Reklama

Rocznica powstania diecezji

Minęło już 11 lat

Uroczystość Zwiastowania Pańskiego jest dla nas dniem dziękczynienia za ustanowienie diecezji łowickiej i wszystkie udzielone łaski na drodze jej rozwoju. Przypomnijmy: Naszą diecezję Ojciec Święty Jan Paweł II ustanowił bullą "Totus Tuus Poloniae populus" 25 marca 1992 r. W tym roku zatem przypadła 11. rocznica powstania diecezji łowickiej i powołania jej pierwszego biskupa.
Z tej też racji w Uroczystość Zwiastowania Pańskiego, tj. 25 marca, o godz. 18.00 w bazylice katedralnej w Łowiczu pod przewodnictwem biskupa łowickiego Alojzego Orszulika została odprawiona uroczysta dziękczynna Msza św.

Niedziela łowicka 15/2003

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uroczystość zgromadziła przedstawicieli obu kapituł: Katedralnej Łowickiej i Archikolegiackiej Łęczyckiej, moderatorów i alumnów Wyższego Seminarium Duchownego, przedstawicieli władz samorządowych: powiatowych i miejskich Łowicza oraz diecezjan. Honorowym gościem uroczystości był biskup irkucki Jerzy Mazur.
Na początku celebry, zaraz po liturgicznym pozdrowieniu głównego Celebransa, głos zabrał ks. infułat Franciszek Łupiński, który w imieniu duchowieństwa diecezji łowickiej złożył życzenia księdzu biskupowi Alojzemu Orszulikowi z racji 11. rocznicy ustanowienia go Pasterzem w łowickiej Owczarni. "Dzisiaj cieszymy się i składamy dziękczynienie Bogu za wszelkie dobro, jakie przez jedenaście lat tu się dokonało - mówił Ksiądz Infułat. - Wysiłkom, które podejmowałeś, Księże Biskupie, Chrystus błogosławił. To błogosławieństwo widoczne jest w tym, co uczynione tu w Łowiczu i w każdej parafii. (...) W swoich wysiłkach ciągle wybiegasz ku przyszłości, pragnąc wszystko uczynić, by następne lata były błogosławione i przyniosły zbawcze owoce. Ten optymizm i zaufanie Chrystusowi to Twój wielki dar dla nas. Niech dzielenie się nim z innymi sprawi, że w zdrowiu i silny duchem, otoczony życzliwością i miłością wiernych będziesz prowadził nas jako dobry ojciec w następne lata".
Po wymianie uścisków głos zabrał kanclerz Kurii Diecezjalnej ks. dr Stanisław Plichta, który odczytał komunikat informujący, iż Ojciec Święty Jan Paweł II obdarzył godnością kapelana Jego Świątobliwości ks. Wiesława Skoniecznego - proboszcza parafii katedralnej w Łowiczu. Ponadto Ksiądz Kanclerz poinformował, iż Biskup Łowicki nadał niżej wymienionym kapłanom naszej diecezji następujące godności: ks. Wiesławowi Skoniecznemu - kanonika rzeczywistego Archikolegiackiej Kapituły Łęczyckiej; ks. Janowi Pietrzykowi, proboszczowi parafii pod wezwaniem św. Jakuba Apostoła w Skierniewicach - kanonika honorowego Katedralnej Kapituły Łowickiej; ks. Pawłowi Olszewskiemu, proboszczowi parafii pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny Królowej w Tumie - kanonika honorowego Archikolegiackiej Kapituły Łęczyckiej; ks. Julianowi Kucińskiemu, rezydentowi parafii św. Jakuba Apostoła w Głownie - kanonika honorowego "supra numerum" Archikolegiackiej Kapituły Łęczyckiej. Ponadto Biskup Łowicki nadał przywilej noszenia rokiety i mantoletu koloru czarnego ks. Andrzejowi Kamińskiemu - proboszczowi parafii pod wezwaniem św. Antoniego Padewskiego w Babsku.
W czasie homilii Ksiądz Biskup nawiązał do wydarzeń sprzed 11 lat: "Dziś mija jedenaście lat od decyzji, mocą których Papież Jan Paweł II ustanowił 13 nowych diecezji, wśród nich diecezję łowicką. Jedenaście lat to krótki okres w życiu Kościoła powszechnego, ale jakże ważny dla nas, należących do Kościoła łowickiego. Od jedenastu lat bowiem tworzymy społeczność Ludu Bożego, któremu na imię diecezja łowicka. Dzisiejszy dzień zaprasza do refleksji nad tajemnicą Kościoła powszechnego i partykularnego, jakim jest społeczność diecezjalna". Dalsza część homilii Księdza Biskupa miała charakter eklezjologiczny, była katechezą na temat tajemnicy Kościoła opartą na przypowieściach Chrystusowych.
Po Komunii św. głos zabrał gość "z dalekiego kraju" - bp Jerzy Mazur z Irkucka na Syberii. Przypomniał wszystkim o swoim obecnym statusie, kiedy to już prawie od roku nie może wrócić do swojej diecezji, z braku pozwolenia władz rosyjskich na wjazd do Rosji. "W dniu dzisiejszym chciałbym serdecznie podziękować za to wasze jednoczenie się, solidarność z Kościołem w Rosji i na Syberii - mówił bp Mazur - za wasze modlitwy w intencji Kościoła, który dzisiaj przeżywa trudności. Nie wpuszcza się biskupa, nie wpuszcza się kapłanów, jest wiele innych trudności. Chcę również podziękować za to, że wasza diecezja dzieli się z rozwijającym się Kościołem na dalekiej Syberii, posyłając tam jednego z kapłanów. Dlatego w dniu dzisiejszym wyrażam wielką wdzięczność, że jeden z waszych kapłanów rozpocznie pracę na Syberii".
W dalszej części swego wystąpienia bp Mazur przybliżył wiernym łowickim Kościół na Syberii, któremu przewodniczy, podając kilka danych statystycznych. "Na terenie Rosji są 4 diecezje powstałe rok temu. Diecezja wschodniej Syberii - św. Józefa, ze stolicą w Irkucku, obejmuje teren 10 milionów km2, czyli obszar 30 razy większy od Polski. Zamieszkuje w niej 16 milionów ludzi, z czego ok. milion mieszkańców ma korzenie katolickie, ale zaledwie tylko 50 tysięcy jest ochrzczonych. I na tym terenie pracuje obecnie 45 kapłanów i 54 siostry zakonne. Kim są katolicy? Przede wszystkim są to zesłańcy po różnych powstaniach".
Ostatnim punktem uroczystości były życzenia składane Dostojnemu Pasterzowi Kościoła łowickiego przez samorządowców łowickich: burmistrza, przewodniczącego Rady Miasta, starostę, delegację alumnów z łowickiego WSD oraz nowo mianowanych księży kanoników. Z życzeniami do dostojnego Jubilata podszedł także ks. Bartłomiej Szost, wikariusz parafii pod wezwaniem św. Wawrzyńca w Kutnie, który za zgodą swojego Pasterza wyjedzie do pracy na Syberii. Dziękując za dobroć i życzliwe rozpatrzenie jego sprawy, poprosił Księdza Biskupa o pasterskie błogosławieństwo na ten misyjny trud.
Uroczystość zakończyło uroczyste pasterskie błogosławieństwo udzielone przez bp. Alojzego Orszulika. Dopełnieniem przeżywania małego jubileuszu 11-lecia diecezji łowickiej była uroczysta wieczerza w refektarzu Wyższego Seminarium Duchownego z udziałem obu Księży Biskupów.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kościół czci patronkę Europy - św. Katarzynę ze Sieny

[ TEMATY ]

św. Katarzyna

pl.wikipedia.org

Kościół katolicki wspomina dziś św. Katarzynę ze Sieny (1347-80), mistyczkę i stygmatyczkę, doktora Kościoła i patronkę Europy. Choć była niepiśmienna, utrzymywała kontakty z najwybitniejszymi ludźmi swojej epoki. Przyczyniła się znacząco do odnowy moralnej XIV-wiecznej Europy i odbudowania autorytetu Kościoła.

Katarzyna Benincasa urodziła się w 1347 r. w Sienie jako najmłodsze, 24. dziecko w pobożnej, średnio zamożnej rodzinie farbiarza. Była ulubienicą rodziny, a równocześnie od najmłodszych lat prowadziła bardzo świątobliwe życie, pełne umartwień i wyrzeczeń. Gdy miała 12 lat doszło do ostrego konfliktu między Katarzyną a jej matką. Matka chciała ją dobrze wydać za mąż, podczas gdy Katarzyna marzyła o życiu zakonnym. Obcięła nawet włosy i próbowała założyć pustelnię we własnym domu. W efekcie popadła w niełaskę rodziny i odtąd była traktowana jak służąca. Do zakonu nie udało jej się wstąpić, ale mając 16 lat została tercjarką dominikańską przyjmując regułę tzw. Zakonu Pokutniczego. Wkrótce zasłynęła tam ze szczególnych umartwień, a zarazem radosnego usługiwania najuboższym i chorym. Wcześnie też zaczęła doznawać objawień i ekstaz, co zresztą, co zresztą sprawiło, że otoczenie patrzyło na nią podejrzliwie.
W 1367 r. w czasie nocnej modlitwy doznała mistycznych zaślubin z Chrystusem, a na jej palcu w niewyjaśniony sposób pojawiła się obrączka. Od tego czasu święta stała się wysłanniczką Chrystusa, w którego imieniu przemawiała i korespondowała z najwybitniejszymi osobistościami ówczesnej Europy, łącznie z najwyższymi przedstawicielami Kościoła - papieżami i biskupami.
W samej Sienie skupiła wokół siebie elitę miasta, dla wielu osób stała się mistrzynią życia duchowego. Spowodowało to jednak szereg podejrzeń i oskarżeń, oskarżono ją nawet o czary i konszachty z diabłem. Na podstawie tych oskarżeń w 1374 r. wytoczono jej proces. Po starannym zbadaniu sprawy sąd inkwizycyjny uwolnił Katarzynę od wszelkich podejrzeń.
Św. Katarzyna odznaczała się szczególnym nabożeństwem do Bożej Opatrzności i do Męki Chrystusa. 1 kwietnia 1375 r. otrzymała stygmaty - na jej ciele pojawiły się rany w tych miejscach, gdzie miał je ukrzyżowany Jezus.
Jednym z najboleśniejszych doświadczeń dla Katarzyny była awiniońska niewola papieży, dlatego też usilnie zabiegała o ich ostateczny powrót do Rzymu. W tej sprawie osobiście udała się do Awinionu. W znacznym stopniu to właśnie dzięki jej staraniom Następca św. Piotra powrócił do Stolicy Apostolskiej.
Kanonizacji wielkiej mistyczki dokonał w 1461 r. Pius II. Od 1866 r. jest drugą, obok św. Franciszka z Asyżu, patronką Włoch, a 4 października 1970 r. Paweł VI ogłosił ją, jako drugą kobietę (po św. Teresie z Avili) doktorem Kościoła. W dniu rozpoczęcia Synodu Biskupów Europy 1 października 1999 r. Jan Paweł II ogłosił ją wraz ze św. Brygidą Szwedzką i św. Edytą Stein współpatronkami Europy. Do tego czasu patronami byli tylko święci mężczyźni: św. Benedykt oraz święci Cyryl i Metody.
Papież Benedykt XVI 24 listopada 2010 r. poświęcił jej specjalną katechezę w ramach cyklu o wielkich kobietach w Kościele średniowiecznym. Podkreślił w niej m.in. iż św. Katarzyna ze Sieny, „w miarę jak rozpowszechniała się sława jej świętości, stała się główną postacią intensywnej działalności poradnictwa duchowego w odniesieniu do każdej kategorii osób: arystokracji i polityków, artystów i prostych ludzi, osób konsekrowanych, duchownych, łącznie z papieżem Grzegorzem IX, który w owym czasie rezydował w Awinionie i którego Katarzyna namawiała energicznie i skutecznie by powrócił do Rzymu”. „Dużo podróżowała – mówił papież - aby zachęcać do wewnętrznej reformy Kościoła i by krzewić pokój między państwami”, dlatego Jan Paweł II ogłosił ją współpatronką Europy.

CZYTAJ DALEJ

Redaktor naczelny „Niedzieli”: wiara wymaga od nas odwagi

2024-04-29 15:54

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Niedziela

apel

Ks. Jarosław Grabowski

B.M. Sztajner/Niedziela

– Wiara obejmuje zmianę zachowania, a nie tylko powielanie pobożnych praktyk – powiedział ks. Jarosław Grabowski. Redaktor naczelny Tygodnika Katolickiego „Niedziela” poprowadził 28 kwietnia rozważanie podczas Apelu Jasnogórskiego.

– Maryja uczy nas, że wiara to nie tylko ufność, to nie tylko zaufanie Bogu, to nie tylko prosta prośba: Jezu, Ty się tym zajmij. Wiara ogarnia całe życie, by móc je przemienić. To postawa, sposób myślenia i oceniania. Wiara angażuje w sprawy Jezusa i Kościoła – podkreślił ks. Grabowski.

CZYTAJ DALEJ

Nieprzechodni puchar

2024-04-29 23:36

Kacper Jeż/ LSO DT

    W Brzesku odbyły się XVII Mistrzostwa Liturgicznej Służby Ołtarza Diecezji Tarnowskiej w Piłce Nożnej Halowej.

    W rozgrywkach wzięło udział 46 drużyn z całej diecezji. Łącznie na trzech brzeskich halach zagrało ponad 300 ministrantów i lektorów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję