej III Rzeszy - podali pracownicy Muzeum Dzieci Polskich - Ofiar Totalitaryzmu w Łodzi.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Abp Depo: nie ma kapłanów na próbę

2021-09-25 16:31

[ TEMATY ]

Jasna Góra

abp Wacław Depo

pielgrzymka kapłanów

Karol Porwich/Niedziela

Potwierdzamy drogę Chrystusa wejścia w nasze życie i sprawę wolności i wierności łasce, którą otrzymaliśmy nie tylko dla siebie, ale i dla drugich – powiedział abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który 25 września przewodniczył w bazylice jasnogórskiej Mszy św. podczas 40. Pielgrzymki Kapłanów Archidiecezji Częstochowskiej. Odbyła się ona pod hasłem: „Słudzy Jedności” i była dziękczynieniem za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego.

Pielgrzymka rozpoczęła się nabożeństwem Drogi Krzyżowej na wałach, po której kapłani zgromadzili się na Eucharystii w bazylice.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję