Reklama

Z Polski

Niedziela Ogólnopolska 23/2005

Ewa Nocoń

Prezydent Tadeusz Wrona wręcza I nagrodę Stanisławowi Kałkusowi

Prezydent Tadeusz Wrona wręcza I nagrodę Stanisławowi Kałkusowi

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pokolenie JP II

Czuwanie w Warszawie

Ok. 10 tys. młodych warszawiaków zgromadziło się w wigilię uroczystości Zesłania Ducha Świętego na placu Piłsudskiego, aby modlić się w intencji obecnego i byłego Ojca Świętego. „Dziękujemy Bogu za Jana Pawła II, który był prawdziwym Apostołem Wieczernika. Prosimy także Boga, aby jego następca Benedykt XVI kontynuował dzieło swojego wielkiego Poprzednika” - powiedział podczas Mszy św. biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej Piotr Jarecki.
„Zebraliśmy się tu, aby nie przespać zesłania Ducha Świętego. Przyzywamy Go, aby uczynił z nas ludzi nowych. Aby odnowił oblicze ziemi. Tej ziemi...” - mówił bp Piotr Jarecki.
Na placu Piłsudskiego modlili się nie tylko warszawiacy. Były także grupy młodzieży z Białorusi oraz Ukrainy. Młodzi przybyli także z Wadowic, Lublina oraz Krakowa. Nad placem powiewały flagi Polski, Ukrainy i Białorusi oraz transparenty z napisami: „Jesteśmy pokoleniem Jana Pawła II”, „Rozpoczyna się cywilizacja miłości”.
Przed Mszą św. rozważane były rany Chrystusa zadawane Mu dzisiaj. Ostatnią z rozważanych ran była „rana braku jedności” wśród chrześcijan. „Spraw, Boże, abyśmy otrzymali Ducha Prawdy, Miłości i Pojednania” - modlili się przedstawiciele różnych wyznań chrześcijańskich. Po modlitwie ekumenicznej bp Jarecki zapalił świecę - „płomienień pokoju i pojednania”, którym „podzielił się” z przedstawicielami innych wyznań. Następnie kolejno wszyscy zapalali świecę od świecy, tak że po kilku chwilach plac mienił się od chybotliwych płomieni. Wierni przekazywali także znak pokoju, kreśląc sobie nawzajem znak krzyża na czole.
Podczas Mszy św. modlitwa wiernych była wygłaszana w językach polskim, białoruskim i ukraińskim. Tysiące zebranych kartek z intencjami wiernych harcerze ułożyli wokół ołtarza. Prawie każdy uczestnik czuwania zapisał bowiem intencję, którą chciałby polecić modlitwie. Po Mszy św. karteczki zostały rozdane, aby inni mogli się modlić w wyrażonych intencjach.
Wielu wiernych po Eucharystii poszło czuwać dalej do kościoła akademickiego św. Anny i do Ojców Dominikanów, gdzie przez całą noc był wystawiony Najświętszy Sakrament.
Spotkanie pod hasłem „Mocni Duchem Świętym - noc nadziei z Janem Pawłem II i Benedyktem XVI” zorganizowało Duszpasterstwo Akademickie działające przy kościele św. Anny w Warszawie.

Reklama

„Sacrum w literaturze” 2005

Tegoroczna XIV edycja Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego „Sacrum w literaturze” odbyła się w dniach 19-21 maja w Częstochowie. Organizatorami Konkursu są: Ministerstwo Edukacji Narodowej i Sportu, Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie i Stowarzyszenie Przyjaciół „Gaude Mater”. Konkurs odbywa się pod patronatem: Zakonu Ojców Paulinów na Jasnej Górze, Marszałka Województwa Śląskiego, Prezydenta Miasta Częstochowy i Starosty Częstochowskiego. Podczas przesłuchań finałowych zaprezentowano m.in. utwory Zbigniewa Herberta, ks. Jana Twardowskiego, Jarosława Iwaszkiewicza.
Wśród imprez towarzyszących znalazły się: recital fortepianowy Urszuli Ledwoń i występ skrzypaczki Aleksandry Szwejkowskiej-Belicy, warsztaty recytatorskie prowadzone przez Wiesława Komasę, spotkanie z Michałem Żebrowskim, w ramach którego zainteresowani uczestniczyli w salonie poezji poświęconym twórczości Zbigniewa Herberta oraz w monodramie Doktor Haust w reż. Magdaleny Piekorz. Punktem centralnym uroczystości był koncert laureatów Konkursu w reż. Roberta Dorosławskiego.
Tegorocznymi laureatami w kategorii recytacji zostali I nagroda - Prezydenta Miasta Częstochowy - Stanisław Kałkus z woj. śląskiego; II nagroda - Ministerstwa Edukacji Narodowej i Sportu - Janusz Kamiński z woj. kujawsko-pomorskiego; III nagroda - Starosty Częstochowskiego - Jarosław Zoń z woj. lubelskiego.
Wyróżnienia Stowarzyszenia Przyjaciół „Gaude Mater” otrzymały: Kinga Tomkowicz z woj. dolnośląskiego, Joanna Sitarz z woj. świętokrzyskiego oraz Bartosz Martyna z woj. śląskiego. Nagroda Ojca Przeora Klasztoru na Jasnej Górze za interpretację poezji maryjnej przypadła Kindze Tomkowicz. Wyróżnienie w formie wydawnictw albumowych ufundowanych przez Tygodnik Katolicki Niedziela otrzymał Piotr Jęczara z woj. lubelskiego.
W kategorii poezji śpiewanej przyznano: I nagrodę - Prezydenta Miasta Częstochowy - Agnieszce Kowalskiej z woj. łódzkiego; II nagrodę - Marszałka Województwa Śląskiego - Joannie Godniak z woj. podkarpackiego; III nagrodę - Starosty Częstochowskiego - Justynie Król z woj. podkarpackiego. Wyróżnienia Regionalnego Ośrodka Kultury otrzymali: Wojciech Godniak z woj. podkarpackiego i Mirelli Buczyńska z woj. lubuskiego.
Patronat medialny nad XIV Ogólnopolskim Konkursem Recytatorskim „Sacrum w literaturze” sprawował tygodnik Niedziela.

Ewa Nocoń

Zaproszenie do Kalwarii Zebrzydowskiej

„Eucharystia - wezwanie, by wypłynąć na głębię

11/12 czerwca 2005 r. - noc czuwania w intencji powołań
Będziemy modlić się w intencji śp. Papieża Jana Pawła II i Papieża Benedykta XVI, biskupów, kapłanów, osób konsekrowanych oraz o nowe powołania kapłańskie, zakonne i misyjne w Kościele Chrystusowym.
Specjalny gość czuwania - bp Stefan Regmunt, delegat Episkopatu Polski ds. powołań w Polsce, o północy będzie przewodniczył Eucharystii.
Czuwanie modlitewne prowadzić będą bracia i siostry różnych zgromadzeń zakonnych i seminariów duchownych polskich diecezji.
Program czuwania: http://www.kalwaria.ofm.pl/?st=ogloszenia
Informacje i zgłoszenia:
o. Zefiryn Mazur
ul. Bernardyńska 2, skr. poczt. 765
30-960 Kraków
tel. (0-12) 422-16-50
e-mail: refpow@bernardyni.ofm.pl

Ojcowie Bernardyni z Sanktuarium Kalwaryjskiego

Tydzień w Polsce

Protest przeciw przyjętemu przez rząd projektowi nowelizacji ustawy zdrowotnej, który przewiduje refundację środków antykoncepcyjnych, wystosowała do resortu zdrowia Polska Federacja Ruchów Obrony Życia. W liście do min. Marka Balickiego PFROŻ podkreśla m.in., że rząd planuje przeznaczyć z puli NFZ 300-400 mln zł rocznie na antykoncepcję, ograniczając dostęp chorym do nowoczesnych leków; tymczasem doustne hormonalne środki antykoncepcyjne nie są lekami, działają również wczesnoporonnie i często szkodzą zdrowiu stosujących je kobiet.

Gen. Piotr Czerwiński, który od lata br. będzie dowodził wielonarodową dywizją w Iraku, poinformował, że następna zmiana polskiego kontyngentu w tym kraju będzie liczyć 1415 żołnierzy (obecnie 1700).

Komunistyczne władze Kuby nie wpuściły na wyspę m.in. polskich eurodeputowanych, dziennikarzy i działaczy organizacji pozarządowych. Wszyscy wydaleni chcieli wziąć udział w zjeździe opozycji kubańskiej. Postępowanie Hawany skrytykowała Komisja Europejska.

Naczelna Prokuratura Wojskowa Federacji Rosyjskiej podtrzymała swą wcześniejszą skandaliczną opinię, że mord NKWD na polskich oficerach w Katyniu nie nosi żadnych znamion ludobójstwa. Naczelny prokurator wojskowy gen. Aleksandr Sawienkow stwierdził m.in. w wypowiedzi dla PAP, że „było to przestępstwo kryminalne, wojskowe przestępstwo urzędowe, polegające na bezprawnym wydaniu rozkazu, co stanowiło przekroczenie uprawnień służbowych przez szereg urzędników”.

Tomasz Podgajniak został nowym ministrem środowiska. Prezydent Aleksander Kwaśniewski powołał go na tę funkcję na wniosek premiera Marka Belki. Poprzedni minister środowiska Jerzy Swatoń został odwołany pod koniec kwietnia br. i kierowanie resortem przejął premier.

Minister spraw wewnętrznych i administracji Ryszard Kalisz złożył na ręce premiera dymisję po tym, jak Gazeta Wyborcza i inne media zarzuciły funkcjonariuszom Centralnego Biura Śledczego w Łodzi i Poznaniu handel zarekwirowanymi narkotykami oraz materiałami operacyjnymi, a potem - pracownikom Komendy Głównej Policji współpracę z gangsterami napadającymi na tiry (zarządy CBŚ w Łodzi i Poznaniu zostały rozwiązane, a MSW zapowiedziało weryfikację kadr CBŚ w całej Polsce). Okazało się, że dziennikarze GW padli ofiarą zaplanowanej dezinformacji, o czym powiadomili na łamach 27 maja br.

Ministerstwo Finansów poinformowało, że w tym roku polscy podatnicy przekazali ponad 100 mln zł na rzecz organizacji pożytku publicznego. To ok. 10 razy więcej niż w minionym roku.

Gdański IPN wszczął śledztwo w sprawie popełnienia zbrodni komunistycznej przeciwko Lechowi Wałęsie. IPN wyjaśni, czy funkcjonariusze SB podrabiali dokumenty o rzekomej współpracy Wałęsy z organami bezpieczeństwa. O rozpoczęcie postępowania wniósł osobiście Wałęsa.

Nie pomogły dramatyczne apele opozycji. Giełda dopuściła akcje monopolisty gazowego - Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa do publicznego obrotu. Prywatyzacja rynku gazu w Polsce może doprowadzić do wzrostu cen gazu w kraju.

Ryszard Niemczyk, poszukiwany w Polsce w sprawie 16 zarzutów (m.in. podejrzewany o zabójstwo gen. Marka Papały), jest już w kraju. Został przekazany przez stronę niemiecką na zasadzie ekstradycji.

Kapelan polskich żołnierzy spod Monte Cassino o. płk Adam Studziński OP odprawił w kościele Ojców Dominikanów we Wrocławiu Mszę św. w 61. rocznicę bitwy.

W Radomiu odbyły się uroczystości z okazji 500. rocznicy ogłoszenia konstytucji „Nihil novi”. Kard. Józef Glemp i nuncjusz apostolski w Polsce abp Józef Kowalczyk koncelebrowali Mszę św. w katedrze Opieki Najświętszej Maryi Panny.

Ruszył program ratowania drewnianych zabytkowych świątyń, przygotowany przez PZU SA we współpracy z Sekretariatem Episkopatu Polski i Ośrodkiem Ochrony Zbiorów Publicznych. Rocznie ma miejsce w Polsce tysiąc kradzieży i kilkadziesiąt pożarów w obiektach sakralnych, najczęściej dotyczą one zabytkowych świątyń, których jest w całym kraju ponad 2,7 tys., z czego 1729 to drewniane kościoły.

Według najnowszego sondażu CBOS, gdyby wybory prezydenckie odbyły się w maju br., najwięcej głosów - 22% uzyskałby prezydent Warszawy Lech Kaczyński (PiS); 15% otrzymałby Zbigniew Religa, 14% - lider Samoobrony Andrzej Lepper.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Zadarko: wciąż nie potrafimy właściwie zareagować na sytuację na granicy polsko-białoruskiej

2024-06-07 17:31

[ TEMATY ]

bp Krzysztof Zadarko

Karol Porwich/Niedziela

Franciszek przypomina nam, że w migrantach i uchodźcach mamy zobaczyć także pojedynczego człowieka i twarz Chrystusa - zauważa bp Krzysztof Zadarko komentując dla KAI papieskie orędzie na obchodzony 29 września Dzień Migranta i Uchodźcy.

Odnosząc się do obecnej sytuacji na granicy polsko-białoruskiej Delegat KEP ds. Imigracji zaznacza, że na całym świecie wszystkie służby mają ten sam problem moralny i prawny: czy i kiedy użyć broni wobec migrantów w słusznej i koniecznej obronie granic, ale też jak pomagać tym, których na granicy nie wolno zostawić. Ocenia, że od kilku lat nie potrafimy właściwie zareagować, bo dominują wykluczające się narracje: albo "murem za polskim mundurem" albo troska o humanitarne traktowanie migrantów.

CZYTAJ DALEJ

Miętne: Obchody 40. Rocznicy Obrony Krzyża

2024-06-07 17:32

[ TEMATY ]

Miętne

Bożena Sztajner/Niedziela

- W Krzyżu jest nasze, ludzkie zwycięstwo nad złem, grzechem, kłamstwem i rozpaczą - wskazał bp Kazimierz Gurda podczas Mszy św. sprawowanej w czasie „Spotkania Młodych Przy Krzyżu”. Do Miętnego przybyło ponad 1200 osób - przedstawicieli szkół ponadpodstawowych z terenu diecezji siedleckiej. Przedpołudniowe spotkanie, które rozpoczęło się w piątek, 7 czerwca przy kościele parafialnym było pierwszą częścią rocznicowych obchodów.

Biskup siedlecki w homilii podkreślał, że krzyż na co dzień jest obecny w naszym życiu. Dostrzegamy go w przestrzeniach ludzkiej codzienności. - Wielu z nas nosi go na piersi; zawieszamy go w miejscach, w których mieszkamy, w miejscach naszej pracy i nauki. Czynimy tak dlatego, ponieważ Krzyż Jezusa będąc znakiem zwycięstwa nad złem i śmiercią, jest także znakiem miłości Boga do nas, do każdego człowieka. Każdy pragnie być taką miłością, obdarzany. Miłością, która nigdy nie zawodzi - wskazał hierarcha.

CZYTAJ DALEJ

Iga Świątek triumfatorką wielkoszlemowego French Open

2024-06-08 16:22

[ TEMATY ]

Iga Świątek

PAP/EPA/YOAN VALAT

Iga Świątek wygrała w finale z włoską tenisistką Jasmine Paolini 6:2, 6:1 i po raz czwarty w karierze, a trzeci z rzędu triumfowała w wielkoszlemowym turnieju French Open. W Paryżu wcześniej była najlepsza w 2020 roku i edycjach 2022-23.

W sięgającej 1968 roku erze open tenisa, gdy dopuszczono do startów zarówno amatorów, jak i zawodowców, 23-letnia Polka jest dopiero trzecią tenisistką, która zwyciężyła w Paryżu trzy razy z rzędu. W latach 1990-92 dokonała tego pochodząca z Serbii Monica Seles, a Belgijka Justine Henin taką serię odnotowała między 2005 a 2007 rokiem.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję