Reklama

"Czasopiśmiennictwo Częstochowy w XX w."

Sławomir Błaut
Edycja częstochowska 7/2001

Od 26 stycznia do 28 lutego br. w gmachu Biblioteki Publicznej im. dr. Wł. Biegańskiego w Częstochowie można zobaczyć ekspozycję pt. Czasopiśmiennictwo Częstochowy w XX w. Jest ona przeglądem tytułów wydawanych w naszym mieście od 1901 r. Jak zaznaczyła organizatorka Anna Woźnicka, ekspozycja ogranicza się do wybranych czasopism (60-70 tytułów), bowiem w minionym, XX stuleciu istniało ich w naszym mieście - krócej lub dłużej - ponad 200. Periodyki, tygodniki, dzienniki dowodzą, że częstochowski rynek był pod tym względem w ostatnim stuleciu niezwykle bogaty i różnorodny. Wśród nich wyróżnia się Niedziela. Z bogatej historii naszego tygodnika (w tym roku mija 75 lat od jego powstania) pokazano na wystawie Dekret biskupa częstochowskiego Stefana Bareły o wznowieniu działalności Niedzieli z 19 marca 1981 r.; także zezwolenie cenzury z 1981 r. na wydawanie 8-stronicowego tygodnika w 100 tys. egzemplarzy. Chyba najciekawszy na wystawie jest dokument ingerencji cenzury z 19 lipca 1984 r. Dotyczy on mającego się ukazać w Niedzieli Komunikatu Konferencji Episkopatu Polski zatytułowanego Praktyki religijne młodzieży wyjeżdżającej na kolonie wakacyjne ( chodzi także o kolonie poza granicami kraju). Cenzor pisze m.in., iż w tekście Komunikatu Episkopat ingeruje w zawarte z Rządem PRL porozumienia międzypaństwowe; argumentuje, że "udział w Mszy św. mógłby narazić na szwank bezpieczeństwo dzieci", a uczęszczanie na nabożeństwa "może mieć ujemne reperkusje dla polskich sojuszy". Cenzor optuje za "zdjęciem" tekstu z łamów Niedzieli.

Z pism katolickich - oprócz Niedzieli - pokazano na wystawie miesięcznik Jasna Góra i pisma parafialne z Częstochowy.

Wśród pism świeckich wydawanych w Częstochowie w XX w. warto wymienić m.in. Dzwonek Częstochowski - pismo wydawane w latach 1901-1915 pod redakcją ks. Józefa Adamczyka, Goniec Częstochowski - najbardziej znany w mieście dziennik, który ukazywał się przez wiele lat, pod różnymi tytułami, począwszy od 1906 r. Dodatkiem do niego była w latach 1906-1939 Gazeta Częstochowska (ukazująca się jako samodzielny tytuł od 1956 r.).

Zdarzało się, że niektóre tytuły ukazywały się przez pewien okres czasu, potem przestawano je wydawać i znów wznawiano. Przykładem jest pismo Częstochowianin - PPS-owski tygodnik z czasów międzywojnia.

W okresie I wojny światowej w Częstochowie czytano m.in. Gazetę Powiatową oraz Wojnę. Swoje gazety miała liczna w naszym mieście społeczność żydowska; na wystawie w Bibliotece Publicznej pokazano pismo żydowskie pt. Dos Naje Wort.

W okresie II wojny światowej w Częstochowie wydawane były przez niemieckiego okupanta, tzw. "gadzinówki": Kurier Częstochowski, Goniec Częstochowski i Gazeta Narodowa.

Po 1945 r. dostępne u "kioskarzy" w Częstochowie były m.in.: Życie Częstochowy (jego poprzednik to Głos Narodu), Trybuna Robotnicza i jej kontynuator Trybuna Śląska oraz Dziennik Zachodni i Dziennik Częstochowski 24 godziny.

W latach 80. pojawiło się w tzw. drugim obiegu wiele pisemek wydawanych przez opozycję antykomunistyczną, m.in.: Biuletyn Informacyjny Solidarności Regionu Częstochowa, Nadzieja, Impuls, Wytrwamy.

Wśród tytułów zaprezentowanych na wystawie są także pisma dla dzieci i młodzieży, np. przedwojenny Sztubak - pismo Gimnazjum Państwowego im. Romualda Traugutta, Świat szkolny, Student czy sympatyczny Nasz Światek - tygodnik dla dzieci starszych z 1945 r. Są też pisma literackie: Wolna Krytyka, Satyr Częstochowski, Świat Rozrywkowy, Czasopismo literackie, Młoda Polska i inne.

Francja zmaga się z antysemityzmem, Kościół wskazuje przyczyny

2019-02-20 17:36

vaticannews / Paryż (KAI)

Nie oszukujmy się, żyjemy w agresywnym społeczeństwie. Stąd te nagłe eksplozje gniewu i przemocy – tymi słowami rzecznik, a zarazem sekretarz generalny episkopatu Francji komentuje gwałtowne nasilenie w tym kraju antysemityzmu, czemu towarzyszy zarazem, jako zjawisko niemal równoległe, nagły wzrost liczby profanacji katolickich miejsc kultu. Ks. Olivier Ribadeau Dumas łączy ze sobą te dwie tendencje. Świadczą one o naruszonej jedności francuskiego społeczeństwa, o trudnościach z zaakceptowaniem różnorodności. Chodzi o to, abyśmy wszyscy potrafili żyć w tym samym kraju, abyśmy zaakceptowali się nawzajem– wyznaje oficjalny przedstawiciel biskupów.

AG photographe/Fotolia.com

Wczoraj wieczorem wraz z biskupem pomocniczym francuskiej stolicy ks. Ribadau Dumas wziął udział w manifestacji zwołanej przez główne siły polityczne Francji na znak sprzeciwu wobec nowej fali antysemityzmu. Zgromadziła ona 20 tys. osób, w tym premiera i 14 ministrów. Jest to reakcja na kolejne akty agresji względem wspólnoty żydowskiej we Francji. Według oficjalnych danych ich liczba wzrosła w ubiegłym roku o 74 proc. Wczoraj, już po zwołaniu manifestacji, w Alzacji sprofanowano 96 żydowskich grobów.

Jak podkreśla rzecznik episkopatu, jest to tendencja, której trzeba się przeciwstawić z całą stanowczością.

"W naszym kraju doszło ostatnio do aktów antysemityzmu, liczniejszych niż w latach ubiegłych, a także do ataków na kościoły i miejsca kultu różnych religii. Myślę, że ta atmosfera przemocy i nienawiści, która panuje w naszym kraju, musi się skończyć – powiedział Radiu Watykańskiemu ks. Ribadau Dumas. – Przeciwko antysemityzmowi musimy jednak walczyć w sposób priorytetowy, bo wiemy z historii, że nienawiść względem Żydów stała się powodem niewyobrażalnej przemocy. Dlatego musimy zrobić wszystko, aby nigdy więcej się to nie powtórzyło. Wraz z różnymi partiami politycznymi, a także przedstawicielami różnych religii wyrażamy naszą solidarność z Żydami, ale także naszą dezaprobatę dla wszelkich aktów agresji względem miejsc kultu, bez względu na religię".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Zmarła s. Józefa Słupińska. Miała 107 lat

2019-02-21 15:35

Zgromadzenie Sióstr Miłosierdzia Św. Wincentego a Paulo poleca modlitwom i pamięci w Ofierze Mszy Świętej śp. Siostrę Józefę SŁUPIAŃSKĄ szarytkę zmarłą w Domu Prowincjalnym w Warszawie 20 lutego 2019 roku w 107. roku życia, 85. powołania - ur. 12 marca 1912 r. w Wieluniu - ofiarna pielęgniarka z Powstania Warszawskiego, zasłużona w kształceniu pokoleń sióstr pielęgniarek, uhonorowana wieloma odznaczeniami pielęgniarskimi - polskimi i światowymi, a w ubiegłym roku przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Pogrzeb odbędzie się 25 lutego 2019 r. (poniedziałek)

O godz. 11:30 - Modlitwa różańcowa

godz. 12.15 - Msza Święta pogrzebowa

w Kaplicy Domu Prowincjalnego w Warszawie;

następnie wyjazd na cmentarz na Powązki.

Wszechmogący Boże, zmarła siostra Józefa dążyła do Ciebie drogą doskonałego naśladowania Chrystusa, którego umiłowała, spraw, aby się radowała, gdy się ukażesz w chwale, i razem ze swoimi siostrami miała udział w szczęściu wiecznym. Przez naszego Pana Jezusa Chrystusa, Twojego Syna, który z Tobą żyje i króluje w jedności Ducha Świętego, Bóg, przez wszystkie wieki wieków. Amen.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem