Reklama

Bp Andrzej Suski konfratrem Zakonu Paulinów

O. Stanisław Tomoń OSPPE
Niedziela Ogólnopolska 4/2008, str. 26

BPJG/Marek Kępiński

- Bp Andrzej Suski dał Zakonowi Paulinów w Toruniu miejsce dla paulińskiej pustelni, która obecnie jest w budowie, oraz nieustannie błogosławi naszej pracy duszpasterskiej i okazuje nam ojcowskie serce. Prowadzi lud Boży do Jasnogórskiej Pani w corocznych pieszych pielgrzymkach. Jako wyraz naszej wdzięczności włączamy Księdza Biskupa w duchową rodzinę paulińską - powiedział o. Izydor Matuszewski OSPPE

W święto Matki Bożej Królowej Pustelników, patronki Zakonu Paulinów, przypadające 16 stycznia, podczas uroczystej Mszy św. jasnogórscy ojcowie i bracia, klęcząc przed Cudownym Obrazem, wypowiedzieli jubileuszowy Akt Zawierzenia Zakonu Matce Bożej. Mszy św. wspólnotowej w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej przewodniczył ordynariusz diecezji toruńskiej bp Andrzej Suski. Na początku Eucharystii Ksiądz Biskup został włączony do Konfraterni Zakonu Paulinów. Zasługi bp. Suskiego dla Zakonu przedstawił ojciec generał Izydor Matuszewski: - Bp Andrzej Suski dał Zakonowi Paulinów w Toruniu miejsce dla paulińskiej pustelni, która obecnie jest w budowie, oraz nieustannie błogosławi naszej pracy duszpasterskiej i okazuje nam ojcowskie serce. Prowadzi lud Boży do Jasnogórskiej Pani w corocznych pieszych pielgrzymkach. Jako wyraz naszej wdzięczności włączamy Księdza Biskupa w duchową rodzinę paulińską. W dłonie Królowej Polski składamy wszystkie dzieła pasterskie Księdza Biskupa i prosimy dla niego o nieustanną opiekę - powiedział Generał Zakonu Paulinów. Akt przyjęcia do Konfraterni odczytał o. Jan Berny, sekretarz generalny Zakonu, następnie o. Izydor Matuszewski wręczył dyplom nowemu konfratrowi.
- Chcę podziękować Panu Bogu za Jasną Górę, duchową stolicę naszej Ojczyzny, a także za ojców paulinów, którzy w tym sanktuarium od stuleci z oddaniem i miłością służą całemu narodowi. Jestem ogromnie wdzięczny za włączenie mnie do paulińskiej Konfraterni. Jest to dla mnie zaszczyt, ale też zobowiązanie, aby wedle moich sił i możliwości wspierać to historyczne, dziejowe posłannictwo Zakonu Paulinów w Polsce - powiedział bp Suski.
W uroczystości wzięła udział delegacja Kościoła toruńskiego: bp Józef Szamocki, ks. Wiesław Kraiński - wikariusz sądowy biskupa toruńskiego, ks. prał. Andrzej Nowicki - kanclerz Kurii Diecezjalnej, ks. prał. Stanisław Kardasz - dyrektor Wydziału Konserwacji Zabytków Kościelnych oraz ks. prał. Krzysztof Lewandowski - rektor Wyższego Seminarium Duchownego. We Mszy św. uczestniczyli także byli generałowie Zakonu Paulinów: o. Jerzy Tomziński, o. Józef Płatek i o. Jan Nalaskowski, o. Bogdan Waliczek - przeor Jasnej Góry, ks. inf. Ireneusz Skubiś - redaktor naczelny Tygodnika Katolickiego „Niedziela” i konfrater paulińskiego Zakonu, ojcowie konwentu jasnogórskiego i delegacje z klasztorów paulińskich.
W homilii bp Andrzej Suski podkreślił, że pustynia to szkoła wierności i zawierzenia. - Dzisiejsze święto - mówił - otwiera nas na to wielkie bogactwo duchowości pustelniczej, którą się żywi, ale którą również ubogaca Kościół Zakon Paulinów, wspólnota duchowych synów św. Pawła Pustelnika.
W dalszej części rozważania Ksiądz Biskup nawiązał do przypadającego święta Matki Bożej Królowej Pustelników. - Widzimy w Maryi Królową Pustelników, kiedy w milczeniu adoruje Dziecię Jezus złożone w żłobie, gdy w zaciszu domu nazaretańskiego rozważa tajemnicę swego boskiego Syna, gdy towarzyszy Mu cichą modlitwą swego serca na szlakach działalności mesjańskiej, gdy w milczeniu stoi pod krzyżem i patrzy na mękę Jezusową, gdy trwa jednomyślnie na modlitwie z Apostołami - mówił kaznodzieja. - Taką widzimy Ją również tutaj, na Górze Jasnej, w znaku Świętej Ikony, milczącą, ale całą zasłuchaną w modlitewne szepty, serdeczne zawierzenia, bicia serc, słowa niewypowiedziane, bo milczenie jest szczególnym wyrazem czci, zachwytu, miłości. Maryjo, cicha i piękna jak wiosna, polecamy Ci dzisiaj szczególnie tych, którzy w świętym milczeniu naśladują Jezusa i Ciebie, Królową Pustelników.

88. rocznica pierwszego objawienia Jezusa Miłosiernego

2019-02-22 11:51

eg / Płock (KAI)

Msza św. w bazylice katedralnej płockiej pod przewodnictwem bp. Piotra Libery, modlitwa Koronką do Miłosierdzia Bożego i zapalenie Światła Miłosierdzia, znajdą się dziś w programie płockich uroczystości związanych z 88. rocznicą pierwszego objawienia się Jezusa Miłosiernego św. s. Faustynie Kowalskiej w Płocku.

Materiały prasowe

22 lutego przypada 88. rocznica pierwszego objawienia się Jezusa Miłosiernego św. s. Faustynie Kowalskiej. Miało to miejsce w celi klasztoru Zgromadzenia Sióstr Bożego Miłosierdzia przy Starym Rynku w Płocku, do którego należała s. Faustyna. Każda rocznica tego wydarzenia jest w Płocku uroczyście obchodzona, gromadzi wielu płocczan oraz pielgrzymów.

Główna Msza św. rocznicowa sprawowana będzie o godz. 18.00 w bazylice katedralnej płockiej, pod przewodnictwem i z homilią biskupa płockiego Piotra Libery. Tego samego dnia o godz. 12.00 zaplanowano Mszę św. dla pielgrzymów przybywających do Płocka w związku z rocznicą objawień.

W programie uroczystości znajdą się też Msze św. w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Płocku (teren klasztoru, gdzie miało miejsce objawienie się Jezusa Miłosiernego), adoracja Najświętszego Sakramentu, Koronka do Miłosierdzia Bożego w Godzinie Miłosierdzia.

Czciciele Bożego Miłosierdzia zachęcają także, aby tego dnia w godzinach 19.00-21.00 zapalić świece w oknach domów i mieszkań, tzw. Światło Miłosierdzia, na znak wdzięczności za dar objawień Jezusa Miłosiernego.

Św. s. Faustyna Kowalska (1905-1938) mieszkała w domu Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Płocku w latach 1930-1932. W pierwszą niedzielę Wielkiego Postu 22 lutego 1931 r. w swej zakonnej celi w Płocku po raz pierwszy ujrzała Jezusa Miłosiernego (obecnie znajduje się tam Sanktuarium Bożego Miłosierdzia).

Faustyna tak opisała to wydarzenie w „Dzienniczku”: „Wieczorem, kiedy byłam w celi, ujrzałam Pana Jezusa ubranego w szacie białej. Jedna ręka wzniesiona do błogosławieństwa, a druga dotykała szaty na piersiach. Z uchylenia szaty na piersiach wychodziły dwa wielkie promienie, jeden czerwony a drugi blady (...). Po chwili powiedział mi Jezus: wymaluj obraz według wzoru, który widzisz, z podpisem: ”.

Obraz w dwóch wersjach powstał kilka lat później. Jeden znajduje się w Wilnie, w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, drugi w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie-Łagiewnikach. Na polecenie Chrystusa przekazane przez Faustynę pierwsza niedziela po Wielkanocy jest obchodzona jako Niedziela Miłosierdzia. Z kultem Bożego Miłosierdzia wiąże się też Godzina Miłosierdzia, czyli godz. 15.00, podczas której odmawiana jest Koronka do Miłosierdzia Bożego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W Belwederze wystawa dokumentów z Archiwum Eissa

2019-02-23 20:54

prezydent.pl

Zaprezentowana w sobotę 23 lutego wystawa przedstawia dokumenty z Archiwum Eissa. To jeden z największych zbiorów dokumentujących pomoc polskich dyplomatów na rzecz Żydów zagrożonych Holokaustem podczas II wojny światowej. Ekspozycję współorganizował Instytut Pileckiego.

Grzegorz Jakubowski/KPRP

Nazwa archiwum pochodzi od nazwiska Chaima Eissa, pochodzącego z Ustrzyk zuryskiego kupca, który był członkiem tzw. Grupy Berneńskiej. Grupa ta – pod kierownictwem Aleksandra Ładosia, polskiego ambasadora w Szwajcarii – dostarczała Żydom mieszkającym w Polsce fałszywe paszporty południowoamerykańskie (m.in.: Paragwaju, Salwadoru, Boliwii, Peru, Haiti i Hondurasu). Chroniły one przed wywózką do niemieckich obozów zagłady. Według różnych szacunków, w sumie wydano ok. 4 tys. takich dokumentów. Liczba ocalonych pozostaje nieznana.

Chaim Eiss dostarczał polskim dyplomatom listy Żydów, a potem przemycał sfałszowane dla nich paszporty do Generalnego Gubernatorstwa. Ocalałe oryginalne dokumenty jeden z jego potomków zawiózł do Izraela. To m.in. osiem sfałszowanych paragwajskich paszportów, listy osób do uratowania oraz korespondencja polskich dyplomatów i żydowskich organizacji. W skład archiwum wchodzi też oryginalna lista z kilkoma tysiącami nazwisk Żydów z gett, którzy w ten sposób próbowali się ratować z Zagłady. W pozyskanych materiałach jest również imienna lista dzieci z warszawskich sierocińców.

Po ponadrocznych negocjacjach zbiory te zostały odzyskane przez Polskę. Pomogła w tym m.in. opinia spadkobierców Chaima Eissa o tym, że miejsce archiwaliów jest w Polsce – w instytucjach dokumentujących Holocaust i przedwojenne życie społeczności żydowskiej. Dlatego wkrótce kolekcja trafi do zbiorów Muzeum Auschwitz-Birkenau.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem