Reklama

250-lecie koronacji obrazu Matki Bożej w Leżajsku

Zbigniew Larendowicz
Niedziela Ogólnopolska 36/2002

Słynący cudami obraz Leżajskiej Matki Bożej Pocieszenia, znajdujący się w bazylice leżajskiego sanktuarium, został namalowany przez ks. Erazma z Zakonu Bożogrobców pod koniec XVI wieku. Pierwsza koronacja cudownego obrazu w Polsce odbyła się w 1717 r. na Jasnej Górze. 35 lat później za staraniem Ojców Bernardynów sprawujących opiekę nad kościołem, w którym mieścił się cudowny obraz, odbyła się koronacja Leżajskiego Obrazu Matki Bożej. Inicjatorem i fundatorem koron był starosta leżajski hrabia Józef Potocki, kasztelan krakowski i hetman wielki koronny. On też swoimi wpływami sprawił, że papież Benedykt XIV poświęcił korony w Rzymie. Uroczystość koronacyjna odbyła się 8 września 1752 r. ­ w święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Koronatorem był biskup przemyski Wacław Hieronim Sierakowski. Niezwykła to była uroczystość. Leżajsk wypełnił się pielgrzymami, a kroniki klasztorne podają, że w dniu samej koronacji dla licznie zgromadzonych pielgrzymów odprawiono 400 Mszy św., a zaczęto je odprawiać już od świtu. Później jeszcze przez całą oktawę nieprzebrane rzesze pielgrzymów zdążały do Matki Bożej Leżajskiej, by złożyć Jej hołd uwielbienia.
Sto lat później, tj. w 1852 r., odbył się jubileusz 100. rocznicy koronacji. Był to okres po rozbiorach Polski. W pobliżu Leżajska przebiegała granica między Rosją a Austrią ­ stąd też bardzo utrudnione było przybycie na uroczystości pielgrzymów z obszarów zaboru rosyjskiego. Uroczystości jubileuszowej przewodniczył biskup przemyski Franciszek Ksawery Wierzchlejski. Z zapisków kronikarskich wynika, że w dniu uroczystości jubileuszowej było ponad 70 tys. pielgrzymów.
Papież Pius XI dekretem z 10 lipca 1928 r. odznaczył świątynię Najświętszej Maryi Panny znajdującą się na przedmieściu miasta Leżajska tytułem bazyliki mniejszej.
Niezwykła w swym przebiegu była uroczystość jubileuszu 200. rocznicy koronacji w 1952 r. Rok ten dotkliwie dał się we znaki Zakonowi Bernardyńskiemu ­ bowiem władze komunistyczne, w ramach prześladowań Kościoła, aresztowały wielu ojców i braci zakonnych, a w tym i ojca prowincjała. Uroczystość jubileuszowa, bez zapowiedzi i większego rozgłosu, jak na istniejące warunki, wypadła okazale. Przybyło dwu biskupów i ponad 130 kapłanów z całej diecezji. O liczbie wiernych niech świadczy fakt, że w dniu jubileuszu rozdano 20 tys. Komunii św.
Wobec zakazu władz miejskich, procesja odbyła się na placu przykościelnym, nie wychodząc poza mury obronne. Wierni w milczeniu stali na miejscu, a tylko duchowieństwo powoli przesuwało się trasą wokół figury czterech Ewangelistów.
W 1981 r. nieznani sprawcy dokonali włamania do kościoła i kradzieży korony z głowy Dzieciątka. Pozostawione ślady wskazywały, że świętokradcy usiłowali cudowny obraz zniszczyć. Mieszkańcy Leżajska i okolic wzięli bardzo licznie udział w procesji ekspiacyjnej ulicami miasta z obrazem Matki Bożej ­ od bazyliki do kościoła farnego.
Rozpoczęto przygotowania do ekspiacyjnej rekoronacji. Ze składek wiernych ufundowano nowe korony, które poświęcił Ojciec Święty Jan Paweł II podczas pobytu w Częstochowie 19 czerwca 1983 r. Modlitewne przygotowania do rekoronacji trwały przez pięć niedziel pielgrzymkowych, gromadząc rzesze wiernych, w tym licznie młodzież. Uroczystości rekoronacji, która odbyła się w dzień Zesłania Ducha Świętego ­ 10 czerwca 1984 r. ­ przewodniczył Prymas Polski ­ kard. Józef Glemp. W uroczystości wzięło udział ok. 300 tys. wiernych.
Główne uroczystości związane z 250-leciem koronacji obrazu odbędą się 8 września br. pod przewodnictwem kard. Henryka Gulbinowicza. Zostały one poprzedzone wielką modlitwą wiernych, uczestniczących w nowennie pielgrzymkowej trwającej od 30 sierpnia br.

Anglia: edukacja seksualna dzieci obowiązkowa?

2019-02-17 18:19

vaticannews / Londyn (KAI)

W Wielkiej Brytanii rodzice coraz częściej zabierają swoje dzieci ze szkół. Powodem takiego stanu rzeczy jest nauczanie na lekcjach bez ich wiedzy i zgody o relacjach w kontekście dewiacji seksualnych.

Savvapanf Photo/Fotolia.com

Jak podają lokalni obserwatorzy, częstym przeświadczeniem wśród rodziców jest poczucie, że szkoła wyszła daleko ponad cele wychowawcze i stała się czymś „niebezpiecznie ideologicznym”. Wielkim echem temat ten odbija się szczególnie w miejscach, gdzie żyje duża mniejszość muzułmańska, ale także wśród żydów, chrześcijan i osób nie uważających siebie za religijne.

O to, czy można zagwarantować, że wiara i wartości, jakie dzieci otrzymują w domu od rodziców, nie będzie zagrożona przez system edukacji, Damiana Hindsa zapytał angielski tygodnik "Catholic Herald". Odpowiednik polskiego ministra edukacji w Wielkiej Brytanii podkreśla rozgraniczenie pomiędzy „wychowaniem do relacji” i „wychowaniem seksualnym”. Pierwsze z nich ma być obowiązkowe, drugie natomiast opcjonalne. „Szkoły o charakterze religijnym mogą reflektować na tych zajęciach nad swoim etosem oraz nad tym, jak nauczać tych przedmiotów” – mówi Hinds.

Sceptyczni co do takiego postawienia sprawy są niektórzy członkowie parlamentu. Nie wiadomo, czy poprzez „wychowywanie do relacji” dzieci nie będą zmuszone do oswajania się ze szkodliwymi ideologiami. „Jakie kroki są podjęte, aby przeciwdziałać «edukacji seksualnej» pod płaszczykiem innej nazwy” – pyta Julian Lewis z parlamentu brytyjskiego. Edward Leigh z Izby Gmin dziwi się natomiast, że szanując prawa rodziców do edukacji seksualnej swoich dzieci, depcze się jednocześnie te do wychowania do relacji.

Sekretarz ds. Edukacji twierdzi jednak, że w materiałach wychowawczych mają znaleźć się również te przygotowane przez katolickie środowiska wychowawcze oraz że szkoły powinny konsultować rodziców, jeżeli chodzi o treść tych materiałów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Uwierz na Słowo

2019-02-18 01:59

Agata Pieszko

Chcąc przedłużyć radość ze spotkania młodych ludzi z papieżem Franciszkiem w Panamie Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży organizuje akcję „Na Słowo”, aby nadal wspólnie dzielić się i wzajemnie umacniać Słowem Bożym, a także odpowiadać na nie za przykładem Maryi.

arch. organizatora

- Pomyśleliśmy, że nie wszyscy pojadą do Panamy i nie wszyscy będą mogli się tam zgromadzić w tym roku, chociażby ze względu na duże koszty podróży, dlatego chcieliśmy zorganizować spotkanie, które da młodzieży małą namiastkę tamtego, panamskiego spotkania – mówi Diecezjalny Duszpasterz Młodzieży ks. Zbigniew Kowal. Organizatorzy dzielą się informacją, że impulsem do zorganizowania masowej akcji czytania i rozważania Słowa Bożego, która odbędzie się 23 lutego 2019 r. we wrocławskiej Hali Orbita, były słowa papieża Franciszka jakie zostawił w orędziu na tegoroczne Światowe Dni Młodzieży: „Oto ja Służebnica Pańska, niech mi się stanie według Twego słowa” (Łk 1,38). - To wydarzenie w naszej diecezji jest odpowiedzią na słowa Maryi – my też chcemy odpowiadać tak, jak Ona, na Słowo samego Boga. Podglądamy jak świetnie to robi i za jej przykładem chcemy się na Słowo Boże otwierać, Słowa doświadczać i pozwolić Słowu, żeby realnie przemieniało nasze życie – dodaje duszpasterz. W ubiegłym roku Spotkanie Młodych na Ślęży odbyło się pod hasłem: „Według Słowa” i w ten sposób niejako zapoczątkowało tryptyk wydarzeń związanych ze słuchaniem i rozważaniem Słowa Bożego. Wtedy około 200 młodych ludzi w małych grupach spotkało się i rozmawiało na temat Słowa. Teraz organizatorzy chcą pomnożyć tę liczbę dziesięciokrotnie! Na Niedzielę Palmową na Ostrowie Tumskim także planowana jest akcja będąca kontynuacją dwóch poprzednich – jej hasło: „Oto Ja”.

Spotkanie jest skierowane do młodzieży 7 i 8 klas szkoły podstawowej, 3 klas gimnazjum, oraz uczniów szkół ponadpodstawowych. W aktywizację uczestników zaangażuje się Dolnośląskie Bractwo Wodzirejów Freak Frak. Młodzi wezmą udział m.in. w integracji i konferencji ks. Mirosława „Maliny” Malińskiego, natomiast punktem kulminacyjnym będą spotkania w tzw. małych grupach dzielenia. Później będzie możliwość oddania Bogu tego, co przeżyło się podczas dzielenia Słowem w czasie Adoracji Najświętszego Sakramentu. Młodzież zakończy spotkanie Eucharystią, czyli, jak słusznie zauważył ks. Zbigniew – Słowem, które staje się Ciałem.

- Hasło Światowych Dni Młodzieży powinno nas prowadzić przez cały rok i pobudzać do wspólnego działania. Papież Franciszek podczas spotkania w Panamie mówił, że zły boi się tych, którzy uczą się pracować razem, dlatego warto ten trud wspólnego dzieła podjąć i włączać się w nie. Wierzę w młodych, oni potrzebują i poszukują dobra. Może nie zawsze świadomie, ale w sercach szukają i chcą czegoś więcej, niż to, co może dać im świat – podsumowuje ks. Zbigniew.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Jestem od poczęcia

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem