Reklama

Kościół

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Sąd Okręgowy w Warszawie odrzucił zażalenie obrony na areszt tymczasowy wobec księdza Michała Olszewskiego.

[ TEMATY ]

Ks. Michał Olszewski

Archiwum ks. Michała Olszewskiego SCJ

Ks. Michał Olszewski

Ks. Michał Olszewski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie – tak zdecydował Sąd Okręgowy w Warszawie. Sędzia odrzucił zależenie obrońców księdza na tymczasowe aresztowanie kapłana. Rozprawa była prowadzona w trybie niejawnym. Przed salą rozpraw pojawiło się wielu zwolenników księdza, którzy wierzą w jego niewinność.

– Powiedziałabym, że ksiądz Olszewski to symbol – mówię o swoich odczuciach – który ma unaoczniać postępowanie tej władzy. Władza miękko, przy pomocy różnych technik, czyni właśnie taki pokazowy (bo dla mnie to jest pokazowy) proces, który ma pokazać społeczeństwu, że Kościół jest zły. To jest w ogóle przeciwko Kościołowi. To, co zapowiadał pan Nitras o „opiłowaniu” katolików – to jest jedna z metod – wskazała Anna Lemiszewska, która pojawiła się przed salą rozpraw.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Cała sprawa budzi ogromne kontrowersje. Śledczy zarzucają księdzu nieprawidłowości przy pozyskiwaniu środków z Funduszu Sprawiedliwości. Fundacja Profeto, na czele której stoi kapłan, otrzymała 66 milionów złotych na budowę ośrodka Archipelag, gdzie ofiary przemocy mogłyby otrzymać pomoc.

Podziel się cytatem

Reklama

– Tam nie ma zarzutu wyłudzenia – zaznaczył mec. Krzysztof Wąsowski, obrońca ks. Michała Olszewskiego.

Reklama

Wiele osób podkreśla, że sprawa księdza Olszewskiego ma charakter polityczny. Jest wiele wątpliwości co do bezstronności śledczych w tej sprawie. Ksiądz nie może też liczyć na uczciwy proces. Jego obrońcy nie są dopuszczani do niego, nie mają także dostępu do wszystkich akt postępowania. Prokuratura jeszcze przesłuchuje świadków.

– Uważamy, że słuchanie tych świadków, czyli tzw. osobowych źródeł informacji, może być wykorzystywane jedynie do interpretacji tych dokumentów, które tam są, a nie do tworzenia faktów, do pozyskiwania nowych faktów. Te fakty zostały już po prostu zebrane. Na tym polega nasz spór. Zdaje się, że sąd podziela pogląd prokuratury, że to jest jeszcze pewnie sprawa rozwojowa. Gdzieś coś tam się w tych pudłach, w tych dokumentach nie spina i potrzeba jeszcze jakichś tam zeznań świadków albo najlepiej podejrzanych. Takie odnosimy wrażenie – wyjaśnił mec. Krzysztof Wąsowski.

Podziel się cytatem

Reklama

Oliwy do ognia dolewa fakt, dzisiejsze zażalenie obrony odrzucił sędzia Piotr Kluz. To były polityk Platformy Obywatelskiej, który w rządzie Donalda Tuska w 2012 roku był wiceministrem sprawiedliwości.

Reklama

– Sąd był chyba bardzo dobrze zorientowany w medialnym nagłośnieniu sprawy, więc rzeczywiście to w jakiś sposób oddziaływało i chyba nie był zadowolony z dotychczasowego nagłaśniania tej sprawy jako politycznej, ponieważ sąd podkreślał – i to chyba też możemy powiedzieć – że to dzisiejsze orzeczenie (…) jest absolutnie niepolityczne. (…) W tym momencie czekamy siedem dni na pisemne uzasadnienie merytoryczne – podkreślił mec. Krzysztof Wąsowski.

Reklama

– Co do naszych zarzutów, apelacji, naszych wystąpień – tak naprawdę uzasadnienia dzisiaj ze strony sądu nie było – zwrócił uwagę dr Michał Skwarzyński, inny z obrońców ks. Michała Olszewskiego.

– Zobaczymy co będzie dalej. Będziemy starali się jednak bardziej uczestniczyć w tych wszystkich czynnościach, bo jednak widzimy, że jeżeli cos jest konstruowane i zdobywane są jakieś informacje bez udziału obrońcy (nawet na tym etapie), to jest to bardzo niebezpieczny proceder – dodał mec. Krzysztof Wąsowski.

W takiej sytuacji sędzia powinien odstąpić od orzekania w tej sprawie. Piotr Kluz tego jednak nie zrobił. Na wątpliwości co do stronniczości sędziego nie odpowiedział także minister sprawiedliwości i Prokurator Generalny, Adam Bodnar.

W obronie księdza Olszewskiego protestuje wiele osób – wśród nich dziennikarze wielu mediów, a także przedstawiciele świata nauki. W tej sprawie doszło bowiem do przekroczenia wielu granic przez wymiar sprawiedliwości. Obrońcy ks. Olszewskiego mówią wprost o łamaniu praw człowieka.

2024-04-30 20:33

Ocena: +62 -4

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie przez kolejne trzy miesiące

2024-06-21 11:03

[ TEMATY ]

Ks. Michał Olszewski

YouTube.com

Sąd Okręgowy w Warszawie przedłużył tymczasowe aresztowanie ks. Michała Olszewskiego o kolejne trzy miesiące. Sąd przychylił się do wniosku prokuratury, która domagała się ponownego zastosowania środka zapobiegawczego. W związku z tym szef Fundacji Profeto, ks. Michał Olszewski, pozostanie w areszcie do drugiej połowy września.

Jeden z obrońców duchownego, mec. Michał Skwarzyński, uważa, że decyzja sądu jest niezrozumiała. Dodaje, że zarzuty postawione ks. Olszewskiemu są absurdalne i służą m.in. do politycznej nagonki.

CZYTAJ DALEJ

Papież pozdrowił uczestników pielgrzymki Radia Maryja

2024-07-14 12:39

[ TEMATY ]

Radio Maryja

papież Franciszek

Karol Porwich/Niedziela

Po odmówieniu modlitwy „Anioł Pański” i udzieleniu apostolskiego błogosławieństwa Ojciec Święty pozdrowił uczestników pielgrzymki Radia Maryja na Jasną Górę, zaapelował o otoczenie troską ludzi morza a także o pokój w krajach ogarniętych wojną.

Oto słowa Ojca Świętego w tłumaczeniu na język polski:

CZYTAJ DALEJ

Świadectwo Edyty i Łukasza Golców: Bóg jest naszą tarczą

2024-07-14 20:20

[ TEMATY ]

świadectwo

Golec uOrkiestra

fot. Grzegorz Szpak/Festiwal Życia

Golec uOrkiestra już kiedyś występował jako zespół na Festiwalu Życia. Trzy lata temu muzycy zaśpiewali ze sceny „Do Kokotka wróć” i rzeczywiście wrócili, choć w bardzo nieoczywistej roli.

Rekordowa, niemal o połowę wyższa niż w rok temu frekwencja, biskup biegnący z młodzieżą w błocie czy pierwszy katolicki stand-up w wykonaniu księdza – tegoroczny Festiwal Życia w Kokotku zapadnie w pamięć z powodu wielu wyjątkowych momentów, ale przede wszystkim pozostawi tysiące młodych ludzi z ważnymi przemyśleniami na cały kolejny rok.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję