Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Gotowi nieść pomoc

Czyn, słowo i modlitwa to trzy filary, na których zawiera się pełnia miłosierdzia i to jest niezbity dowód miłości do Jezusa. Czyńmy to z miłości do Jezusa – powiedział ks. Robert Kurpios w Wilamowicach.

Niedziela bielsko-żywiecka 11/2023, str. IV

[ TEMATY ]

Parafialne Zespoły Caritas

R. Karp

Przedstawiciele Parafialnych Zespołów Caritas na dniu skupienia w Wilamowicach

Przedstawiciele Parafialnych Zespołów Caritas na dniu skupienia w Wilamowicach

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przedstawiciele Caritas diecezjalnej, w tym Parafialnych Zespołów Caritas (PZC) i Towarzystwa św. Brata Alberta zgromadzili się 25 lutego w sanktuarium św. Józefa Bilczewskiego na Wielkopostnym Dniu Skupienia. Powitał ich kustosz ks. Stanisław Morawa. – Nasz patron posługiwał w trudnych czasach I wojny światowej i odzyskiwania niepodległości przez Polskę. Był otwarty na potrzeby ludzi. Pomagał wszystkim na miarę swoich możliwości. Myślę, że jest też szczególnym patronem dzieł charytatywnych, które wy również podejmujecie w swoich parafiach i środowiskach – zaznaczył. Przypomniał, że 26 marca Mszą św. o godz. 13 pod przewodnictwem bp. Romana Pindla transmitowaną przez TVP Polonia zakończy się rok św. J. Bilczewskiego. Natomiast 20 marca przypada jego rocznica śmierci.

Materialnie i duchowo

Dyrektor Caritas diecezjalnej ks. Robert Kurpios chciałby, aby to spotkanie zapoczątkowało cykliczne dni skupienia w PZC. – Podstawą naszego działania są słowa Jezusa, w których zachęca nas do troski o ubogich i tych którzy się źle mają: „Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych moich najmniejszych, Mnieście uczynili”. Czynna miłość wobec drugiego człowieka – to podstawowe zadanie PZC – powiedział. PZC działają w konkretnych środowiskach. Dzięki temu mają dobre rozeznanie w pomocy potrzebujących. – Waszym zadaniem jest niesienie pomocy na dwóch płaszczyznach – pomocą materialną i duchową, bo często te osoby są też ubogie duchowo – zauważył. Podkreślił, że PZC mają dwa zadania: jednym z nich jest mobilizowanie wspólnot parafialnych do posługi charytatywnej, a drugim – rozpoznawanie potrzeb na terenie parafii i organizowanie tam pomocy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zaczyn w parafii

Ks. Jerzy Kajzar z Centrum Wolontariatu Caritas przypomniał, że św. J. Bilczewski wzywał do tego, by ludziom dać nie tylko słowo, ale i chleb. Wspomniał, że w diecezji jest 50 Szkolnych Kół Caritas. Działa w nich blisko 1000 wolontariuszy. Jest też wiele PZC. – Te liczby świadczą o tym, jak wielu ludzi w różnych miejscach diecezji jest gotowych nieść pomoc drugiemu człowiekowi. Mamy być przedłużeniem rąk miłosiernego samarytanina. A żeby tak było, musimy przybliżyć się do Pana, aby od Niego czerpać siłę. Wy macie być zaczynem w parafii, by nieść pomoc i być blisko ludzi, którym trzeba nieść pomoc – mówił. Podkreślił, że posługiwanie w Caritas, to nie sucha dobroczynność, ale to wypływa z konkretnego wezwania Chrystusa. – Potrzebujemy modlitwy i formacji. Dlatego mam pomysł na wolontariat modlitewny, który pięknie mogą realizować np. osoby schorowane, które swoim cierpieniem i modlitwą są duchowym zapleczem tych, którzy pracują fizycznie. W cierpieniu nie widać duchowych efektów – powiedział. Zaprosił osoby chcące omadlać czynnych wolontariuszy do zgłaszania się. Zachęcił, by w Wielkim Poście pomóc potrzebującym dzieciom z domów dziecka przez wielkopostny challenge: „Daj lizaka dla dzieciaka”. Akcja polega na zbiórce drobnych słodyczy, jak: batony, lizaki, cukierki, batoniki, czekolady, jajka niespodzianki. Z tego powstaną specjalne paczki upominkowe, „Pudełka szczęścia”. Zbiórka darów odbywa się w parafiach, które włączyły się akcji, i lokalnych placówkach Caritas oraz w szkołach przez Szkolne Koła Caritas. Potrwa do 3 kwietnia.

Reklama

Miłość czynem

W Wilamowicach przybliżono różne dzieła realizowane przez Caritas. Wicedyrektor Grzegorz Giercuszkiewicz opowiedział m.in. o „Spiżarni Caritas”. To polega na odbieraniu ze sklepów wielkopowierzchniowych produktów z krótkim terminem ważności i przekazywaniu ich potrzebującym. Koordynator programów senioralnych Ewa Zeman mówiła o „Karcie Biedronki”, dzięki której przez 4 edycje pomogli 537 seniorom, wydając 850 kart na zakupy.

Na koniec dnia skupienia była sprawowana koncelebrowana Msza św. W kazaniu diecezjalny duszpasterz młodzieży ks. Kamil Kuchejda zauważył, że z relacji z Jezusem wynika miłość do drugiego człowieka, także przez czyn. – Dziś biedą niekoniecznie jest brak pieniędzy. Czasami największą biedą w człowieku jest to, co on ma w sercu. Współczesny młody człowiek jest zdezorientowany, niewysłuchany. Nie wie, czego się złapać. Szuka jakiegoś zaspokojenia – zaznaczył.

2023-03-07 14:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pielgrzymka seniorów i wolontariuszy

Członkowie Klubu Seniora „Babie lato” i wolontariusze Parafialnego Zespołu Caritas z parafii Chrystusa Króla w Tuplicach wybrali się na pielgrzymkę na Podlasie – informuje Caritas diecezjalna.

Wyjazd odbył się w dniach 13-17 września. Na pielgrzymim szlaku znalazły się takie miejsca jak: Białystok , Tykocin, Supraśl, Narew, Soce, Bohoniki , Puszcza Białowieska czy Sokółka. Opiekę duchową nad uczestnikami wyjazdu sprawował ks. Leszek Białuga. Szczegółową relację z poszczególnych dni znaleźć można na parafialnym Facebooku. Zapraszamy do galerii zdjęć.

CZYTAJ DALEJ

Kościół czci patronkę Europy - św. Katarzynę ze Sieny

[ TEMATY ]

św. Katarzyna

pl.wikipedia.org

Kościół katolicki wspomina dziś św. Katarzynę ze Sieny (1347-80), mistyczkę i stygmatyczkę, doktora Kościoła i patronkę Europy. Choć była niepiśmienna, utrzymywała kontakty z najwybitniejszymi ludźmi swojej epoki. Przyczyniła się znacząco do odnowy moralnej XIV-wiecznej Europy i odbudowania autorytetu Kościoła.

Katarzyna Benincasa urodziła się w 1347 r. w Sienie jako najmłodsze, 24. dziecko w pobożnej, średnio zamożnej rodzinie farbiarza. Była ulubienicą rodziny, a równocześnie od najmłodszych lat prowadziła bardzo świątobliwe życie, pełne umartwień i wyrzeczeń. Gdy miała 12 lat doszło do ostrego konfliktu między Katarzyną a jej matką. Matka chciała ją dobrze wydać za mąż, podczas gdy Katarzyna marzyła o życiu zakonnym. Obcięła nawet włosy i próbowała założyć pustelnię we własnym domu. W efekcie popadła w niełaskę rodziny i odtąd była traktowana jak służąca. Do zakonu nie udało jej się wstąpić, ale mając 16 lat została tercjarką dominikańską przyjmując regułę tzw. Zakonu Pokutniczego. Wkrótce zasłynęła tam ze szczególnych umartwień, a zarazem radosnego usługiwania najuboższym i chorym. Wcześnie też zaczęła doznawać objawień i ekstaz, co zresztą, co zresztą sprawiło, że otoczenie patrzyło na nią podejrzliwie.
W 1367 r. w czasie nocnej modlitwy doznała mistycznych zaślubin z Chrystusem, a na jej palcu w niewyjaśniony sposób pojawiła się obrączka. Od tego czasu święta stała się wysłanniczką Chrystusa, w którego imieniu przemawiała i korespondowała z najwybitniejszymi osobistościami ówczesnej Europy, łącznie z najwyższymi przedstawicielami Kościoła - papieżami i biskupami.
W samej Sienie skupiła wokół siebie elitę miasta, dla wielu osób stała się mistrzynią życia duchowego. Spowodowało to jednak szereg podejrzeń i oskarżeń, oskarżono ją nawet o czary i konszachty z diabłem. Na podstawie tych oskarżeń w 1374 r. wytoczono jej proces. Po starannym zbadaniu sprawy sąd inkwizycyjny uwolnił Katarzynę od wszelkich podejrzeń.
Św. Katarzyna odznaczała się szczególnym nabożeństwem do Bożej Opatrzności i do Męki Chrystusa. 1 kwietnia 1375 r. otrzymała stygmaty - na jej ciele pojawiły się rany w tych miejscach, gdzie miał je ukrzyżowany Jezus.
Jednym z najboleśniejszych doświadczeń dla Katarzyny była awiniońska niewola papieży, dlatego też usilnie zabiegała o ich ostateczny powrót do Rzymu. W tej sprawie osobiście udała się do Awinionu. W znacznym stopniu to właśnie dzięki jej staraniom Następca św. Piotra powrócił do Stolicy Apostolskiej.
Kanonizacji wielkiej mistyczki dokonał w 1461 r. Pius II. Od 1866 r. jest drugą, obok św. Franciszka z Asyżu, patronką Włoch, a 4 października 1970 r. Paweł VI ogłosił ją, jako drugą kobietę (po św. Teresie z Avili) doktorem Kościoła. W dniu rozpoczęcia Synodu Biskupów Europy 1 października 1999 r. Jan Paweł II ogłosił ją wraz ze św. Brygidą Szwedzką i św. Edytą Stein współpatronkami Europy. Do tego czasu patronami byli tylko święci mężczyźni: św. Benedykt oraz święci Cyryl i Metody.
Papież Benedykt XVI 24 listopada 2010 r. poświęcił jej specjalną katechezę w ramach cyklu o wielkich kobietach w Kościele średniowiecznym. Podkreślił w niej m.in. iż św. Katarzyna ze Sieny, „w miarę jak rozpowszechniała się sława jej świętości, stała się główną postacią intensywnej działalności poradnictwa duchowego w odniesieniu do każdej kategorii osób: arystokracji i polityków, artystów i prostych ludzi, osób konsekrowanych, duchownych, łącznie z papieżem Grzegorzem IX, który w owym czasie rezydował w Awinionie i którego Katarzyna namawiała energicznie i skutecznie by powrócił do Rzymu”. „Dużo podróżowała – mówił papież - aby zachęcać do wewnętrznej reformy Kościoła i by krzewić pokój między państwami”, dlatego Jan Paweł II ogłosił ją współpatronką Europy.

CZYTAJ DALEJ

Redaktor naczelny „Niedzieli”: wiara wymaga od nas odwagi

2024-04-29 15:54

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Niedziela

apel

Ks. Jarosław Grabowski

B.M. Sztajner/Niedziela

– Wiara obejmuje zmianę zachowania, a nie tylko powielanie pobożnych praktyk – powiedział ks. Jarosław Grabowski. Redaktor naczelny Tygodnika Katolickiego „Niedziela” poprowadził 28 kwietnia rozważanie podczas Apelu Jasnogórskiego.

– Maryja uczy nas, że wiara to nie tylko ufność, to nie tylko zaufanie Bogu, to nie tylko prosta prośba: Jezu, Ty się tym zajmij. Wiara ogarnia całe życie, by móc je przemienić. To postawa, sposób myślenia i oceniania. Wiara angażuje w sprawy Jezusa i Kościoła – podkreślił ks. Grabowski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję