Reklama

Aspekty diecezji


Edycja zielonogórsko-gorzowska 29/2004

Paradyż

W Paradyżu od 21 do 23 czerwca odbywały się rekolekcje dla kapłanów obchodzących 50-lecie święceń kapłańskich. Rekolekcje prowadził o. Leon Knabit OSB z Tyńca, także obchodzący w tym roku pięćdziesięciolecie święceń kapłańskich. W rekolekcjach wzięli udział księża wyświęceni przez bp. Herberta Bednarza w katedrze gorzowskiej 29 czerwca 1954 r.: ks. Leonard Bulczyński (Września), ks. Zdzisław Chlewiński (Lublin), ks. Henryk Fordon (Międzyrzecz), ks. Henryk Guzowski (Międzyrzecz), ks. Szczepan Kopacz (Polanica), ks. Edward Kornaus (Nowa Sól), ks. Otto Okulicz-Kozyran (Cychry), ks. Józef Pałka (Rokity k. Bytowa), ks. Władysław Szeremet (Zielona Góra), ks. Józef Wiśniewski (Białogard) oraz ks. Edward Jagodziński (Szczecin) - wyświęcony w Paryżu 2 lipca 1954 r. W programie rekolekcji była wspólna Msza św. z alumnami seminarium, która sprawowana była 22 czerwca o godz. 15. 30. W środę 23 czerwca Mszy św. jubileuszowej przewodniczył biskup diecezjalny Adam Dyczkowski. Obecność dostojnych Księży Jubilatów w seminarium i ich świadectwo życia zrobiły ogromne wrażenie na alumnach, którzy stają na początku drogi powołania kapłańskiego.

Ks. Z. K.

Sulechów

Stowarzyszenie „Praworządny Sulechów” prowadzi w okresie wakacyjnym akcję „egzamin poprawkowy”. Proponujemy bezpłatne konsultacje dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów, którzy mają egzaminy poprawkowe. Zapisy na poszczególne przedmioty - każda druga niedziela miesiąca (lipiec, sierpień) w punkcie „Caritas” w Sulechowie. Akcja trwać będzie do końca wakacji.

Reklama

MK

Zielona Góra

6 lipca został wmurowany kamień węgielny pod budowę kolejnego zielonogórskiego hipermarketu francuskiego „Carrefour” na placu przy ul. Dąbrówki. Obecny na uroczystości był także ks. Sebastian Kluwak, wikariusz parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej, który pobogosławił budowę marketu i życzył, by nic złego nikomu podczas jego budowy się nie stało. Zielonogórski „Carrefour” będzie miał 7 tys. m kw. powierzchni handlowej i przeszło 20 butików w galerii. Budowa kosztować będzie 60 mln zł i zakończy się w grudniu tego roku.

Oświadczenie

Klub Sprawiedliwa i Prawa Zielona Góra wydał oświadczenie, w którym czytamy m.in.: „Wydarzenia ostatniej sesji (rady Miasta Zielona Góra - przyp. red.) po raz kolejny potwierdzają opinię, że radni SLD, podejmując decyzje, w pierwszej kolejności kierują się partyjnym interesem. Cenna inicjatywa ponad 1700 mieszkańców podpisanych pod petycją o budowę basenu podjęta także po raz kolejny przez Panią Prezydent została głosami radnych SLD odrzucona. Rzecznik Prasowy klubu SLD stwierdził, że liczba podpisów pod petycją jest mała. Brak sensownej argumentacji oraz mydlenie oczu mieszkańcom to stała praktyka działalności tej grupy radnych. Przeglądając program wyborczy lewicowej formacji, widzimy budowę basenu. Odrzucanie kolejnych propozycji Pani Prezydent to oddalanie tej inicjatywy w czasie”.

Jednym zdaniem

Od 30 czerwca w zielonogórskim muzeum można oglądać puchary, patery, dzbany i inne wyrobów z cyny i miedzi, ceramiki i szkła z charakterystycznymi arabeskami zgromadzone na wystawie Sztuka około 1900. Zbiory pochodzą z muzeów w Gorzowie i Zielonej Górze oraz ze zbiorów prywatnych.

W dniach 1-2 lipca bp Edward Dajczak uczestniczył w 67. Ogólnopolskiej Pielgrzymce Nauczycieli i Wychowawców na Jasnej Górze, która przebiegała pod hasłem: Nauczyciel - uczeń: prawa i powinności. Dla pielgrzymów Ksiądz Biskup odprawił Nauczycielską Pasterkę o godz. 24.00 w Jasnogórskiej Bazylice. Mszy św. zwieńczającej dwudniową pielgrzymkę przewodniczył bp Kazimierz Nycz.

Na początku lipca zakończono wykopaliska archeologiczne na terenie Gorzowa. Trwające od kwietnia prace prowadzono na pasie ziemi przeznaczonym pod Zachodnią Obwodnicę Gorzowa. Archeolodzy odkryli tu dwie osady - wczesnośredniowieczną i z epoki neolitu.

5 lipca ruszyła Scena Letnia gorzowskiego teatru. Przed południem prezentowane są na niej spektakle dla dzieci, wieczorem - dla młodzieży i dorosłych, np. recital pieśni neapolitańskich „Neapol, Randez-Vous” w wykonaniu aktorki Teatru Bałtyckiego z Koszalina. Wstęp na spektakle jest bezpłatny.

W dniach 5-8 lipca w Seminarium Duchownym w Pradyżu odbyły się rekolekcje kapłańskie, które poprowadził bp Roman Marcinkowski z Płocka.

Zaproszenia

Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej informuje, że są jeszcze wolne miejsca na turnusy: w Łagowie Lub. w dniach 22-29 sierpnia oraz w Paradyżu w dniach 22 lipca - 4 sierpnia. Informacje i zgłoszenia: Biuro Caritas Diecezjalnej: (0-68) 324-43-30, Mateusz Szymański, wew. 23.

„Wspólnota św. Tymoteusza” Katolickiego Stowarzyszenia w służbie Nowej Ewangelizacji w Gubinie zaprasza na kurs „Filip”, który odbędzie się w terminie: 2-5 sierpnia. Koszt: 40 zł. Kurs odbędzie się w Młodzieżowym Centrum Formacji w Gubinie przy ul. Kresowej 258. Tel. (0-68) 359-49-63, e-mail: stowarzyszenie@tymoteusz.org.pl

Ks. Szczepaniak: prof. Obirek za bardzo zapatrzył się w siebie

2019-02-21 15:21

ms / Poznań (KAI)

Tylko człowiek bardzo zapatrzony w siebie może bez jakiejkolwiek wiedzy na temat stanu zdrowia abp. Stanisława Gądeckiego wypowiadać na antenie Radia Zet słowa podważające uczciwość przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski – uważa ks. Maciej Szczepaniak.

www.teologia.amu.edu.pl

Rzecznik archidiecezji poznańskiej odniósł się w ten sposób do wywiadu udzielonego Radiu Zet przez prof. Stanisława Obirka, byłego jezuity. Stwierdził on w nim, że choroba abp. Gądeckiego to „choroba dyplomatyczna”, „tchórzostwo po prostu”, a przewodniczący Episkopatu „nie uniósł odpowiedzialności”.

„Abp Gądecki na szczęście nigdy nie był człowiekiem tchórzliwym, nigdy nie wycofał się z raz danych przyrzeczeń kapłańskich, z papieżem Franciszkiem wielokrotnie rozmawiał osobiście na trudne tematy, a na spotkanie w Rzymie przygotowywał się od wielu miesięcy, odbywając szereg spotkań z osobami pokrzywdzonymi” – zauważa w rozmowie z KAI ks. Maciej Szczepaniak.

Rzecznik archidiecezji poznańskiej poinformował także, że stan zdrowia abp. Gądeckiego jest nadal poważny, jest on hospitalizowany w jednym z poznańskich szpitali w związku z ostrym zapaleniem płuc. W watykańskim szczycie nt. ochrony małoletnich Konferencję Episkopatu Polski reprezentuje wiceprzewodniczący abp Marek Jędraszewski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W parafii św. Barbary rozwija się kult św. Rity

2019-02-22 20:52

Zofia Białas

13 grudnia 2018 roku w kościele w parafii św. Barbary w Wieluniu zostały zainstalowane relikwie św. Rity.

Zofia Białas

Św. Rita od razu stała się Patronką parafialnych rekolekcji adwentowych, które w tym dniu się rozpoczynały. Po relikwie świętej Rity, zgodnie z życzeniem proboszcza z Casci, pojechał osobiście ks. Jarosław Boral, proboszcz parafii św. Barbary. Relikwie przybyły do parafii św. Barbary w Wieluniu tuż przed Eucharystią o godzinie 18.00, tuż przed rozpoczęciem rekolekcji. Od tej pory Wieluń stał się kolejnym miejscem w Polsce, gdzie są obecne jej relikwie i gdzie będzie rozwijał się jej kult.

Zobacz zdjęcia: W parafii św. Barbary rozwija się kult św. Rity

Rekolekcje rozpoczęły się ze świadomością obecności relikwii świętej. Tematem rozważań prowadzonych przez ks. dra Krzysztofa Białowąsa – postulatora rzymskiego, tego, który zainteresował parafian postacią świętej i który przywiózł relikwie wraz z ks. Jarosławem, stały się: cierpienie i postać świętej Rity – patronki od spraw beznadziejnych, augustianki, stygmatyczki i jednej z najpopularniejszych świętych Kościoła Katolickiego.

Wraz z przywiezieniem relikwii spełniło się marzenie ks. kanonika Jarosława (święcenia kapłańskie w dniu 22 maja, dzień śmierci świętej Rity) i parafian św. Barbary, którzy na przybycie relikwii przygotowywali się od kilku miesięcy. Znalazł się sponsor relikwiarza i ornatu z wizerunkiem świętej. Jednym z ostatnich elementów przygotowań na przyjęcie relikwii były odwiedziny sióstr augustianek z Krakowa w dniu 29 września 2018 r. Siostry przybyły na zaproszenie, ks. proboszcza Jarosława Borala i przybliżyły parafianom postać świętej. Dzięki siostrom i prelekcjom ks. Krzysztofa Białowąsa oraz filmowi o ostatnich latach życia Świętej, postać ta stała się nam bardzo bliska.

Dziś wiemy, że święta Rita (córka, żona, wdowa, matka, zakonnica) urodziła się w 1380 roku w Rocca Porena, niedaleko Cascia w środkowych Włoszech, w rodzinie włoskich wieśniaków. Jedynaczka, posłuszna rodzicom, nie poszła za głosem powołania do życia konsekrowanego, ale jako czternastoletnia dziewczyna została żoną i pomimo trudnego charakteru męża przeżyła z nim 18 lat. Po śmierci męża i dwóch synów wstąpiła do klasztoru św. Marii Magdaleny w Cascia. Została mniszką. Przez ostatnie 15 lat życia nosiła na czole znak ciernia Męki Pańskiej. Zmarła 22 maja 1457 roku. Cuda, jakie zaczęły się dziać za jej wstawiennictwem przyczyniły się do rozwoju jej kultu. Jej zwłoki, odkryte w 1467 roku okazały się nietknięte. Złożono je w ozdobnym sarkofagu. W roku 1628 papież Urban VIII zatwierdził jej kult, a Leon XIII, 24 maja 1900 r., kanonizował. Święta spoczywa w Cascia. Dziś jest tu Sanktuarium obejmujące jej dom rodzinny, klasztor i kościół. W ikonografii przedstawiana jest w czarnym habicie, białym welonie i cierniem na czole. Jej atrybuty to: dwoje dzieci, krucyfiks, cierń (symbol cierpienia), figa, pszczoły, róża, która zakwitła dla niej w środku zimy (symbol nadziei).

Czy parafia św. Barbary w Wieluniu stanie się miejscem jej kultu? Czy św. Rita wybrała sobie to miejsce?

Dziś parafianie św. Barbary, i nie tylko, mogą powiedzieć – w Wieluniu rodzi się kult św. Rity. Jej relikwie, uroczyście wniesione do kościoła w niedzielę 16 grudnia przez ks. Krzysztofa Białowąsa i oddane ks. Jarosławowi wraz z aktem przekazania od pierwszej chwili doznają czci. Już wtedy poświęcono pierwsze róże i po raz pierwszy relikwie zostały ucałowane.

Pierwsze nabożeństwo odprawione zostało już 22 grudnia, kolejne 22 stycznia i 22 lutego 2019 roku. Na nabożeństwa i Eucharystie, w czasie, których na ołtarzu stoją relikwie św. Rity z Casci, przychodzi coraz więcej ludzi, wielu z różami w dłoni, wielu z prośbami, wielu z podziękowaniami. Każde nabożeństwo i Eucharystia kończy się poświęceniem róż i błogosławieństwem relikwiami świętej. Tak było i 22 lutego, br., ale na tym nabożeństwie i Eucharystii było już wielu przedstawicieli innych parafii wieluńskich, czcicieli św. Rity, którzy tu chcą oddawać jej cześć i prosić o wstawiennictwo.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem