Reklama

Święci i błogosławieni

Patron tygodnia

Patronka dobrego spojrzenia

Przez wieki chrześcijanie kierowali do niej modlitwy w intencji uleczenia z chorób oczu.

Niedziela Ogólnopolska 50/2022, str. 18

[ TEMATY ]

św. Łucja

pl.wikipedia.org

Św. Łucja

Św. Łucja

Z Syrakuzami, jednym z ważniejszych miast Sycylii, jest związanych kilku świętych. Wśród nich najbardziej popularna jest Łucja, dziewica i męczennica, która żyła na przełomie III i IV wieku. Pochodziła z arystokratycznej rodziny. Dość wcześnie została obiecana pewnemu majętnemu młodzieńcowi. Gdy jej matka, Eutychia, poważnie zachorowała, dziewczyna udała się wraz z nią do grobu św. Agaty, by prosić męczennicę z Katanii o zdrowie. Wówczas ukazała się jej św. Agata. Po tym zdarzeniu Łucja postanowiła poświęcić się Chrystusowi. Zerwała zaręczyny, złożyła ślub czystości i sprzedała majątek, a pieniądze rozdała ubogim.

Narzeczony, urażony zerwaniem, miał donieść władzom pogańskim na Łucję. Były to czasy prześladowań chrześcijan, w których oskarżenie o bycie uczniem Chrystusa ściągało na daną osobę potworne kary. Łucję torturami starano się przymusić do wyrzeczenia się wiary. Wyłupano jej nawet oczy, mimo to nadal widziała, gdyż Bóg w cudowny sposób przywrócił jej to, co utraciła. Z tej racji uważana jest za patronkę w chorobach związanych z widzeniem.

Święta Łucja od czasu pontyfikatu św. Grzegorza Wielkiego jest wymieniana w Kanonie rzymskim. Współcześnie wierni często wypraszają za jej pośrednictwem umiejętność dostrzegania w bliźnich tego, co piękne, jako że uchodzi również za patronkę czystego i dobrego spojrzenia.

2022-12-07 08:45

Ocena: +12 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Portugalia: do Fatimy napływają wiadomości o cudach dziejących się za wstawiennictwem s. Łucji

[ TEMATY ]

Fatima

św. Łucja

Portugalia

Fatima – wizerunki Dzieci Fatimskich/Fot. Graziako/Niedziela

Sanktuarium w Fatimie otrzymuje liczne listy i e-maile z informacjami o łaskach otrzymanych za wstawiennictwem s. Łucji dos Santos - ujawniła s. Angela Coelho, wicepostulatorka procesu beatyfikacyjnego tej uczestniczki objawień maryjnych z 1917 r. Poinformowała też o dużej liczbie próśb modlitewnych, jakie docierają do tego portugalskiego sanktuarium i są pomocne w związku z trwającym procesem.

"Możemy mówić o dużym zaufaniu wiernych do wstawiennictwa siostry Łucji" – powiedziała wicepostulatorka, zastrzegając się jednocześnie, że na razie nie może podać daty ewentualnej beatyfikacji.

CZYTAJ DALEJ

Duchu Święty, przyjdź!

2023-06-05 07:18

[ TEMATY ]

o. Leon Knabit

Robert Krawczyk

Pan Jezus przed wstąpieniem do nieba polecił apostołom, by szli, nauczali i chrzcili w imię Ojca, i Syna, i Ducha Świętego.

Apostołowie po przeżyciach Wielkiego Piątku, a nawet po Zmartwychwstaniu nie grzeszyli odwagą. Ale Chrystus zapowiedział już wcześniej, że ześle im Pocieszyciela, który im wszystko przypomni i wszystkiego nauczy i że będą obleczeni mocą z wysokości. Nie bardzo sobie wyobrażali, jak to będzie z tym pójściem na cały świat, ale jednak już w Jerozolimie głosili Dobrą Nowinę o Zmartwychwstałym Jezusie Galilejczyku, Synu Bożym, nie bacząc na wrogość starszyzny żydowskiej i kary, jakie na nich nakładano. A gdy w dniu Zielonych Świątek, czyli Pięćdziesiątnicy zostali napełnieni miłością Bożą – Duchem Świętym – i bez obawy poszli na cały świat, głosząc Zmartwychwstałego Chrystusa i oddając za Niego życie. Tylko jeden Jan nie umarł śmiercią męczeńską. W ślad za nimi poszły miliony i miliony misjonarzy głoszących Chrystusa tym, którzy Go nie znają, ponosząc nie rzadko śmierć męczeńską za wiarę. Wśród misjonarzy, także męczenników, nie brak i Polaków.

CZYTAJ DALEJ

WNieboGłosy już jutro!

2023-06-07 15:50

wnieboglosy.wroc.pl

Jezus Eucharystyczny stanowi centrum wydarzenia WNieboGłosy.

Jezus Eucharystyczny stanowi centrum wydarzenia WNieboGłosy.

Już jutro we Wrocławiu na Placu Wolności zabrzmią WnieboGłosy – modlitewne uwielbienie Jezusa Eucharystycznego!

Zapraszamy na Plac Wolności na godzinę 19.30, aby oddać cześć i chwałę Bogu, który wychodzi na ulice naszego miasta. Spotkanie, uwielbienie, modlitwa przed Najświętszym Sakramentem – tak wiele mieści w sobie to niezwykłe wydarzenie. – Fenomen koncertów, które rozbrzmiewają w Boże Ciało w wielu miastach Polski inspiruje nas, aby również z Wrocławia wzniósł się do nieba głos modlitwy wyrażonej muzyką uwielbienia. Podczas tego wieczoru ze sceny popłyną dźwięki najpiękniejszych pieśni chwały w wykonaniu orkiestry, chóru i zespołu WNieboGłosy oraz zespołu N.O.E. Pragniemy, aby stały się one przestrzenią spotkania, zachętą, aby wejść głębiej w doświadczenie Bożej obecności – zapraszają na spotkanie organizatorzy. Podczas modlitewnego uwielbienia na Placu Wolności obecny będzie m.in. bp Piotr Wawrzynek, biskup pomocniczy diecezji legnickiej, który przez lata angażował się w organizację wydarzenia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję