Reklama

Człowiek-legenda

Jubileusz kapłaństwa o. Jerzego Tomzińskiego

O. Robert M. Łukaszuk OSPPE
Niedziela Ogólnopolska 18/2004


O. Jerzy Tomziński w dniu jubileuszu, 16 kwietnia 2004 r.

O. Jerzy Tomziński, były dwukrotny generał Zakonu Paulinów i trzykrotny przeor Jasnej Góry, obchodził 16 kwietnia Jubileusz 60-lecia Kapłaństwa. Mszy św. przed Cudownym Obrazem przewodniczył Jubilat, z którym koncelebrowali: generał Zakonu - o. Izydor Matuszewski, byli generałowie Zakonu: o. Józef Płatek, o. Jan Nalaskowski i o. Stanisław Turek, przeor Jasnej Góry - o. Marian Lubelski, redaktor naczelny Niedzieli - ks. inf. Ireneusz Skubiś, rektor Akademii Polonijnej - ks. prof. Andrzej Kryński, bratanek Jubilata - ks. Zdzisław Tomziński, ojcowie paulini z Jasnej Góry i z innych klasztorów. Przybyli także rodzina, bliscy Jubilata i siostry zakonne.
Życzenia na początku Mszy św. złożył o. Izydor Matuszewski. „Przez 60 lat rozdzielałeś Boże dary, duchowe dobra, służąc Zakonowi na różnych stanowiskach. Posługiwałeś także wiernym jako duszpasterz, spowiednik, kaznodzieja. Czerpałeś ze źródeł Prymasa Tysiąclecia i kard. Wojtyły. Oni uczyli Cię miłości i zawierzenia do Matki Bożej Jasnogórskiej (...). Niech Matka Najświętsza, której zaufałeś, wyprasza Ci zdrowie i siły na długie lata. Osobiście dziękuję, że dzięki Twojej decyzji zostałem kapłanem w naszym Zakonie” - mówił Ojciec Generał, który wręczył Jubilatowi specjalne błogosławieństwo z własnoręcznym podpisem Jana Pawła II.
W homilii o. Józef Płatek powiedział: „W obliczu Maryi Królowej Polski, w tym sanktuarium wielkiej nadziei, wraz z Maryją chcemy wyśpiewać Magnificat za to wszystko, czego Bóg dokonał w naszym Jubilacie i przez jego posługę (...). Gdy człowiek rozpoczyna swoje życie, zwykle wyraźnie nie dostrzega, że Pan Bóg realizuje w nim jakiś wspaniały swój plan”. O. Płatek przedstawił drogę życia Jubilata, od domu rodzinnego, poprzez szkołę, studia, do święceń kapłańskich. Zwrócił uwagę m.in. na jego zaangażowanie w pracę z młodzieżą, ożywienie pracy duszpasterskiej, zwłaszcza w 300-lecie obrony Jasnej Góry, współpracę z Prymasem Tysiąclecia w przygotowaniach do Ślubów Jasnogórskich, Wielkiej Nowenny oraz 1000-lecia chrztu Polski. Zauważył także czynny udział o. Tomzińskiego w pracach Soboru Watykańskiego II oraz jego wkład w obchody 600-lecia Jasnej Góry.
„W moim kapłaństwie - wspomina Ojciec Jerzy - wielkim przeżyciem było moje probostwo w Leśnej Podlaskiej. Były to wyjątkowe czasy. Do szkoły nie wpuszczano księży. Mnie wpuszczono jako proboszcza z tą myślą, że nie będę uczył. A ja wszystkie lekcje religii prowadziłem w szkole. To było nieprawdopodobne. Przez to dyrektor liceum pedagogicznego poszedł do więzienia, a ja musiałem stamtąd uciekać”.
Na zakończenie Mszy św. Jubilat, dziękując wszystkim obecnym, powiedział: „Nie wiem, dlaczego zostałem powołany do kapłaństwa i życia zakonnego. Wiem jednak, że tego nigdy nie żałowałem; byłem i jestem szczęśliwy. Nie wiem, dlaczego zostałem obdarzony długim życiem. Nie wiem, jak wytłumaczyć to miłosierdzie Boże (...). Tobie, Panie, niech będzie wieczna chwała i dziękczynienie”. Eucharystię uświetniły śpiewem i muzyką: zespół wokalny „Cantus” oraz Jasnogórski Oktet Dęty pod dyrekcją Marka Piątka. Wśród składających życzenia był także Prymas Polski kard. Józef Glemp, który na tę okazję przybył z Warszawy.
W przeddzień uroczystości Mszę św. z o. Tomzińskim koncelebrowali przebywający na Jasnej Górze przełożeni klasztorów paulińskich. W ich imieniu życzenia złożył o. Jacek Toborowicz, przeor i proboszcz z Bachledówki.

Kenia: zamordowano kolejnego kapłana

2018-12-10 21:21

st (KAI) / Nairobi

Dzisiaj rano w należącym do metropolii Nairobi mieście Kikuju złodzieje zamordowali ks. Johna Njoroge Muhia. To siedemnasty kapłan w Afryce, a 34 w świecie zamordowany od początku bieżącego roku.

Didgeman/pixabay.com

Zdaniem policji zabójstwo miało podłoże rabunkowe. Kapłana zawożącego do banku ofiary wiernych otoczyło 4 osobników na motocyklach, zażądało torby z pieniędzmi i otworzyło ogień. Napastnicy ukradli także telefon komórkowy kapłana. Do morderstwa doszło około 8 rano.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Prymas na szczycie klimatycznem COP24

2018-12-10 21:17

bgk / Katowice (KAI)

Abp Wojciech Polak wziął udział 10 grudnia w konferencji pt. “Safeguarding Our Climate, Advancing Our Society”. Wydarzenie towarzyszyło odbywającym się w Katowicach obradom 24. Sesji Konferencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (COP24).

Szczyt klimatyczny ONZ 2018. Fot. Oficjalne materiały organizatora

Konferencję z udziałem naukowców z Francji i Polski zorganizowali wspólnie: Polska Akademia Nauk (PAN), Francuskie Narodowe Centrum Badań Naukowych (CNRS) oraz Papieska Akademia Nauk. Zaproponowane sesje tematyczne dotyczyły wyzwań i etycznych aspektów zmian klimatycznych, obecnej wiedzy i badań naukowych nad zmianami klimatu oraz konsekwencji tych zmian dla społeczeństwa.

Prymas Polski zabrał głos w ramach ostatniej debaty poświęconej dziedzictwu papieża Jana Pawła II. Jak zauważył w swoim wystąpieniu, to właśnie spuścizna myśli papieża Polaka stała się swoistym fundamentem dla opublikowanej w 2015 roku encykliki papieża Franciszka "Laudato si".

„Dla mnie osobiście najbardziej przejmującym fragmentem tej encykliki jest zarysowana przez papieża Franciszka wizja pogłębiającego się kryzysu klimatycznego, która ma fundamentalne znaczenie dla miliardów ludzi żyjących w tak zwanych krajach rozwijających. Jak zauważył papież, «nie dysponują [oni] innymi możliwościami utrzymania się ani innymi zasobami, pozwalającymi im na dostosowanie się do skutków zmian klimatu czy stawienie czoła sytuacjom katastrofalnym» (LS 25)”.

„Rodzi to i z pewnością nadal będzie rodzić – mówił dalej Prymas – poważne kryzysy w tych państwach, w których z powodu zmian klimatycznych nie można zaspokoić podstawowych potrzeb człowieka. Naturalną reakcją środowiska zwierząt, co słusznie zauważa Franciszek, jest migracja na tereny, które nadają się do życia. Te same mechanizmy pchają miliony ludzi do ruszenia w te części świata, w których po prostu są w stanie przeżyć” – stwierdził abp Polak.

Metropolita gnieźnieński przypomniał również, że w konwencjach międzynarodowych ludzie ci nie są uważani za uchodźców, bo problem przymusowej migracji rzadko łączony jest z kwestią ekologii.

„Żyjąc w Europie, w miastach, gdzie najczęściej funkcjonują sprawne oczyszczalnie ścieków, coraz doskonalsze spalarnie śmieci i w środowiskach, gdzie segregacji odpadów uczy się już w szkole podstawowej, trudno nam zrozumieć, że gdzieś na świecie problem zanieczyszczeń może zmuszać do tak radykalnych decyzji, jakim jest ucieczka z własnego kraju” – zauważył Prymas dodając, że podnoszone tak często w kontekście kryzysu migracyjnego postulaty pomagania uchodźcom na miejscu muszą uwzględniać również kwestie ochrony środowiska i optymalnego wykorzystania zasobów naturalnych.

„Nie wystarczy w pokojowy sposób zażegnać zbrojne konflikty i doprowadzić do politycznej stabilizacji. Potrzebne są międzynarodowe inwestycje w infrastrukturę i szeroko pojęte odnawialne (tak zwane „czyste”) źródła energii. Najbiedniejsze kraje świata w zdecydowanej większości swoje gospodarki opierają na nieodnawialnych źródłach energii pochodzących z paliw kopalnianych, które na przestrzeni najbliższych dziesięcioleci zostaną wyczerpane”.

„Jeśli nie nastąpi dywersyfikacja źródeł energii, przepaść dzieląca gospodarki krajów rozwiniętych od tych państw jeszcze bardziej się pogłębi, a kryzys migracyjny nie tylko nie zostanie zażegnany, ale znacznie się spotęguje. Nie można zmusić nikogo do życia w środowisku, w którym nie da się żyć. Obowiązkiem zatem wszystkich, a przede wszystkim chrześcijan, jest nieustanne dopominanie się o prawo każdego człowieka do życia i szczęścia w tym świecie, z tego względu, że jest on obdarzony szczególną godnością” – mówił na koniec Prymas Polski.

Odbywająca się w Katowicach Konferencja Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (COP24) rozpoczęła się 3 grudnia i potrwa do 14 grudnia. W wydarzeniu uczestniczy około 20 tys. osób ze 190 krajów, w tym politycy, reprezentanci organizacji pozarządowych oraz środowisk naukowych i sfery biznesu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Jestem od poczęcia

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem