Reklama

Wiadomości z Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Rektor KUL na Wielkanoc 2001

Rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego - ks. prof. Andrzej Szostek zaapelował w liście na Wielkanoc 2001 r., by życie każdego człowieka - zarówno pełniącego ważne funkcje w społeczeństwie, jak i odsuniętego na jego margines - traktować jako święte. Tradycyjnie już w poniedziałek wielkanocny w polskich kościołach została przeprowadzona zbiórka pieniężna na potrzeby Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, a Rektor KUL odprawił Mszę św. w warszawskim kościele pw. Świętego Krzyża, która była transmitowana przez Polskie Radio.

Rektor KUL podkreślił w liście wielkanocnym skierowanym do przyjaciół, absolwentów i dobroczyńców KUL, że życie ludzkie jest święte, gdyż "miarą człowieka jest wieczność, którą Bóg mu zgotował w Jezusie Chrystusie". Dodał przy tym, że "stosunek do ubogich i niedołężnych ujawnia, kim naprawdę jest dla nas człowiek i czy potrafimy w nim dostrzec podobieństwo do Stwórcy".
Ks. prof. Szostek zwraca też uwagę, iż upowszechnia się przekonanie, że wartość ludzkiego życia zależy od sprawności intelektualnych, uczuciowych, od społecznej przydatności, od tego, czy przynosi ono więcej przyjemności niż cierpienia. Tym, którzy tych kryteriów nie spełniają, odmawia się prawa do życia. Tymczasem życie
ludzkie jest cenne samo przez się - podkreśla Rektor KUL.
Jego zdaniem, ze względu na olbrzymi postęp w dziedzinie nauk biologicznych szczególnie mocno trzeba przypominać prawdę o godności człowieka. Zauważa "liczne przypadki nadużycia potęgi, jaką stanowi wiedza genetyczna, i obrócenia jej przeciw człowiekowi", dlatego za Janem Pawłem II przestrzega przed zanikiem moralnej wrażliwości na świętość życia człowieka.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

VII Targi Wydawców Katolickich

101 wydawców katolickich, a wśród nich obchodzący jubileusz 75-lecia istnienia tygodnik Niedziela, zaprezentowało swoją ofertę na VII Targach Wydawców Katolickich, które rozpoczęły się 20 kwietnia br. w Warszawie. Ich organizatorem jest Stowarzyszenie Wydawców Katolickich. Honorowy patronat nad Targami sprawują: kard. Józef Glemp - Prymas Polski i Kazimierz Ujazdowski - minister kultury i dziedzictwa narodowego.
Targi są dobrą okazją do spotkań wydawców z czytelnikami oraz do promocji nowych tytułów. W tym roku zorganizowano blisko 50 takich spotkań. Zaplanowano także Forum Poetów z udziałem ks. Jana Twardow-skiego, ks. Jana Sochonia i ks. Wiesława Al. Niewęgłowskiego.
W otwarciu tej największej tego typu imprezy w Polsce wzięli udział: abp Wojciech Ziemba - metropolita białostocki (który uczestniczył następnie w promocji Katechizmu Kościoła Prawosławnego), bp Jan Chrapek - ordynariusz radomski, o. Adam Schulz - rzecznik prasowy Konferencji Episkopatu Polski, ks. Marek Otolski - prezes Stowarzyszenia Wydawców Katolickich i organizator Targów oraz poseł Jan Maria Jackowski - przewodniczący Sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu.
- Książka jest tym narzędziem komunikowania, które wprowadza nas w medytację i refleksję i w ten sposób równoważy wpływ mediów elektronicznych, które często pokazują świat w nieprawdziwym świetle. Należy się cieszyć każdą inicjatywą, która promuje druk i książkę, a promowanie książki religijnej ma szczególny wymiar. Religijna treść zachęca do medytacji i kształtuje naszą współczesną kulturę, nadając jej wymiar bardziej cywilizowany - mówił podczas otwarcia Targów bp Jan Chrapek.
Następnie odczytane zostały okolicznościowe listy Prymasa Polski i Ministra Kultury. Kard. Józef Glemp wskazał na charakter Targów nie tylko komercyjny, ale także kulturowy. Przypomniał, że Targi odbywają się w Roku Prymasa Tysiąclecia. Min. Kazimierz Ujazdowski przestrzegał przed zbytnią komercjalizacją rynku książek katolickich. - Tam, gdzie człowiek szuka duchowej pociechy czy odpowiedzi na najistotniejsze pytania, nie powinno być miejsca na publikacje czysto komeryjne, błahe i pozbawione duchowej wartości - napisał.
Podczas uroczystości otwarcia ogłoszono 7 nominacji do tegorocznej Nagrody FENIKS 2001 i do 5 wyróżnień. Wśród nominowanych znaleźli się m.in.: Wydawnictwo Księży Marianów, Instytut Wydawniczy PAX, Społeczny Instytut Wydawniczy ZNAK i Księgarnia św. Jacka.
Dużym zainteresowaniem cieszyło się stoisko Niedzieli. Każdy z odwiedzających otrzymał bieżący numer naszego tygodnika oraz folder z aktualną ofertą wydawniczą Biblioteki "Niedzieli". Wystawiono najnowsze propozycje wydawnicze, a wśród nich album Stanisława Markowskiego Kościół Częstochowski, Katechezy papieskie Roku Świętego 2000 w tłumaczeniu o. dr. Jana Pacha - paulina z Jasnej Góry, list apostolski Jana Pawła II Novo millennio ineunte oraz wiele innych ważnych książek i zeszytów. Na Czytelników czekały też "firmowe" cukierki z napisem Niedziela oraz "niedzielne" baloniki.

Reklama

Wojciech Świątkiewicz

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski na Jasnej Górze
2 maja - środa
17.30- Pasterz Nadziei - spektakl teatralny o Kardynale Stefanie Wyszyńskim (Aula o. Augustyna Kordeckiego)
18.30- Procesja maryjna po wałach - o. Kazimierz Uszyński, definitor generalny Zakonu Paulinów
19.00 - Msza św. na Szczycie z homilią - bp Jan Wątroba
- Apel Jasnogórski - o. Eustachy Rakoczy
- Całonocne czuwanie
3 maja - czwartek
5.30- Godzinki o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny
6.00 - Odsłonięcie Cudownego Obrazu i Msza św. z homilią - podprzeor o. Marian Lubelski
9.00 - Konferencja w Sali Papieskiej - o. Jan Pach
10.45 - Ingres Księży Biskupów, wprowadzenie do Eucharystii
11.00- Msza św. na Szczycie pod przewodnictwem kard. Franciszka Macharskiego, metropolity krakow-skiego
- Powitanie - o. Izydor Matuszewski, przeor Jasnej Góry
- Homilia - kard. Józef Glemp, Prymas Polski
- Ponowienie Milenijnego Aktu Oddania Matce Bożej
13.45- Otwarcie wystawy o Prymasie Tysiąclecia ( w Sali Maryjnej)
14.00 - Droga Krzyżowa - o. Dominik Partyka i Jasnogórski Ośrodek Duszpasterski
16.00 - Różaniec - o. Stanisław Rudziński
18.30 - Procesja Eucharystyczna po wałach - o. Ireneusz Pompa, wikariusz generalny Zakonu Paulinów
19.00 - Msza św. na Szczycie z homilią - abp Stanisław Nowak, metropolita częstochowski
21.00 - Apel Jasnogórski - biskup polowy WP Leszek Sławoj Głódź
- Nabożeństwo patriotyczno-religijne na Bastionie św. Rocha.

Reklama

Zapraszają Ojcowie Paulini

Pogrzeb o. Honoriusza Sygudy

9 kwietnia br. zmarł o. Honoriusz Syguda. Miał 66 lat, z czego w zakonie przeżył 48. Pełnił funkcję proboszcza parafii i przełożonego w klasztorach paulińskich: w Brdowie, Leśniowie i Łęczeszycach, był także dyrektorem Domu Pielgrzyma na Jasnej Gó-rze.
11 kwietnia Mszę św. pogrzebową w Bazylice Jasnogórskiej wraz z ojcami paulinami odprawił metropolita częstochowski - abp Stanisław Nowak. Na początku Mszy św. generał Zakonu - o. Stanisław Turek przedstawił sylwetkę o. Honoriusza, podkreślając, że "służył on bardzo chętnie w sakramencie pokuty nie tylko wiernym, ale i ojcom, i braciom, którzy mieli do niego ogromne zaufanie". W wygłoszonej homilii abp Nowak powiedział, że śmierć o. Honoriusza zbiega się z czasem, gdy Kościół koncentruje się na Chrystusie - "który przeszedł przez życie i śmierć do Zmartwychwstania".

Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego

Uroczystość Wielkanocna rozpoczęła się procesją rezurekcyjną z Kaplicy Matki Bożej przez dziedziniec do Bazyliki (w tym roku ze względu na niesprzyjające warunki atmosferyczne zrezygnowano z tradycyjnej procesji po wałach). Procesję poprowadził biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej Antoni Długosz. On także przewodniczył Mszy św. i wygłosił homilię. "Dzisiejszy Poranek Wielkanocny podsumowuje przesłanie misji Jezusa, która prowadzi człowieka ze śmierci do życia" - powiedział Ksiądz Biskup. Dalej mówił o wartości życia ludzkiego: "Nie człowiek decyduje o swoim czy drugiego życiu, ale zostawia decyzje Bogu".
Życzył zebranym, aby byli świadkami Jezusa Zmartwychwstałego i głosili miłość do życia. Ze szczególnymi pozdrowieniami zwrócił się do radiosłuchaczy, ponieważ Msza św. transmitowana była przez Radio Maryja i Radio Jasna Góra.
O godz. 11.00 w Bazylice Jasnogórskiej Sumę pontyfikalną koncelebrował metropolita częstochowski - abp Stanisław Nowak. Słowa powitania i życzenia skierował do obecnych podprzeor - o. Marian Lubelski.
"Bóg nie umarł, Bóg żyje" - mówił w homilii abp Stanisław Nowak. Stwierdził, że kiedy przypominamy sobie tę prawdę, powinniśmy przywoływać słowa Jana Pawła II, które często powtarza: "Bóg żyje, ale czy ty, człowiecze, jeszcze żyjesz, jeśli hołdujesz cywili-zacji śmierci?". "Trzeba, byśmy wyznając wiarę w Zmartwychwstanie, pilnowali żywego kontaktu z Chrystusem, w którym jest przezwyciężenie śmierci" - powiedział abp Nowak. Na koniec życzył, byśmy "żyli życiem Chrystusa, byśmy się Go trzymali" na wzór Maryi.

O. Robert Mirosław Łukaszuk - rzecznik prasowy Jasnej Góry

JEDNYM ZDANIEM

Śledztwo w sprawie znieważenia Ojca Świętego Jana Pawła II oraz obrazy uczuć religijnych katolików zostało umorzone przez ostrzeszowską prokuraturę. Prezydencki minister Marek Siwiec nie poniesie żadnej odpowiedzialności za to, że w 1997 r. w Ostrzeszowie szydził z Ojca Świętego.

Krzysztof Dudziś, 42-letni listonosz z Ełku, wyruszył w drogę z Mazur do Watykanu. Chce on dobiec do celu 8 czerwca, w drugą rocznicę odprawienia przez Jana Pawła II Mszy św. w Ełku. Jest on drugim Polakiem biegnącym do Stolicy Apostolskiej - w 1997 r. z Kalisza dobiegł tam Andrzej Jabłoński.

Komisja Europejska zadecydowała, że przez 7 lat, po przystąpieniu naszego kraju do Unii Europejskiej, Polacy będą mieli utrudniony dostęp do rynku pracy w krajach "15".

Międzynarodowy Fundusz Walutowy obarczył Rząd RP winą za niepokojący wzrost bezrobocia w Polsce i spadek tempa wzrostu Produktu Krajowego Brutto. Zdaniem ekspertów MFW, rząd polski prowadzi zbyt luźną politykę fiskalną.

Rząd przyjął pakiet projektów ustaw, które mają sprzyjać tworzeniu nowych miejsc pracy. Wśród nich są m.in.: ustawa o wspieraniu inwestycji oraz zmiany w podatku dochodowym od osób prawnych i fizycznych.

Sejm odrzucił poprawki Senatu i uchwalił nową ordynację wyborczą według swego pierwotnego zamiaru. Najważniejsze zmiany to: liczenie głosów według metody korzystniejszej dla małych i średnich ugrupowań, likwidacja listy krajowej i zwiększenie dotacji dla partii z budżetu państwa, przy zakazie przyj-mowania darowizn od firm.

Posłowie zadecydowali o zmniejszeniu liczby radnych na wszystkich szczeblach samorządu. Jeżeli Prezydent RP podpisze nowelizację ustaw samorządowych, od przyszłego roku liczba radnych zmniejszy się o mniej więcej jedną czwartą.

Wbrew opinii rządu Sejm ustawą nakazał powołanie Krajowej Spółki Cukrowej z większościowym udziałem plantatorów buraków i pracowników cukrowni (zabiegał o to poseł Gabriel Janowski). Zwolennicy Polskiego Cukru chcą, aby do spółki weszło 49 niesprywatyzowanych jeszcze polskich cukrowni. Rząd stoi na stanowisku, że do czasu wejścia ustawy w życie cukrownie mogą być wyprzedawane.

Poseł Aleksander Łuczak z PSL został nowym członkiem Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. W głosowaniu, oprócz posłów PSL i SLD, poparła go wbrew dyscyplinie klubowej część posłów AWS. Wybór ten oznacza "zakonserwowanie" dotychczasowego układu politycznego w KRRiTV. Jego konsekwencją mogą być dalsze kłopoty mediów katolickich.

Krzysztof Janik stanął na czele sztabu wyborczego koalicji SLD-UP. Rzecznikiem prasowym kampanii wyborczej SLD-UP został Michał Tober. Razem z SLD do wyborów idą, oprócz Unii Pracy, Krajowa Partia Emerytów i Rencistów oraz Stronnictwo Demokratyczne.

Instytut Pamięci Narodowej zainicjował szkolenia dla nauczycieli z Jedwabnego, Wąsosza i Radziłowa na temat zagłady Żydów ( w miejscowościach tych w przeszłości doszło do pogromów żydowskich mieszkańców). Holocaust będzie omawiany w szkołach od 3 klasy gimnazjum.

Archeolodzy z Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu zlokalizowali zbiorową mogiłę - miejsce pochówku ludności żydowskiej spalonej 10 lipca 1941 r. w Jedwabnem. Zdaniem prof. Andrzeja Koli z Instytutu Archeologii i Etnografii UMK, w mogile może spoczywać ok. 300 ciał.

W Warszawie zastrzelono b. szefa Urzędu Kultury Fizycznej i Turystyki Jacka Dębskiego.

GUS podał, że inflacja roczna wynosząca w lutym br. 6, 6% spadła do 6,2%. Zdaniem ekonomistów, inflacja będzie jeszcze maleć.

2001-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież: konieczne jest duszpasterstwo świata sportu

2024-05-16 18:49

[ TEMATY ]

sport

duszpasterstwo

papież Franciszek

PAP/Riccardo Antimiani

Na konieczność duszpasterstwa świata sportu oraz edukacji w zakresie prawdziwych wartości sportowego współzawodnictwa zwrócił uwagę papież Franciszek w przesłaniu do uczestników Międzynarodowej Konferencji na temat Sportu i Duchowości „Mettere la vita in gioco” (Stawiając życie na szali), jaka w dniach 16-18 maja odbywa się w Rzymie. Organizuje ją watykańska Dykasterię ds. Kultury i Edukacji wraz z ambasadą Francji przy Stolicy Apostolskiej.

„Sport odgrywa coraz ważniejszą rolę w społeczeństwie, kształtując codzienne życie wielu ludzi. Jest sposobem spędzania wolnego czasu, który wzbudza zainteresowanie i możliwości spotkania, łączy, tworzy wspólnotę, dynamizuje życie w sposób uporządkowany i pielęgnuje marzenia, zwłaszcza wśród młodszych pokoleń” - napisał papież.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Ryś: w Kościele nic nie dzieje się bez Ducha Świętego!

2024-05-16 21:20

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Julia Saganiak

- Lubię przypominać, że Duch Święty jest jak woda - jest pokorny. Z wodą jest tak, że niczego bez niej nie ma, ale nikt jej nie zauważa – mówił kard. Grzegorz Ryś podczas spotkania autorskiego.

16 maja w Wyższym Seminarium Duchownym w Łodzi odbyło się spotkanie z kard. Grzegorzem Rysiem poświęcone jego najnowszej książce „Duch Święty”. Wydarzenie rozpoczęło się modlitwą, po której metropolita łódzki odniósł się do treści książki, podkreślając znaczenie miłości i nadziei w Duchu Świętym.

CZYTAJ DALEJ

L'Osservatore Romano - nowa forma na współczesne czasy

Priorytety i wyzwania przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, zwiedzanie Rzymu w dwa dni, synodalne spotkanie proboszczów, dziesiąta rocznica kanonizacji Jana Pawła II, a także kard. Gianfranco Ravasi o korzeniach Jubileuszu - to tylko niektóre z artykułów polskiej wersji językowej miesięcznika L'Osservatore Romano, która ukazała się w formie elektronicznej z nową szatą graficzną.

Ten watykański tytuł pierwszy raz ukazał się w 1861 r., a w języku polskim - z inicjatywy św. Jana Pawła II - jest wydawany od 1980 r.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję