Reklama

Niedziela Podlaska

Rudka

Myśl stała się faktem - wprowadzenie relikwii bł. ks. Jerzego

Niedziela podlaska 46/2012, str. 2

[ TEMATY ]

relikwie

ks. Jerzy Popiełuszko

Anna Mularska

Ks. Andrzej Kiersnowski odprawia Mszę św., podczas której odbyło się uroczyste wprowadzenie relikwii bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Ks. Andrzej Kiersnowski odprawia Mszę św., podczas której odbyło się uroczyste wprowadzenie relikwii bł. ks. Jerzego Popiełuszki

21 października w parafii pw. Trójcy Świętej w Rudce odbyło się uroczyste wprowadzenie relikwii bł. ks. Jerzego Popiełuszki połączone z prelekcją o kapłanie męczenniku. Jak podkreślił proboszcz parafii ks. Andrzej Kiersnowski, jest to historyczne i niezwykle wzruszające wydarzenie, które - jak wierzymy i ufamy - przyniesie trwały owoc w sercach wielu ludzi. Uroczystości odbyły się podczas Mszy św. sprawowanej o godz. 8.30, której przewodniczył gospodarz parafii.

Reklama

Chór parafialny przygotował oprawę liturgiczną oraz odśpiewał hymn beatyfikacyjny ks. Popiełuszki. Jak mówił ks. Kiersznowski, ten dzień jest także dla niego bardzo ważny i znaczący w wymiarze osobistym: „Myśl o sprowadzeniu relikwii bł. ks. Jerzego pojawiła się, gdy rok temu byłem gościem w Warszawie na Żoliborzu, gdzie wraz z innymi księżmi, którzy pełnili przymusową służbę wojskową w jednostkach kleryckich, otrzymałem medal imienia bł. ks. Jerzego. Dziś ta myśl stała się faktem” - stwierdził. Następnie wspomniał, że miał możliwość ujrzeć ks. Popiełuszkę za życia, gdy jako kleryk drohiczyńskiego seminarium był ceremoniarzem w czasie pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski. Ks. Jerzy był wtedy odpowiedzialny za służby medyczne. „Gdybym wiedział, że widzę przyszłego świętego, na pewno bardziej bym zwrócił na niego uwagę” - zażartował. Wspomniał także o pogrzebie kapłana, w którym także miał możliwość uczestniczyć, o wielkich tłumach zgromadzonych przy trumnie i o tej modlitewnej zadumie, jaka towarzyszyła tej śmierci.

Po liturgii każdy z parafian mógł uczcić relikwie Kapłana Męczennika poprzez ich ucałowanie. Teraz przyszedł czas na poniesienie w swoje życie duchowego dziedzictwa bł. Jerzego Popiełuszki i prawdziwe uszanowanie ofiary jego młodego życia, gdy „przelał swoją niewinną krew za nas wszystkich” - jak mówił kiedyś Jan Paweł II.

2012-11-09 14:36

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czuli się bezkarni

Niedziela Ogólnopolska 46/2014, str. 25

[ TEMATY ]

ks. Jerzy Popiełuszko

Marcin Żegliński

Podczas prezentacji książki w IPN - prof. Jan Żaryn, Jakub Gołębiewski

Podczas prezentacji książki w IPN - prof. Jan Żaryn, Jakub Gołębiewski

- Śmierć ks. Jerzego Popiełuszki została zaplanowana z zimną krwią. Sprawcy działali z premedytacją - podkreśla Jakub Gołębiewski z IPN, autor II tomu zbioru dokumentów w sprawie uprowadzenia księdza Jerzego

Jakub Gołębiewski, autor opracowania „Aparat represji wobec księdza Jerzego Popiełuszki 1984”, przyznaje, że nie jest to lektura łatwa - jest przeznaczona przede wszystkim dla badaczy i publicystów, ale także zwykli miłośnicy historii znajdą w nim lekturę ciekawą i pouczającą. Prawie 200 zgromadzonych w tym tomie dokumentów pokazuje, czym był PRL i jego zbrojne ramiona: MSW i SB, gdzie pracowali zabójcy księdza oraz ich przełożeni, najpewniej inspirujący tę zbrodnię.

CZYTAJ DALEJ

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę, którą ci daje

2021-09-16 09:12

[ TEMATY ]

ksiądz

Jezus

Karol Porwich/Niedziela

Hymnem do Ducha Świętego odśpiewanym w łódzkiej bazylice archikatedralnej rozpoczęły się doroczne rekolekcje dla księży diecezjalnych i zakonnych, którym w dniach 15 – 17 września przewodniczy abp Grzegorz Ryś. Pierwsze rozważanie rekolekcyjne zostało oparte o fragment ewangelii św. Marka (Mk. 1.1-8)

Przyglądając się postaci św. Marka, łódzki pasterz wskazał na trzech uczniów Jezusa, którzy byli mistrzami dla autora Ewangelii. – Trzech uczniów Jezusa Chrystusa: Barnaba, Piotr i Paweł przekazywali Markowi wiarę. Chcę dzisiejszego wieczoru zatrzymać się tylko na tym jak ten przekaz się dokonywał, bo to jest coś, w czym każdy z nas może się odnaleźć, ale potrzebujemy się odnaleźć razem – zauważył arcybiskup.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: miarą prawdziwości naszej modlitwy, jest inspiracja do misji!

2021-09-18 10:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

- Jeśli w nas nie ma tego pragnienia - które Jezus objawia – tego wyjścia po za, tego wyjścia ku innym - jak nie ma w nas tego pragnienia, to boję się, że się nie modlimy. Miarą prawdziwości naszej modlitwy, jest inspiracja do misji. Prawdziwa modlitwa zawsze otworzy nam oczy na to powołanie, którym nas Jezus obdarzył. – mówił abp Grzegorz Ryś.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję