Reklama

Media

W marcu Krauze rozpoczyna zdjęcia

Pierwsza konferencja prasowa Fundacji „Smoleńsk 2010”, powołanej w celu zebrania środków na produkcję filmu o katastrofie tupolewa 10 kwietnia 2010 r., odbywała się w cieniu tragedii Remigiusza Musia, nawigatora jaka 40, który był jednym z najważniejszych świadków smoleńskiego śledztwa. W tym czasie trwał jego pogrzeb.

A z „Rzeczpospolitej” doszły wieści o zwolnieniu dziennikarza i jego redakcyjnych zwierzchników, którzy zdecydowali się na wydrukowanie w gazecie informacji na temat obecności śladów trotylu i nitrogliceryny na szczątkach rozbitej maszyny.

- Katastrofa smoleńska skrywa mroczną tajemnicę. Niemal każdego dnia pokazuje jednak swoje oblicze we wciąż nowych dowodach. Dojdziemy prawdy, mimo że nazywa się nas pogardliwie smoleńską sektą i próbuje zastraszyć - obiecuje reżyser Antoni Krauze. Opowiadał, jakim dramatycznym dla niego przeżyciem była tragiczna wiadomość z sobotniego poranka 10 kwietnia 2010 r. Był wówczas w trakcie intensywnej pracy nad ukończeniem „Czarnego czwartku”, filmu o wydarzeniach na Wybrzeżu z grudnia 1970 r., który miał być ostatnim filmem w jego artystycznej karierze. Uznał jednak natychmiast, że musi powstać film o smoleńskiej tragedii, bo to był dramat Rzeczypospolitej. - Zorientowałem się potem, że nawet stewardesy i piloci mają piękne życiorysy, np. w harcerstwie. Tam zginął kwiat polskiej inteligencji. Determinacji dodał fakt, że ta katastrofa nie znalazła właściwego odzewu u naszych władz, organów śledczych, a nawet u naszych sojuszników. Wszystko jest tak podobne do wydarzeń z roku 1940, że śmiało można to nazwać Katyniem 2 - mówi Krauze.

Reklama

Dla ludzi, którzy utworzyli fundację, jest oczywiste, że ten film musi powstać. Trzeba dotrzeć do prawdy o tym, co się wydarzyło w smoleńskim lesie 10 kwietnia 2010 r. - Jest duża szansa, że film „Smoleńsk” zacznę kręcić już wiosną przyszłego roku - mówi reżyser. Premiera odbyłaby się 10 kwietnia 2014 r.

Prezes fundacji Tomasz Miernowski na konferencji stwierdził: - Powiadają, że najważniejsze są banki i gospodarka. Nieprawda, najważniejsza bitwa cywilizacyjna XXI wieku toczy się o kulturę. My tę bitwę przegrywamy przez różne zaniedbania. Za antykulturą, kulturą kłamstwa stoją potężne koncerny. Ona jest rozgrywana przemysłowo. My się przeciwko temu próbujemy przeciwstawić takim właśnie filmem, prawdziwym.

Twórcy wiedzą, że nie mogą liczyć na finansowe wsparcie instytucji wspierających sztukę. Co do formuły, to inspiracją dla Krauzego był nie tylko film Andrzeja Wajdy „Człowiek z marmuru”, ale również „Obywatel Kane” Orsona Wellesa z 1941 r. i film o prywatnym śledztwie w sprawie zabicia prezydenta Kennedy’ego „JFK” Oliviera Stone’a. - W naszym filmie prywatne śledztwo jest, w moim przekonaniu, w pełni uzasadnione. Przecież cały czas mamy do czynienia z jednym, totalnym kłamstwem smoleńskim i próbą wyciszenia tego tematu. Dlatego celem fundacji jest powołanie pospolitego ruszenia obywateli. Jeżeli milion ludzi da po 10 zł, to ten film zrobimy - zapewnił producent. Informacje o kontach, na które można wpłacać pieniądze, zawarte są na uruchomionej już stronie internetowej: www.smolensk2010.pl. Są środowiska patriotyczne, które wręcz wymuszają realizację tego filmu. Twórcy czują duże wsparcie, ale i ciężar odpowiedzialności.

Reklama

- To będzie filmowe śledztwo o smoleńskiej tragedii i osobie prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Dlatego film musi być niezwykły. Nie może być jakąś tam produkcją - tłumaczy Krauze. Zobaczymy na ekranie również „tragedię posmoleńską”, to wszystko, co działo się pod Pałacem Prezydenckim, a także w kraju, gdy opinii publicznej „wrzucano” fałszywe informacje. Scenarzyście Marcinowi Wolskiemu i Krauzemu zależy, by gwarantował rzecz nietuzinkową. Chodzi przecież także o to, by prawda o Smoleńsku poprzez ten film trafiła do ludzi w innych krajach, gdzie dotąd obowiązuje wersja raportu Anodiny o błędach polskich pilotów i naciskach, jakim byli poddawani przez wojskowych zwierzchników. Rekonstrukcja smoleńskiej prawdy będzie jak najbardziej wierna, oparta na dowodach, jakie udało się ustalić ekspertom komisji parlamentarnej ds. zbadania tego wypadku.

„Nie masz nic ukrytego, co by nie miało być ujawnione, ani też tajemnego, o czym by się dowiedzieć nie miano. Albowiem co mówiliście w mroku, w świetle powiedziane będzie, i coście do ucha szeptali w komnacie, na dachach ogłoszone będzie” (por. Łk 12, 2-3). Tymi słowami, odczytanymi z Ewangelii według św. Łukasza, Antoni Krauze zakończył konferencję.

2012-11-13 08:43

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pakistan: do 97 wzrósł bilans ofiar śmiertelnych katastrofy lotniczej, dwie osoby ocalały

2020-05-23 08:19

[ TEMATY ]

katastrofa

PAP

Do 97 wzrósł bilans ofiar śmiertelnych katastrofy samolotu pakistańskich linii lotniczych PIA, który rozbił się w piątek w Karaczi na południu Pakistanu. Dwie osoby ocalały - poinformowały w sobotą władze tego kraju, na które powołuje się agencja AFP.

Jak przekazało ministerstwo zdrowia prowincji Sindh, której Karaczi jest stolicą, w bilansie uwzględniono wszystkich pasażerów i członków zespołu pokładowego. Wcześniej informowano o odnalezieniu ciał 56 ofiar katastrofy i dwóch osobach, które przeżyły.

Wciąż nie wiadomo, czy są jakieś ofiary katastrofy na ziemi - pisze AFP. Maszyna spadła bowiem na biedną i gęsto zaludnioną dzielnicę w pobliżu międzynarodowego lotniska Dźinnaha w Karaczi.

W sobotę rano zakończono akcję ratowniczą.

Na pokładzie Airbusa 321 Pakistańskich Międzynarodowych Linii Lotniczych (PIA), lecącego z Lahaur na północnym wschodzie do Karaczi, było 99 osób, w tym ośmioro członków załogi - poinformował w sobotę rzecznik PIA. Minister spraw zagranicznych Pakistanu Shah Mahmood Qureshi powiedział, że na pokładzie "było wiele osób wracających do domów na Id al-Fitr (Eid al-Fitr)", najważniejsze dla muzułmanów święto kończące miesiąc postu ramadan.

Agencja Kyodo podaje, powołując się na lokalne media i władze, że w katastrofie zginęły co najmniej 92 osoby, a dwie osoby przeżyły.

Według pakistańskiego urzędu lotnictwa cywilnego CAA, tuż przed zerwaniem kontaktu radiowego z wieżą kontroli lotów pilot zgłaszał, że jeden z silników stracił moc i poprosił o awaryjne lądowanie.

Przedstawiciele CAA twierdzą, że pilot został dopuszczony do lądowania na jednym z dwóch pasów startowych lotniska, ale zdecydował się zrobić okrążenie po zgłoszeniu awarii silnika.

Airbus 321 próbował - według relacji świadków i nagrań wideo - dwa lub trzy razy wylądować, zanim się rozbił. Z udostępnionych fragmentów nagrania wynika, że pilot informował wcześniej o tym, że obydwa silniki straciły moc.

Dyrektor generalny PIA, Arshad Malik, powiedział w piątek na konferencji prasowej, że samolot był zdatny do lotu i przeszedł wszystkie regularne kontrole. Powiedział, że załoga została odpowiednio przeszkolona do radzenia sobie w nagłych wypadkach. Malik obiecał niezależne i przejrzyste dochodzenie na temat przyczyn katastrofy.

W międzyczasie ministerstwo lotnictwa zwróciło się do czteroosobowej komisji o zbadanie katastrofy. Komisja otrzymała polecenie zakończenia dochodzenia w "najkrótszym możliwym czasie" i ma dostarczyć wstępne sprawozdanie za miesiąc.

Airbus przekazał w oświadczeniu, że "zapewni pomoc w tym dochodzeniu". (PAP)

cyk/

CZYTAJ DALEJ

Modlitwa różańcowa z Franciszkiem połączyła świat

2020-05-30 19:19

[ TEMATY ]

różaniec

papież Franciszek

koronawirus

Grota z Lourdes

źródło: vaticanmedia

Pandemia rzuciła ludzkość na kolana. Po raz kolejny wierni na całym świecie zanurzyli się w modlitwie różańcowej.

Zobacz zdjęcia: Różaniec z papieżem Franciszkiem w Grocie z Lourdes w Ogrodach Watykańskich

Podczas modlitwy różańcowej, 30 maja, w Grocie Lurdzkiej w ogrodach watykańskich papież Franciszek poprosił Maryję o pomoc w wyzwoleniu świata z pandemii koronawirusa. W modlitwie, poprzez połączenie satelitarne uczestniczyły sanktuaria wszystkich kontynentów: od Częstochowy po Fatimę, od Matki Bożej z Guadalupe, Meksyku, po Lujan, w Argentynie, od Pompejów po Lourdes. W modlitwie uczestniczyli również wierni z sanktuarium Niepokalanego Poczęcia w Waszyngtonie, a także Elele w Nigerii.

Z Groty Lurdzkiej w ogrodach watykańskich papież Franciszek przewodniczył modlitwie różańcowej, transmitowanej na całym świecie, w dramatycznym czasie naznaczonym pandemią, która spowodowała prawie 6 milionów zarażonych i ponad 360 tysięcy zgonów na całym świecie.

Papież po raz kolejny zawierzył świat Matce Bożej. Pod koniec uroczystości papież po hiszpańsku pozdrowił w szczególny sposób wiernych zgromadzonych w sanktuariach Ameryki Łacińskiej.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek modli się za społeczeństwo i Kościół Amazonii

2020-05-31 12:48

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Regina Coeli

PAP

"Dziś, w święto Pięćdziesiątnicy, wzywamy Ducha Świętego, aby dał światło i siłę Kościołowi i społeczeństwu w Amazonii, która została ciężko doświadczona przez pandemię" - powiedział Franciszek po modlitwie „Regina Coeli”. Papież podkreślił: "Troska o ludzi jest ważniejsza niż ekonomia".

Przeczytaj także: Franciszek: Pięćdziesiątnica przypomina, że jest w nas obecny Duch Święty

"Siedem miesięcy temu zakończył się Synod dla Amazonii. Dziś, w święto Pięćdziesiątnicy, wzywamy Ducha Świętego, aby dał światło i siłę Kościołowi i społeczeństwu w Amazonii, która została ciężko doświadczona przez pandemię. Wiele osób jest zarażonych i zmarło, także wśród rdzennej ludności, która jest szczególnie wrażliwa. Za wstawiennictwem Maryi, Matki Amazonii modlę się za najuboższych i najbardziej bezbronnych z tego drogiego regionu, ale także za osoby na całym świecie, i apeluję, aby nikomu nie zabrakło opieki zdrowotnej" - powiedział papież i dodał: "Troska o ludzi, a nie oszczędzanie dla gospodarki. Troska o ludzi jest ważniejsza niż ekonomia. My, ludzie, jesteśmy świątyniami Ducha Świętego, a nie gospodarka".

W Amazonii zarażonych na koronawirusa jest prawie 156 tysięcy osób. Zmarło co najmniej 7449. Najbardziej krytyczna sytuacja ma miejsce w Brazylii: ponad 12 000 przypadków zarażenia jest w samym Manaus. Niepokojąca sytuacja jest również w Peru, zwłaszcza w regionie Iquitos oraz w Boliwii, w departamencie Santa Cruz. Brakuje wiarygodnych danych na temat pandemii w Wenezueli, kraju dotkniętym poważnym kryzysem społecznym i gospodarczym.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję