Reklama

Strzegom

W diecezjalny odpust ku czci Świętych Apostołów Piotra i Pawła

Niedziela legnicka 32/2001

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Każdego roku dzień diecezjalnego odpustu ku czci patronów Kościoła Legnickiego jest szczególną uroczystością w kalendarzu liturgicznym diecezji. W bieżącym roku centralne uroczystości celebrowane były pod przewodnictwem biskupa legnickiego Tadeusza Rybaka w parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Strzegomiu. Miejscowa wspólnota parafialna, wspominając Wielki Jubileusz Chrześcijaństwa, przygotowała wyjątkowe wota upamiętniające ten czas łaski, jaki stał się udziałem naszego pokolenia. Dziełami upamiętniającymi rok 2000 stały się dla miejscowych parafian, jedne z największych na Dolnym Śląsku, odrestaurowane organy, przebudowane prezbiterium z nową kamienną amboną, oraz nowe ławy dla uczestników Liturgii.

Witając Biskupa Legnickiego pośród zgromadzonych uczestników uroczystości odpustowej, na początku przemówiła Elżbieta Borys, przedstawicielka Rady Parafialnej, która powiedziała: "Wszechmogący Bóg w miłości swojej, oddając człowiekowi ziemię we władanie, obdarzył go rozlicznymi talentami i łaską współtworzenia piękna, by jak najdoskonalej mógł odpowiedzieć na tę miłość, która najpełniej objawiła się w Osobie Jezusa Chrystusa. Trwamy jeszcze w atmosferze Wielkiego Jubileuszu, pamiątki przyjścia na świat Odkupiciela, który nam grzesznym przywrócił synostwo Boże i prawo dziedziczenia Królestwa Niebieskiego. To prawo odczytujemy jako nasze powołanie, ale i jako zadanie. Dobry syn troszczy się o swoje dziedzictwo i dary Ojca pomnaża w codziennym trudzie. Nie jest to trudne, gdy wsłuchuje się w Jego wolę i pragnie ją wypełniać.

To Niebieski Ojciec 33 lata temu posyłając nam ku pomocy gospodarza tej miary, co ks. prał. Stanisław Siwiec, nasz proboszcz, objawił swą wolę, iż pragnie, by przebywanie w świątyni, która od wieków wyrasta ze strzegomskiej ziemi, a której świętych Patronów dziś wspominamy, dawało współczesnym i przyszłym pokoleniom przedsmak nieba. Ze szczytu tego ołtarza kościoła spogląda na nas otwarte, miłujące Serce Jezusa. Temu Sercu składamy dziś dary, którymi pragniemy uczcić Wielki Jubileusz Chrześcijaństwa i z którymi chcemy wkroczyć w Trzecie Tysiąclecie.

Ekscelencjo, Księże Biskupie! W imieniu parafian kościoła pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła, serdecznie prosimy o poświęcenie tych jubileuszowych darów: nowych ławek, prezbiterium, odnowionych organów, by nasza pieśń wdzięczności, stała się odpowiedzią na miłość Bożą objawioną nam w Jezusie, Panu i Zbawicielu. Niech ten hymn wdzięczności zachęca nas wszystkich do pomnażania piękna tego Bożego Przybytku, który niech będzie szczególnym znakiem miłości i wierności strzegomian Jezusowi i Kościołowi Świętemu".

Po tym przemówieniu Księdzu Biskupowi zostały wręczone kwiaty, na znak miłości i radości, która stała się udziałem miejscowych parafian.

Gospodarz wspólnoty parafialnej, ks. prał. Stanisław Siwiec, jednocząc się z głosem swoich parafian, powiedział witając wszystkich zgromadzonych gości: "Nasza wspólnota parafialna, jako cząstka żywego Kościoła, gromadzi się dziś na tym miejscu, które jest domem, a jednocześnie szkołą komunii z Chrystusem, aby kontemplować Jego Boskie Oblicze. Zawsze to pragnie czynić, idąc śladami Piotra, który łzami odkupił swój grzech i znów poszedł za Nim wyznając: ´Ty wiesz, Panie...´. Czyni to stojąc u boku św. Pawła, który spotkał Chrystusa na drodze do Damaszku, i został oślepiony Jego blaskiem, a potem stał się Jego naczyniem wybranym i wypowiedział te wiekopomne słowa: ´Dla mnie żyć - to Chrystus´.

Wspólnota nasza pragnie również, w tym uroczystym dniu odpustu parafialnego, poświęcić na chwałę Bożą szczególne wota, związane z obchodami Wielkiego Jubileuszu 2000. Są nimi: odnowione organy wraz z prospektem, nowe ławki, nowa posadzka prezbiterium oraz ambona. Stanowią one wyraz szczególnego dążenia wielu zebranych tu osób, które pragnęły znaleźć ludzkie spełnienie przez wyjście z siebie i włączenie się w niezwykłą komunię, w kręgu której człowiek odkłada na bok swe sprawy prywatne i w swojej wolności oddaje się jako dar Najwyższemu Bogu.

Z wielkim wzruszeniem i radością mam zaszczyt powitać w imieniu parafii Drogich Gości, którzy swoją obecnością i modlitwą ubogacają naszą wspólnotę. Najdostojniejszego biskupa legnickiego Tadeusza Rybaka, który w czasie Eucharystycznej Ofiary poświęci na chwałę Bożą to wszystko, co stworzył w ostatnich dwóch latach ogromny wysiłek parafian, wsparty pomocą władz naszego miasta i ofiarodawców z Niemiec. Witam towarzyszących Księdzu Biskupowi kapłanów. Witam także ks. M. Grunliga z Niemiec, ks. A. Siemińskiego z Kongo. Witam serdecznie Lecha Markiewicza, burmistrza Miasta i Gminy Strzegom, Tadeusza Ragana, zastępcę burmistrza, Marka Kolano, przewodniczącego Rady Miasta i Gminy Strzegom. Witam członków Zarządu i Rady Miejskiej, dyrekcje szkół i grona nauczycielskie, przedstawicieli ugrupowań społecznych, instytucji i zakładów pracy oraz wszystkich drogich memu sercu parafian. Witam także konserwator Barbarę Obelinda, konserwatora Andrzeja Króla, który przywrócił prospektowi naszych organów piękne oblicze sprzed 200 lat. Witam Braci Brożko - firmę, która podjęła się zadania reanimacji jednego z największych organów na Dolnym Śląsku i zadanie to odpowiedzialnie wykonała.

Witam Drogich Gości z Niemiec, którzy swoimi dobrowolnymi ofiarami wsparli dzieło odnowy strzegomskich organów. Sprawie tej bardzo się przysłużyli: małżeństwo Klaus i Wera Goldmann, którzy poświęcili wiele swego czasu i sił oraz osobistego zaangażowania sprawie odbudowy naszych organów. Nasze dzieło ofiarnie wspomógł prof. Horst Aschenbach, przewodniczący Związku byłych Strzegomian, który w odpowiednim momencie podjął decyzję przeznaczenia zebranej sumy nie na inne cele, lecz na odnowienie organów strzegomskich. Pomagali nam parafianie ze wspólnoty pw. Matki Bożej z Wienheim, którzy zorganizowali specjalną zbiórkę i przesłali nam pomoc przez ręce swojego proboszcza ks. Marka Grunlinga. Serdecznie witam przełożonego Zakonu Joannitów, p. von Tschirski z rodziną, p. Galisch-Torgau, Dorotę Drozdowicz, Państwo Mellita. Witamy serdecznie miłych naszych Gości i Dobrodziejów, których imiona i nazwiska zapisaliśmy w Księdze Pamiątkowej, a ich ofiary włączyliśmy nie tylko w dzieło odnowy wspólnego dziedzictwa kultury, lecz także w rozwój zawsze żywych aktualnych idei braterstwa, ekumenizmu, współpracy i pojednania między ludźmi.

Pragnę w tym miejscu powitać serdecznie p. Johna Pryera - profesora Wyższej Uczelni Muzycznej w Anglii i znanego artystę organowego w tym kraju, który bezinteresownie wyraził chęć wykonania koncertu, dla uświetnienia dzisiejszej uroczystości. Witamy p. Pryera wraz z osobami mu towarzyszącymi, wśród których jest p. dr Wyld oraz Jonatan Bowden.

Witam wszystkich Drogich Dobrodziejów i Ofiarodawców, którzy darzą sympatią ten sakralny majestat naszego miasta i jego obraz noszą w swoim sercu: Z. Kiszkiela, Jerzego Sobonia - wykonawców nowego prezbiterium, braci Zych - wykonawców nowej ambony, Andrzeja Czarnotę - wykonawcę nowych ławek, W. Ubychę, Macieja i Grzegorza - elektryków.

Prosimy Księdza Biskupa, który tyle zainteresowania i miłości poświęca tej prastarej strzegomskiej świątyni pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła, aby poświęcił na chwałą Bożą wszystko to, co w jej wnętrzu nagromadziły ostatnio: ludzka ofiarność, religijny zapał, duch modlitwy i kwalifikowana praca ludzkich rąk".

Przed rozpoczęciem dziękczynnej Eucharystii bp Tadeusz Rybak sprawował obrzęd błogosławieństwa odrestaurowanych organów oraz wszystkich prac wykonanych w kościele pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Strzegomiu. Następnie rozpoczęła się Msza św. pontyfikalna, podczas której Ksiądz Biskup powiedział do zgromadzonych: "Dzisiejszy uroczysty dzień prowadzi nas do dwóch wielkich Apostołów - do Piotra i Pawła. Oddajemy im cześć w tej wspaniałej świątyni i łączymy się z tymi, którzy poprzez wieki gromadzili się w tym kościele, aby dziękować Panu Bogu za Apostołów Piotra i Pawła, filary wiary. (...) Czcimy Piotra, bo przecież Pan Jezus wyznaczył mu tak wielkie zadanie wobec Kościoła i całego świata. Właśnie dla tego Kościoła, który zrodził się z przebitego boku Chrystusa na krzyżu, który został obdarzony Duchem Świętym, dla tego Kościoła sam Jezus Chrystus uczynił Piotra Opoką, fundamentem. (...) Czcimy św. Pawła - Apostoła Narodów, bo to on został wybrany przez Jezusa, który uczynił z niego naczynie wybrane po to, aby niósł prawdę Ewangelii wszystkim narodom.

Jak wiele Kościół, Europa i świat zawdzięczają tym dwom Apostołom! Dzisiaj uświadamiamy sobie, że to Piotrowe posłannictwo i zapał apostolski, jaki był w sercu św. Pawła, w szczególny sposób objawiają się w naszym Papieżu Janie Pawle II. Jest pierwszym, który strzeże, aby Kościół był zbudowany w jedności, w oparciu o ten fundament ustanowiony przez Jezusa Chrystusa. Dlatego między innymi Jan Paweł II zmierza w różne strony świata, nie szczędząc swych sił, aby głosić Ewangelię, aby jednoczyć ludzi z Bogiem i między sobą. Wszyscy chyba przeżywaliśmy ostatnią wizytę apostolską Ojca Świętego na Ukrainie. Jakżesz Jego obecność, Piotra naszych czasów, potrafiła zgromadzić przy Chrystusie tamten Kościół na Wschodzie, który przecież miał zniknąć! Setki tysięcy ludzi wierzących wymordowano; wśród nich wielu biskupów, kapłanów. Wszystko zaś po to, aby nie było Kościoła, aby w sercach ludzi nie było wiary w Chrystusa. Papież - następca Piotra, w naszej współczesności ten Kościół, który przeszedł tak wiele, ukazuje światu. Ta wspólnota ludzi wierzących nie tylko przetrwała wielkie próby, cierpienia, ale w ekstremalnie trudnych czasach prześladowań potrafiła się rozwijać.

Jest naszą wielką radością i dzisiaj za to dziękujemy Panu Jezusowi, że nas gromadzi, jednoczy, że razem z Nim stanowimy jedno, jeden żywy organizm Kościoła. Uświadamiamy sobie jednak, jak trudna jest do zachowania zadana przez Chrystusa jedność Kościoła, wytrwale budowana przez apostolskie filary: Piotra i Pawła. Wiemy, na jakie niebezpieczeństwa jest narażona jedność ludzi z Bogiem i jedność ludzi między sobą w Kościele. Pan Jezus dał temu wyraz w niezwykle głębokiej i zatrważającej modlitwie arcykapłańskiej wypowiedzianej w Wieczerniku. To tam właśnie padły słowa: "Ojcze, daj, aby byli jedno, tak jak Ja z Tobą, Ojcze, a Ty ze Mną jedno jesteśmy...". Wiedział bowiem Chrystus Pan, że pośród Dwunastu wybranych Apostołów jest Judasz, ten, który Go zdradził. Ta brzemienna w treści modlitwa rozbrzmiewa przez wieki, albowiem na przestrzeni wieków ludzie ochrzczeni, włączeni w żywy Kościół Chrystusowy, obdarzeni Duchem Świętym, niestety ulegają swoim słabościom i potrafią zdradzić Chrystusa, odejść od Jego prawdy. (...) Jakżesz musimy się modlić za tych biednych ludzi, którzy odeszli, którzy zdradzili, może nie ujawniając wszystkich swoich motywów, stanęli poza wspólnotą Kościoła.

Ale moi drodzy, dzisiaj sobie też uświadamiamy, że Chrystus Pan, który tak bardzo modlił się o jedność Kościoła, który widział, jakie skutki może spowodować grzech uderzający w jedność, zostawił nam możliwość pojednania i umocnienia jedności, która na co dzień czasami narażona jest na dotkliwie działanie zła. Tym sakramentem jest Najświętsza Eucharystia. (...) Kościół zachęca nas, żebyśmy uczestniczyli w tej wielkiej tajemnicy naszej wiary w sposób zaangażowany. Właśnie tutaj ujrzeć można, jak wielkie zadanie mają do spełnienia śpiew i muzyka kościelna, które sprawiają, że potrafimy łatwiej otwierać serca na Boga, na Jego łaskę jedności.

Moi drodzy, kto z nas mógł na miejscu tam, na Ukrainie, czy poprzez telewizję uczestniczyć w Liturgii odprawianej przez Ojca Świętego i zgromadzonych tam wiernych, był pod wrażeniem tych wspaniałych śpiewów wielkich chórów, brzmienia muzyki instrumentalnej, a to wszystko sprawiało, że setki tysięcy ludzi jednym głosem wielbiły Boga, łącząc się z chórami aniołów. Ten wielki śpiew i piękna muzyka sprawiały, że coraz głębiej byliśmy świadomi tego, że samo niebo zbliża się do nas oraz że stajemy się uczestnikami liturgii niebieskiej, która jednoczy nas z Bogiem, ze wspólnotą Świętych, a także między sobą i daje nam ciągle siły do tego, byśmy odnawiali i umacniali się właśnie w jedności.

Jest dla mnie szczególną radością, dla waszego ks. prał. Stanisława Siwca, dla wszystkich tutaj zgromadzonych, że w tym dniu, który nam mówi tak wiele o tajemnicy żywego Kościoła, możemy dokonać uroczystego poświęcenia nowego pięknego wystroju prezbiterium z amboną, wspaniałych ławek i tego królewskiego instrumentu, który w naszym religijnym życiu zajmuje tak ważne miejsce, który tak bardzo nam pomaga otworzyć naszą duszę na Boga i przeżyć tajemnicę jedności z Bogiem i z Kościołem. Chciałem w tym podniosłym dniu szczególnie wyrazić wdzięczność ks. prał. Stanisławowi, który z takim wielkim wyczuciem świętości tego miejsca całym swoim sercem troszczy się o tę wspaniałą świątynię i całe już długie lata służby żywemu Kościołowi w tej parafii łączą się z jego wytrwałą troską o ten niezwykłej miary na Dolnym Śląsku i Europie zabytek. Chcę mu za to serdecznie podziękować! Chcę podziękować wszystkim tym, którzy wspierają Księdza Prałata w tej wielkiej trosce o tę świątynię, która jest chlubą tego miasta, chlubą Dolnego Śląska. Chcę wyrazić radość, że te wspaniałe organy będą wam pomagały, drodzy mieszkańcy Strzegomia i goście, śpiewać ten odwieczny hymn chwały Bogu Wszechmogącemu, za zbawienie dokonane przez Jezusa Chrystusa. W wyśpiewywaniu tego hymnu wzorujmy się na Najświętszej Maryi Pannie, która śpiewając Bogu hymn Magnificat, stała się szczególnym wzorem Kościoła wielbiącego swego Pana.

Życzę wam, drodzy kapłani, drogie siostry zakonne, wszystkim wam - drodzy siostry i bracia, by piękno tej świątyni, ubogacone muzyką organową, nieustannie umacniało was w jedności z Panem Bogiem - Źródłem wszelkiego piękna; życzę wam, aby tutaj podczas sprawowania Eucharystii wszyscy ludzie nabierali mocy, by świadczyć o Ewangelii i głosić Chrystusa światu. Wasza wspólnota jest od dziś jeszcze bardziej wezwana do tego, by głosić jedność Kościoła, wierność Chrystusowi. Niech tutaj podczas modlitwy budzą się tak bardzo potrzebne w naszym legnickim Kościele powołania kapłańskie do naszego Wyższego Seminarium Duchownego w Legnicy, niech budzą się powołania zakonne, niech budzi się w sercach ludzi świeckich zapał apostolski do mobilizowania wspólnego wysiłku w budowaniu jedności Kościoła, który niesie ludziom zbawienie ( ...)".

Bezpośrednio po zakończonej Eucharystii, wszyscy zgromadzeni uczestniczyli w koncercie organowym, podczas którego niezwykłe możliwości strzegomskich organów zaprezentował John Pryer - profesor Wyższej Uczelni Muzycznej w Anglii i znany artysta organowy, którego wspomagali: dr Wyld oraz Jonatan Bowden. Odpust ku czci Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Strzegomiu zakończył się wspólnym braterskim spotkaniem, podczas którego ks. prał. Siwiec dziękując wielu dobrodziejom, wręczył na pamiątkę symboliczne piszczałki upamiętniające dzieło restauracji strzegomskich organów.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2001-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bydgoszcz: konkurs „W cieniu twych dłoni Matko Pięknej Miłości”

2024-05-16 21:06

[ TEMATY ]

konkurs

Akcja Katolicka

Bydgoszcz

Akcja Katolicka

„W cieniu twych dłoni Matko Pięknej Miłości” - to tytuł konkursu, jaki zorganizowała Akcja Katolicka Diecezji Bydgoskiej. Wydarzeniu patronowali - Kujawsko-Pomorski Kurator Oświaty oraz Centrum Edukacyjno-Formacyjne, gdzie odbył się jego finał.

Konkurs skierowany do uczniów szkół podstawowych, podzielony został na dwie grupy wiekowe. Ci, będący w klasach IV-VI nadesłali prace plastyczne. Starsi reprezentanci klas VII-VIII musieli zmierzyć się w kategorii plastycznej. W sumie rywalizowało 46 młodych ludzi. - Dziękuję, że dano możliwość odkrywania talentów - mówił bp Krzysztof Włodarczyk, nazywając wszystkich zwycięzcami.

CZYTAJ DALEJ

Papież: katakumby będą ważnym miejscem jubileuszowym; tam wszystko mówi o nadziei

2024-05-17 14:42

[ TEMATY ]

papież Franciszek

rok jubileuszowy

Jubileusz 2025

Monika Książek

W katakumbach wszystko opowiada o życiu po śmierci, o uwolnieniu od niebezpieczeństw i samej śmierci przez Chrystusa - mówił Franciszek do członków Papieskiej Komisji Archeologii Sakralnej, troszczącej się o dawne chrześcijańskie cmentarze. Jak przypominał papież, to tam pielgrzymowali pierwsi chrześcijanie, choćby po to, by oddać cześć świętym: Piotrowi i Pawłowi. To wszystko sprawia, że katakumby idealnie wpisują się w temat Jubileuszu 2025 r., który brzmi: „Pielgrzymi nadziei”.

Franciszek wyraził uznanie dla działalności komisji, wspominając m.in. o cieszących się dużym zainteresowaniem Dniach Katakumb, które są organizowane dwa razy do roku. Instytucja dzięki współpracy z różnymi uniwersytetami wciąż koordynuje ponadto badania archeologiczne na terenie całych Włoch.

CZYTAJ DALEJ

Podsumowanie międzynarodowego konkursu plastycznego „Papież Franciszek w oczach dzieci”

2024-05-17 14:19

[ TEMATY ]

konkurs plastyczny

Mat. prasowy

Dziecięce spojrzenie na Ojca Świętego pokazują prace uczestników międzynarodowego konkursu plastycznego „Papież Franciszek w oczach dzieci”.

620 prac ze Stanów Zjednoczonych, Litwy, Ukrainy i Polski napłynęło na IX Międzynarodowy Konkurs Plastyczny „PAPIEŻ FRANCISZEK W OCZACH DZIECI”. Konkurs organizowany został przez Fundację „Pro Arte Christiana”. Celem konkursu było popularyzowanie postaci Papież Franciszka wśród przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych oraz motywowanie do pracy twórczej, rozwijanie wyobraźni artystycznej i zainteresowań w zakresie sztuk plastycznych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję