Reklama

Z Watykanu


Niedziela Ogólnopolska 51/2010, str. 4

Benedykt XVI na Placu Hiszpańskim w Rzymie

Maryja zachęca nas do świętości

Zgodnie z tradycją, papież Benedykt XVI 8 grudnia przybył na plac Hiszpański w Rzymie, by wraz z mieszkańcami Wiecznego Miasta oddać cześć Matce Bożej Niepokalanej i złożyć kwiaty pod Jej kolumną. - Maryja mówi nam dziś: Także Twoim, Waszym przeznaczeniem, przeznaczeniem wszystkich jest być świętymi jak Ojciec nasz, być niepokalanymi jak nasz Brat, Jezus Chrystus, być umiłowanymi dziećmi. Wszyscy zostaliśmy przybrani, by tworzyć jedną wielką rodzinę, bez granic narodowości, koloru skóry, języka - bo tylko jeden jest Bóg, Ojciec każdego człowieka - powiedział Benedykt XVI.
Figurę Matki Bożej Niepokalanej na placu Hiszpańskim w Rzymie ustawiono dla uczczenia ogłoszonego 8 grudnia 1854 r. przez Piusa IX dogmatu o Niepokalanym Poczęciu. Trzy lata później sam papież zainaugurował zwyczaj, który stał się tradycją.
Pierwszym papieżem po Piusie IX, który przybył pod figurę Maryi 8 grudnia, był w 1953 r. Pius XII, który tam właśnie zainaugurował Rok Maryjny. Jan XXIII bywał tam trzykrotnie: w 1958, 1960 i 1961 r. Po nim zwyczaj kontynuował Paweł VI, który przybył na plac Hiszpański 8 grudnia 1965 r. po ceremonii zakończenia Soboru Watykańskiego II. Tradycji wierny pozostał Jan Paweł II, zachowuje ją również jego następca Benedykt XVI.

Siewca wyszedł siać

Benedykt XVI naucza

Pośród życiowych doświadczeń, a zwłaszcza sprzeczności, jakich człowiek doświadcza w sobie i wokół siebie, Maryja - Matka Chrystusa mówi nam, że łaska jest większa niż grzech, że miłosierdzie Boga jest silniejsze niż zło i potrafi przekształcić je w dobro.
Podczas modlitwy „Anioł Pański”, 8 grudnia 2010 r.

Spojrzenie Maryi jest spojrzeniem Boga na każdego człowieka. Spogląda Ona na nas z tą samą miłością Ojca i nam błogosławi. Nawet gdyby wszyscy źle o nas mówili, Ona, Matka, powie o nas dobrze, ponieważ Jej Niepokalane Serce jest zestrojone z Bożym miłosierdziem.
Z przemówienia na placu Hiszpańskim, 8 grudnia 2010 r.

Ekologiczny Watykan

Co piąty kilowat ze Słońca

Zainstalowane przed dwoma laty panele słoneczne w Watykanie spisują się doskonale. Okazało się, że są w stanie pokryć 20 proc. zapotrzebowania na prąd.
Poinformowano o tym przy okazji prezentacji albumu, dokumentującego instalację i działalność elektrowni słonecznej, która znajduje się na dachu Auli Pawła VI. Składa się ona z 2400 paneli o łącznej powierzchni 5 tys. m2. Elektrownię wartą ponad milion (1,2 mln) euro sfinansowały niemieckie firmy zajmujące się energią słoneczną: SolarWorld i SMA Solar. Jak twierdzi wicedyrektor jednej z nich - Milan Nitzschke, watykańska instalacja była jedną z najtrudniejszych ze względu na nietypowe warunki architektoniczne. Dziś, kiedy elektrownia w pełni już funkcjonuje, jest silnym bodźcem dla całego świata - uważa Nitzschke.
Elektrownia na dachu Auli Pawła VI to niejedyna inicjatywa Watykanu w dziedzinie ekologicznej energii. Przed rokiem na innym watykańskim budynku zainstalowano panele słoneczne, które wytwarzają energię niezbędną do jego ogrzewania i klimatyzacji. Ponadto rozważa się możliwość wybudowania elektrowni słonecznej w centrum nadawczym Radia Watykańskiego w Santa Maria di Galeria pod Rzymem, a także produkcję prądu z biomasy w papieskich ogrodach w Castel Gandolfo.

Reklama

200 lat

Papieska Rzymska Akademia Archeologii

Papieska Rzymska Akademia Archeologii 9 grudnia br. obchodziła 200-lecie istnienia. Uroczystości z tej okazji odbyły się w Palazzo della Cancelleria, z udziałem protektora Akademii - watykańskiego sekretarza stanu kard. Tarcisio Bertone oraz przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Kultury kard. Gianfranco Ravasiego.
Papieska Rzymska Akademia Archeologii została powołana do życia w 1810 r. jako Wolna Rzymska Akademia Archeologii przez Francuza, miłośnika Rzymu - barona Josepha-Marie de Gérando. Tytułem „papieska” obdarzył ją Pius VIII w 1829 r. Celem Akademii jest promowanie badań w dziedzinie archeologii oraz historii sztuki starożytnej i średniowiecznej. Troszczy się ona szczególnie o przedstawianie zabytków archeologicznych i artystycznych, znajdujących się pod opieką Stolicy Apostolskiej. Do Akademii należy 140 członków (20 honorowych, 40 rzeczywistych i 80 korespondentów), zapraszanych na doroczne sesje akademii papieskich, organizowane przez Papieską Radę ds. Kultury.

Na blogach piszą

Święta Bożego Narodzenia przypominają o tym, że każde ludzkie dziecko jest ważne, skoro sam Bóg był kiedyś małym, bezbronnym dzieckiem. Jeśli chcecie być szlachetni, przypominajcie o prawach dzieci. 44 mln zabijanych nienarodzonych dzieci rocznie to jest rzeź. I to zabijanych przez rozrywanie ciała na kawałki, wyrywanie nóg, rączek i żuchwy albo inaczej - przez wstrzykiwanie do wód płodowych roztworu soli, który parzy skórę i wnętrzności siedmiomiesięcznego dziecka, by urodziło się martwe. Widzieliście, żeby ktoś tak zabijał karpia czy świnię, wrażliwcy?
MiraCosta

Spotkałem się z wieloma głosami odnośnie do tego, że Kościół poprzez działanie Komisji Majątkowej i Funduszu Kościelnego ograbia państwo, że niesprawiedliwe jest to, iż Kościół otrzymuje zwroty majątków, a zwykli obywatele nie. Trzeba zwrócić uwagę na to, że po pierwsze - Kościół nie odzyskał nawet połowy swojej własności, a po drugie - nie jest winą Kościoła, że inni nie otrzymują zwrotów zagrabionego im mienia, to jest wina państwa. To państwo polskie, a nie Kościół, okradało ludzi i to państwo, a nie Kościół, tak a nie inaczej teraz tym majątkiem dysponuje.
Zbigniew Kaliszuk

Franciszek u św. Marty: prośmy Jezusa, by chronił swój Kościół od obłudników

2018-09-20 12:37

st (KAI) / Watykan

Prośmy Jezusa, aby zawsze chronił swoim miłosierdziem i przebaczeniem nasz Kościół, który jako matka jest święty, ale pełen jest grzesznych dzieci, takich jak my – powiedział Ojciec Święty podczas porannej Eucharystii w Domu Świętej Marty. Papież nawiązał do dzisiejszych czytań liturgicznych (1 Kor 15,1-11; Łk 7,36-50), których bohaterem jest Paweł, świadek wiary w zmartwychwstanie Jezusa, kobieta, której Pan przebaczył wiele grzechów oraz gorszący się tym faktem faryzeusze i uczeni w Piśmie a także sam Pan Jezus i Jego uczniowie.

Grzegorz Gałązka
Papież Franciszek podczas cotygodniowej modlitwy „Anioł Pański”

Franciszek podkreślił, że Ewangelista wskazuje na wielką miłość, z jaką kobieta postrzega Jezusa, nie ukrywając swoich grzechów. Podobnie Paweł nie ukrywa, że prześladował Kościół Boży i dodaje: „Przekazałem wam na początku to, co przejąłem; że Chrystus umarł za nasze grzechy”. Zarówno kobieta jak i Paweł szukali Boga z miłością, chociaż z miłością połowiczną. Paweł myślał bowiem, że miłość jest jakimś prawem, a jego serce było zamknięte na objawienia Jezusa Chrystusa, prześladował chrześcijan, ze wzglądu na gorliwość o prawo. Natomiast kobieta szukała „małej miłości”. Wówczas pojawiają się komentarze faryzeuszów, ale Jezus wyjaśnia: „Odpuszczone są jej liczne grzechy, ponieważ bardzo umiłowała”. Papież podkreślił zgorszenie tym faktem faryzeuszów i uczonych w Piśmie i zaznaczył, że Jezus patrzy na mały gest miłości, mały gest dobrej woli. Zawsze przebacza, zawsze akceptuje.

Następnie Ojciec Święty zauważył, że obłudnicy to nie tylko wydarzenie z przeszłości. Również dzisiaj ludzie gorszą się, gdy wchodzi do kościoła ktoś, kogo uważają za niegodnego.

„Jest to dialog między wielką miłością, która wszystko przebacza, miłością połowiczną Pawła i tej kobiety, a także naszą miłością, która jest niepełna, bo nikt z nas niej jest kanonizowanym świętym. Powiedzmy prawdę. Jest to hipokryzja: obłuda «sprawiedliwych», «czystych», tych, którzy sądzą, że są zbawieni ze względu nas swoje własne zewnętrzne zasługi” – powiedział Franciszek.

Następnie papież zaznaczył, że Kościół był prześladowany w dziejach przez obłudników z wewnątrz i ze zewnątrz.

„Diabeł nie ma nic wspólnego ze skruszonymi grzesznikami, ponieważ patrzą na Boga i mówią: «Panie, jestem grzesznikiem, pomóż mi». Natomiast jest mocny, z pomocą obłudników i wykorzystuje ich do niszczenia ludzi, niszczenia społeczeństwa, niszczenia Kościoła. Koniem bojowym diabła jest obłuda, ponieważ jest kłamcą: ukazuje się jako potężny, piękny książę, a z tyłu jest mordercą” – stwierdził Ojciec Święty.

Papież zachęcił, byśmy nie zapomnieli, że Jezus przebacza, akceptuje i okazuje miłosierdzie, abyśmy byli miłosierni, jak Jezus, a nie potępiali innych, abyśmy zawsze stawiali Jezusa w centrum.

„Prośmy Jezusa, aby zawsze chronił swoim miłosierdziem i przebaczeniem nasz Kościół, który jako matka jest święty, ale jest pełen grzesznych dzieci, takich jak my – powiedział Franciszek na zakończenie swej homilii.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Dolnośląski Festiwal Nauki na PWT

2018-09-21 16:08

Agata Iwanek

Dziś (21.09) na Papieskim Wydziale Teologicznym rozpoczął się XXI Dolnośląski Festiwal Nauki. Wydarzenie potrwa do 26 września i będzie obfitowało w mnóstwo wykładów, warsztatów oraz prelekcji.

Agata Iwanek
ks dr hab. Piotr Sroczyński podczas wykładu "Katechizacja w II Rzeczypospolitej" w pierwszy dzień DFN

Szczegółowy plan Dolnośląskiego Festiwalu Nauki na Papieskim Wydziale Teologicznym:

Piątek 21 września 2018:

10:00 - 11:00 Wykład: „Kontrowersje wokół początków międzynarodowego "prawa narodów" (ius gentium) i jego teologiczne znaczenie - F. Vitoria, F. Suárez, H. Grocjusz” Prowadzący: dr Robert Goczał (Instytut Filozofii Chrześcijańskiej, PWT)

11:00 - 12:00 Wykład: „Katechizacja w II Rzeczypospolitej” Prowadzący: ks. dr hab. Piotr Sroczyński, prof. PWT (katechetyk, PWT).

Sobota 22 września 2018:

10:00 – 11:00 Warsztat, wykład: Lekcja czytania Biblii po grecku Prowadząca: dr Anna Rambiert-Kwaśniewska (Instytut Nauk Biblijnych, PWT)

11:00 - 12:00 Wykład: „Wrocławski ekumenizm dla Niepodległej” Prowadzący: ks. prof. dr hab. Bogdan Ferdek (Instytut Teologii Systematycznej, PWT) Współprowadzący: ks. mgr Krzysztof Wolnica

Poniedziałek 24 września 2018:

10:00 - 11:00 Wykład: „Historia Biblii - historia Polski” Prowadzący: ks. dr hab. Rajmund Pietkiewicz, prof. PWT (Instytut Nauk Biblijnych, PWT)

11:00 - 12:00 Warsztat, wykład: „Granice moje i nasze. Zachowanie tożsamości w relacji, rodzinie i społeczeństwie” Prowadząca: dr Agnieszka Lisiecka-Bednarczyk (pedagog, PWT) Zapisy 1-30.08, lisieckabednarczyk@gmail.com

17:00 - 18:00 Wykład: "Dlaczego dzieją się cuda, gdy uwielbiamy Boga?" Prowadzący: ks. dr hab. Rajmund Pietkiewicz, prof. PWT (Instytut Nauk Biblijnych, PWT)

Wtorek 25 września 2018:

10:00 - 11:00 Wykład: „Wacław Schenk - chrześcijanin obywatelem dwóch ojczyzn” Prowadzący: mgr Paweł Beyga (Instytut Teologii Systematycznej, PWT)

11:00 - 12:00 Wykład: „Kardynał Bolesław Kominek - wybitny Polak i patriota” Prowadząca: dr hab. Kazimiera Jaworska, prof. PWT (Instytut Historii Kościoła, PWT).

Środa 26 września 2018:

10:00 - 11:00 Wykład: "Wzloty i upadki pasjonatów języka hebrajskiego" Prowadzący: ks. dr hab. Sławomir Stasiak, prof. PWT (Instytut Nauk Biblijnych, PWT).

11:00 - 13:00 Film dyskusja: „Dekalog I” - klucz do przyszłości człowieka Prowadząca: dr Kazimiera Joanna Wawrzynów OSU (Instytut Nauk Społecznych, PWT). Współprowadzący: o. dr Zbigniew Wawrzyniec Wojtyra OFM. Zapisy 20-25.09, jwawrzyn@interia.pl, tel. 691 303 050

Źródło: Papieski Wydział Teologiczny we Wrocławiu

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Kalendarz pielgrzyma 2019

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem