Reklama

Klasycyzm i nowatorstwo

Parafia św. Wojciecha w Wiązownej z pięknym, klasycystycznym kościołem zaskakuje odwiedzających nie tylko przywiązaniem do tradycji, ale również rozwiniętym życiem duszpasterskim. W myśl zasady, że wiara chrześcijańska potrzebuje również świadków, proboszcz ks. Krzysztof Pietrzak zachęca parafian do aktywnego włączania się w życie parafialne.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Autobusy w życiu mieszkańców Wiązownej odgrywają istotną rolę. Zakurzone, warczące, swoim rozkładem jazdy dzielą każdy dzień na kilka odcinków "od - do". Rano, pękające w szwach, ociężałe zawożą mieszkańców do okolicznych miejscowości. Dla wielu 40-minutowa podróż to jedyny sposób dostania się do Warszawy. W południe mkną szybko, z godnością, niczym wytworne limuzyny, aby po paru godzinach znowuż ospale przemierzać ten sam fragment trasy lubelskiej. W dni powszednie autobusy w Wiazownej zyskują konkurencję w postaci pomarańczowego gimbusa, za to w niedzielę dorośli organizują własny transport autobusowy, który podwozi ich pod... sam kościół.
- To rzeczywiście jeden z naszych problemów. Miejscowość jest bardzo rozległa, a kościół parafialny znajduje się na końcu ulicy Kościelnej. Dla wielu starszych osób pójście na niedzielną Mszę św. to prawdziwa wyprawa - możliwa tylko dzięki wynajętemu autokarowi - wyjaśnia ks. kan. Krzysztof Pietrzak, od roku proboszcz parafii św. Wojciecha.

Zawodnik "dziadków"

Ksiądz Proboszcz codziennie zastanawia się nad tym, jak jeszcze bardziej można przyciągnąć mieszkańców, szczególnie tych najmłodszych, do angażowania się w życie parafialne. Kilka pomysłów już wcielił w życie. Jak sam twierdzi, nie można wszystkiego zmieniać od razu, bo nikt nie lubi takiej rewolucji.
Roczny bilans wygląda imponująco: trzydziestoosobowa schola: dzieci razem ze swoimi rodzicami dbają o oprawę muzyczną niedzielnej Eucharystii.
- Dzięki temu, w przyszłości jako osoby dorosłe nie będą bały się śpiewać, przynajmniej dziewczynki, bo chłopcy jakoś nie garną się do tego przedsięwzięcia - komentuje Ksiądz Proboszcz.
Prężnie działa również świetlica Caritas, w której dzieci mają zapewniony posiłek i fachową pomoc ze strony nauczycieli z tutejszej szkoły podstawowej. Aby uskuteczniać sentencję: W zdrowym ciele, zdrowy duch powstał parafialny klub sportowy oraz liga parafialna, w ramach której działa piłkarska grupa emerycka. - Jestem jednym z "dziadków", który w soboty organizuje mecze piłki nożnej - rozszyfrowuje tajemniczą nazwę ks. Krzysztof. W ten sposób udało mi się przyprowadzić do kościoła wielu młodych ludzi - to aktywna forma ewangelizacji - dodaje.
Na pytanie, kto księdzu proboszczowi szczegółowo opracowuje taki skuteczny plan promocji wiary, odpowiada nie bez racji:
- Sam patron św. Wojciech dał mi wiele do myślenia. Mocno trzeba zakorzenić się w kościele, aby w nim naprawdę żyć.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Tu rosną wiązy

"Tu rozciąga się ogromna puszcza, która od granic Mazowsza sięga wzdłuż brzegu Wisły, aż do rzeki Narwi.." - tak o terenach dzisiejszej gminy Wiązowna pisał Jędrzej Święcicki w 1634, ale historia miejscowości sięga wieków wcześniejszych. Pierwsza pisemna wzmianka o niej, jak podaje Krzysztof Oktabiński - autor monografii dotyczącej Wiązownej i tutejszej parafii - jest z 1414 r. i tłumaczy nazwę wsi od gatunku drzew: "między innymi drzewami rosną tu stare wiązy i dęby". Inna wersja wyjaśnia nazwę: "Wiązowna" jako pochodzącą od rzeczownika "więzy", czyli kajdany. W czasach zaborów przesiedlano tu osoby, które musiały być pod nadzorem policyjnym.
Początki wspólnoty parafialnej datuje się na II połowę XVI w. Drewniany kościół został wzniesiony w 1580 r. z inicjatywy Wojciecha Radzymińskiego, ówczesnego kasztelana zakroczymskiego, właściciela Wiązownej. W ten sposób, jak sugeruje Krzysztof Oktabiński, kasztelan chciał odsunąć od siebie zarzut popierania reformacji. Imię patrona świątyni miało również kojarzyć się parafianom z jej bezpośrednim fundatorem. Z czasem rozmiary kościoła okazały się niewystarczające dla pomieszczenia wszystkich wiernych. Dlatego u schyłku XVIII w. podjęto decyzję o budowie nowej świątyni, której fundatorem została księżna Maria Lubomirska Radziwiłłowa, blisko związana z dworem króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Znakomity architekt Szymon Bogumił Zug zaprojektował świątynię, której klasycystyczny styl nie spodobał się jednak wszystkim ówczesnym mieszkańcom Wiązownej, wyraźnie swoim rozmachem odstawał od okolicznych świątyń. Stary kościół został rozebrany w XIX w., a część materiału wykorzystano do budowy dzwonnicy. Świątynia, w prawie nie zmienionej formie zewnętrznej, przetrwała do dzisiaj, zapisana na listę zabytków trzeciej grupy.

Reklama

Jubileusze i dni powszednie

Na koncie parafii pw. św. Wojciecha w Wiązownej jest kilka znaczących jubileuszy, a lista osób w sposób pośredni związanych ze wspólnotą jest imponująca. Ale jak to w życiu bywa - ważne są również dni powszednie, czyli codzienna praca duszpasterska. Ks. Krzysztof nie może narzekać na brak zajęć. Od dawna współpracuje z hospicjum, w tym od roku z placówką w Majdanie, w której pełni rolę duszpasterza. Jak sam twierdzi taki bezpośredni kontakt z ludźmi, dostarcza niesamowitych świadectw działania Bożej Opatrzności.
- Kiedyś wezwano mnie do umierającego młodego chłopaka ze Świdra - wspomina. Po przyjęciu namaszczenia usłyszałem z jego ust: "udało się", a następnie na moich oczach umarł. To prawda, lata pracy kapłańskiej sprawiły, że zacząłem traktować śmierć w sposób naturalny, jednak zawsze wewnętrznie usposabia mnie ona do modlitwy.
Oprócz działalności w hospicjum, roczna praca Proboszcza doprowadziła do powstania parafialnego Klubu Anonimowych Alkoholików.
- Co piątek organizujemy mityngi alkoholowe w domu parafialnym. Te spotkania nie tylko pomagają osobom uzależnionym, ale uświadamiają rodzinom z tym problemem, że nie warto alkoholizmu traktować jako tematu tabu - komentuje Ksiądz Proboszcz.

Spoglądając w przyszłość

Czasy się zmieniają. Jeszcze w dwudziestoleciu międzywojennym problemy komunikacyjne wyglądały zupełnie inaczej niż obecnie. Krzysztof Oktabiński w monografii Wiązowna 1597-1997 opisuje: "Do miejscowości dojeżdżał autokar firmy «Sawicki», który miał przystanek na szosie lubelskiej przy ulicy Kościelnej. W ciągu dnia były tylko dwa kursy - rano i wieczorem. Bilet kosztował 1 zł". Dzisiaj środków transportu nie brakuje, ale problemy pozostają, wbrew pozorem, te same:
- Chciałbym w parafii utworzyć wolontariat, który pomagałby szczególnie ludziom starszym w dostaniu się do kościoła. Mam też kilka planów związanych z rozwojem naszego chóru parafialnego oraz grupy ministranckiej, w myśl zasady, że nasze chrześcijaństwo potrzebuje nieustannie świadectwa wiary - konkluduje proboszcz ks. Krzysztof Pietrzak.

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież do Polaków: módlcie się o pokój

2024-05-01 10:05

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA/CLAUDIO PERI

„Módlcie się za Kościół i Ojczyznę, o pokój na Ukrainie i na Bliskim Wschodzie” - zachęcił Franciszek Polaków podczas dzisiejszej audiencji ogólnej.

Oto słowa Ojca Świętego:

CZYTAJ DALEJ

10 lat Rycerzy Kolumba w Miliczu

2024-05-01 15:08

ks. Łukasz Romańczuk

Od lewej: Robert Zasieczny i Krzysztof Zub

Od lewej: Robert Zasieczny i Krzysztof Zub

W dniu odpustu w kaplicy św. Józefa Robotnika w Godnowej swoje dziesięciolecie założenia świętowali Rycerze Kolumba z rady lokalnej nr 15947. Uroczystej Eucharystii przewodniczył ks. Zbigniew Słobodecki, proboszcz parafii św. Andrzeja Boboli w Miliczu i kapelan milickich Rycerzy Kolumba.

10-lecie założenia Rady Lokalnej był okazją do dziękczynienia i modlitwy za tych, co odeszli już do wieczności. W wygłoszonej homilii ks. Marcin Wachowiak, wikariusz parafii św. Michała Archanioła zwrócił uwagę na fakt, że Bóg potrafi zaskakiwać, zachęcając do zastanowienia się do swojej reakcji na takie zaskoczenia Pana Boga. Rozwijając ten temat ks. Marcin ukazał dwie perspektywy. - Pierwsza dotyczy mieszkańców Nazaretu, którzy znali Jezusa. Orientowali się kim On jest, skąd pochodzi, gdzie mieszka. Wiedzieli wszystko o Nim. Na pewno słyszeli o tym, co Jezus zdziałał poprzez nauczanie, czynienie cudów. A gdy Jezus do nich przyszedł, zaczęli w Niego powątpiewać. Zatem to jest ta pierwsza reakcja na działanie Jezusa - powątpiewanie - zaznaczył ks. Wachowiak, wskazując na drugą perspektywę poprzez postawę św. Józefa. - Był to człowiek pracowity, posłuszny, pokornym, przyjmował wolę Bożą. Święty Józef to człowiek, który realizował plan zbawienia w swoim życiu - mówił kapłan, zachęcając wiernych do refleksji nad realizowaną przez nich perspektywą poznania Jezusa. Czy jest to perspektywa mieszkańców Nazaretu czy św. Józefa.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Pizzaballa objął kościół tytularny w Rzymie

2024-05-02 09:52

[ TEMATY ]

Abp Pizzaballa

Włodzimierz Rędzioch

Pierbattista Pizzaballa OFM

Pierbattista Pizzaballa OFM

Łaciński Patriarcha Jerozolimy kard. Pierbattista Pizzaballa objął 1 maja swój kościół tytularny w Rzymie. Ceremonia w kościele Sant'Onofrio (św. Onufrego) miała się odbyć 15 kwietnia, jednak z powodu irańskiego ataku na Izrael kard. Pizzaballa odłożył swoją podróż z Jerozolimy do stolicy Włoch.

Pochodzący z Włoch 59-letni hierarcha jest najwyższym rangą przedstawicielem Kościoła katolickiego w Ziemi Świętej. Papież Franciszek wyniósł go do godności kardynała w 2023 roku. Przydzielenie kościoła tytularnego w Rzymie potwierdza przypisanie kardynałów do lokalnego Kościoła papieża w jego diecezji rzymskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję