Reklama

BETEL - Zakupy z sercem - Deribie Mekanene

Milenium Śmierci Pierwszych Męczenników Polski

Zasiew wiary

Barbara Dziadura
Niedziela Ogólnopolska 23/2003


Intronizacja relikwii w sanktuarium Pierwszych Męczenników Polski, Międzyrzecz - 11 listopada 2001 r.

15 czerwca w Międzyrzeczu, w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, odbędą się główne obchody tysiąclecia śmierci Pierwszych Męczenników Polski, którym przewodniczyć będzie Prymas Polski - kard. Józef Glemp. Uroczystości te poprzedzone zostaną dwudniową Konferencją Episkopatu Polski w Paradyżu, a dopełnione poświęceniem 16 czerwca Domu "Uzdrowienia Chorych" w Głogowie, pierwszej w Polsce placówki Cichych Pracowników Krzyża.

Żywot i kult Braci

Święci: Benedykt, Jan, Mateusz, Izaak i Krystyn złożyli męczeńską ofiarę swego życia w nocy z 10 na 11 listopada 1003 r. w okolicach grodu Międzyrzecz, niedaleko ujścia Paklicy do Obry. Benedykt i Jan byli benedyktynami-eremitami, którzy na zaproszenie Bolesława Chrobrego przybyli do Polski z pustelni Pereum koło Rawenny we Włoszech.
Wkrótce dołączyli do nich Polacy "z kraju i mowy słowiańskiej" - nowicjusze Mateusz i Izaak oraz młody chłopak imieniem Krystyn ze wsi, opodal której zbudowano klasztor-erem. W nocy z 10 na 11 listopada 1003 r. zakonnicy zostali napadnięci przez zbójców i wymordowani. Za staraniem poznańskiego biskupa Ungera papież Jan XVIII w 1004 r. zaliczył ich w poczet świętych. Są to "pierwsi męczennicy kraju naszego" wyniesieni do chwały ołtarza.
Początkowo ośrodkiem kultu Pięciu Braci Męczenników był klasztor benedyktynów-eremitów pod Międzyrzeczem. Później zaś stały się nim także inne kościoły posiadające ich relikwie w Czechach, na Morawach, we Włoszech. Od 1514 r. kult ten rozwijał się w Kazimierzu Biskupim k. Konina. Tam bowiem osiedli Bernardyni, którzy szeroko spopularyzowali kult Pięciu Braci Męczenników wśród wiernych. W 2001 r. odbyła się uroczystość intronizacji relikwii przywiezionych z Pragi do nowo budowanego sanktuarium Pierwszych Męczenników Polski w Międzyrzeczu.

Reklama

Obchody milenium

Jan Paweł II w 1997 r. podczas pobytu w Gorzowie Wlkp. powiedział m.in.: "Tradycja Kościoła zachowała pamięć eremitów: Benedykta, Jana, Mateusza, Izaaka i Krystyna, którzy żyli tutaj, w Waszych stronach, za czasów Bolesława Chrobrego. Pierwsi Męczennicy Polski od 1964 r. są drugorzędnymi patronami diecezji zielonogórsko-gorzowskiej". Uroczyste obchody milenijne rozpoczną się już 8 czerwca poświęceniem okolicznościowej tablicy w kościele pw. św. Wojciecha we wsi Święty Wojciech k. Międzyrzecza.
13 czerwca Prymas Polski - kard. Józef Glemp poświęci tablicę i nada imię Pięciu Braci Międzyrzeckich Szpitalowi Powiatowemu w Międzyrzeczu. W szpitalu tym od 1994 r. działa Stowarzyszenie Opieki Paliatywnej, któremu też patronują Bracia Międzyrzeccy.
W dniach 13 -14 czerwca w Zielonogórsko-Gorzowskim Wyższym Seminarium Duchownym w Paradyżu odbędzie się wyjazdowe posiedzenie plenarne Konferencji Episkopatu Polski, które zakończone zostanie okolicznościową sesją poświęconą Pięciu Braciom Męczennikom.
15 czerwca Mszę św. Milenijną, koncelebrowaną pod przewodnictwem kard. Franciszka Macharskiego, metropolity krakowskiego, z homilią kard. Józefa Glempa, na placu przy budującym się sanktuarium Pierwszych Męczenników Polski w Międzyrzeczu, poprzedzi procesja z relikwiami Pięciu Braci z kościoła w Świętym Wojciechu.

Dar jubileuszu

16 czerwca w Głogowie zostanie poświęcony Dom "Uzdrowienie Chorych" - pierwsza placówka włoskiego Zgromadzenia Cichych Pracowników Krzyża w Polsce.
"Przybywając z Włoch do Polski - mówi przełożony wspólnoty w Polsce, ks. Janusz Malski SOdC - szukaliśmy jakiejś specyfiki naszej obecności w tej diecezji. Odkrywamy pewne powiązanie z Braćmi Międzyrzeckimi, patronami tej diecezji. Nasza wspólnota, podobnie jak Benedykt i Jan, przybyła z Włoch. Przybyła z błogosławieństwem Ojca Świętego, który pragnął, żeby i w jego ojczyźnie powstał taki apostolat chorych, by głosić ewangelię cierpienia".
Mszy św. poprzedzającej poświęcenie Domu przewodniczyć będzie nuncjusz apostolski - abp Józef Kowalczyk, a homilię wygłosi abp Józef Michalik, metropolita przemyski, dawny ordynariusz diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.
Ośrodek w Głogowie jest jednym z darów na jubileusz śmierci Braci Męczenników. Diecezja zielonogórsko-gorzowska przez trzy lata przygotowywała się do tego jubileuszu, a od 16 lutego 2002 r. po wszystkich parafiach diecezji pielgrzymował Relikwiarz Pierwszych Męczenników Polski, którzy w ten sposób po tysiącu lat dopełnili swoje misyjne dzieło na tych ziemiach.

Hymn o miłości


Niedziela Ogólnopolska 51/2006, str. 18-19

© Igor Mojzes/Fotolia.com

Gdybym mówił językami ludzi i aniołów,
a miłości bym nie miał,
stałbym się jak miedź brzęcząca albo cymbał brzmiący.
Gdybym też miał dar prorokowania i znał wszystkie tajemnice, i posiadł wszelką wiedzę, i miał tak wielką wiarę, iżbym góry przenosił, a miłości bym nie miał,
byłbym niczym.
I gdybym rozdał na jałmużnę całą majętność moją,
a ciało wystawił na spalenie, lecz miłości bym nie miał,
nic mi nie pomoże.
Miłość cierpliwa jest, łaskawa jest. Miłość nie zazdrości, nie szuka poklasku, nie unosi się pychą;
nie jest bezwstydna, nie szuka swego, nie unosi się gniewem, nie pamięta złego;
nie cieszy się z niesprawiedliwości, lecz współweseli się z prawdą.
Wszystko znosi, wszystkiemu wierzy, we wszystkim pokłada nadzieję, wszystko przetrzyma.
Miłość nigdy nie ustaje,
[nie jest] jak proroctwa,
które się skończą, choć zniknie dar języków i choć wiedzy [już] nie stanie.
Po części bowiem tylko poznajemy i po części prorokujemy.
Gdy zaś przyjdzie to, co jest doskonałe, zniknie to, co jest tylko częściowe.
Gdy byłem dzieckiem, mówiłem jak dziecko, czułem jak dziecko, myślałem jak dziecko. Kiedy zaś stałem się mężem, wyzbyłem się tego, co dziecinne.
Teraz widzimy jakby w zwierciadle, niejasno; wtedy zaś [ujrzymy] twarzą w twarz.
Teraz poznaję po części, wtedy zaś będę poznawał tak, jak sam zostałem poznany.
Tak więc trwają wiara, nadzieja, miłość - te trzy: największa z nich [jednak] jest miłość.

Z Pierwszego Listu św. Pawła do Koryntian (1 Kor 13, 1-13)

Przeczytaj także: Hymn o miłości
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Jestem od poczęcia

Wrocław kocha góry!

2018-07-16 16:20

Agata Iwanek

W miniony weekend Hala pod Śnieżnikiem zgromadziła pasjonatów gór na IV edycji koncertu „W górach jest wszystko, co kocham”.

Daria Wyrzykowska

Organizatorzy szacują, że na koncercie zespołu „Dom o Zielonych Progach ” zjawiło się ponad tysiąc osób! O swoim doświadczeniu opowiada Anna Chryplewicz, studentka mieszkająca aktualnie we Wrocławiu: „Na koncercie na Śnieżku byłam już trzeci raz. Jestem fanką poezji śpiewanej, a w szczególności „Domu o zielonych progach", dlatego śledzę wydarzenia tego typu. Schronisko na Śnieżniku o zachodzie słońca to wręcz idealne miejsce na takie przedsięwzięcie. W tym roku frekwencja dopisała. Śmiało mogę powiedzieć, że ilość pasjonatów gór i muzyki w porównaniu z koncertem sprzed 2 lat wzrosła trzykrotnie, choć pogoda nie zapowiadała się korzystnie. Warto było się tam pojawić, ponieważ takie wspomnienia zapadają w pamięć na długo. Z niecierpliwością czekamy na kolejny koncert za rok!”.

Niektórzy twierdzą, że w górach jest się bliżej Boga. Bóg jest wszędzie, w dolinach i na wyżynach, jednak pięknie jest go słuchać zarówno w ciszy gór, jak i w tekstach „Domu o Zielonych Progach”, czego mogli doświadczyć wrocławianie, którzy wyjechali z miasta w minioną sobotę.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem