Reklama

Brak duchowości chrześcijańskiej w mediach

Podczas płockiego sympozjum poświęconego życiu duchowemu w epoce postsekularnej wystąpił także znany reżyser filmowy Krzysztof Zanussi. Swą prelekcję poświęcił relacjom między wiarą i kulturą.
W swym wystąpieniu Prelegent poruszył m.in. kwestię obecności chrześcijaństwa w mediach, stwierdzając, że jest ona niewystarczająca. "Praktycznie nie ma napływu młodych katolików do mediów - można powiedzieć, że chrześcijanie oddają tę sferę walkowerem" - mówił Reżyser. Zaznaczył, że bez obecności wartości chrześcijańskich w mediach świat będzie stawał się coraz bardziej pogański. "Wycofywanie się z mediów jest postawą tchórzliwą. Mass media są wielkim narzędziem głoszenia Ewangelii. Jest swoistym kuriozum, że w katolickim społeczeństwie nie mamy np. katolickiego dziennika. Jak zatem przekazywać Dobrą Nowinę światu?" - pytał Zanussi.
Jak zaznaczył Prelegent, sytuacja współczesnego świata przypomina czasy pierwszych chrześcijan, otoczonych zewsząd wrogą kulturą pogańskiego Rzymu. "Nie powinno to nas jednak przygnębiać. Ci prości ludzie mieli bardzo mało do powiedzenia na temat kultury, a jednak to oni przemienili świat" - mówił Reżyser.
Kultura jest narzędziem, za pomocą którego można mówić o Bogu w specyficzny sposób, niedostępny dla innych środków wyrazu. Jak stwierdził, współczesna kultura unika tematów religijnych, będąc "najgłębiej obojętną" wobec perspektywy wieczności. "Nie należy się zatem dziwić, że chrześcijanie uciekają od takiej kultury" - mówił Zanussi. Według Reżysera, sztuka jest jednak ważną formą przekazu wiary. "Sztuka przemawia szerzej, pełniej i głębiej niż teologiczne wywody, będąc nośnikiem treści nie dających się ująć w słowa" - zaznaczył.
Krzysztof Zanussi dodał, że dzięki sztuce narracyjnej człowiek może skonfrontować swoje życie z namiastką rzeczywistości, wzbogacając się o nowe doświadczenia. "Kiedy widzę na ekranie śmierć, muszę się sam do tego jakoś odnieść - wyjaśniał Reżyser. - Nawet jeśli pokazywane treści nie zgadzają się z moim przekonaniem - wchodzę w dialog ze światem" - mówił. Prelegent przyznał także, że sztuka chrześcijańska jest obecnie w odwrocie, natomiast sztuka pogańska zawiera często elementy duchowe, wyrażające tęsknotę za transcendencją.
Za jedno z bardzo niebezpiecznych zjawisk dla rozwoju kultury i duchowości Zanussi uznał tasiemcowe seriale. "Naszą cywilizację ukształtowała tragedia grecka, pokazująca mizerię kondycji człowieka i jednocześnie eksponująca ważne elementy życia ludzkiego, jak śmierć, osobisty dramat czy cierpienie. W telewizyjnych tasiemcowych serialach wszystko jest równie ważne, a na dodatek spłaszczone - w przeciwieństwie do greckiej tragedii" - zaznaczył Prelegent. Przyznał także, że obcowanie ze sztuką niskich lotów czyni człowieka gorszym. W tym kontekście zwrócił uwagę na rolę duszpasterzy, którzy winni pomagać w wyborze np. wartościowych programów.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Błażej Kmieciak prostuje fałszywą tezę mediów o skali pedofilii wśród duchownych

2021-07-28 12:51

[ TEMATY ]

raport

Adobe Stock

Raport Państwowej Komisji ds. Pedofilii nie daje podstaw do wniosku, że 30% pedofilów to duchowni - podkreśla w rozmowie z KAI szef Komisji Błażej Kmieciak, prostując tezę prezentowaną wczoraj przez wiele mediów. Wedle badań przytoczonych w ogłoszonym wczoraj Raporcie, duchowni są sprawcami około 1 procenta przestępstw pedofilskich.

Publikujemy treść rozmowy:

CZYTAJ DALEJ

W Starej Wsi rozpoczynają się Ignacjańskie Dni Młodzieży

2021-07-28 12:04

archiwum IDM

Koncert w tle sanktuarium

Koncert w tle sanktuarium

Jutro w Starej Wsi k/ Brzozowa rozpoczynają się Ignacjańskie Dni Młodzieży. Wydarzenie poprzedziły dziesięciodniowe rekolekcje. Spotkanie organizowane jest od 2004 roku przez jezuitów i łączy ze sobą młodzież z różnych regionów Polski. Tegoroczna edycja wydarzenia odbędzie się pod hasłem „Serce na dłoni”.

Jak wyjaśnia o. Paweł Witon – organizator wydarzenia - Młodzież przyjeżdzająca do Starej Wsi pochodzi ze wspólnot prowadzanych przez jezuitów. Młodzież każdego roku przebywa tutaj na rekolekcjach w połowie lipca. Wieńczą je właśnie Ignacjańskie Dni Młodzieży. To są takie dni integracyjne, ponieważ młodzież podczas samych rekolekcji podzielona jest na cztery stopnie i te stopnie osobno przeżywają swoje rekolekcje. Ignacjańskie Dni Młodzieży to jest próba integracji tej młodzieży z całej Polski, ponieważ oni na codzień właściwie formują się tylko w swoich grupach, więc jest to jakaś okazja do tego, żeby przebywali razem i również doświadczyli czegoś co było wcześniej – zauważył jezuita.

CZYTAJ DALEJ

Festyn w Łańcuchowie

2021-07-29 12:57

Grzegorz Jacek Pelica

Festyn rodzinny „Jakubki” w Łańcuchowie odbył się już po raz trzeci. W tej parafii przechowywane są relikwie św. Jakuba; ich obecność dała impuls do świętowania.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję