Reklama

Niedziela Świdnicka

Honorowy Obywatel Świdnicy

Niedziela świdnicka 46/2012, str. 8

[ TEMATY ]

Świdnica

wyróżnienie

honorowy obywatel

Ks. Sławomie Marek

Ks. prał. Jan Bagiński

Ks. prał. Jan Bagiński

Radni miasta Świdnica na wniosek 21z nich nadali ks. prał. Janowi Bagińskiemu, wieloletniemu proboszczowi katedry świdnickiej, tytuł Honorowego Obywatela Miasta. Wcześniej tytułem tym, nadawanym od 2002 r., zostali uhonorowani Claus Wilhelm Hoffmann - były burmistrz Biberach (Niemcy), ks. Kazimierz Jandziszak, Roman Pasyk, Dorota Świeniewicz, bp Ignacy Dec i Stanisław Kotełko.

Wybór uzasadniono następująco: Ksiądz Prałat Jan Bagiński jest postacią ważną dla kulturowej i społecznej tożsamości Świdnicy oraz wszystkich świdniczan wyznania katolickiego. Jego wpływ na życie publiczne obejmuje również osoby niebędące katolikami. Jest ambasadorem dobrej woli i ekumenicznego dialogu. Od 25 czerwca 1995 r. do 30 czerwca 2012 r. był proboszczem parafii pw. św. Stanisława i św. Wacława w Świdnicy, kanonikiem gremialnym Kapituły Katedralnej w Świdnicy oraz dziekanem dekanatu Świdnica Śląska-Wschód.

Reklama

Katedrę świdnicką Ksiądz otoczył wielką troską. Ks. prał. Jan Bagiński po przejęciu parafii rozpoczął bowiem intensywne prace remontowe w katedrze świdnickiej. Rewaloryzacja i remont zabytkowej katedry to wiele lat trudnej pracy organizacyjnej, pozyskiwania parafian, władz lokalnych i państwowych, darczyńców oraz niebagatelnych środków dla rozpoczęcia i kontynuacji tego dzieła. Za ratowanie zabytków Ministerstwo Kultury przyznało mu Złotą Odznakę.

Działalność ks. prał. Jana Bagińskiego nie sposób ograniczyć tylko do służby Kościołowi. Na szczególne uznanie zasługuje wierność zasadom i odwaga w głoszeniu poglądów, patriotyzm i troska o los naszej małej ojczyzny oraz ofiarna służba każdemu człowiekowi.

Ks. Jan Bagiński jest kapłanem, który dba o uniwersalne ludzkie wartości, otacza duszpasterską troską świdniczan oraz liczne rzesze przybywających do miasta pielgrzymów. Świdnica współpracuje z miastami partnerskimi już ponad 20 lat, wzbogacając życie lokalnej społeczności. Ks. Jan Bagiński, który z radością otwierał drzwi na międzynarodowe inicjatywy, ma w tym swój udział. Dzięki jego zaangażowaniu, udało się nawiązać trwale przyjaźnie z Niemcami, Anglikami, Czechami, Litwinami. Katedra była miejscem wielu imprez kulturalnych: koncertowały tu zespoły, odbywały się wystawy, zbiórki ofiar na ratowanie polskich mogił na Kresach. Świdniczanie wspólnie z delegacjami z miast partnerskich uczestniczyli w wielu nabożeństwach, modląc się o pokój na świecie i jedność chrześcijan. Dzięki duszpasterskiej pracy i postawie ks. Jana Bagińskiego w ciągu 17 lat jego posługi proboszcza, mogliśmy uczestniczyć w niezwykle ważnych dla Polaków obchodach, patriotycznych uroczystościach i innych ważnych wydarzeniach, które miały miejsce w katedrze świdnickiej.

Reklama

Za swoją działalność w dziedzinie kultury, jej upowszechnianie i ochronę w 2001 r. ks. Jan Bagiński otrzymał nagrodę ustanowioną przez Radę Miasta. Natomiast za pracę charytatywną na rzecz dzieci otrzymał statuetkę Dziecięcej Nagrody SERCA.

Bogactwem naszego miasta są jego mieszkańcy, ludzie otwarci na dobre pomysły, służące lokalnej społeczności. Ks. Jan Bagiński jest zasłużonym mieszkańcem naszego miasta, człowiekiem wielkiego serca i dla wielu z nas wzorem do naśladowania.

2012-11-09 14:36

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Dziwisz nagrodzony przez Festiwal Życia

[ TEMATY ]

wyróżnienie

kard. Stanisław Dziwisz

Episkopat.pl

Kard. Stanisław Dziwisz

Kard. Stanisław Dziwisz

W czwartek 20 kwietnia w Krakowie kard. Stanisław Dziwisz odbierze nagrodę „Premio Festival della Vita 2017” przyznaną w siódmej już edycji Festiwalu Życia odbywającego się we Włoszech. W tym roku Festiwal odbywa się pod hasłem „Żyć, to… poznawać”.

Nagroda zostanie wręczona przez Konsula Honorowego Rzeczpospolitej Polskiej w Neapolu, dr. Dario Dal Verme, oraz przewodniczącego Centrum Kultury Świętego Pawła, organizatora festiwalu, ks. Ampelio Crema ssp. W spotkaniu weźmie udział koordynator projektu, dr. Raffaele Mazzarella, a także ks. Daniel Łuka ssp, wiceprowincjał Zgromadzenia Paulistów w Polsce oraz dyrektor Edycji Świętego Pawła. Podczas spotkania ks. Kardynał przekaże Festiwalowi Życia relikwie św. Jana Pawła II.

CZYTAJ DALEJ

Tajemnica stygmatów Ojca Pio

Niedziela Ogólnopolska 39/2018, str. 13

[ TEMATY ]

św. Ojciec Pio

Archiwum Głosu Ojca Pio

o. Pio

o. Pio

W 2018 r. minęło 100 lat od chwili, kiedy Ojciec Pio podczas modlitwy w chórze zakonnym przed krucyfiksem otrzymał stygmaty: 5 ran na rękach, boku i nogach – w miejscach ran Jezusa Chrystusa zadanych Mu w czasie ukrzyżowania. Jak obliczyli lekarze, którzy go wielokrotnie badali, z tych ran w ciągu 50 lat wypłynęło 3,4 tys. litrów krwi. Po śmierci Ojca Pio, 23 września 1968 r., rany zniknęły bez śladu, a według raportu lekarskiego, ciało było zupełnie pozbawione krwi

Chwilę, w której Ojciec Pio otrzymał ten niezwykły dar od Boga, opisał później w liście tak: „Ostatniej nocy stało się coś, czego nie potrafię ani wyjaśnić, ani zrozumieć. W połowie mych dłoni pojawiły się czerwone znaki o wielkości grosza. Towarzyszył mi przy tym ostry ból w środku czerwonych znaków. Ból był bardziej odczuwalny w środku lewej dłoni. Był tak wielki, że jeszcze go czuję. Pod stopami również czuję ból”.

CZYTAJ DALEJ

Od niewolnika do dziecka

2021-09-20 08:40

Norbert Polak

Dla przybyłych do Mogiły Krzyż Chrystusa jest częścią ich życia

Dla przybyłych do Mogiły Krzyż Chrystusa jest częścią ich życia

Na placu św. Jana Pawła II u ojców cystersów w Krakowie-Mogile 19 września odbyła się Msza św. z okazji trwającego tam odpustu ku czci Podwyższenia Krzyża Świętego.

Była to centralna uroczystość tygodniowego wydarzenia. Homilię wygłosił ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej bp Roman Pindel. W nauczaniu podkreślił, jak wielka różnica zachodzi między niewolnictwem i wyzwoleniem w ludzkim rozumieniu a wolnością, którą obdarza Chrystus: - Mam dla ciebie jeszcze jedną propozycję. Przyjdź do mojego domu i korzystaj ze wszystkiego, co posiadam, ponieważ chcę cię uczynić moim dzieckiem. Czy chcesz, abym był dla ciebie Ojcem? (...) To, co się dzieje, da się wytłumaczyć tylko przez miłość tego nowego pana do ciebie. Odkrywasz, że on czeka na to, abyś powiedział po raz pierwszy do Niego „Ojcze, Tatusiu”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję