Reklama

Ze świata


Niedziela Ogólnopolska 4/2005

John Mc Elroy/„The Irish Catholic”
Abp Diarmuid Martin na polskiej Mszy św., obok - bp Ryszard Karpiński

Irlandia

Bp Karpiński zainaugurował nowy ośrodek duszpasterski Polonii w Dublinie

Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej - bp Ryszard Karpiński zainaugurował 9 stycznia br. działalność ośrodka duszpasterskiego dla Polonii w stolicy Irlandii Dublinie. Powstał on przy parafii kościoła św. Michana (dotychczas nabożeństwa dla Polaków odprawiano w sali konferencyjnej Polskiego Ośrodka Społeczno-Kulturalnego). Obok bp. Karpińskiego, który przewodniczył Mszy św. koncelebrowanej, w uroczystości wzięli udział m.in.: abp Diarmuid Martin, metropolita Dublina, ks. prał. Tadeusz Kukla, rektor PMK w Anglii i Walii, ks. Andrzej Pyka, salwatorianin, dotychczasowy duszpasterz irlandzkiej Polonii, oraz 12 kapłanów przebywających czasowo w Dublinie. Byli także Witold Sobków, ambasador RP, Małgorzata Kozik, konsul generalny RP w Irlandii, oraz ponad 300-osobowa grupa Polaków.
W homilii bp Karpiński nawiązał do święta Chrztu Pańskiego i mówił o obowiązku dawania chrześcijańskiego świadectwa przez rodaków w życiu codziennym, szczególnie w nowym środowisku, które staje się coraz bardziej wielokulturowe i nie zawsze sprzyjające chrześcijaństwu. Po Mszy św. uczestnicy uroczystości podzielili się opłatkiem.
8 stycznia bp Karpiński wraz z ks. Kuklą zostali przyjęci przez abp. Martina, aby omówić dalszą współpracę w dziedzinie duszpasterstwa Polonii w Dublinie. Wieczorem natomiast spotkali się z przedstawicielami tamtejszej Polonii w rezydencji ambasadora RP. Bp Karpiński złożył wyrazy uznania wszystkim, którzy dotychczas troszczyli się o duszpasterstwo Polonii w Dublinie i w całej Irlandii. Ogromne zasługi w jego prowadzeniu ma grupa wolontariuszy z Polskiego Ośrodka Społeczno-Kulturalnego oraz polscy kapłani.
Według polskich służb dyplomatycznych i konsularnych, liczbę przebywających obecnie w Irlandii Polaków szacuje się na ok. 30 tys. osób. Najwięcej żyje ich w Dublinie i okolicach.

USA

Prezydent Bush „mylił się” co do wyników wojny w Iraku

Były nuncjusz apostolski w Waszyngtonie, emerytowany prefekt Kongregacji Wychowania Katolickiego - kard. Pio Laghi wyraził ubolewanie z powodu obecnej polityki rządu Stanów Zjednoczonych. We włoskiej katolickiej stacji telewizyjnej Telepace powiedział, że prezydent USA George W. Bush „pomylił się”, sądząc, iż interwencja w Iraku będzie krótką akcją wojskową.
Kard. Laghi odwiedził USA jako specjalny wysłannik Papieża na krótko przed wojną z Irakiem z poleceniem przedstawienia Waszyngtonowi stanowiska Jana Pawła II w tej sprawie.
W rozmowie z Telepace kard. Laghi ujawnił utrzymywane dotychczas w tajemnicy szczegóły swojej misji w Waszyngtonie. Powiedział m.in., że 5 marca 2003 r. Bush zapewnił go:
„Eminencjo, proszę się nie martwić. Będziemy szybcy i wszystko się dobrze skończy”.
„Z ubolewaniem stwierdzam, że dotychczasowy przebieg wydarzeń wskazuje, iż przyjęty scenariusz okazał się pomyłką” - powiedział kard. Laghi. Podkreślił, że sytuacja w Iraku nie jest korzystna i jest daleka od rozwiązania.

Ziemia Święta

Nowy przewodniczący autonomii palestyńskiej

Chrześcijanie palestyńscy w większości przyjęli z zadowoleniem wybór Mahmuda Abbasa na przewodniczącego Autonomii Palestyńskiej. Patriarcha łaciński Jerozolimy Michel Sabbah wyraził satysfakcję, że Palestyńczycy mają nowego przywódcę, a wybory odbyły się spokojnie, co stanowi dowód dojrzałości politycznej Palestyńczyków.
O. Abd-el Masih OFM z Kustodii Ziemi Świętej w Jerozolimie wyraził przekonanie, że kontakty przewodniczącego Autonomii Palestyńskiej z franciszkanami będą jak najlepsze.

Reklama

Wietnam

Nie ustają prześladowania chrześcijan

O aresztowaniach, prześladowaniach i torturach stosowanych przez komunistyczne władze wietnamskie wobec zamieszkujących centralne regiony kraju chrześcijan poinformowała amerykańska organizacja Human Rights Watch (HRW). Organizacja czuwająca nad przestrzeganiem praw człowieka, z siedzibą w Nowym Jorku, doniosła 10 stycznia br., że w drugiej połowie grudnia 2004 r. wietnamska milicja aresztowała ponad 100 chrześcijan. Chrześcijanie należą do etnicznych mniejszości z prowincji Gia Lai, położonej na terenach górskich środkowego Wietnamu i zawsze byli w opozycji wobec komunistów.
Według francuskiej agencji AFP, w ciągu ostatnich lat do Kambodży uciekło ponad 1000 wietnamskich „górali”. Ostatnie starcia z wietnamską milicją miały miejsce w kwietniu ub.r. i były przyczyną masowych ucieczek wietnamskich chrześcijan. Tymczasem rząd Kambodży podjął decyzję wzmocnienia kontroli na granicy z Wietnamem od 1 stycznia 2005 r.

Niemcy

W dniach 6-9 stycznia br. odbyła się w niemieckim Bergisch Gladbach Konferencja Przygotowawcza XX Światowego Dnia Młodzieży, który odbędzie się w sierpniu br. w Kolonii. Ponad 250 delegatów z 70 krajów omawiało sprawy organizacyjne i przygotowanie liturgiczne do XX ŚDM. Udali się oni także na tereny Marienfeld, gdzie z udziałem Jana Pawła II będzie sprawowana Msza św. zamykająca to wielkie wydarzenie. Złożyli tam ziemię przywiezioną ze swoich krajów, na której później stanie papieski ołtarz. Podczas konferencji przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich - abp Stanisław Ryłko z uznaniem wypowiadał się o stanie przygotowań różnych krajów do ŚDM w Kolonii; oczekuje się, że przybędzie tu ok. 1 mln młodych ludzi z całego świata. Organizatorami Konferencji Przygotowawczej były Biuro Przygotowawcze ŚDM w Kolonii i Papieska Rada ds. Świeckich.

Słowacja

Słowaccy księża wystąpili z protestem przeciw oczernianiu Kościoła katolickiego w mediach. Była to odpowiedź na obraźliwy artykuł Spowiedź księdza, zamieszczony w tygodniku Markiza.
Media słowackie nie szczędzą słów krytyki pod adresem Kościoła, zarzucając mu m.in. „wpływanie na publiczne środki przekazu”. W okresie świątecznym bardzo mocno skrytykowano miejscowych biskupów za „interwencję” w sprawie filmu BBC Życie Jezusa. Niektóre media uznały, że decyzja kierownictwa telewizji publicznej o wstrzymaniu emisji tego filmu zapadła za sprawą wygłoszonej przez biskupów opinii na ten temat.

Chiny

W wieku 87 lat zmarł biskup diecezji Datong w północnochińskiej prowincji Shanxi - Teddeus Guo Yingong. Jego sakrę uznawały zarówno komunistyczne władze Chin, jak i Stolica Apostolska. Azjatycka katolicka agencja prasowa UCANews poinformowała, że pogrzeb biskupa odbył się 12 stycznia br.
Bp Guo Yingong kierował diecezją Datong od 1990 r., zyskując wielki szacunek wiernych. Zmarł w katedrze Najświętszego Serca Maryi w Datongu, otoczony swymi księżmi i siostrami zakonnymi. UCANews podała również, że w czasie rewolucji kulturalnej w Chinach zesłano go, podobnie jak tysiące innych księży i świeckich wiernych, do obozu pracy, w którym spędził 13 lat.

Tydzień na świecie

W wieku 76 lat zmarł w rzymskim szpitalu długoletni sekretarz generalny Synodu Biskupów - belgijski kardynał Jan Pieter Schotte. Przez 20 lat był jednym z najbliższych współpracowników Jana Pawła II.

Ojciec Święty mianował arcybiskupa Paryża - kard. Jean-Marie Lustigera swym specjalnym wysłannikiem na uroczystości 60. rocznicy wyzwolenia obozu zagłady Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu (27 stycznia br.). Rodzice urodzonego w stolicy Francji w 1926 r. kardynała zostali w czasie wojny wywiezieni do tego obozu i tam zginęli.

Przy okazji dorocznego spotkania Jana Pawła II z członkami Korpusu Dyplomatycznego, 10 stycznia br., poinformowano m.in., że Stolica Apostolska utrzymuje stosunki dyplomatyczne ze 174 krajami.

Papież Jan Paweł II mianował dotychczasowego biskupa pomocniczego archidiecezji Chicago - Jerome’a E. Listeckiego ordynariuszem diecezji La Crosse w USA. 65-letni hierarcha będzie 8. biskupem o polskich korzeniach kierującym jedną z diecezji w tym kraju.

Posłowie Parlamentu Europejskiego poparli w głosowaniu unijną konstytucję. „Za” głosowało 500 eurodeputowanych (w tym z naszego kraju - z UW, SLD i SdPl), 137 było przeciw (m.in. z LPR i PiS), 40 wstrzymało się od głosu (m.in. PO).

Brytyjska gazeta The Guardian opisała w obszernym reportażu piekło Polaków, którzy w Wielkiej Brytanii wpadli w sieci nielegalnych pośredników pracy. Mimo że Polacy po 1 maja ub.r. uzyskali w tym kraju prawo pracy, ich status nie różni się istotnie od położenia osób pracujących na czarno: zarabiają niewiele i żyją w opłakanych warunkach - napisał m.in. The Guardian.

Zaginięcie w Iraku dziennikarki Liberation Florance Aubenas wywołało we Francji dyskusje dotyczące obecności przedstawicieli francuskich mediów w Iraku. Prezydent Jacques Chirac zdecydowanie zalecił redakcjom, aby nie wysyłały tam swoich dziennikarzy, ponieważ „nie można zapewnić bezpieczeństwa korespondentom przebywającym w Iraku”.

Parlament bułgarski odrzucił propozycję Bułgarskiej Partii Socjalistycznej w sprawie wycofania bułgarskiego kontyngentu wojskowego z Iraku natychmiast po planowanych na koniec stycznia br. wyborach w tym kraju.

Parlament Ukrainy zaapelował o bezzwłoczne wycofanie z Iraku ukraińskiego kontyngentu wojskowego. Wcześniej ustępujący prezydent Leonid Kuczma zlecił ministrom obrony i spraw zagranicznych opracowanie planu wycofania wojsk z tego kraju w pierwszej połowie bieżącego roku.

Dalszą pomoc i współpracę przy odbudowie państw Azji zniszczonych tsunami zadeklarowali przywódcy państw uczestniczący w konferencji w stolicy Indonezji, Dżakarcie. Uzgodniono także zainstalowanie w rejonie Oceanu Indyjskiego systemu wczesnego ostrzegania przed tsunami oraz postanowiono podjąć inicjatywy w celu złagodzenia zadłużenia spustoszonych krajów. Łączna liczba ofiar niedawnego tsunami to ok. 160 tys. osób.

Podziemie zbrojne w Iraku kontynuuje ataki na przedstawicieli tymczasowych władz irackich i żołnierzy USA, chcąc udaremnić wybory parlamentarne i samorządowe, które zaplanowano na 30 stycznia br. „Nieznani sprawcy” zastrzelili m.in. zastępcę dowódcy policji w Bagdadzie - Amera Ali Najefa.

Warszawa: protest rodziców i organizacji prorodzinnych przeciwko "Deklaracji LGBT+"

2019-03-18 18:58

lk / Warszawa (KAI)

Rodzice, członkowie organizacji na rzecz praw rodziny, politycy oraz tłumy mieszkańców stolicy zebrały się w poniedziałek przed warszawskim ratuszem, by zaprotestować przeciwko zapisom "Deklaracji LGBT+" podpisanej niedawno przez prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego.

Artur Stelmasiak
Zobacz zdjęcia: Protest przeciw deklaracji LGBT+

Przed ratuszem zgromadziło się kilkaset osób w różnym wieku, ale głównie rodziców z dziećmi. Wielu trzymało w rękach transparenty z hasłami: "Wara od naszych dzieci", "Chcemy Boga w książce i szkole", "Wychowanie - tak! Indoktrynacja - nie!" czy "Nie róbcie z polskiej szkoły Sodomy". Byli też politycy i członkowie organizacji pro-life i działających na rzecz praw rodziny.

Protest organizowany został jako odpowiedź na ostatnie działania prezydenta Warszawy w związku z podpisaną przez niego deklaracją „Warszawska Polityka Miejska na rzecz społeczności LGBT+”. Podpisana deklaracja - mówili uczestnicy manifestacji - jest niezgodna z konstytucyjnym prawem do wychowania dzieci według własnych przekonań oraz z obowiązującym prawem oświatowym.

"Mam dzieci i wnuki i chciałbym, aby były uczciwe, dzielne na duszy i ciele. Walczymy o dobrą szkołę dla dzieci. Niepokoi nas to, że ten projekt jest bezprawny, jest wbrew prawu rodziców, wbrew polskiej tradycji i kulturze" - powiedział KAI jeden z uczestników manifestacji, noszący transparent z napisem "Brońmy dzieci przed zgorszeniem".

Kazimierz Przeszowski, wiceprezes Centrum Życia i Rodziny wyjaśnił na początku zgromadzenia, że protest jest skierowany przeciwko "Deklaracji LGBT+", która podważa prawa rodziców do wychowywania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami. Dokument ten - dodał - podważa też prawo do tego, aby wychowanie seksualne odbywało się za wiedzą, za zgodą i w zakresie uzgodnionym z rodzicami.

"Przyszliśmy tu po to, aby pokazać prezydentowi Trzaskowskiemu, co społeczeństwo uważa na temat deptania kompetencji rodziców do przekazywania świata wartości w tak delikatnej i tak wpływającej na właściwy rozwój dziecka sferze, jaką jest edukacja seksualna" - dodał współorganizator protestu.

Prezydent Rafał Trzaskowski 15 stycznia zapowiedział „walkę z mową nienawiści” w warszawskich szkołach w oparciu o podręczniki zawierające homoseksualną propagandę, a 18 lutego podpisał deklarację LGBT+, dokument realizujący postulaty tej grupy, wprowadzający m.in. do szkół zajęcia z edukacji seksualnej dotyczące homoseksualizmu, biseksualizmu i transseksualizmu w oparciu o budzące sprzeciw wytyczne Światowej Organizacji Zdrowia.

Standardy WHO zakładają, że dzieci do 4. roku życia powinny być poinformowane o „radości i przyjemności z dotykania własnego ciała, masturbacji w okresie wczesnego dzieciństwa”, 4-6 latki uczone o „różnych koncepcjach rodziny i szacunku do różnych norm związanych z seksualnością”, 6-9 latki informowane o antykoncepcji czy pojęciu „akceptowalne współżycie/seks (za zgodą obu stron)” a przed 12. rokiem życia dzieci powinny zdobyć wiedzę o „skutecznym stosowaniu prezerwatyw czy braniu odpowiedzialności za bezpieczne i przyjemne doświadczenia seksualne”.

O tym, że standardy WHO to próba narzucenia szkołom i przedszkolom edukacji seksualnej i że są one nie do przyjęcia mówiła dziennikarka i aktorka Dominika Figurska. - Nie ma naszej zgody na to, by ktoś obcy wchodził między nas a nasze dzieci w tak intymnej sprawie, jaką jest seksualność. Seksualność jest czymś pięknym, ma prowadzić do relacji z drugim człowiekiem, ale nigdy w życiu do wynaturzenia - powiedziała Figurska.

Mariusz Dzierżawski z Fundacji Pro-prawo do życia powiedział, że standardy edukacji seksualnej to "przygotowanie ofiar dla pedofilii". - To właśnie szykują nam rządcy Warszawy. Myśleli, że nikt tych standardów nie przeczyta, ale na szczęście jest inaczej" - mówił, wskazując na ustawiony za nim banner z fragmentami dokumentu WHO. - Nie ma na to naszej zgody! - dodał Dzierżawski.

Marek Grabowski, prezes Fundacji Mamy i Taty oraz współinicjator Ruchu 4 Marca, który powstał w sprzeciwie wobec "Deklaracji LGBT+" zachęcał, by zgromadzeni zostali "strażnikami szkół i klas". - Potrzebujemy rodziców i dziadków, którzy będą działać w dobrych relacjach z innymi rodzicami, z dyrekcjami i nauczycielami, aby powstrzymać to tęczowe szaleństwo - dodał.

"Trzydzieści lat temu stał tutaj pomnik Dzierżyńskiego, który narzucał nam wrogą ideologię. Teraz nadchodzi nowy terror. Jest to terror tęczowy, który chce seksualizować nasze dzieci od małego" - przestrzegał. Argumentował, że dzieci potrzebują miłości i czułości, a nie seksualizacji.

Wystąpił także m.in prawnik z Instytutu Ordo Iuris mec. Jerzy Kwaśniewski, który zapowiedział, że on i inni prawnicy będą służyć rodzicom pomocą. - Chcemy, aby każdy rodzic w Warszawie wiedział, że ma swoje konstytucyjne prawa. Konstytucja RP chroni wasze życie rodzinne. To wy, rodzice, macie pierwszeństwo wychowawcze przed każdym innym podmiotem, a tym razem przed miastem stołecznym Warszawą, które nie może wam nic narzucić - podkreślił.

Ich wystąpienia zgromadzeni przywitali dużymi oklaskami. Padały głosy o zainicjowanie referendum w celu odwołania prezydenta Warszawy. Obok protestu rodzin na kontrmanifestacji przy bramie wjazdowej do warszawskiego ratusza zebrali się przedstawiciele środowisk LGBT.

"Deklaracja LGBT+" zakłada także wprowadzenie w życie programu „Latarnik”, przewidującego zatrudnienie w każdej szkole przynajmniej jednej osoby działającej na rzecz wspierania środowisk LGBT+, objęcie oficjalnym patronatem Parady Równości w Warszawie czy dofinansowanie organizacji kulturalnych czy sportowych sprofilowanych pod kątem środowisk homoseksualnych.

W odpowiedzi na powyższe inicjatywy, Centrum Życia i Rodziny skierowało do prezydenta Warszawy pismo wzywające do zaprzestania tego typu działań oraz rozpoczęło zbiórkę podpisów pod apelem do minister edukacji narodowej Anny Zalewskiej. Ratusz w odpowiedzi uzasadnił swoje dotychczasowe działania „wspólną troską” o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży.

Centrum Życia i Rodziny, organizator Warszawskiego Protestu Rodzin, to fundacja, której celem jest obrona ludzkiego życia od poczęcia do naturalnej śmierci oraz obrona rodziny opartej na małżeństwie kobiety i mężczyzny, otwartej na przyjęcie i wychowanie dzieci. CZiR jest m.in. organizatorem Marszów dla Życia i Rodziny odbywających się w 160 miastach Polski, a także wielu innych wydarzeń i kampanii społecznych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Św. Józef wzorem zawierzenia Bogu

2019-03-19 18:06

Justyna Walicka, Joanna Adamik | Archidiecezja Krakowska

- Wiemy o Józefie, że zwłaszcza w momentach trudnych, był otwarty na Boży głos. Dał się Panu Bogu prowadzić i czynił wszystko dokładnie tak, jak mu Pan Bóg poprzez anioła polecał - mówił abp Marek Jędraszewski podczas Mszy św. sprawowanej w święto patronalne w Sanktuarium św. Józefa w Wadowicach w 15. rocznicę jego ustanowienia.

Joanna Adamik | Archidiecezja Krakowska
Sanktuarium św. Józefa w Wadowicach

W wygłoszonej homilii metropolita krakowski podkreślił, że większość imion zawartych w rodowodzie Jezusa jest nam dzisiaj nieznana, ale dla synów i córek Izraela znaczyły bardzo wiele. A wszystko zaczęło się od Abrahama.

– Najważniejszą zasługą Abrahama było to, że „wbrew nadziei uwierzył w nadzieję, że stanie się ojcem wielu narodów i to mu poczytano za sprawiedliwość.” Uwierzył, że stanie się ojcem wielkiego narodu. Dzieje zawarte w rodowodzie Pana Jezusa w dużej mierze to właśnie potwierdzają. Ale przecież Abraham został ojcem wielkiego narodu w czasie, kiedy z punktu widzenia biologicznego już ojcem być nie mógł. Tak samo jak jego żona Sara z powodu wieku matką być nie powinna. A jednak Abraham uwierzył słowom Boga.

Joanna Adamik | Archidiecezja Krakowska

Arcybiskup zaznaczył, że to jego zawierzenie zostało potem poddane wielkiej próbie, kiedy Bóg zażądał ofiary z jego jedynego syna Izaaka. Abraham był posłuszny. Jego wiara sprawiła, że stał się ojcem wszystkich wierzących. Metropolita podkreślił, że wiara Abrahama stała czymś, co wyznaczyło potem także los św. Józefa.

– Oczekiwał tego, że jego małżonka, zgodnie z ówczesnymi obyczajami, przyjdzie wreszcie do jego domu. Że będą żyli życiem małżeńskim. Że będą mieli dzieci. Że te dzieci także staną się znakiem Bożego błogosławieństwa, tak jak na to wtedy, z wielką wiarą patrzono. I naraz widzi, że Maryja znajduje się w stanie błogosławionym. Rozum podpowiada mu jedyne rozwiązanie…

Metropolita podkreślił, że Józef nie wiedział co się dzieje, nie rozumiał tego. Ale wiedział jedno – nie on jest ojcem dziecka, które żyje pod sercem Maryi. Wtedy zainterweniował sam Bóg poprzez anioła, a Józef posłuchał.

– Wiemy o Józefie, że zwłaszcza w momentach trudnych, był otwarty na Boży głos. Dał się Panu Bogu prowadzić i czynił wszystko dokładnie tak, jak mu Pan Bóg poprzez anioła polecał.

W dalszych słowach arcybiskup zaznaczył, że św. Józef jest nie tylko wzorem wiary i zawierzenia Panu Bogu.

– Józef jawi nam się także jako człowiek, który jest wzorem umiłowania swojego ludu. Ludu wybranego. Ludu, który chce swojemu Stwórcy i Panu okazywać nieustannie wierność.

Dlatego właśnie, jak tłumaczył metropolita, Józef i Maryja co roku udawali się na Święto Paschy, gdzie doświadczali wspólnoty ludu Bożego, który dziękuje Bogu za cud wyzwolenia z niewoli egipskiej. Gdy Jezus dorósł, wędrował razem z nimi. I z tego przykładu wyrosło także późniejsze Chrystusowe umiłowanie nowego ludu, który sam założył.

– W ciągłym ofiarowaniu siebie na ołtarzach świata Chrystus przemienia mocą Ducha św. chleb w swe Ciało i wino w Krew dla zbawienia świata. W tym dziele uświęcania jakże ogromną rolę odgrywa św. Józef, który jest patronem Kościoła. Do którego uciekamy się ze wszystkimi naszymi sprawami i problemami. Modląc się do św. Józefa o potrzebne nam łaski, zwłaszcza o łaskę nawrócenia i lepszego życia, łączymy się troską Chrystusa, aby Kościół był ciągle „czysty, bez zmarszczek, nieskalany i święty”.

Następnie arcybiskup przypomniał, że Sanktuarium św. Józefa w Wadowicach przed laty założył św. Rafał Kalinowski.

– Chciał, by ludzie tutaj wracali do Boga. By odzyskiwali łaskę dziecięctwa Bożego, by dążąc do świętości, przyczyniali się do świętości samego Kościoła i jego chwały.

Tutaj właśnie św. Rafał przywiózł figurkę św. Józefa jako wzoru do naśladowania. Metropolita wspomniał także, dokładnie 15 lat temu 19 marca Jan Paweł II ofiarował Papieski Pierścień Rybaka, który obecnie zdobi dłoń św. Józefa na czczonym tutaj obrazie. Ojciec Święty przekazał bullę, w której podkreślił, że pierścień ma przypominać czcicielom św. Józefa, że Opiekun Świętej Rodziny to „Mąż sprawiedliwy, posiadający nade wszystko wyraźne rysy oblubieńca, który do końca pozostał wierny wezwaniu Bożemu(…)A karmelici bosi, wierni stróże wadowickiego kościoła, przyjmując moją wdzięczność za to wszystko, co od najmłodszych lat otrzymałem od karmelitańskiej szkoły duchowości, niechaj za przykładem swej św. Matki Teresy od Jezusa kontemplują w św. Józefie doskonały wzór zażyłości z Jezusem i z Maryją, Patrona modlitwy wewnętrznej i niestrudzonej służby braciom” – napisał papież. Tego dnia kościół karmelitów bosych „Na Górce” otrzymał od kard. Franciszka Macharskiego tytuł sanktuarium św. Józefa.

Na zakończenie homilii arcybiskup podkreślił, że mimo naszych upadków i grzechów nieustannie jesteśmy pod opieką św. Józefa, którą otacza nas tak samo, jak otaczał Maryję i Jezusa.

Podczas Mszy św. modlono się m.in. w intencji Cechu Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości w Wadowicach.

Św. Józef jest uważany za opiekuna i ojca zakonu karmelitów bosych. Kult szczególnie rozwinął się w wadowickim klasztorze „Na Górce”. Przed wadowickim obrazem świętego Józefa od wieków modliło się wielu wiernych świeckich, sióstr zakonnych, zakonników, kapłanów, biskupów. Był wśród nich także młody Karol Wojtyła.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem