Reklama

Brak duchowości chrześcijańskiej w mediach

Podczas płockiego sympozjum poświęconego życiu duchowemu w epoce postsekularnej wystąpił także znany reżyser filmowy Krzysztof Zanussi. Swą prelekcję poświęcił relacjom między wiarą i kulturą.
W swym wystąpieniu Prelegent poruszył m.in. kwestię obecności chrześcijaństwa w mediach, stwierdzając, że jest ona niewystarczająca. "Praktycznie nie ma napływu młodych katolików do mediów - można powiedzieć, że chrześcijanie oddają tę sferę walkowerem" - mówił Reżyser. Zaznaczył, że bez obecności wartości chrześcijańskich w mediach świat będzie stawał się coraz bardziej pogański. "Wycofywanie się z mediów jest postawą tchórzliwą. Mass media są wielkim narzędziem głoszenia Ewangelii. Jest swoistym kuriozum, że w katolickim społeczeństwie nie mamy np. katolickiego dziennika. Jak zatem przekazywać Dobrą Nowinę światu?" - pytał Zanussi.
Jak zaznaczył Prelegent, sytuacja współczesnego świata przypomina czasy pierwszych chrześcijan, otoczonych zewsząd wrogą kulturą pogańskiego Rzymu. "Nie powinno to nas jednak przygnębiać. Ci prości ludzie mieli bardzo mało do powiedzenia na temat kultury, a jednak to oni przemienili świat" - mówił Reżyser.
Kultura jest narzędziem, za pomocą którego można mówić o Bogu w specyficzny sposób, niedostępny dla innych środków wyrazu. Jak stwierdził, współczesna kultura unika tematów religijnych, będąc "najgłębiej obojętną" wobec perspektywy wieczności. "Nie należy się zatem dziwić, że chrześcijanie uciekają od takiej kultury" - mówił Zanussi. Według Reżysera, sztuka jest jednak ważną formą przekazu wiary. "Sztuka przemawia szerzej, pełniej i głębiej niż teologiczne wywody, będąc nośnikiem treści nie dających się ująć w słowa" - zaznaczył.
Krzysztof Zanussi dodał, że dzięki sztuce narracyjnej człowiek może skonfrontować swoje życie z namiastką rzeczywistości, wzbogacając się o nowe doświadczenia. "Kiedy widzę na ekranie śmierć, muszę się sam do tego jakoś odnieść - wyjaśniał Reżyser. - Nawet jeśli pokazywane treści nie zgadzają się z moim przekonaniem - wchodzę w dialog ze światem" - mówił. Prelegent przyznał także, że sztuka chrześcijańska jest obecnie w odwrocie, natomiast sztuka pogańska zawiera często elementy duchowe, wyrażające tęsknotę za transcendencją.
Za jedno z bardzo niebezpiecznych zjawisk dla rozwoju kultury i duchowości Zanussi uznał tasiemcowe seriale. "Naszą cywilizację ukształtowała tragedia grecka, pokazująca mizerię kondycji człowieka i jednocześnie eksponująca ważne elementy życia ludzkiego, jak śmierć, osobisty dramat czy cierpienie. W telewizyjnych tasiemcowych serialach wszystko jest równie ważne, a na dodatek spłaszczone - w przeciwieństwie do greckiej tragedii" - zaznaczył Prelegent. Przyznał także, że obcowanie ze sztuką niskich lotów czyni człowieka gorszym. W tym kontekście zwrócił uwagę na rolę duszpasterzy, którzy winni pomagać w wyborze np. wartościowych programów.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Biskupi ponowili Akt poświęcenia Narodu Polskiego Najświętszemu Sercu Pana Jezusa

2021-06-11 19:50

[ TEMATY ]

Kraków

100‑lecie Aktu poświęcenia Polski

EpiskopatNews

- Stojąc wobec trudnych wyzwań dla Kościoła i Ojczyzny, z ufnością wołamy: "Otwórz nasze oczy, ulecz chore serca, obmyj to, co brudne, daj łaskę nawrócenia i pokuty! Jezu, uczyń nasze serca na wzór Serca Twego, abyśmy umieli tracić życie w służbie najbardziej potrzebującym, najsłabszym i bezbronnym" - tymi m.in. słowami biskupi zgromadzeni w bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krakowie ponowili po 100 latach Akt poświęcenia Polski Najświętszemu Sercu Pana Jezusa.

Odczytał go na zakończenie Mszy św. przewodniczący Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki. Akt ten zostanie dziś ponowiony także we wszystkich parafiach w Polsce.

CZYTAJ DALEJ

Biskup tarnowski wręczył nominacje neoprezbiterom

2021-06-02 07:58

[ TEMATY ]

Tarnów

Diecezja Tarnowska

1 czerwca br. Biskup Tarnowski Andrzej Jeż wręczył nominacje na pierwsze parafie czternastu neoprezbiterom diecezji tarnowskiej.

Posłani kapłani przyjadą do tych parafii w ostatnich dniach sierpnia. Zapraszamy do zapoznania się z poniższą listą.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: w Eucharystii i w Sercu Pana Jezusa jest żywe działanie Ducha Świętego!

2021-06-12 16:17

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

- W Eucharystii i w Sercu Pana Jezusa jest żywe działanie Ducha Świętego. To Duch Święty pomaga nam dostrzec całe bogactwo jakie kryje się w znaku przebitego boku Chrystusa, z którego narodził się Kościół. – mówił ks. dr Zbigniew Tracz.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję