Reklama

Młodzi dla środowiska

Ze świata


Niedziela Ogólnopolska 4/2005

John Mc Elroy/„The Irish Catholic”
Abp Diarmuid Martin na polskiej Mszy św., obok - bp Ryszard Karpiński

Irlandia

Bp Karpiński zainaugurował nowy ośrodek duszpasterski Polonii w Dublinie

Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej - bp Ryszard Karpiński zainaugurował 9 stycznia br. działalność ośrodka duszpasterskiego dla Polonii w stolicy Irlandii Dublinie. Powstał on przy parafii kościoła św. Michana (dotychczas nabożeństwa dla Polaków odprawiano w sali konferencyjnej Polskiego Ośrodka Społeczno-Kulturalnego). Obok bp. Karpińskiego, który przewodniczył Mszy św. koncelebrowanej, w uroczystości wzięli udział m.in.: abp Diarmuid Martin, metropolita Dublina, ks. prał. Tadeusz Kukla, rektor PMK w Anglii i Walii, ks. Andrzej Pyka, salwatorianin, dotychczasowy duszpasterz irlandzkiej Polonii, oraz 12 kapłanów przebywających czasowo w Dublinie. Byli także Witold Sobków, ambasador RP, Małgorzata Kozik, konsul generalny RP w Irlandii, oraz ponad 300-osobowa grupa Polaków.
W homilii bp Karpiński nawiązał do święta Chrztu Pańskiego i mówił o obowiązku dawania chrześcijańskiego świadectwa przez rodaków w życiu codziennym, szczególnie w nowym środowisku, które staje się coraz bardziej wielokulturowe i nie zawsze sprzyjające chrześcijaństwu. Po Mszy św. uczestnicy uroczystości podzielili się opłatkiem.
8 stycznia bp Karpiński wraz z ks. Kuklą zostali przyjęci przez abp. Martina, aby omówić dalszą współpracę w dziedzinie duszpasterstwa Polonii w Dublinie. Wieczorem natomiast spotkali się z przedstawicielami tamtejszej Polonii w rezydencji ambasadora RP. Bp Karpiński złożył wyrazy uznania wszystkim, którzy dotychczas troszczyli się o duszpasterstwo Polonii w Dublinie i w całej Irlandii. Ogromne zasługi w jego prowadzeniu ma grupa wolontariuszy z Polskiego Ośrodka Społeczno-Kulturalnego oraz polscy kapłani.
Według polskich służb dyplomatycznych i konsularnych, liczbę przebywających obecnie w Irlandii Polaków szacuje się na ok. 30 tys. osób. Najwięcej żyje ich w Dublinie i okolicach.

USA

Prezydent Bush „mylił się” co do wyników wojny w Iraku

Były nuncjusz apostolski w Waszyngtonie, emerytowany prefekt Kongregacji Wychowania Katolickiego - kard. Pio Laghi wyraził ubolewanie z powodu obecnej polityki rządu Stanów Zjednoczonych. We włoskiej katolickiej stacji telewizyjnej Telepace powiedział, że prezydent USA George W. Bush „pomylił się”, sądząc, iż interwencja w Iraku będzie krótką akcją wojskową.
Kard. Laghi odwiedził USA jako specjalny wysłannik Papieża na krótko przed wojną z Irakiem z poleceniem przedstawienia Waszyngtonowi stanowiska Jana Pawła II w tej sprawie.
W rozmowie z Telepace kard. Laghi ujawnił utrzymywane dotychczas w tajemnicy szczegóły swojej misji w Waszyngtonie. Powiedział m.in., że 5 marca 2003 r. Bush zapewnił go:
„Eminencjo, proszę się nie martwić. Będziemy szybcy i wszystko się dobrze skończy”.
„Z ubolewaniem stwierdzam, że dotychczasowy przebieg wydarzeń wskazuje, iż przyjęty scenariusz okazał się pomyłką” - powiedział kard. Laghi. Podkreślił, że sytuacja w Iraku nie jest korzystna i jest daleka od rozwiązania.

Ziemia Święta

Nowy przewodniczący autonomii palestyńskiej

Chrześcijanie palestyńscy w większości przyjęli z zadowoleniem wybór Mahmuda Abbasa na przewodniczącego Autonomii Palestyńskiej. Patriarcha łaciński Jerozolimy Michel Sabbah wyraził satysfakcję, że Palestyńczycy mają nowego przywódcę, a wybory odbyły się spokojnie, co stanowi dowód dojrzałości politycznej Palestyńczyków.
O. Abd-el Masih OFM z Kustodii Ziemi Świętej w Jerozolimie wyraził przekonanie, że kontakty przewodniczącego Autonomii Palestyńskiej z franciszkanami będą jak najlepsze.

Reklama

Wietnam

Nie ustają prześladowania chrześcijan

O aresztowaniach, prześladowaniach i torturach stosowanych przez komunistyczne władze wietnamskie wobec zamieszkujących centralne regiony kraju chrześcijan poinformowała amerykańska organizacja Human Rights Watch (HRW). Organizacja czuwająca nad przestrzeganiem praw człowieka, z siedzibą w Nowym Jorku, doniosła 10 stycznia br., że w drugiej połowie grudnia 2004 r. wietnamska milicja aresztowała ponad 100 chrześcijan. Chrześcijanie należą do etnicznych mniejszości z prowincji Gia Lai, położonej na terenach górskich środkowego Wietnamu i zawsze byli w opozycji wobec komunistów.
Według francuskiej agencji AFP, w ciągu ostatnich lat do Kambodży uciekło ponad 1000 wietnamskich „górali”. Ostatnie starcia z wietnamską milicją miały miejsce w kwietniu ub.r. i były przyczyną masowych ucieczek wietnamskich chrześcijan. Tymczasem rząd Kambodży podjął decyzję wzmocnienia kontroli na granicy z Wietnamem od 1 stycznia 2005 r.

Niemcy

W dniach 6-9 stycznia br. odbyła się w niemieckim Bergisch Gladbach Konferencja Przygotowawcza XX Światowego Dnia Młodzieży, który odbędzie się w sierpniu br. w Kolonii. Ponad 250 delegatów z 70 krajów omawiało sprawy organizacyjne i przygotowanie liturgiczne do XX ŚDM. Udali się oni także na tereny Marienfeld, gdzie z udziałem Jana Pawła II będzie sprawowana Msza św. zamykająca to wielkie wydarzenie. Złożyli tam ziemię przywiezioną ze swoich krajów, na której później stanie papieski ołtarz. Podczas konferencji przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich - abp Stanisław Ryłko z uznaniem wypowiadał się o stanie przygotowań różnych krajów do ŚDM w Kolonii; oczekuje się, że przybędzie tu ok. 1 mln młodych ludzi z całego świata. Organizatorami Konferencji Przygotowawczej były Biuro Przygotowawcze ŚDM w Kolonii i Papieska Rada ds. Świeckich.

Słowacja

Słowaccy księża wystąpili z protestem przeciw oczernianiu Kościoła katolickiego w mediach. Była to odpowiedź na obraźliwy artykuł Spowiedź księdza, zamieszczony w tygodniku Markiza.
Media słowackie nie szczędzą słów krytyki pod adresem Kościoła, zarzucając mu m.in. „wpływanie na publiczne środki przekazu”. W okresie świątecznym bardzo mocno skrytykowano miejscowych biskupów za „interwencję” w sprawie filmu BBC Życie Jezusa. Niektóre media uznały, że decyzja kierownictwa telewizji publicznej o wstrzymaniu emisji tego filmu zapadła za sprawą wygłoszonej przez biskupów opinii na ten temat.

Chiny

W wieku 87 lat zmarł biskup diecezji Datong w północnochińskiej prowincji Shanxi - Teddeus Guo Yingong. Jego sakrę uznawały zarówno komunistyczne władze Chin, jak i Stolica Apostolska. Azjatycka katolicka agencja prasowa UCANews poinformowała, że pogrzeb biskupa odbył się 12 stycznia br.
Bp Guo Yingong kierował diecezją Datong od 1990 r., zyskując wielki szacunek wiernych. Zmarł w katedrze Najświętszego Serca Maryi w Datongu, otoczony swymi księżmi i siostrami zakonnymi. UCANews podała również, że w czasie rewolucji kulturalnej w Chinach zesłano go, podobnie jak tysiące innych księży i świeckich wiernych, do obozu pracy, w którym spędził 13 lat.

Tydzień na świecie

W wieku 76 lat zmarł w rzymskim szpitalu długoletni sekretarz generalny Synodu Biskupów - belgijski kardynał Jan Pieter Schotte. Przez 20 lat był jednym z najbliższych współpracowników Jana Pawła II.

Ojciec Święty mianował arcybiskupa Paryża - kard. Jean-Marie Lustigera swym specjalnym wysłannikiem na uroczystości 60. rocznicy wyzwolenia obozu zagłady Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu (27 stycznia br.). Rodzice urodzonego w stolicy Francji w 1926 r. kardynała zostali w czasie wojny wywiezieni do tego obozu i tam zginęli.

Przy okazji dorocznego spotkania Jana Pawła II z członkami Korpusu Dyplomatycznego, 10 stycznia br., poinformowano m.in., że Stolica Apostolska utrzymuje stosunki dyplomatyczne ze 174 krajami.

Papież Jan Paweł II mianował dotychczasowego biskupa pomocniczego archidiecezji Chicago - Jerome’a E. Listeckiego ordynariuszem diecezji La Crosse w USA. 65-letni hierarcha będzie 8. biskupem o polskich korzeniach kierującym jedną z diecezji w tym kraju.

Posłowie Parlamentu Europejskiego poparli w głosowaniu unijną konstytucję. „Za” głosowało 500 eurodeputowanych (w tym z naszego kraju - z UW, SLD i SdPl), 137 było przeciw (m.in. z LPR i PiS), 40 wstrzymało się od głosu (m.in. PO).

Brytyjska gazeta The Guardian opisała w obszernym reportażu piekło Polaków, którzy w Wielkiej Brytanii wpadli w sieci nielegalnych pośredników pracy. Mimo że Polacy po 1 maja ub.r. uzyskali w tym kraju prawo pracy, ich status nie różni się istotnie od położenia osób pracujących na czarno: zarabiają niewiele i żyją w opłakanych warunkach - napisał m.in. The Guardian.

Zaginięcie w Iraku dziennikarki Liberation Florance Aubenas wywołało we Francji dyskusje dotyczące obecności przedstawicieli francuskich mediów w Iraku. Prezydent Jacques Chirac zdecydowanie zalecił redakcjom, aby nie wysyłały tam swoich dziennikarzy, ponieważ „nie można zapewnić bezpieczeństwa korespondentom przebywającym w Iraku”.

Parlament bułgarski odrzucił propozycję Bułgarskiej Partii Socjalistycznej w sprawie wycofania bułgarskiego kontyngentu wojskowego z Iraku natychmiast po planowanych na koniec stycznia br. wyborach w tym kraju.

Parlament Ukrainy zaapelował o bezzwłoczne wycofanie z Iraku ukraińskiego kontyngentu wojskowego. Wcześniej ustępujący prezydent Leonid Kuczma zlecił ministrom obrony i spraw zagranicznych opracowanie planu wycofania wojsk z tego kraju w pierwszej połowie bieżącego roku.

Dalszą pomoc i współpracę przy odbudowie państw Azji zniszczonych tsunami zadeklarowali przywódcy państw uczestniczący w konferencji w stolicy Indonezji, Dżakarcie. Uzgodniono także zainstalowanie w rejonie Oceanu Indyjskiego systemu wczesnego ostrzegania przed tsunami oraz postanowiono podjąć inicjatywy w celu złagodzenia zadłużenia spustoszonych krajów. Łączna liczba ofiar niedawnego tsunami to ok. 160 tys. osób.

Podziemie zbrojne w Iraku kontynuuje ataki na przedstawicieli tymczasowych władz irackich i żołnierzy USA, chcąc udaremnić wybory parlamentarne i samorządowe, które zaplanowano na 30 stycznia br. „Nieznani sprawcy” zastrzelili m.in. zastępcę dowódcy policji w Bagdadzie - Amera Ali Najefa.

Jerzy Owsiak na bakier z Kościołem i patriotyzmem

2014-06-10 14:43

Jerzy Robert Nowak
Niedziela Ogólnopolska 24/2014, str. 42-43

TOMASZ URBANEK/DDTVN/EAST NEWS
Jerzy Owsiak

Niedawno ogłoszono, że laureatem plebiscytu „Ludzie Wolności”, organizowanego przez „Gazetę Wyborczą” i TVN, w kategorii „społeczeństwo” został Jerzy Owsiak. Dla wielu osób była to wiadomość szokująca ze względu na ogromną kontrowersyjność tej postaci. Powszechnie znana jest rola Jerzego Owsiaka jako najgłośniejszego propagatora „luzu”, amoralnej zasady „róbta, co chceta”. Wielokrotnie wskazywano również, jak za jego rzekomą apolitycznością i ogromnie nagłaśnianą przez media ideą charytatywnej zbiórki pieniędzy kryje się jednoznaczna stronniczość na rzecz lewej części sceny politycznej. W tym tekście chciałbym skrótowo pokazać niektóre – nie dość znane – fakty, ilustrujące wyraźne uprzedzenia Owsiaka wobec Kościoła i Polaków jako narodu.

Antykościelne fobie

Jerzy Owsiak jest synem pułkownika milicji, zajadłego ateisty. Jego ojciec w pisanych przez siebie życiorysach akcentował swój negatywny stosunek do duchowieństwa katolickiego, określając je jako „szkodnika państwa demokratycznego” (P. Lisiewicz, M. Marosz, „Ten, który zniszczył bunt”, „Nowe Państwo”, ½013). Niewierząca była również matka Owsiaka (por. M. Narbutt, „Człowiek orkiestra”, „Rzeczpospolita” z 31 stycznia – 1 lutego 2004 r.).

Pomimo wychowania w ateistycznej rodzinie Owsiak deklarował się jako „niechodzący do kościoła katolik” (M. Narbutt, tamże). O tym, jaki jest faktyczny stosunek Owsiaka do Kościoła, najwymowniej świadczy fakt, że na początku lat 90. Owsiak ogłaszał jako hymn w programie „Róbta, co chceta” antyklerykalną piosenkę „Hipisówka” zespołu „Kobranocka” (por. P. Lisiewicz, „Seks zamiast armat”, „Gazeta Polska” z 3 stycznia 2007 r.). Piosenka w obrzydliwy wręcz sposób lżyła Kościół i duchownych. Dość zacytować choćby taki fragment:

„Modlitw szept w usta wbiegł
O stosunkach, o stosunkach przerywanych,
Głupi pech i lęk klech
Na głupotę, na durnotę przekuwany.
Wiara w cud, mrowie złud,
Które ty opłacasz swoją mrówczą pracą,
Dokąd pójść, zewsząd gnój,
Zwykły znój, za który nigdy nie zapłacą”.

I jakoś dziwne wyszydzanie w piosence „lęku klech na głupotę przekuwanego”, „wiary w cud” nijak nie przeszkadzało „katolikowi” Owsiakowi. Promowanie antykościelnej „Hipisówki” u Owsiaka nie było czymś odosobnionym. Grzegorz Wierzchołowski wspominał: „Na pierwszej edycji Przystanku w 1995 r. gromkie brawa wśród części publiczności zebrał np. lewacki zespół «Hurt», śpiewając m.in.: «Zdejmij ten krzyż, on przeszkadza ci, zdejmij ten krzyż, wyrzuć go za drzwi»” („Przystanek Postęp”, „Gazeta Polska” z 29 sierpnia 2007 r.).

W wywiadzie dla czasopisma „Zdrowie” „katolik” Owsiak wprost wyszydzał wiarę w cudowne powstanie człowieka, mówiąc m.in.: „Ludzie za granicą mnie pytają: «Czy naprawdę u was w rządzie myślą, że człowiek powstał wyłącznie w sposób cudowny?». Co ja mam odpowiadać? Jak głupoty opowiada ktoś w autobusie, można się odwrócić. Ale kiedy to mówią politycy – trzeba reagować” (za postkomunistycznym „Przeglądem” z 14 stycznia 2007 r.).

Szokujący był fakt, że „katolik” Owsiak jakoś szczególnie nietolerancyjny był wobec Kościoła katolickiego, podczas gdy równocześnie był bardzo łaskawy wobec innych wyznań, zwłaszcza wobec sekty Hare Kryszna. Socjolog Jacek Kurzępa komentował: „Pan Owsiak z niewiadomych powodów toczy boje z Przystankiem Jezus, podczas gdy bez oporów przyzwala na aktywność sekty Hare Kryszna, która ponad 20 lat temu została uznana za szczególnie niebezpieczną przez Parlament Europejski. Hare Kryszna zaprasza woodstockową młodzież do udziału w procesjach, oferuje tanie posiłki, wabi do swojej świątyni, z której dobiegają dźwięki modlitwy i mantry. Ludzie nie rozumieją, że uczestniczą w rytuałach sekty. Ten kryptoprzekaz oceniam jako bardzo subtelną, ale niebezpieczną promocję Hare Kryszny” (wywiad A. Mikołajczyka z dr. J. Kurzępą pt. „Świat według Owsiaka”, „OZON” z 2 sierpnia 2008 r.). Trzeba stwierdzić, że dr Kurzępa (dziś już profesor) miał rację. Na tle życzliwego stosunku Owsiaka do sekty Hare Kryszna tym bardziej szokujący był jego nader niechętny stosunek do Przystanku Jezus. Po kilku latach tarć i trudnych rozmów w końcu doszło do ostatecznego konfliktu z winy Owsiaka. W marcu 2003 r. Jerzy Owsiak w wypowiedzi dla „Gazety Lubuskiej” (powtórzonej później przez KAI) powiedział, że „nie chce widzieć na Przystanku Woodstock namiotu i duchownych z Przystanku Jezus”. Na uwagę ks. Draguły, że organizatorzy Przystanku Jezus spełnili już w zeszłym roku wszystkie warunki Owsiaka, szef WOŚP warknął: „Powiedzmy, że w tym roku odbiła mi palma”. Wśród zbieraniny młodych na Woodstocku nader silnie uzewnętrzniały się nastroje antykatolickie. W czasie Przystanku Woodstock w 1999 r. pod adresem młodzieży z Przystanku Jezus, która szła w Drodze Krzyżowej, „posypały się wyzwiska ze strony zbuntowanych punków. Poleciało też kilka butelek” (M. Majewski, „Żar stu tysięcy”, „Rzeczpospolita” z 7 sierpnia 1999 r.). Wielokrotnie dochodziło do profanowania krzyża przy namiocie na Przystanku Jezus. Zdziczali młodzi ludzie rzucali w niego puszkami od konserw i wyszydzali go (por. M. Jeżewska, M. Marosz, D. Łomicka, „Przystanek Woodstock – profanują krzyż”, „Gazeta Polska Codziennie” z 3 sierpnia 2013 r.). Ze szczególną zajadłością Owsiak atakował Radio Maryja i o. Tadeusza Rydzyka. Po publikacji we „Wprost” osławionych „taśm Rydzyka” pisał w liście do prezydenta i premiera: „Słowa o. Rydzyka mogę tylko porównać z najbardziej absurdalnymi wypowiedziami partyjnych bonzów III Rzeszy (...). Jest tak głupio znowu wstydzić się za ten kraj” („Gazeta Wyborcza” z 11 lipca 2007 r.).

Owsiak: „Polacy są straszliwymi rasistami”

W 2000 r., w czasie ogromnego kryzysu prawicy w związku z upadkiem AWS-u, Jerzy Owsiak pozwolił sobie na publiczne ujawnienie całej fobii wobec swego narodu. Zrobił to w wywiadzie dla tropiącego „nacjonalizm” i „antysemityzm” antyfaszystowskiego czasopisma „Nigdy Więcej”, mówiąc m.in.: „Polacy są straszliwymi rasistami. Szowinizm narodowy jest obecny w Polsce i nie jest to wcale bardzo marginalne zjawisko. Potwierdza to np. program Wojciecha Cejrowskiego «WC Kwadrans» (...). Polacy lubią być rasistami, chcą polepszyć przez to swój wizerunek, swoją własną wartość. (...) Duży udział w tym ma np. Kościół, który, nie rozumiejąc pewnych rzeczy, stawia kropkę nad «i». (...) Jesteśmy bardzo nietolerancyjni w stosunku do osób innej wiary. (...) Polacy są okropnymi rasistami (wywiad A. Zachei z J. Owsiakiem pt. „Trzeba być konsekwentnym”, „Nigdy Więcej”, 1½000). W wywiadzie znalazło się jeszcze odpowiednie określenie Polski w porównaniu z innymi krajami, zdaniem Owsiaka – „Polska... to zaścianek”.

Owsiaka pogarda dla Polski

Można tylko żałować, że te niemądre uogólnienia Owsiaka są tak mało znane w Polsce, bo na pewno pomogłyby w podważeniu jego mitu. Przypomnijmy jednak, że kilkakrotnie nawet podczas publicznych spotkań posuwał się on do otwartego wypowiedzenia jakiejś obrzydliwej opinii o Polsce. Oto kilka przykładów. 8 czerwca 2001 r. w Żarach, podczas publicznego spotkania zorganizowanego przez władze miasta i w ich obecności, Owsiak wypowiedział słowa: „W Polsce, tym pieprzonym kraju, zawsze będą narkotyki” (MZM, „Polska to «piep... kraj»”, „Nasza Polska” z 19 czerwca 2001 r.). Oburzony wypowiedzią Owsiaka Krzysztof Błażejczyk skierował do prokuratury doniesienie o popełnieniu przestępstwa z art.133, polegającego na znieważeniu Ojczyzny. Wkrótce okazało się jednak, że prokuratura, decyzją z 31 lipca 2001 r., odmówiła wszczęcia dochodzenia w sprawie znieważenia narodu i Rzeczypospolitej Polskiej. Pismo prokuratury nie zawierało żadnej argumentacji (por. A. Echolette, „Nie obraził Narodu”, „Nasza Polska” z 21 sierpnia 2001 r.). Do ponownego plugawienia imienia Polski przez Owsiaka doszło na Przystanku w Woodstock w 2003 r. Andrzej Poray tak pisał na ten temat: „«Polska to pop... kraj. Żyjemy w pop... kraju» – tymi słowami lider Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jerzy Owsiak otwierał Przystanek Woodstock. Wykreowany przez lewicowe media «autorytet» i później nie szczędził wulgarnych, agresywnych słów pod adresem Ojczyzny” („Owsiak i jego armia”, „Nasza Polska” z 12 sierpnia 2003 r.).

Dziennikarz „Do Rzeczy” Wojciech Wybranowski wspominał podobnie ohydne wystąpienie Owsiaka: „To był 2002 lub 2003 rok. Jeden z Przystanków Woodstock, jakie jako dziennikarz relacjonowałem (...). Mija godzina 17-ta. W tym czasie w wielu miastach Polski ludzie stają na baczność, w milczeniu oddając hołd Powstańcom Warszawskim. A w Żarach na scenę wychodzi Owsiak. (...) I dokładnie w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego wrzeszczy do tych młodych zgromadzonych pod sceną obraźliwe słowa pod adresem Polski, coś, że pieprzy Polskę, że Polska to… i tu padają bardzo wulgarne słowa. (...)” („Jerzy Owsiak publicznie zbluzgał mój kraj, czyli jak szef WOŚP «oddał hołd» Powstaniu Warszawskiemu”, www.niezlomni.com, dostęp z 11 stycznia 2014 r.). W czasie gdy mamy tak wielkie zaległości w odsłanianiu przemilczanej najnowszej historii, dziejów Żołnierzy Wyklętych czy prześladowań politycznych doby stanu wojennego, Owsiak perorował: „Trzeba raz na zawsze skończyć z tymi pomnikami ku czci i chwale, z tym wiecznym gadaniem, co kto zrobił 30 lat temu” (wywiad M. Szymaniaka z J. Owsiakiem pt. „Mam dość pomników ku czci i chwale”, „Życie Warszawy” z 25-26 sierpnia 2007 r.).

Szerszy portret J. Owsiaka znajduje się w świeżo wydanym 3. tomie mojej książki „Czerwone dynastie przeciw Narodowi i Kościołowi”, którą można zamówić – tel. 608-854-215 i e-mail: maron@upcpoczta.pl) J.R.N.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Koncert kolęd 2019

O pilotowaniu

2019-01-15 21:17

Katarzyna Krawcewicz

W Domu Formacyjnym Ruchu Światło-Życie im. św. Jana Chrzciciela w Łagowie 14 stycznia rozpoczęła się sesja o pilotowaniu kręgu, czyli rekolekcje dla par pragnących podjąć posługę formacji nowo powstających kręgów Domowego Kościoła. Sesję poprowadzili Grażyna i Roman Strugowie z archidiecezji łódzkiej.

Maciej Krawcewicz
W Łagowie rekolekcje dla par pragnących podjąć posługę formacji nowo powstających kręgów Domowego Kościoła

- Te rekolekcje przeznaczone są dla małżeństw po formacji podstawowej. Pilotowanie kręgu to ukazywanie małżonkom, którzy dopiero wchodzą do Domowego Kościoła, tego, czym żyjemy, jak funkcjonuje Ruch Światło-Życie, jakie są nasze zobowiązania – wyjaśnia Roman Strug.

Te zobowiązania to m.in. codzienna modlitwa osobista, małżeńska i rodzinna, regularne spotkanie ze słowem Bożym czy też comiesięczny dialog małżeński oraz systematyczna praca nad sobą, małżeństwem i rodziną.

W rekolekcjach uczestniczy 7 par. Zakończą się 19 stycznia.

Więcej w papierowym wydaniu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem