Reklama

Moje pismo Tęcza - 7/8 2018

Z Watykanu


Niedziela Ogólnopolska 51/2010, str. 4

Benedykt XVI na Placu Hiszpańskim w Rzymie

Maryja zachęca nas do świętości

Zgodnie z tradycją, papież Benedykt XVI 8 grudnia przybył na plac Hiszpański w Rzymie, by wraz z mieszkańcami Wiecznego Miasta oddać cześć Matce Bożej Niepokalanej i złożyć kwiaty pod Jej kolumną. - Maryja mówi nam dziś: Także Twoim, Waszym przeznaczeniem, przeznaczeniem wszystkich jest być świętymi jak Ojciec nasz, być niepokalanymi jak nasz Brat, Jezus Chrystus, być umiłowanymi dziećmi. Wszyscy zostaliśmy przybrani, by tworzyć jedną wielką rodzinę, bez granic narodowości, koloru skóry, języka - bo tylko jeden jest Bóg, Ojciec każdego człowieka - powiedział Benedykt XVI.
Figurę Matki Bożej Niepokalanej na placu Hiszpańskim w Rzymie ustawiono dla uczczenia ogłoszonego 8 grudnia 1854 r. przez Piusa IX dogmatu o Niepokalanym Poczęciu. Trzy lata później sam papież zainaugurował zwyczaj, który stał się tradycją.
Pierwszym papieżem po Piusie IX, który przybył pod figurę Maryi 8 grudnia, był w 1953 r. Pius XII, który tam właśnie zainaugurował Rok Maryjny. Jan XXIII bywał tam trzykrotnie: w 1958, 1960 i 1961 r. Po nim zwyczaj kontynuował Paweł VI, który przybył na plac Hiszpański 8 grudnia 1965 r. po ceremonii zakończenia Soboru Watykańskiego II. Tradycji wierny pozostał Jan Paweł II, zachowuje ją również jego następca Benedykt XVI.

Siewca wyszedł siać

Benedykt XVI naucza

Pośród życiowych doświadczeń, a zwłaszcza sprzeczności, jakich człowiek doświadcza w sobie i wokół siebie, Maryja - Matka Chrystusa mówi nam, że łaska jest większa niż grzech, że miłosierdzie Boga jest silniejsze niż zło i potrafi przekształcić je w dobro.
Podczas modlitwy „Anioł Pański”, 8 grudnia 2010 r.

Spojrzenie Maryi jest spojrzeniem Boga na każdego człowieka. Spogląda Ona na nas z tą samą miłością Ojca i nam błogosławi. Nawet gdyby wszyscy źle o nas mówili, Ona, Matka, powie o nas dobrze, ponieważ Jej Niepokalane Serce jest zestrojone z Bożym miłosierdziem.
Z przemówienia na placu Hiszpańskim, 8 grudnia 2010 r.

Ekologiczny Watykan

Co piąty kilowat ze Słońca

Zainstalowane przed dwoma laty panele słoneczne w Watykanie spisują się doskonale. Okazało się, że są w stanie pokryć 20 proc. zapotrzebowania na prąd.
Poinformowano o tym przy okazji prezentacji albumu, dokumentującego instalację i działalność elektrowni słonecznej, która znajduje się na dachu Auli Pawła VI. Składa się ona z 2400 paneli o łącznej powierzchni 5 tys. m2. Elektrownię wartą ponad milion (1,2 mln) euro sfinansowały niemieckie firmy zajmujące się energią słoneczną: SolarWorld i SMA Solar. Jak twierdzi wicedyrektor jednej z nich - Milan Nitzschke, watykańska instalacja była jedną z najtrudniejszych ze względu na nietypowe warunki architektoniczne. Dziś, kiedy elektrownia w pełni już funkcjonuje, jest silnym bodźcem dla całego świata - uważa Nitzschke.
Elektrownia na dachu Auli Pawła VI to niejedyna inicjatywa Watykanu w dziedzinie ekologicznej energii. Przed rokiem na innym watykańskim budynku zainstalowano panele słoneczne, które wytwarzają energię niezbędną do jego ogrzewania i klimatyzacji. Ponadto rozważa się możliwość wybudowania elektrowni słonecznej w centrum nadawczym Radia Watykańskiego w Santa Maria di Galeria pod Rzymem, a także produkcję prądu z biomasy w papieskich ogrodach w Castel Gandolfo.

Reklama

200 lat

Papieska Rzymska Akademia Archeologii

Papieska Rzymska Akademia Archeologii 9 grudnia br. obchodziła 200-lecie istnienia. Uroczystości z tej okazji odbyły się w Palazzo della Cancelleria, z udziałem protektora Akademii - watykańskiego sekretarza stanu kard. Tarcisio Bertone oraz przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Kultury kard. Gianfranco Ravasiego.
Papieska Rzymska Akademia Archeologii została powołana do życia w 1810 r. jako Wolna Rzymska Akademia Archeologii przez Francuza, miłośnika Rzymu - barona Josepha-Marie de Gérando. Tytułem „papieska” obdarzył ją Pius VIII w 1829 r. Celem Akademii jest promowanie badań w dziedzinie archeologii oraz historii sztuki starożytnej i średniowiecznej. Troszczy się ona szczególnie o przedstawianie zabytków archeologicznych i artystycznych, znajdujących się pod opieką Stolicy Apostolskiej. Do Akademii należy 140 członków (20 honorowych, 40 rzeczywistych i 80 korespondentów), zapraszanych na doroczne sesje akademii papieskich, organizowane przez Papieską Radę ds. Kultury.

Na blogach piszą

Święta Bożego Narodzenia przypominają o tym, że każde ludzkie dziecko jest ważne, skoro sam Bóg był kiedyś małym, bezbronnym dzieckiem. Jeśli chcecie być szlachetni, przypominajcie o prawach dzieci. 44 mln zabijanych nienarodzonych dzieci rocznie to jest rzeź. I to zabijanych przez rozrywanie ciała na kawałki, wyrywanie nóg, rączek i żuchwy albo inaczej - przez wstrzykiwanie do wód płodowych roztworu soli, który parzy skórę i wnętrzności siedmiomiesięcznego dziecka, by urodziło się martwe. Widzieliście, żeby ktoś tak zabijał karpia czy świnię, wrażliwcy?
MiraCosta

Spotkałem się z wieloma głosami odnośnie do tego, że Kościół poprzez działanie Komisji Majątkowej i Funduszu Kościelnego ograbia państwo, że niesprawiedliwe jest to, iż Kościół otrzymuje zwroty majątków, a zwykli obywatele nie. Trzeba zwrócić uwagę na to, że po pierwsze - Kościół nie odzyskał nawet połowy swojej własności, a po drugie - nie jest winą Kościoła, że inni nie otrzymują zwrotów zagrabionego im mienia, to jest wina państwa. To państwo polskie, a nie Kościół, okradało ludzi i to państwo, a nie Kościół, tak a nie inaczej teraz tym majątkiem dysponuje.
Zbigniew Kaliszuk

Cudowny Obraz Matki Bożej w nowej perłowej sukience

2018-12-08 22:06

Marian Florek

W dniu 8 grudnia 2018 r. w uroczystośc Niepokalanego Poczęcia NMP o godz. 16.15 odsłonięto Cudowny Obraz Matki Bożej w nowej perłowej sukience. Poświęcenia nowej sukienki dokonał abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. Wcześniej wszystkich przywitał i wygłosił słowo o. Marian Waligóra, przeor klasztoru paulinów. Szczególne słowa skierował do twórcy i fundatora perłowej sukienki, pochodzącego z Gorzowa Wielkopolskiego, a mieszkającego obecnie w Szwecji artysty malarza i hafciarza Andrzeja Majewskiego. Artysta przyjechał na Jasną Górę razem z rodziną i publicznie wyjaśnił powody wykonania sukienki dla Matki Bożej Częstochowskiej. Przed procesją światła odśpiewano Nieszpory i wyruszono w asyście setek ludzi ze światłami ku figurze Niepokalanej, usytuowanej na placu przed klasztorem. Modlitwie przed Niepokalaną przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski i o. Marian Waligóra, przeor Jasnej Góry. Niezwykle widowiskowe było złozenie kwiatów przez arcypasterza, który dokonał tego z pomocą strażackiego wysięgnika.

Biuro Prasowe Jasnej Góry

Andrzej Majewski - artysta malarz i hafciarz, wykonał sukienkę na Cudowny Obraz Matki Bożej Częstochowskiej na wzór tej skradzionej w 1909 r. Twórca i ofiarodawca repliki sukienki perłowej zwierzył się, że jest to wotum jego życia. Andrzej Majewski ur. się w 1953 r. w Gorzowie Wlkp. W 1983 r. za działalność opozycyjną w NSZZ „Solidarność” zmuszony został do opuszczenia kraju.

Z wykształcenia jest poligrafem, pracował w Gorzowskiej Drukarni Akcydensowej. Wyjechał z rodziną do Szwecji. Tam rozpoczął działalność artystyczną. Swoich prac nie sprzedaje, tylko rozdaje, twierdząc, że to będzie milsza ofiara dla Pana Boga niż ich sprzedawanie. Wykonał ponad 700 wizerunków Matki Bożej. Majewski maluje na deskach, ale w wyniku astmy musiał ograniczyć używanie farb i wtedy zaczął haftować. Po pewnym czasie choroba ustąpiła. Twierdzi, że cierpiał na wiele chorób, ale został cudownie uzdrowiony. Najwięcej jego obrazów znajduje się w Szwecji, m.in. w Sztokholmie. Obok prac sakralnych artysta maluje również kwiaty i pejzaże. W roku 2008 jego obrazy drukowane były na okładkach „Rycerza Niepokalanej”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Moje pismo Tęcza - 7/8 2018

Próba podpalenia samochodu wojskowego przy Watykanie

2018-12-11 19:29

ts / Rzym (KAI)

W Rzymie doszło do próby podpalenia samochodu wojskowego. Według lokalnych mediów internetowych, do stojącego przy Watykanie transportera podbiegł mężczyzna i oblał tylne koła łatwopalną substancją. Zanim zdążył podpalić, został zatrzymany przez żołnierzy i oddany w ręce policji.

o. Waldemar Gonczaruk CSsR

Transporter należał do jednostki wojskowej, której zadaniem – w ramach operacji „bezpieczne ulice” – jest ochrona Rzymu przed zamachami. Atak miał miejsce ok. 150 m od Bramy św. Anny – głównego wejścia do Watykanu.

Według dostępnych informacji, sprawcą był 45-letni mężczyzna pochodzenia marokańskiego. Nie wiadomo, jakimi motywami się kierował. Media podejrzewają, że człowiek ten cierpi na problemy psychiczne.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem