Reklama

Niedziela Rzeszowska

Polska wolna i niepodległa

Powstanie zalążków niepodległego państwa polskiego zapoczątkowane zostało w zaborze austriackim. Stało się tak głównie dlatego, że Galicja miała status autonomicznego kraju w monarchii habsburskiej. Obok urzędów państwowych i rozbudowanego samorządu istniały tutaj organy tzw. krajowe, z sejmem włącznie. Administracja, sądownictwo i szkolnictwo Galicji znajdowały się w polskich rękach, językiem urzędowym był język polski.14 października 1918 r. Rada Miasta Rzeszowa skierowała do Rady Regencyjnej list, w którym czytamy: „Rada Królewskiego wolnego miasta Rzeszowa, stojąc na stanowisku zasad pokojowych prezydenta Wilsona oraz proklamacji wolnej, zjednoczonej, niepodległej Polski z własnym morzem, na ręce Najdostojniejszej Rady imieniem mieszkańców miasta Rzeszowa - składa ślubowanie wierności, posłuszeństwa i gotowości oddania życia i mienia Zmartwychwstałej Ojczyźnie”. Deklarację współdziałania w pracach na rzecz dobra państwa i narodu przesłał także przełożony izraelickiej gminy wyznaniowej.

Reklama

Na wolną Polskę z utęsknieniem czekali również mieszkańcy okolicznych miast i wiosek. 13 października w Głogowie Małopolskim odbyła się „manifestacja z powodu nadziei odzyskania zjednoczonej niepodległej Polski”. O jej przebiegu donosił „Głos Rzeszowski”. O godz. 16 w sali Sokoła „zgromadzili się licznie obywatele miasteczka na wiec, na którym poruszano różne dziedziny wskrzeszającego się życia narodowego”. Dwie godziny później, „do zebranych licznie mieszkańców z balkonu Sokoła przemawiało kilku mówców”. Następnie „utworzył się pochód, który odśpiewał pod pomnikiem grunwaldzkim pieśni religijne i narodowe”.

28 października w Krakowie ukonstytuowała się Polska Komisja Likwidacyjna, pierwsza polityczna władza narodowa w Galicji, która wypowiedziała posłuszeństwo Wiedniowi. 30 października młodzież rzeszowska samorzutnie wszczęła akcję usuwania orłów austriackich z gmachów rządowych. Dwa dni później - 1 listopada - przysięgę na wierność rządowi polskiemu złożyli członkowie Organizacji Obrony Narodowej i delegaci PKL na Rzeszów i powiat rzeszowski. Ta podniosła uroczystość odbyła się w sali posiedzeń Rady Powiatowej. W niedzielę 3 listopada, po uroczystej Mszy św. odprawionej na rzeszowskim rynku, odbyło się symboliczne zaprzysiężenie ludności całego powiatu. Następnego dnia austriaccy oficerowie i urzędnicy opuścili gród nad Wisłokiem. 10 listopada, w dżdżystą, zimną niedzielę we wczesnych godzinach rannych, na warszawski dworzec wjechał pociąg, którym przybył do stolicy uwolniony przez Niemców z twierdzy w Magdeburgu Józef Piłsudski. 11 listopada Polska - po 123 latach zaborów - była wolna i niepodległa. W rzeszowskich świątyniach odprawiono nabożeństwa dziękczynne. W tym samym dniu zostało podpisane zawieszenie broni na froncie zachodnim, kończące działania zbrojne I wojny światowej. Z czasem dzień 11 listopada uznano za święto państwowe, Święto Odzyskania Niepodległości.

2012-11-09 14:36

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

MKiDN: Polska podpisała Europejską Konwencję o ochronie dziedzictwa audiowizualnego

[ TEMATY ]

film

Polska

Polska

źródło: pixabay.com

Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne

Stały Przedstawiciel RP przy Radzie Europy ambasador Jerzy Baurski 15 grudnia podpisał w imieniu Polski Europejską Konwencję o ochronie dziedzictwa audiowizualnego - podało MKiDN. Tym samym Polska stała się 20. sygnatariuszem Konwencji, którą dotychczas ratyfikowało 11 państw Rady Europy.

Jak wyjaśniono na stronie resortu, "podpisanie Konwencji umożliwia rozpoczęcie procesu zmierzającego do ratyfikacji tej wielostronnej umowy międzynarodowej".

CZYTAJ DALEJ

200 lat temu urodził się Cyprian Kamil Norwid, patron roku 2021

2021-09-24 08:36

[ TEMATY ]

Cyprian Kamil Norwid

pl.wikipedia.org

Drzeworyt Józefa Łoskoczynskiego

Drzeworyt Józefa Łoskoczynskiego

Cyprian Kamil Norwid, poeta, dramatopisarz, malarz, myśliciel, uznawany za najwybitniejszego spadkobiercę romantyzmu, ale i jego namiętnego krytyka, przyszedł na świat 200 lat temu, 24 września 1821 r. Decyzją Sejmu RP obchodzimy właśnie Rok Norwida.

Urodził się 24 września 1821 r. w mazowieckiej wiosce Laskowo-Głuchy pod Radzyminem. Drugie imię - Kamil - przybrał podczas bierzmowania w Rzymie w 1845 r. Ojciec Cypriana, Jan, pochodził z rodziny szlacheckiej, herbu Topór. Przyszły poeta był dumny ze swoich korzeni, w twórczości podkreślał szczególnie powiązania rodziny matki z Sobieskimi oraz budował legendę o normandzkich przodkach ojca. Miał trójkę starszego rodzeństwa; po śmierci rodziców dziećmi opiekowała się dalsza rodzina. Naukę w warszawskim gimnazjum Norwid przerwał, nie ukończywszy piątej klasy, by wstąpić do prywatnej szkoły malarskiej. Malarstwo studiował też w Krakowie, we Włoszech i w Belgii.

CZYTAJ DALEJ

Już jutro Diecezjalna Pielgrzymka Pokutna z Ośna do Górzycy

2021-09-24 14:51

[ TEMATY ]

Górzyca

Ośno lubuskie

Pielgrzymka pokutna

Karolina Krasowska

Już po raz czwarty 25 września wyruszy z Ośna Lubuskiego Diecezjalna Pielgrzymka Pokutna do Górzycy.

Program pielgrzymki pokutnej z Ośna Lubuskiego do Górzycy:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję