Reklama

Franciszkanka z Chicago kandydatką na ołtarze

Anna Zimońska
Niedziela w Chicago 31/2004


Sługa Boży Matka Teresa

Zakończono pierwszy etap procesu mającego na celu wyniesienie na ołtarze Józefiny Dudzik, franciszkanki z Chicago. Zebrano już dowody na cud, jaki zdarzył się za jej wstawiennictwem. Teraz wiarygodność cudu musi zbadać Watykan.
Józefina Dudzik przyszła na świat w 1860 r. Niedługo jej rodzina wyemigrowała z Polski i przeniosła się do Chicago. Tutaj, już w kilka lat po przyjeździe, Józefina rozpoczęła ożywioną działalność społeczną wśród potrzebujących.
W 1894 r. założyła wspólnotę religijną, przekształconą później w Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek z Chicago, którego charyzmatem stała się praca wśród osieroconych dzieci, ludzi bezdomnych i chorych, pensjonariuszy w zakładanych przez siostry sierocińcach, schroniskach, domach opieki.
Wybudowany przez Matkę Założycielkę Dom św. Józefa dla ludzi starych i niedołężnych działa do dzisiaj na przedmieściach Chicago.
Teresa - bo takie imię zakonne przybrała emigrantka z Polski - zmarła w opinii świętości. W latach 40. XX w. rozpoczęto jej proces kanonizacyjny.
W 1972 r. doszło do katastrofy kolejowej w Chicago. Wśród wielu poszkodowanych znalazł się 18-letni Jerry Lisiecki. Ciężkie obrażenia, które odniósł (uszkodzenia głowy, rąk i nóg) pogrążyły go w stan śpiączki. Lekarze nie dawali młodemu człowiekowi szans na przeżycie.
Matka chłopca modliła się żarliwie o ocalenie syna przy grobie Matki Teresy i interwencji Franciszkanki przypisuje uzdrowienie syna, które nastąpiło tuż po jej modlitwie.
W 1994 r. Matce Teresie przyznano tytuł Służebnicy Bożej, uznając heroizm jej cnót.
Kolejnym etapem procesu kanonizacyjnego jest dokumentacja cudu Służebnicy, który zakończono niedawno, podpisując końcowy dokument 23 czerwca br. Mszę św. dziękczynną celebrował kard. Francis George. W liturgii uczestniczyli m.in. członkowie rodziny Matki Teresy, wśród nich Dawid Frank i Donna Podborny, których dziadek był bratankiem Franciszkanki.
Jeśli Stolica Apostolska potwierdzi dowody cudu, M. Teresa zostanie ogłoszona błogosławioną.
Udokumentowany i uznany przez Watykan drugi cud dokonany dzięki wstawiennictwu Matki Teresy zapewni jej tytuł świętej.
„Szczęśliwy jestem, że sprawa ruszyła do przodu”- powiedział obecny na uroczystości 23 czerwca - ks. John Rolek, zaangażowany w tę sprawę od lat jako jej notariusz.
Obecnie dzieło Służebnicy Bożej jest kontynuowane. Siostry Franciszkanki z Chicago prowadzą 80 ośrodków pomocy potrzebującym.
„Matka Teresa starała się tylko wypełniać wolę Boga. Staramy się przeżyć nasze życie według takiego przykładu wiary, czci i chwały Boga”- stwierdziła s. Diane M. Collins, administrator zakonu Sióstr Franciszkanek, uczestnicząca w czerwcowym spotkaniu.
Jeśli Matka Teresa zostanie ogłoszona świętą, będzie to druga kanonizowana osoba z Chicago.

Tłumaczenie Aleksandra Ferenzel

Gdańsk: trwają uroczystości żałobne prezydenta Pawła Adamowicza

2019-01-18 09:23

aw, lk / Gdańsk (KAI)

W piątek w Gdańsku trwają uroczystości żałobne prezydenta Pawła Adamowicza. Do popołudnia w Europejskim Centrum Solidarności jest wystawiona trumna z ciałem śp. prezydenta, którego żegnają tysiące mieszkańców miasta. Wieczorem w Bazylice Mariackiej sprawowana będzie liturgia żałobna, a w sobotę o godz. 12.00 zostanie odprawiona Msza św. pogrzebowa pod przewodnictwem metropolity gdańskiego abp. Sławoja Leszka Głódzia. W pogrzebie weźmie udział prezydent Andrzej Duda, o czym poinformowała Kancelaria Prezydenta RP.

screen/TVN24

Organizatorem uroczystości pogrzebowych jest miasto Gdańsk przy udziale rodziny.

W czwartek odbyła się uroczysta sesja Rady Miasta Gdańska w Dworze Artusa. Uczestniczyli w niej wszyscy radni, którzy pełnili funkcje od 1990 r. Wielu z nich wspominało w publicznych wystąpieniach Pawła Adamowicza. Do godz. 17.00 w Europejskim Centrum Solidarności będzie wystawiona trumna prezydenta Adamowicza. Gdańszczanie mogą pożegnać prezydenta Gdańska i wpisać się do księgi kondolencyjnej. Do ECS przychodzą tłumy mieszkańców. Do trumny stoi od rana bardzo długa kolejka. Księga kondolencyjna w Urzędzie Miejskim wystawiona z kolei do piątku do godz. 20.00.

O godz. 17.00 z ECS wyruszy kondukt żałobny, który odprowadzi trumnę Pawła Adamowicza do Bazyliki Mariackiej. Wieczorem zostanie odprawiona Msza św. żałobna i jeszcze do północy w świątyni będzie możliwość pożegnania prezydenta.

W sobotę 19 stycznia o godz. 12.00 zostanie odprawiona Msza św. pogrzebowa pod przewodnictwem metropolity gdańskiego abp. Sławoja Leszka Głódzia. Proboszcz Bazyliki Mariackiej ks. Ireneusz Bradtke poinformował, że tego dnia od godz. 7.00 świątynia będzie otwarta i będzie można modlić się przy prochach Zmarłego. Wiceprezydent Aleksandra Dulkiewicz poinformowała, że rodzina Zmarłego prosi, by nie kupować kwiatów i zniczy, a pieniądze przekazać na dwa cele: hospicjum im. ks. Eugeniusza Dutkiewicza w Gdańsku oraz Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy.

Podkreśliła, że dzieła te są żywym pomnikiem prezydenta Adamowicza, który je wspierał i umiłował w sposób szczególny.

Dla tych, którzy nie będą mogli wziąć udział w uroczystościach pogrzebowych w świątyni, zostaną w różnych punktach miasta ustawione telebimy. W piątek i sobotę komunikacja miejska w Gdańsku będzie bezpłatna.

W całym kraju od piątku od godz. 17.00, czyli od momentu, gdy nastąpi wyprowadzenie trumny z ciałem prezydenta Adamowicza do Bazyliki Mariackiej, do soboty do godz. 19.00 obowiązywać będzie żałoba narodowa. Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz zmarł w poniedziałek 14 stycznia wskutek ciężkich ran odniesionych poprzedniego wieczora po ataku nożownika podczas gdańskiego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Miał 53 lata.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Noworoczne spotkanie

2019-01-18 11:05

Józef Parzybut

Na progu Nowego Roku w niedzielne popołudnie 13-go stycznia spotkali się przedstawiciele Akcji Katolickiej i Kręgu Biblijnego. Było to spotkanie opłatkowe, które rozpoczął wikariusz czarnożylski ks. Łukasz Wojtan od przeczytania fragmentu Ewangelii o narodzeniu Jezusa.

Józef Parzybut

Po tym głos zabrał proboszcz ks. Marek Jelonek, by po krótkim wprowadzeniu w rozpoczynający się rok złożyć życzenia. Te życzenia wypływające prosto z serca kierowane były zarówno do wszyskich zebranych jak i do każdego z osobna. Proboszcz życzył obecnym dużo zdrowia, błogosławieństwa Bożego, miłości w rodzinach, życzliwości na co dzień, wytrwałości oraz aby za rok znów spotkać się w tym samym gronie.

Liderzy tutejszych stowarzyszeń z wzajemnością kierowali życzenia o podobnej treści do obecnych na spotkaniu kapłanów oraz między sobą łamiąc się przy tym opłatkiem. Po świątecznym posiłku był czas na wspólne rozmowy oraz dzielenie się własnymi problemami oraz wspomnieniami. Snuto także plany na przyszłość. Wreszcie nadszedł czas na śpiewanie kolęd. Śpiewano nie tyko znane i lubiane,ale także dawniejsze trochę już zapomniane utwory. Bo to przecież polskie, najpiękniejsze w świecie kolędy, zawsze ubogacają nam czas okresu Bożego Narodzenia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Jestem od poczęcia

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem