Reklama

Dekanaty diecezji warszawsko-praskiej - raz jeszcze

Wojciech Świątkiewicz
Edycja warszawska (st.) 45/2003

Który z dekanatów diecezji warszawsko-praskiej ma najwięcej mieszkańców? Gdzie znajdują się najstarsze świątynie? Ilu mamy księży dziekanów i którzy z nich najdłużej pełnią swą funkcję? Przez dwadzieścia tygodni staraliśmy się przybliżyć naszym Czytelnikom poszczególne dekanaty diecezji warszawsko-praskiej. Dziś czas na podsumowanie.

Aktualnie diecezja warszawsko-praska liczy 20 dekanatów: sześć warszawskich (aniński, bródnowski, grochowski, praski, tarchomiński, rembertowski) i czternaście pozawarszawskich (jadowski, legionowski, miński - Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, miński - św. Antoniego z Padwy, nowodworski, otwocki, otwocki - Kresy, radzymiński, siennicki, stanisławowski, sulejówecki, tłuszczański, wołomiński i zielonkowski).
Najstarsze dekanaty to radzymiński (istniał już w XVIII w.), praski (1800 r.) i siennicki (1818 r.). Bardzo stare tradycje ma też dekanat stanisławowski, bo choć formalnie reaktywował go kard. Józef Glemp w 1984 r., to istniał już w archidiakonacie pułtuskim w diecezji płockiej i zniesiony został po Powstaniu Styczniowym. Aż 12 dekanatów powstało w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia. Od chwili powstania diecezji warszawsko-praskiej bp Kazimierz Romaniuk utworzył 7 dekanatów. Ostatnie dwa (Tłuszcz i Sulejówek) powstały w 2003 r. Na terenie pięciu dekanatów (radzymiński, wołomiński, otwocki, praski i grochowski) znajduje się po 10 parafii. 4 dekanaty mają po 9 parafii, choć dekanat miński (św. Antoniego z Padwy) ma 9 parafii i 1 ośrodek duszpasterski. Najmniejsze dekanaty to: nowodworski (3 parafie) oraz bródnowski, tłuszczański i stanisławowski - po 6 parafii.
Pod względem liczby mieszkańców największy jest dekanat grochowski - na jego terenie zamieszkuje ok. 208 tys. wiernych. Jest to największy dekanat w stolicy - z pewnością - jeden z największych w Polsce. Liczba jego mieszkańców jest porównywalna z liczbą katolików zamieszkałych na terenie diecezji drohiczyńskiej. Na terenie tego dekanatu znajduje się największa parafia stolicy - Nawrócenia św. Pawła, która liczy prawie 40 tys. mieszkańców. Ponad 119 tys. wiernych zamieszkuje dekanat praski. Natomiast spośród dekanatów pozawarszawskich najwięcej wiernych mieszka w dekanacie radzymińskim (ok. 90 tys.).
Najstarsze w diecezji parafie znajdują się w Latowiczu, Kobyłce, Klembowie, Kamieńczyku, na warszawskim Kamionku, w Chotomowie, Wieliszewie i w Zerznie. Parafię w Latowiczu erygował bp Jordan z Czech w XI w. i należała ona do archidiakonatu czerskiego diecezji poznańskiej. Niektóre źródła podają jednak datę erekcji na XIII w. Parafia Świętej Trójcy w Kobyłce powstała w początkach XIII w. Z tego stulecia pochodzi też parafia w Kamieńczyku. Konkatedralna parafia kamionkowska, choć formalnie erygowana przez abp. Aleksandra Kakowskiego w 1917 r. w rzeczywistości jest dużo starsza. Na Kamionku (d. Kamionie) istniała parafia już na przełomie XIII i XIV w., a wykopaliska archeologiczne na miejscowym cmentarzu świadczą, że historia Kamiona sięga czasów kultury łużyckiej. Parafia w Chotomowie została erygowana w 1349 r., a z niej powstała parafia w Wieliszewie (1387 r.). Z XIV w. pochodzi też parafia Klembów.
Z kolei parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Zerzniu została erygowana w 1406 r. z części parafii św. Anny w Wilanowie. Inne parafie o długiej tradycji to Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Mińsku Maz. (1422 r., choć niektóre źródła podają XIV w.), Dąbrówka (1442 r.), Długa Kościelna (1445 r.), Kiczki (1458 r.), Niegów (1468 r.), Radzymin (1473 r.), Karczew (1488 r.), Okuniew (1540 r.), Glinianka (1556 r.), Wiązowna (1589 r.). Zabytkowa jest XVII-wieczna świątynia Matki Bożej Loretańskiej przy ul. Ratuszowej ze słynnym Domkiem Loretańskim.

Księża dziekani

Na czele każdego z dekanatów stoi dziekan. Obecnie nie ma wakatów, wszystkie 20 dekanatów jest obsadzonych. W dziesięciu dekanatach są także księża wicedziekani. Średni wiek dziekana w diecezji warszawsko-praskiej wynosi 61 lat. Pod względem wieku najstarszymi dziekanami są liczący po 76 lat: ks. prał. Czesław Żyła w Nowym Dworze Mazowieckim i ks. prał. Mieczysław Mosak na warszawskim Bródnie. Najmłodszymi - ks. Andrzej Kopczyński, dziekan z Tłuszcza (43 lata) i ks. Wiesław Bocheński, dziekan z Jadowa (46 lat). Najdłużej funkcje dziekańskie w diecezji pełnią: ks. prał. Czesław Żyła, od 1987 r. dziekan nowodworski, a wcześniej w l. 1977-1987 wicedziekan tegoż dekanatu, ks. prał. Mirosław Mirecki, w l. 1983-1987 dziekan rembertowski, a od 1987 dziekan aniński oraz ks. prał. Edmund Jakacki, od 1985 dziekan stanisławowski. Na 20 dziekanów, 17 pełni funkcje proboszczów, a 3 rezydentów przy swoich dawnych parafiach.
Najkrócej dziekanami są mianowani w tym roku: ks. prał. Edward Żmijewski, dziekan rembertowski, ks. kan. Jan Gołębiewski, dziekan w Sulejówku, ks. Andrzej Kopczyński, dziekan tłuszczański i ks. Wiesław Marian Bocheński, dziekan jadowski.
Szesnastu księży dziekanów otrzymało święcenia kapłańskie z rąk kard. Stefana Wyszyńskiego. Dwóch (ks. prał. Mieczysław Mosak i ks. prał. Marian Mirecki) z rąk bp. Wacława Majewskiego, który wyświęcił ich w kolejno w r. 1954 i 1955 podczas internowania kard. Stefana Wyszyńskiego. Dwóch księży dziekanów (ks. Andrzej Kopczyński i ks. Marian Bocheński) przyjęli święcenia kapłańskie z rąk kard. Józefa Glempa.
Dwóch księży dziekanów posiada tytuł doktora. Dziekan praski ks. prał. Marcin Wójtowicz jest doktorem teologii fundamentalnej (ATK), a ks. prał. Zygmunt Uczciwek, dziekan grochowski doktorem teologii moralnej (KUL). Ośmiu dziekanów ma tytuły magistra teologii (ks. prał. Włodzimierz Jabłonowski, dziekan otwocki (Kresy), ks. Wiesław Bocheński, dziekan jadowski, ks. prał. Edmund Jakacki, dziekan stanisławowski, ks. prał. Stanisław Kuć, dziekan radzymiński, ks. prał. Edward Żmijewski, dziekan rembertowski i ks. prał. Mieczysław Stefaniuk, dziekan zielonkowski. Magistrem filozofii jest ks. Andrzej Kopczyński, dziekan tłuszczański. Z kolei ks. prał. Włodzimierz Jabłonowski jest też absolwentem Instytutu Muzyki Sakralnej im. Św. Piusa X w Warszawie. Warszawscy dziekani są absolwentami Akademickiego Studium Teologii Katolickiej, Akademii Teologii Katolickiej bądź Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
Teoretycznie, w myśl Pierwszego Synodu Diecezji Warszawsko-Praskiej, kadencja dziekana trwa pięć lat. W praktyce jednak kadencyjność nie ma zastosowania. Poza jednym wyjątkiem funkcja ta łączy się z probostwem lub byłym probostwem w tzw. parafii dziekańskiej.

Reklama

Kanada: ksiądz dźgnięty nożem w czasie Mszy

2019-03-22 16:57

pb (KAI/radio-canada.ca) / Montreal

Rektor Oratorium św. Józefa w Montrealu ks. Claude Grou został dźgnięty nożem w czasie, gdy odprawiał Mszę św. w tej świątyni, znajdującej się na górującym nad miastem wzgórzu Mont-Royal. Poranna liturgia jest transmitowana przez telewizję i w internecie, więc świadkami zdarzenia było wielu telewidzów i internautów.

Senlay/pixabay.com

Około 8.30 nieznany mężczyzna podszedł do odprawiającego Mszę kapłana i zaatakował go nożem. Ochrona świątyni szybko obezwładniła napastnika i zatrzymała do czasu przyjazdu policji, która go aresztowała.

Duchowny został przewieziony do szpitala. Okazało się, że został lekko ranny. Jego stan jest stabilny.

Na razie nieznane są tożsamość i motywy napastnika.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Prezes Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia: środowisko pro-life staje się upolitycznione

2019-03-24 17:55

pra / Częstochowa (KAI)

Ruch pro-life w Polsce przeżywa kryzys, staje się upolityczniony; potrzebuje na nowo zbudować niezależność i podmiotowość - mówił Jakub Bałtroszewicz w czasie 39. Pielgrzymki Obrońców Życia na Jasną Górę. Prezes Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia zwrócił uwagę, że środowisko pro-life potrzebuje wspólnego dzieła, które je zjednoczy i na nowo nada siłę.

Małgorzata Cichoń

„Niestety ruch pro-life staje się upolityczniony. Jesteśmy konsumowani przez różne ruchy polityczne dlatego, że jesteśmy słabi - mówił Jakub Bałtroszewicz w czasie sobotniej 39. Pielgrzymki Obrońców Życia na Jasną Górę. - Musimy nauczyć się od nowa budować podmiotowość, niezależność naszego środowiska. I ta potrzeba jest dzisiaj silniejsza niż kiedykolwiek. To wymaga naszego wspólnego wysiłku” - dodawał prezes Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia.

Bałtroszewicz przypomniał, że powstała 26 lat temu Polska Federacja Ruchów Obrony Życia miała za zadanie reprezentowanie środowiska pro-life wobec polityki i mediów. „Federacja miała dać naszemu środowisku niezależność i podmiotowość - mieliśmy być partnerem dla polityki. Ostatnie lata pokazują, że przeżywamy bardzo duży kryzys naszego środowiska. Zaczęły być widoczne podziały. Federacja nie jest już tak silna jak kiedyś. Różnimy się co do zasad, w jaki sposób powinniśmy docierać do społeczeństwa i do polityków” - zauważył prezes PFROŻ.

Kierujący na codzień Fundacją JEDEN Z NAS Bałtroszewicz zachęcał przedstawicieli wszystkich organizacji tworzących Polską Federację Ruchów Obrony Życia do wysiłku w celu odbudowy podmiotowości środowiska pro-life w Polsce. „My jako Kościół, jako wspólnota wiernych mamy obowiązek bronić tych najbardziej bezbronnych, szczególnie nienarodzonych. Wydaje się, żeby ten ruch odbudować, żeby przywrócić Polskiej Federacji i ruchom pro-life w Polsce jedność i siłę, którą mogła się pochwalić 25 lat temu, kiedy osiągnęliśmy ten olbrzymi sukces ustawy za życiem, potrzeba jakiegoś wspólnego dzieła, potrzeba jakiegoś celu, do którego wszyscy będziemy zmierzać, na który będziemy pracować, którym będziemy się szczycić, który znowu da nam podmiotowość i głos” - mówił Bałtroszewicz.

Jakie to ma być dzieło? „Być może trzeba ogólnopolskiego marszu dla życia, takiego narodowego, który byłby marszem z prawdziwego zdarzenia, który wypełniłby Warszawę ludźmi - może 100 tys, może 200 tys. Czy to jest dzisiaj możliwe? Nie jest. Ale czy ciężko pracując bylibyśmy w stanie to wykonać? Mam taką nadzieję. I proszę wszystkich o modlitwę, by to było możliwe” - apelował prezes PFROŻ.

W swoim wystąpieniu Bałtroszewicz zwrócił także uwagę na różne metody działania obrońców życia w Polsce. „Mamy ruchy pro-life oparte na archetypie wojownika, które w bardzo brutalny sposób przekazują prawdę o aborcji i mamy też ruchy pro-life, które swoje działanie opierają na archetypie opiekuna” - wskazywał prezes PFROŻ podkreślając, że jemu osobiście, jego fundacji i całej Federacji bliższa jest ta druga postawa. Jak tłumaczył Bałtroszewicz, chciałby, żeby kobieta rozważająca aborcję nie bała się przyjść do jego fundacji po pomoc, a w przypadku organizacji opartych na archetypie wojownika strach przed osądem może to uniemożliwić.

W tym kontekście Bałtroszewicz poinformował o pierwszej w Polsce Poradni Bioetycznej, która od ponad dwóch lat działa w Krakowie, a z której pomocy w ubiegłym roku skorzystało cztery tysiące osób. „To tylko pokazuje, jak wielkie jest pragnienie wiedzy i szukania pomocy, jeżeli dana fundacja czy organizacja będzie opierała się na archetypie opiekuna, będzie zapraszała ludzi do tego, by przychodzili do niej po pomoc” - zwracał uwagę prezes Fundacji JEDEN Z NAS.

Bałtroszewicz podkreślił, że bardzo ważnym filarem pro-life jest edukacja. Podał przykład przewodnika „Bioetyka dla młodych” wydanego przez Fundację JEDEN Z NAS, Międzywydziałowy Instytut Bioetyki Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie i francuską Fundację Jérôme’a Lejeune’a. „Jestem bardzo dumny z tego, że przewodnik „Bioetyka dla młodych” stał się dzisiaj w archidiecezji częstochowskiej podręcznikiem obowiązkowym dla ludzi przygotowują się do sakramentu małżeństwa. Oni czytają prawdę o osobie ludzkiej właśnie z tego podręcznika” - mówił Bałtroszewicz.

Na końcu swojego wystąpienia prezes PFROŻ wspomniał zmarłego w ubiegłym roku inż. Antoniego Ziębę, który przez blisko czterdzieści lat organizował Pielgrzymki Obrońców Życia na Jasną Górę. „Jestem dumny z tego, że mogłem go znać osobiście i nazywać swoim mentorem. Jego przykład życia inspiruje i daje siłę” - powiedział Jakub Bałtroszewicz.

Jakub Bałtroszewicz jest założycielem i prezesem zarządu Fundacji JEDEN Z NAS - pierwszej polskiej organizacji pro-life mającej status lobbysty w instytucjach Unii Europejskiej - która prowadzi portal obrony życia www.jedenznas.pl i współtworzy z Uniwersytetem Papieskim Jana Pawła II w Krakowie pierwszą w Polsce Poradnię Bioetyczną (www.poradniabioetyczna.pl). Bałtroszewicz jest też sekretarzem generalnym Europejskiej Federacji dla Życia i Godności Człowieka ONE OF US (www.oneofus.eu), zrzeszającej ponad czterdzieści organizacji z ponad dwudziestu krajów Europy.

W marcu 2018 roku został wybrany na prezesa Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia, która zrzesza kilkadziesiąt organizacji prorodzinnych zajmujących się obroną życia poczętego oraz wspieraniem rodziny w różnych aspektach jej funkcjonowania: od niesienia pomocy materialnej poprzez edukację społeczeństwa aż do aktywnego uczestnictwa w życiu politycznym na szczeblu samorządowym, krajowym i unijnym.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem