Reklama

Radio w duchu apostolstwa i modlitwy

- Jakżeby się cieszył św. Alfons de Liguori, nasz założyciel, gdyby miał takie środki, jak dzisiaj mamy, w rękach jako redemptoryści - mówił o. Ryszard Bożek, przełożony Warszawskiej Prowincji Redemptorystów podczas 17. rocznicy powstania Radia Maryja. 6 grudnia ub.r. w Toruniu i 2 dni później w Bydgoszczy Rodzina Radia Maryja dziękowała Niepokalanej za opiekę nad rozgłośnią i dziełami powstałymi przy niej. Ciepło ludzkich serc i miłość rozgrzały te miasta. Modlitwy były kierowane także w intencji geotermii. Kiedy rok temu były podejmowane pierwsze kroki w celu realizacji przedsięwzięcia, nikt nie przypuszczał, że - mimo ogromnych trudności - pierwsze owoce nowego dzieła zostaną zaniesione do ołtarza w czasie uroczystości 17. rocznicy powstania Radia Maryja

Niedziela toruńska 1/2009

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uroczystości urodzinowe Radia Maryja tradycyjnie już mają dwie odsłony - najpierw w Toruniu, potem w Bydgoszczy. W Toruniu Eucharystię celebrowało 11 księży biskupów: bp Andrzej Suski, bp Stanisław Stefanek, bp Antoni Dydycz, bp Ignacy Dec, bp Stanisław Napierała, bp Tadeusz Płoski, bp Wiesław Mering, bp Józef Szamocki, bp Edward Frankowski, bp Tadeusz Zawistowski, bp Tadeusz Bronakowski i przełożony warszawskiej prowincji redemptorystów Ryszard Bożek, a także ojcowie z Radia Maryja i ponad 100 kapłanów pod przewodnictwem pasterza Kościoła toruńskiego bp. Andrzeja Suskiego.

Potrzebni ludzie prawdziwie wolni

- Zaledwie po 3 latach działalności rozgłośni Jan Paweł II powiedział: „Dziękuję Panu Bogu codziennie, że jest w Polsce takie Radio, że nazywa się Radio Maryja”. I nigdy tych słów nie odwołał. Więcej, w kolejnych przemówieniach do Rodziny Radia Maryja wskazywał na powody tej wdzięczności. Dziękował Bogu za to Radio, a także środowisku radiowemu: ojcom redemptorystom, pracownikom i wolontariuszom oraz rzeszy słuchaczy w kraju i na obczyźnie - przypomniał bp Andrzej Suski. Homilię wygłosił bp Wiesław Alojzy Mering, pasterz Kościoła włocławskiego. - Dzisiaj jesteśmy zjednoczeni w dziękczynieniu i radości. To niezwykłe zjawisko, które powstało kilkanaście lat temu, nosi imię Bożej Matki. Ciesząc się Jej wysoką protekcją, dziękujemy Bogu razem z Matką Jezusa za Radio Maryja, Telewizję Trwam, uczelnię przygotowującą młodych chrześcijan do udziału w życiu społecznym, polityce, kulturze, mediach - mówił bp Mering. - Chrześcijanie, którzy swojej religii nie zostawią na klamkach drzwi pomieszczeń, do których wchodzą, choćby to były drzwi parlamentu, rządu, szpitali, uczelni, szkół, redakcji radia czy telewizji, tacy chrześcijanie, powiedziałbym normalni chrześcijanie, są potrzebni i Polsce i naszemu kontynentowi. Potrzebni są człowiekowi, Kościołowi, instytucjom świeckim. Ludzie prawdziwie wolni, bezkompromisowi, świadomi swej wiary, świadkowie Ewangelii - dodał kaznodzieja.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Życzenia i gratulacje

Z okazji rocznicy telegram wystosował z Rzymu o. Joseph Wiliam Tobin, generał Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela, który odczytał o. Zdzisław Klafka, były prowincjał redemptorystów. Ojciec Generał zapewnił, że jego myśli biegną ku Toruniowi. - Jednoczę się w modlitwie ze wszystkimi, którzy gromadzą się w toruńskim kościele św. Józefa, będącym zarazem sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy, jak również i z tymi, którzy przy odbiornikach radiowych i telewizyjnych włączają się w hymn dziękczynienia za posługę Radia Maryja i związanych z nim dzieł - napisał Ojciec Generał. - Jestem przekonany, że posługa Radia Maryja, Telewizji Trwam, Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej oraz innych związanych z nimi dzieł musi rozwijać się w kontekście obowiązku głoszenia Ewangelii, nieustannego doskonalenia środków, za pomocą których to dokonuje się, oraz w poszukiwaniu dialogu z kulturą, w której jesteśmy zanurzeni. Do tego wzywa nas Kościół głosami biskupów zgromadzonych na synodzie, przykład św. Pawła, jak również konstytucje Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela: - Zasadniczą bowiem misją redemptorystów w Kościele jest bezpośrednie głoszenie Słowa Bożego celem fundamentalnego nawrócenia. (...) Redemptoryści ufnie prowadzą misyjny dialog w świecie - dodał w liście o. Joseph Tobin. Radości z rocznicy powstania Radia Maryja nie krył także o. Ryszard Bożek. - Cieszę się, że już 17 lat istnieje to Radio i dzieła związane z nim. Cieszę się, Ojcze Dyrektorze, że masz zapał, że chcesz głosić Ewangelię wszędzie. Powiem szczerze, że kiedy byłem w Patagonii, na pustyni, kiedy przez internet włączyłem Radio Maryja, wsłuchałem się i poczułem się tak dobrze jak w rodzinie, jak w domu - mówił o. Bożek.
Rodzina Radia Maryja skierowała telegram do Benedykta XVI. -Z tego miejsca przekazujemy Waszej Świątobliwości zapewnienie o otwartości naszych serc i umysłów na nauczanie Piotra naszych czasów. W istotny sposób pomaga nam w tym Radio Maryja - czytał telegram prof. Janusz Kawecki.
Zebrani na toruńskich uroczystościach przed Eucharystią wysłuchali koncertów zespołu „Lumen”, kapeli znad Baryczy, kapeli góralskiej z Zakopanego. W Bydgoszczy zaś spotkanie uświetnił Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny.

Reklama

Budujemy kościół dla Maryi

W czasie uroczystości słuchacze Radia Maryja mogli zapoznać się z projektem świątyni, która ma powstać przy ul. Starotoruńskiej w Toruniu. Mówiły o nim zwiastuny w Telewizji Trwam, a także specjalnie wydany folder. - Budujemy kościół z papieskim obrazem Matki Bożej Częstochowskiej, z podpisem Jana Pawła II na aureoli Pana Jezusa, przed którym Ojciec Święty w swej kaplicy watykańskiej przez lata pontyfikatu rozwiązywał problemy Kościoła i świata - mówił w zwiastunie o. Tadeusz Rydzyk, dyrektor Radia Maryja. - Pan Bóg jest Reżyserem naszego życia i naszych zadań. Jako dany nam z góry znak i zadanie odczytujemy przybycie tego szczególnego obrazu od Jana Pawła II do Radia Maryja - dodał o. Tadeusz Rydzyk. Radio Maryja, z 18 propozycji, przyjęło pracę toruńskiego architekta Andrzeja Ryczka. Świątynia będzie dwupoziomowa. Jak mówi dyrektor Radia Maryja, forma reprezentuje 2 okresy czasowe. Neoklasycystyczna struktura zewnętrzna jest symbolem tradycji budowy i detalu kościołów, stosowanej kilka wieków wstecz. Wewnętrzna kubaturowa część jest nowoczesnym symbolem naszych czasów. - Połączenie tych dwóch form daje nam wrażenie mocy i nieprzemijalności wiary - dodał szef Radia Maryja. Poziom dolny zawiera kaplicę pamięci o treści martyrologicznej. Na czarnym granicie będzie widniał napis: „Nie ma większej miłości, jak oddać życie za przyjaciół swoich” (por. J 15, 13). Na granitowej ścianie zostaną wypisane nazwiska tych, którzy oddali życie, ratując ofiary holokaustu. Także tu pragniemy umieścić tablice miejsc męczeństwa naszego narodu. W środku będzie płonący ogień, a jego wymowę oddają słowa: Żyjemy - żyje Ojczyzna, a w niej Kościół, także dzięki świadectwu - aż do krwi - naszych sióstr i braci. W górnym poziomie pielgrzymi będą mogli odwiedzić replikę kaplicy papieskiej z obrazem Matki Bożej, który towarzyszył Janowi Pawłowi II w jego prywatnej kaplicy w Watykanie, a który Ojciec Święty podarował ks. Mirosławowi Drozdkowi z zakopiańskich Krzeptówek, a ten przed swoją śmiercią ofiarował go Radiu Maryja.

Apostolat modlitwy i słowa

- Jesteście spod znaku Maryi. Jesteście spod znaku Polski wiernej Maryi. Nie dość tego powtarzać - mówił abp Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański, w homilii do Rodziny Radia Maryja podczas bydgoskich obchodów. Mszy św. w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny w bazylice mniejszej św. Wincentego á Paulo przewodniczył ordynariusz bydgoski bp Jan Tyrawa, w ornacie podarowanym przed laty Radiu Maryja przez Jana Pawła II. Witając zgromadzonych na uroczystości, powiedział, że Polacy przyzwyczaili się wszystkie swoje dobre myśli i przedsięwzięcia wiązać z imieniem Maryi. Nie inaczej stało się z dziełem Radia Maryja przed 17 laty. W homilii abp Sławoj Leszek Głódź zaznaczył, że słuchacze Radia Maryja są w maryjnej szkole, z której płynie duch modlitwy i apostolstwo modlitwy. - Modlitwy, która uświęca czas, spaja godziny dnia - mówił Ksiądz Arcybiskup. Podziękował też Radiu Maryja za służbę Słowu, które pochodzi z ust Boga, i słowu, które kieruje ku nam Kościół nauczający, Ojciec Święty, pasterze, kapłani. - Dziękujemy za apostolat Słowu, za podążanie drogą Słowa, która jest misją, co trwa i nigdy nie ustaje - mówił metropolita gdański. - Idź dalej, Radio Maryja, drogą służby Słowu. Otwieraj na nie ludzkie serca, wspólnotę Kościoła, narodu, Ojczyzny! - życzył abp Sławoj Leszek Głódź i zwrócił uwagę na problemy, z jakimi boryka się rozgłośnia. - Media laickie, promujące nowe style życia, także swoiste pojmowanie debaty publicznej, zwierają szeregi, atakują często bez pardonu Radio Maryja, oczerniają jego linię programową, założyciela - zaznaczył kaznodzieja. - Można odnieść wręcz wrażenie, że przede wszystkim mają mu za złe to, że istnieje, ma tylu wiernych słuchaczy, zdobyło tak mocną pozycję, idzie klarowną drogą, z Kościołem, narodem - dodał. Podkreślił, że paradoksem jest, że w Polsce, która ku swej wolności szła drogą Kościoła, tej drogi się nie docenia i o tej drodze szybko się zapomina. Dlatego Ksiądz Arcybiskup wskazał na pewne rozwiązanie, zaznaczył, że w obecnych czasach potrzeba społecznych, chrześcijańskich liderów. - Trzeba ludzi, którzy czystość swego serca połączą z wiedzą, umiejętnością rozeznawania znaków czasu i reagowania na nie. Potrzeba nam ukształtowanych etycznie ludzi mediów - bo to szczególny teren walki w dzisiejszym świecie między tajemnicą światła a tajemnicą nocy, między blaskiem prawdy a mrokiem kłamstwa - mówił abp Głódź.
W czasie darów ofiarnych Rodzina Radia Maryja z Bydgoszczy ofiarowała 2 stuły i ornat z wizerunkiem Matki Bożej Częstochowskiej z papieskiej kaplicy. Dary te wykonały siostry karmelitanki bose z Tryszczyna pod Bydgoszczą. Ornat i stuły są podarunkiem dla kościoła pw. Maryi Nowej Ewangelizacji, który zostanie wybudowany w Centrum Polonia in Tertio Millennio. Na koniec Eucharystii o. Tadeusz Rydzyk zawierzył Niepokalanej dzieło Radia Maryja. - Nie byłoby Radia Maryja, gdyby nie łaska Boża i dobrzy ludzie - mówił Ojciec Dyrektor.

2009-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

#PodcastUmajony (odcinek 17.): Ale nudy!

2024-05-16 20:55

[ TEMATY ]

Ks. Tomasz Podlewski

#PodcastUmajony

Mat. prasowy

Co zrobić z nudą w czasie różańca? Czy trzeba ciągle myśleć o zdrowaśkach? Co łączy różaniec z drzewem i z kroplówką? Zapraszamy na siedemnasty odcinek „Podcastu umajonego” ks. Tomasza Podlewskiego o tym, jak Maryja dokarmia duszę na różańcu.

CZYTAJ DALEJ

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

[ TEMATY ]

litania loretańska

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

KRÓLOWO ANIOŁÓW

CZYTAJ DALEJ

Cudowne okulary miłości

2024-05-17 14:10

Magdalena Lewandowska

Podczas uroczystości przy ołtarzu stały relikwie św. Andrzeja Boboli.

Podczas uroczystości przy ołtarzu stały relikwie św. Andrzeja Boboli.

Parafia św. Andrzeja Boboli we Wrocławiu przeżywała uroczystości odpustowe, którym przewodniczył ks. Aleksander Radecki.

– Odpust parafialny to dla wspólnot osób mieszkających w danej parafii dzień wyjątkowy. Codziennie dziękujemy Bogu za naszego patrona, św. Andrzeja Bobolę. Wspominamy go w każdej Eucharystii w naszym kościele, każdego szesnastego dnia miesiąca modlimy się za jego wstawiennictwem w intencji naszej ukochanej Ojczyzny – mówił na początku uroczystości proboszcz ks. Artur Stochła.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję