Reklama

Nowy biskup archidiecezji wrocławskiej


Edycja legnicka 4/2006

Ks. prof. Andrzej Siemieniewski mianowany został przez papieża Benedykta XVI biskupem pomocniczym archidiecezji wrocławskiej. Nominację ogłosił 5 stycznia w Warszawie nuncjusz apostolski w Polsce abp Józef Kowalczyk, a w tym samym dniu we Wrocławiu abp Marian Gołębiewski.

Ks. Andrzej Siemieniewski urodził się 8 sierpnia 1957 r. we Wrocławiu. Środowisko parafialne, a przede wszystkim dom rodzinny przekazał mu głęboką wiarę, nauczył go kochać Boga, Ojczyznę i każdego człowieka, a także cenić ludzi trudnej, codziennej pracy.
Po ukończeniu II Liceum Ogólnokształcącego we Wrocławiu i po trzechletnich studiach w Politechnice Wrocławskiej - idąc za głosem powołania wstąpił do Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego we Wrocławiu. Jako absolwent Papieskiego Wydziału Teologicznego i Seminarium Duchownego, 1 czerwca 1985 r. przyjął święcenia kapłańskie w archikatedrze wrocławskiej z rąk kard. Henryka Gulbinowicza.
Po święceniach, przez dwa lata pracował w duszpasterstwie jako wikariusz w parafii pw. św. Stanisława, Biskupa i Męczennika, w Świdnicy. W latach 1987-1991 odbył studia specjalistyczne na Wydziale Teologicznym Papieskiego Uniwersytetu św. Tomasza z Akwinu w Rzymie, gdzie w roku 1991 uzyskał tytuł doktora teologii z zakresu teologii duchowości.
Od roku 1991 pełnił liczne i odpowiedzialne funkcje w archidiecezji wrocławskiej, jako ojciec duchowny alumnów w Metropolitalnym Wyższym Seminarium Duchownym oraz adiunkt przy Katedrze Teologii Życia Wewnętrznego. W kolejnych latach powierzono mu funkcję asystenta kościelnego Młodzieżowych Ruchów i Stowarzyszeń Kościelnych. W roku 1997 został powołany na kierownika Katedry Teologii Duchowości w Papieskim Wydziale Teologicznym, w roku następnym uzyskał tytuł doktora habilitowanego teologii duchowości. Pełnił też przez jedną kadencję funkcję prorektora Papieskiego Wydziału Teologicznego. W roku 2004 mianowany wikariuszem biskupim do spraw stałej formacji kapłanów, z tego tytułu należy też do Rady Kapłańskiej Archidiecezji Wrocławskiej. W dowód uznania dla pełnej poświęcenia i zaangażowania pracy Nominata, Ojciec Święty Benedykt XVI, na początku swego pontyfikatu, zaliczył go do grona swoich Honorowych Kapelanów.
Biskup Nominat jest szeroko znany i ceniony jako kaznodzieja, konferencjonista i rekolekcjonista pracujący chętnie zarówno z duchowieństwem diecezjalnym i zakonnym, jak również z laikatem, zwłaszcza z młodzieżą uczestniczącą w pracach ruchów i stowarzyszeń o profilu formacyjno-modlitewnym.
Przy wszystkich bogatych zajęciach, Biskup Nominat ciągle pogłębia swoją formację intelektualną i poszerza swój dorobek naukowy, dowodem tego jest między innymi fakt, że tylko w latach 2001-2004 opublikował 27 samodzielnych prac.
Święcenia biskupie przyjmie w sobotę 11 lutego br., o godz. 11.00 w archikatedrze wrocławskiej.
Do udziału w tej uroczystości zaprasza abp Marian Gołębiewski, metropolita wrocławski, który z tej okazji wystosował specjalny list pasterski poświęcony osobie Biskupa Nominata.

Oprac. PN

Watykan: ogłoszono dekret o heroiczności cnót matki Anny Kaworek

2019-01-15 16:30

pb (KAI/vaticannews.va) / Watykan

Dekret o heroiczności cnót matki Anny Kaworek ogłosiła dziś Kongregacja Spraw Kanonizacyjnych z zgodą papieża Franciszka. Żyjąca w latach 1872-1936 służebnica Boża była współzałożycielką Zgromadzenia Sióstr św. Michała Archanioła (michalitek). Aby doszło do jej beatyfikacji, potrzebne jest jeszcze uznanie cudu przypisywanego jej wstawiennictwu.

wikipedia.org

Drugi wydany dziś dekret o heroiczności cnót dotyczy Portorykanki, s. Marii Soledad Sanjurjo Santos (1892-1973) ze Zgromadzenia Sług Maryi Posługujących Chorym.

Kongregacja ogłosiła także dekret o uznaniu cudu za wstawiennictwem bł. Małgorzaty Bays, Szwajcarki z III Zakonu św. Franciszka (1815-1879), co otwiera drogę do jej kanonizacji.

Wydano również dekret o męczeństwie 14 hiszpańskich sióstr koncepcjonistek, zmordowanych z nienawiści do wiary w czasie wojny domowej w Hiszpanii 1936 r. Umożliwia to ich rychłą beatyfikację.

Matka Anna Kaworek urodziła się 18 czerwca 1872 r. w Biedrzychowicach, w dzisiejszej diecezji opolskiej. W wieku 22 lat przyjechała do Miejsca Piastowego, oddając swoje życie służbie najuboższym. Od 1898 r. stanęła na czele tworzącego się zgromadzenia żeńskiego. Jako "służąca dzieci opuszczonych", nie dysponując prawie żadnymi środkami materialnymi – zdana wyłącznie na Opatrzność Bożą – spalała swoje życie w służbie dla najbiedniejszych. W dniu zatwierdzenia Zgromadzenia 21 sierpnia 1928 r. wybrana została pierwszą przełożoną generalną i funkcję tę pełniła aż do śmierci. Zmarła 30 grudnia 1936 r. w opinii świętości. Proces kanonizacyjny rozpoczęto 02 grudnia 1993 r. w Przemyślu. Od 15 marca 1997 r. matka Kaworek spoczywa w Krypcie Domu Macierzystego Zgromadzenia Sióstr św. Michała Archanioła w Miejscu Piastowym.

Była jedną z pierwszych współpracownic bł. Bronisława Markiewicza. - Ks. Markiewicz kierował się taką ideą, którą przekazywał swoim współpracownikom: "chciałbym zebrać miliony dzieci i za darmo je żywić i ubierać na duszy i na ciele" - mówi s. Maksymiliana Ciepała, rzecznik zgromadzenia sióstr michalitek. - Anna Kaworek staje przed współczesnymi jako czytelny świadek miłosierdzia, który głosi to orędzie uczynkami; uczynkami co do duszy i co do ciała wobec sierot i ubogich tego środowiska, w którym żyła i pracowała. Czyniła to bez wielkich słów, właśnie w sposób prosty i zwyczajny, od rana do wieczora służąc najbiedniejszym. Staje także wobec nas jako wzór takiego hartu ducha, cierpliwego czekania na błogosławione owoce życiowych trudów. W tej dzisiejszej dobie, kiedy często nasze wnętrze, wnętrze człowieka zagłuszane jest przez wirtualny świat i taką obojętność na drugiego człowieka, to Matka Anna jako kobieta modlitwy i milczenia inspiruje wielu swoją pokorną i twórczą ciszą do budowania więzi z Panem Bogiem i z ludźmi, do szukania relacji z ludźmi. Była taką kobietą o klarownej tożsamości.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Papież zachęca żydów i chrześcijan do zgłębiania Słowa Bożego

2019-01-16 17:06

vaticannews / Watykan (KAI)

Chrześcijanie i żydzi powinni pomagać sobie nawzajem w zgłębianiu bogactwa Słowa Bożego. Zwraca na to uwagę Papież Franciszek we wprowadzeniu do włoskiej książki pod tytułem „La Bibbia dell’Amicizia – Biblia przyjaźni”. Zawiera ona fragmenty Pięcioksięgu z komentarzem żydów i chrześcijan.

Grzegorz Gałązka

W pierwszych słowach wprowadzenia Franciszek wyraża przekonanie, że mamy za sobą dziewiętnaście wieków chrześcijańskiego antyjudaizmu i zaledwie kilkadziesiąt lat dialogu. „Jednakże w ostatnim czasie dużo się zmieniło, a inne zmiany jeszcze się dokonują. Trzeba pracować z większą intensywnością, by prosić o przebaczenie i naprawić szkody wyrządzone przez nieporozumienia”.

Franciszek podkreśla, że obie religie powinny się dzielić z ludzkością swoimi wartościami, tradycjami i wielkimi ideami. Zaznacza, że najlepszą formą dialogu nie są dyskusje, lecz zgodna realizacja różnych projektów.

Odnosząc się natomiast konkretnie do wspólnej lektury Biblii żydowskiej, czyli Starego Testamentu, Papież stwierdza, że jej celem musi być dawanie świadectwa o miłości Boga, który jest ojcem całego świata. Ani żyd, ani chrześcijanin nie ma wątpliwości, że w miłości do Boga i bliźniego zawarte są wszystkie przykazania. Żydzi i chrześcijanie muszą więc czuć się braćmi i siostrami, zjednoczonymi przez tego samego Boga i wspólne bogate dziedzictwo duchowe, na którym trzeba się oprzeć i nadal budować przyszłość – pisze Ojciec Święty. Podkreśla on zarazem, jak istotne jest dla chrześcijan odkrywanie tradycji żydowskiej, aby lepiej zrozumieć samych siebie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Moje pismo Tęcza - 1/2 2019

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem