Reklama

"Boże Ciało na Twitterze" - wystartowała akcja polskich duchownych

2014-06-13 13:51

awo / Warszawa / KAI

Stu księży i co najmniej jedna siostra zakonna rozpoczęło dziś tygodniową akcję „Boże Ciało na Twitterze”. - W uroczystość Bożego Ciała katolicy celebrują Eucharystię na placach i wychodzą na ulicę z Najświętszym Sakramentem. To dobra okazja, aby przypomnieć lub przekazać prawdę o Mszy Świętej użytkownikom mediów społecznościowych – podkreśla jeden z jej inicjatorów ks. Piotr Studnicki z archidiecezji krakowskiej, aktualnie doktorant w Rzymie. Duchowni będą „ćwierkać” na temat Mszy świętej aż do 19 czerwca, kiedy przypada uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa - Boże Ciało. Każdy tweet ma najwyżej 140 znaków.

- Wierzymy, że poprzez wspólne "ćwierkanie" możemy pomóc użytkownikom Twittera lepiej poznać i bardziej zrozumieć tajemnicę Mszy świętej. Można powiedzieć, że w ciągu 7 dni wspólnie napiszemy „twitterowy przewodnik po Bożym Ciele” – wyjaśnia ks. Studnicki.

Dziś od rana duchowni tweetują na temat znaku krzyża i obrzędów wstępnych Mszy świętej. „Pan z Wami, Twitterowiczami!” – zaczął ks. Studnicki, nawiązując do pierwszych słów kapłana celebrującego Eucharystię. Jezuita Paweł Witkowski SJ radzi „spróbuj przyjść do kościoła na Mszę 10-15 minut wcześniej. Po prostu bądź i przygotuj się na Spotkanie...” „Kiedy kapłan rozkłada ręce i mówi Pan z Wami - wyobraża Chrystusa mówiącego: "Witaj. Dobrze, że jesteś. Zapraszam Cię na ucztę" – wyjaśnia inny duchowny.

Werbista o. Andrzej Danilewicz, zwraca uwagę, iż „przez krzyż, jak przez bramę, wchodzimy we Mszę świętą i wszystko, co najważniejsze” a franciszkanin o. Jan Maria Szewek podkreśla, że „znak Krzyża to najprostszy sposób wyznania wiary. Byleby nasze życie na co dzień nie było jego zaprzeczeniem. Nie zgorszeniu!”.

Reklama

W inicjatywę duchownych włączył się też metropolita wrocławski abp Józef Kupny, którego wpisy obserwuje ok. 780 internautów. „Pan z wami" - pozdrowienie na początku Mszy św. oznajmia uczestnikom, że w kościele nie są sami, ale Bóg jest obecny wśród nich” – napisał w ramach dzisiejszych rozważań o obrzędach wstępnych Mszy świętej.

Tweety o Mszy św. piszą nie tylko księża czy zakonnicy, do akcji włączyła się również służebniczka starowiejska s. Janina Hac, która przekonywała dziś internautów, że „znak Krzyża – ‘ciężar’ Miłości. Gospodarz Spotkania to kochający, oczekujący Bóg”.

W następnych dniach tweety będą dotyczyły kolejnych elementów Mszy świętej. W sobotę 14 czerwca tweety będą o liturgii słowa, w niedzielę 15 czerwca – o chlebie i winie, w poniedziałek 16 czerwca o dziękczynieniu, we wtorek 17 czerwca o ofierze, w środę 18 czerwca o Komunii a w samą uroczystość Bożego Ciała na temat rozesłania i misji.

"Ćwierkający" duchowni oznaczają swoje wpisy hashtagiem #BożeCiało. Dzięki temu można je łatwo odszukać i śledzić całe wydarzenie.

Tagi:
Twetter

Reklama

Oświadczenie Świdnickiej Kurii Biskupiej ws. tweetów ks. Sławomira Marka

2019-05-14 18:13

DragonImages/fotolia.com

W związku z publikacją tweetów ks. Sławomira Marka w tym tweeta z dnia 13 maja 2019 r. nt. prostytucji, Świdnicka Kuria Biskupia oświadcza, iż Ksiądz Proboszcz Parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Stanowicach po rozmowie z Księdzem Biskupem Ignacym Decem Biskupem Świdnickim przeprasza wszystkich, którzy mieli prawo poczuć się tymi wypowiedziami urażeni. Równocześnie Ksiądz Sławomir Marek zaświadcza, że w przyszłości będzie kierował się właściwym taktem wypowiedzi, tak aby nie generować kolejnych niepożądanych emocji.

ks. dr Daniel Marcinkiewicz

rzecznik prasowy Świdnickiej Kurii Biskupiej

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Awaria bez kontroli

2019-09-10 13:00

Artur Stelmasiak
Edycja warszawska 37/2019, str. 4-5

Podczas awarii rurociągu pod Wisłą ujawniło się wiele wad gigantycznie drogiej inwestycji oczyszczalni ścieków Czajka

Artur Stelmasiak
Tak wygląda most pontonowy zbudowany przez Wojsko Polskie, przez który poprowadzono zapasowy rurociąg

Dzięki szybkiej interwencji rządu udało się uniknąć katastrofy ekologicznej na większą skalę, ale budowa mostu pontonowego jest rozwiązaniem tymczasowym. – Musi być jakieś nowe rozwiązanie zanim przyjdzie zima i mróz, bo takie rozwiązanie nie jest możliwe na zamarzniętej rzece – mówi „Niedzieli” Sergiusz Kieruzel, rzecznik prasowy Państwowego Gospodarstwa Wody Polskie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Zaatakowano księdza z Najświętszym Sakramentem!

2019-09-15 20:34

Red.

Ksiądz idący do chorego w pierwszy piątek września został zelżony i uderzony – wynika ze słów metropolity częstochowskiego księdza arcybiskupa Wacława Depo. Hierarcha opowiedział o tym fatalnym wydarzeniu w rozmowie z „Niedziela TV”.

Bożena Sztajner/Niedziela

W wywiadzie metropolita częstochowski opisał wydarzenie, do jakiego doszło w pierwszy piątek września. Wtedy też siedzący na ławce pijany mężczyzna zaatakował księdza idącego do chorego z Ciałem Pańskim. Atak najpierw miał wymiar słowny, a następnie fizyczny (uderzenie w twarz). Pierwszy z ciosów napastnika dotarł do duchowego, zaś przed drugim ksiądz zdołał się zasłonić. Następnie na pomoc kapłanowi przyszli przechodnie. W trakcie interwencji policji ksiądz zdecydował, że nie wniesie oskarżenia.

Jednak zdaniem arcybiskupa Wacława Depo zapisanie nazwiska sprawcy byłoby zasadne, gdyż jest on mieszkańcem konkretnej parafii i powinny zostać wobec niego wyciągnięte społeczne konsekwencje. Hierarcha przywołał tutaj przykład papieża Jana Pawła II, który miłosiernie przebaczył Mehmetowi Ali Ağcy, jednak wymiar sprawiedliwości podejmował działania, a terrorysta znalazł się w więzieniu.

„Takie sytuacje kiedyś się nie zdarzały, a teraz w #Częstochowa kapłan idący z Komunią Świętą do chorego został pobity” – napisał na Twitterze dziennikarz tygodnika „Niedziela” Artur Stelmasiak, który opublikował także fragment rozmowy z arcybiskupem Depo.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem