Reklama

Watykan

Kto weźmie udział w Synodzie?

W dniach 4-25 października będzie obradowało w Watykanie XIV zgromadzenie zwyczajne Synodu Biskupów na temat „Powołanie i misja rodziny w Kościele i świecie współczesnym”. Jego obradom będzie przewodniczył z urzędu papież, wspierany przez sekretarza generalnego Synodu (od 21 września 2013 jest nim włoski kardynał Lorenzo Baldisseri). Prawo głosu mają ojcowie synodalni: kardynałowie, arcybiskupi i biskupi reprezentujący episkopaty krajowe i Kurię Rzymską; ponadto w obradach uczestniczą – bez prawa głosu – inni duchowni, siostry zakonne i świeccy jako współpracownicy, audytorzy, asystenci i inni. Obecni będą też „delegaci braterscy”, czyli przedstawiciele różnych wyznań chrześcijańskich.

[ TEMATY ]

Watykan

Synod o rodzinie

Grzegorz Gałązka

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zgodnie z regulaminem Synodu każdą sesję prowadzić będzie jeden z czterech mianowanych przez Ojca Świętego przewodniczących (prezydentów) delegatów: kardynałowie André Vingt-Trois z Paryża, Luis Antonio G. Tagle z Manili (Filipiny), Raymundo Damasceno Assis z Aparecidy (Brazylia) i Wilfrid Fox Napier OFM z Durbanu w RPA. Prymas Węgier, przewodniczący Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE) kard. Péter Erdő z Budapesztu jest z nominacji papieskiej relatorem generalnym Synodu, a sekretarzem specjalnym – włoski hierarcha, arcybiskup Chieti-Vasto Bruno Forte.

Z Polski w pracach synodalnych weźmie udział delegacja episkopatu w składzie: arcybiskupi Stanisław Gądecki i Henryk Hoser oraz bp Jan Wątroba. Ponadto z urzędu, jako przewodniczący dykasterii Kurii Rzymskiej, ojcami synodalnymi będą kard. Stanisław Ryłko, stojący na czele Papieskiej Rady ds. Świeckich i abp Zygmunt Zimowski, kierujący Papieską Radą Duszpasterstwa Służby Zdrowia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wśród ojców synodalnych jest też kilku hierarchów polskiego pochodzenia: arcybiskupi Mieczysław Mokrzycki ze Lwowa, Tadeusz Kondrusiewicz z Mińska, Zbigniew Stankiewicz z Rygi i Tomasz Peta z Astany – stolicy Kazachstanu oraz biskup Oruro w Boliwii – Krzysztof Białasik. Reprezentują oni oczywiście Kościoły lokalne w krajach, w których pełnią swe urzędy.

Reklama

Ponadto małżeństwo z Poznania – Jadwiga i Jacek Pulikowscy znaleźli się, z nominacji papieskiej, w gronie 51 audytorów Synodu. A jednym z 32 asystentów pomagających przy organizacji tego wydarzenia jest polski kapłan ks. Mirosław Juchno.

Niekatolickimi gośćmi prac synodalnych, czyli tzw. delegatami braterskimi, będzie 14 przedstawicieli Kościołów, wspólnot i organizacji międzykościelnych: prawosławnych, protestanckich, anglikańskiej, Światowej Rady Kościołów i innych.

Osobliwością zbliżającego się zgromadzenia zwyczajnego jest to, że po raz pierwszy przebiega ono dwuetapowo. Najpierw w dniach 5-19 października ub.r. obradowało w Watykanie III zgromadzenie nadzwyczajne Synodu Biskupów nt. „Wyzwania duszpasterskie związane z rodziną w kontekście ewangelizacji”. Przedstawione i zgłoszone na nim zagadnienia i problemy wywołały wówczas wielką dyskusję, która z kolei zaowocowała dalszymi propozycjami i wnioskami, które znajdą swój dalszy ciąg na rozpoczynającym się za kilka dni spotkaniu. Dopiero po tym zgromadzeniu papież opracuje adhortację apostolską, będącą oficjalnym dokumentem posynodalnym.

Synod rozpocznie się 4 października Mszą św. pod przewodnictwem papieża, koncelebrowaną wraz z kardynałami i biskupami – ojcami synodalnymi, a poprzedzi ją czuwanie modlitewne na Placu św. Piotra w intencji tego światowego spotkania nt. rodziny.

Reklama

Przez cały czas trwania obrad w Watykanie, w kaplicy Matki Bożej „Salus Populi Romani” w bazylice Matki Bożej Większej wystawione będą (w godz. 7-19) relikwie św. Teresy od Dzieciątka Jezus i jej błogosławionych rodziców Ludwika i Zelii Martinów, których 18 października papież ogłosi świętymi. Tym samym staną się oni pierwszymi kanonizowanymi małżonkami w dziejach Kościoła, którzy nie byli męczennikami i nastąpi to właśnie w czasie Synodu Biskupów nt. rodziny.

„Ludwik i Zelia [z d. Guérin] pokazali swoim życiem, że miłość małżeńska jest narzędziem świętości, jest drogą do świętości, osiągniętej wspólnie przez dwie osoby” – powiedział, komentując przyszłe wydarzenie w Radiu Watykańskim, wicepostulator sprawy ich kanonizacji o. Antonio Sangalli, karmelita. Jest to obecnie, jego zdaniem, najważniejszy element do oceny rodziny. „Istnieje ogromne zapotrzebowanie na prostą duchowość, urzeczywistnianą w życiu codziennym” – dodał zakonnik.

Szczególnej wymowy nabiera również sam fakt wystawienia relikwii właśnie przed Maryją „Salus Populi Romani”, którą zarówno św. Tereska, jak i jej rodzice otaczali wielką czcią i przed którą Ojciec Święty modlił się o jak najlepsze owoce przyszłego zgromadzenia synodalnego.

Jeszcze jedną cechą wyróżniającą tegoroczne obrady będzie uroczysta sesja poświęcona 50. rocznicy ustanowienia, a właściwie przywrócenia po wiekach w Kościele katolickim instytucji Synodu Biskupów. Odbędzie się ona 17 października w Auli Pawła VI przed południem. Rozpocznie ją słowo wstępne kard. L. Baldisseriego – sekretarza generalnego Synodu Biskupów, po czym referat rocznicowy wygłosi kard. Christoph Schönborn z Wiednia, a przedstawiciele pięciu kontynentów przedstawią okolicznościowe wykłady. Na zakończenie przemówi Ojciec Święty. Przewidziano ponadto pokaz filmu dokumentalnego o Synodzie i występ chóru dziecięcego Piccolo Coro dell’Antoniano z Bolonii.

2015-09-30 18:27

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowennie w intencji Synodu Biskupów

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

synod

Kraków

Synod o rodzinie

W Sanktuarium Świętego Jana Pawła II w Krakowie rozpoczęła się wielka modlitwa w intencji XIV Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów, którego tematem będzie „Powołanie i misja rodziny w Kościele i świecie współczesnym”. Synod będzie obradował w Watykanie w dniach 4-25 października 2015 r. Natomiast dziewięć dni przed jego rozpoczęciem - 25 września - w papieskim Sanktuarium rozpocznie się nowenna w intencji biskupów uczestniczących w Synodzie.
CZYTAJ DALEJ

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o pomstę do nieba!

2025-05-04 13:24

[ TEMATY ]

kard. Gerhard Müller

Karol Porwich/Niedziela

Kard. Gerhard Ludwig Müller

Kard. Gerhard Ludwig Müller

Kilka dni przed rozpoczęciem konklawe kard. Gerhard Müller, były prefekt Kongregacji Nauki Wiary i nadzieja konserwatywnych katolików na całym świecie, udzielił wywiadu Adamowi Sosnowskiego z wydawnictwa Biały Kruk. Kard. Müller nawiązał do wielu kluczowych kwestii dotyczących wyboru papieża – kim powinien być nowy biskup Rzymu oraz jaki będzie jego stosunek do pontyfikatu Franciszka.

Kardynał odniósł się jednak także do wyzwań stojących przed Kościołem globalnie – i doskonale jest zorientowany w tym, co się dzieje w Polsce. Krytykował antydemokratyczne działania rządu Donalda Tuska, a jego działania wobec księży nazwał wprost – torturą. I co najważniejsze – te kwestie przedstawiane są na obradach kardynałów i mają istotny wpływ na konklawe!
CZYTAJ DALEJ

"Extra omnes!". Rozpoczęło się konklawe

2025-05-07 17:51

[ TEMATY ]

konklawe

Vatican Media

O godz. 16:30 w Pałacu Apostolskim rozpoczęła się liturgia wejścia na konklawe. Wzięło w niej udział 133 kardynałów elektorów, a poprowadził ją – zgodnie z przepisami – najstarszy precedencją kardynał biskup – Pietro Parolin. Kardynałowie wybiorą 267. Papieża.

Liturgia rozpoczęła się znakiem krzyża i krótkimi obrzędami wstępnymi, po których kardynałowie, modląc się Litanią do Wszystkich Świętych, przeszli procesyjnie do Kaplicy Sykstyńskiej. Tam, po odśpiewaniu hymnu „Przybądź Duchu Święty” i odmówieniu modlitwy w intencji elektorów, złożyli oni uroczystą przysięgę. Najpierw wspólnie odczytali jej rotę, która dotyczy zarówno sytuacji, w której na któregoś z nich padnie wybór, jak też dochowania tajemnicy konklawe. Następnie każdy z kardynałów osobiście dopełnił przysięgi, kładąc dłoń na Ewangelii.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję