Reklama

Wiara

Francja: Kapitan siatkarzy kończy karierę i wstępuje do opactwa

Kapitan drużyny Saint-Nazaire - nowych zdobywców tytułu mistrzów Francji w siatkówce, 32-letni Ludovic Duee kończy karierę sportową i wstępuje do opactwa Lagrasse. Jak poinformował francuski dziennik „La Croix”, najlepszy sportowiec rozegrał swój ostatni mecz w niedzielnym finale z reprezentacją Tours 28 kwietnia i teraz poprosi o dołączenie do tradycjonalistycznej katolickiej wspólnoty kanoników regularnych w południowo-francuskim departamencie Aude.

[ TEMATY ]

świadectwo

fr.wikipedia.org

Ludovic Duée

Ludovic Duée

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Według „La Croix”, Duee poznał wspólnotę niedaleko Narbonne w regionie Occitanie, gdy przebywał tam podczas pandemii koronawirusa. Mierzący 1,92 m mężczyzna powiedział, że zakonnicy byli bardzo przyjaźni, otwarci i dynamiczni, mieli też odpowiedzi na wiele jego pytań. Siatkarz przyznał, że spotkanie z duchowością braci zmieniło również jego relację z Bogiem.

Tradycjonalistyczne opactwo Lagrasse w diecezji Carcassonne celebruje liturgię według rytu trydenckiego, tj. przedsoborowego z 1962 r. Kanonicy są aktywni społecznie w diecezji, towarzysząc migrantom z ośrodka dla osób ubiegających się o azyl w wiosce, odwiedzając chorych lub grając w siatkówkę w lokalnej drużynie. Opactwo jest również otwarte dla zwiedzających. Codziennie przychodzą tu dziesiątki osób, by pomodlić się w ciszy lub skorzystać z klasztornej księgarni.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jako tzw. postulant, były czołowy sportowiec Ludovic Duee przez kilka miesięcy będzie teraz mieszkał we wspólnocie jako osoba świecka, aby zapoznać się z Regułą św. Augustyna, której przestrzegają bracia. Po tym okresie obserwacji, kandydat może wstąpić na rok jako nowicjusz i od tego czasu nosić habit zakonny. Po ponad pięciu latach od przybycia do opactwa, po studiach filozoficznych i teologicznych, kandydat do życia zakonnego może złożyć tzw. śluby wieczyste i zostać pełnoprawnym kanonikiem w Lagrasse.

Wspólnota kanoników została założona w 1971 roku w diecezji Gap w południowej Francji i uznana na prawie papieskim w 1997 roku. W 2004 roku 24 zakonników przeniosło się do Lagrasse. Obecnie opactwo liczy 39 członków. „Jesteśmy mnichami, którzy lubią być niepokojeni” - podkreśla subprzeor wspólnoty, ojciec Michel i dodaje: „Chcemy być przyjaznym obliczem Kościoła”.

2024-04-30 07:47

Ocena: +27 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kamil Stoch w nowym roku z codziennym Różańcem w wyjątkowej intencji

[ TEMATY ]

modlitwa

świadectwo

wikipedia.org

Styczeń to czas noworocznych postanowień. Pięknym świadectwem podzielił się znany i lubiany skoczek Kamil Stoch. Zadeklarował, że jego postanowieniem jest odmówienie każdego dnia Różańca. Podał także intencję swojej modlitwy.

Kamil Stoch nie pierwszy raz publicznie przyznał się do swojej wiary. Tym razem podczas wywiadu z TVP Sport po jednych z noworocznych zawodów zadeklarował, że jego postanowieniem na nowy rok jest każdego dnia odmówić Różaniec w intencji dziecka, które akurat doznaje krzywdy.

CZYTAJ DALEJ

Jerozolima: sensacyjne odkrycie w Bazylice Grobu Pańskiego

2024-07-16 12:13

[ TEMATY ]

Jerozolima

Bazylika Grobu Pańskiego

Adobe Stock

Jerozolima, Bazylika Grobu Świętego. Edykuła – budowla kryjąca grób Chrystusa i kopuła rotundy Anastasis

Jerozolima, Bazylika Grobu Świętego. Edykuła – budowla kryjąca grób Chrystusa i kopuła rotundy Anastasis

Za ścianą pokrytą graffiti w Bazylice Grobu Świętego w Jerozolimie zespół badaczy przypadkowo odkrył największy znany średniowieczny ołtarz, mierzący 3,5 metra szerokości. Ołtarz krzyżowców, który został konsekrowany w 1149 roku, był uważany za zaginiony przez dziesięciolecia.

Podczas prac renowacyjnych archeolog Amit Re'em z Israel Antiquities Authority i historyk Ilya Berkovich z Austriackiej Akademii Nauk (ÖAW) odkryli marmurowy ołtarz za ważącą kilka ton kamienną płytą, na której froncie „uwieczniali” się turyści. Odkrycie jest sensacją dla historyków, stwierdziła ÖAW.

CZYTAJ DALEJ

Jezus zna prawdziwe potrzeby człowieka

2024-07-18 10:45

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

Zdjęcia: Adobe Stock, commons.wikimedia.org

Ewangelia odmalowuje piękny obraz Jezusa. Jest w nim pełno mądrej troski. To litość, która wypływa z troskliwego serca Ojca. On zna pragnienia swoich dzieci, stąd wie, czego potrzeba im najbardziej i w jakiej chwili ich życia. Warto zwrócić uwagę, że ani uczniowie, ani tłumy nie proszą Jezusa o odpoczynek. Przychodzą do Niego, by dzielić się entuzjazmem przepowiadania (apostołowie) czy troskami dnia codziennego (tłumy). Jezus zna jednak prawdziwe potrzeby człowieka, dlatego jednym każe odpocząć, a drugich naucza.

Ewangelia (Mk 6, 30-34)

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję