Reklama

Pamiętając myślą i czynem o osobach niepełnosprawnych

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

"Nie uczy się ludzi jak być ludźmi, a uczy się wszystkiego innego" (Blaise Pascal). Opierając się na moim 17-letnim doświadczeniu obcowania z osobami niepełnosprawnymi z przykrością muszę stwierdzić, iż w naszym kraju, w naszym środowisku nadal występuje zjawisko spychania osób niepełnosprawnych na margines naszego społeczeństwa. A przecież społeczeństwo, które nie stwarza nowych możliwości integracji i terapii rozwoju osób niepełnosprawnych oddala się od podstawowych wartości istnienia człowieka.
Rok 2003 jest rokiem szczególnym, gdyż został ogłoszony na całym świecie Rokiem Osób Niepełnosprawnych. Czy nie powinno to nas zobowiązać do uaktywnienia naszej woli w kierunku zainteresowania się, w jakiejkolwiek formie, światem tych ludzi? Nasza pamięć i aktualny czyn w stosunku do osób niepełnosprawnych, często zapomnianych przez świat, powinna wynikać z chęci pogłębienia świata wartości, pogłębienia swojej wiary w Dobro.
Z pewnością taki stosunek jest reprezentowaniem takiego sposobu życia, który zakłada znaczny trud epistemologiczny, co dzień ponawiany.
Dlatego też pragnę zainteresować Czytelników Turnusem Terapeutyczno-Integracyjnym, którego jestem autorem, z udziałem osób niepełnosprawnych, żyjących często na skraju naszego społeczeństwa. Turnus ten odbędzie się w Pieninach w dniach 17-24 sierpnia 2003 r. Organizatorem jest Polskie Towarzystwo Walki z Kalectwem o/w Przemyślu, a patronat medialny objęła Niedziela Przemyska. Warto przy tym zaznaczyć, że opiekę medyczną sprawować będzie bezinteresownie lek. med. Jacek Dygut z Przemyśla, specjalista ortopedii i traumatologii.
Jednym z uczestników owego Turnusu jest artysta malarz Leszek Mędrala, osoba niepełnosprawna poruszająca się na wózku inwalidzkim. Leszek Mędrala został pobity osiem lat temu i sparaliżowany. Obecnie mieszka w Domu Opieki Społecznej w Huwnikach. Jest przykładem uzyskania harmonijnego rozwoju, nieustannego pokonywania swojej niepełnosprawności i siebie samego. Na pytanie: czy przebaczyłeś swoim oprawcom? Leszek odpowiada: po rozmowie z Bogiem... Tak! A przecież kiedyś był jednym z najlepiej zapowiadających się artystów malarzy w Polsce. Dziś żyje w samotności, zapomnieniu przez starych przyjaciół, ale Ojciec - Bóg, jak powiada Leszek - jest mu bardzo bliski, i to z Nim najczęściej rozmawia powierzając mu najskrytsze swoje tajemnice stawiając przy tym nie łatwe pytania. Rozmowa z Bogiem zmniejsza uczucie bólu. Ostatnio maluje dużo obrazów na płótnie, by je podarować osobom, które zechcą mu pomóc finansowo, by mógł opłacić sobie Turnus w górach, o którym marzy.
Dlatego też zwracamy się do Państwa z gorącą prośbą o wsparcie finansowe dla pana Leszka Mędrali, a uzyskane pieniądze pragniemy przeznaczyć na zakup farb, oraz opłacenie mu Turnusu z opiekunem. Te osoby, które pomogą Leszkowi, otrzymają od niego obraz namalowany na płótnie. Kontakt z Redakcją Niedzieli (tel. 676-06-00).
Ufamy, że i Państwo przyłączą się do radości pana Leszka Mędrali, a każda przyznana kwota będzie satysfakcjonująca. Pieniądze można wpłacać na konto: Polskie Towarzystwo Walki z Kalectwem o/ w Przemyśl PKO BP S. A I ODDZIAŁ 24 10204274 224940291. Koniecznie z dopiskiem: Dla Leszka Mędrali.

Reklama

* * *

Turnus Terapeutyczno-Integracyjny w Pieninach z udziałem osób niepełnosprawnych
Terapia filozofią w bezpośrednim kontakcie z przyrodą
17-24 sierpnia 2003 r.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Uczestnicy:
1. Leszek Mędrala - art. malarz, osoba niepełnosprawna poruszająca się na wózku inwalidzkim. Mieszkaniec Domu Opieki Społecznej w Huwnikach.
2-3. Opiekunowie Leszka Mędrali - Janusz Ferlejko i Darek Lasek
4. Witold Kalik - osoba niewidoma. Zdobywca szczytu w Karkonoszach o wysokości 670 m.
5. Maria Głowik - osoba niewidoma.
6. Jadwiga Sopata z rodziną - osoba głuchoniewidoma na wózku.
7. Wiktor Racinowski - osoba niewidoma od urodzenia. Polski podróżnik.
8. Małgorzata Szulc - przewodnik osób niewidomych.
9. Lucyna Nydza - przewodnik osób niewidomych
10. Anna Watracz-Ziobro - pielęgniarka
11. Jakub Kocur - osoba niepełnosprawna (chodzi samodzielnie)

Reklama

W programie:
1. Wędrówki i spacery górskie (Wąwóz Homole, Sokolica, Rezerwat Białej Wody, Wąwóz Sobczański, spacer wzdłuż Dunajca do Czerwonego Klasztoru.)
2. Spotkanie z góralskim gawędziarzem i przewodnikiem pienińskim
3. Zwiedzanie zamku w Nidzicy.
4. Spacer łodzią po Dunajcu z pienińskimi flisakami
5. Wymiana doświadczeń rehabilitacyjnych
6. Prelekcja: Filozofia jako forma terapii i integracji - z dyskusją
7. Prace malarskie w plenerze w wykonaniu Leszka Mędrali
8. Przejażdżka gondolą po Jeziorze Czorsztyńskim
9. Bieg na orientację przestrzenną osób niewidomych i osób całkowicie sprawnych.

Autor projektu, osoba odpowiedzialna i prowadząca Turnus: Marek Pantuła - instruktor rehabilitacji osób niewidomych oraz student filozofii Instytutu Filozofii na UJ w Krakowie. Od 17 lat zajmuje się życiem osób niepełnosprawnych. Kontakt: Przemyśl, ul. Opalińskiego 11/32, tel. (0-16) 670-56-75. Patronat medialny Tygodnik Katolicki Niedziela Przemyska.
Organizator: Polskie Towarzystwo Walki z Kalectwem w Przemyślu, ul. Barska 15 I p. Tel. 670-58-30
Koszty pobytu: 300 zł
W tej kwocie ujęte są:
Noclegi na kwaterze prywatnej w Szczawnicy, wyżywienie. Dodatkowe opłaty:
spacer łodzią po Dunajcu od osoby: 5 zł
wejściówki na szlaki górskie od osoby: 3 zł
zwiedzanie zamku: 5 zł
rejs gondolą: 10 zł
Rok 2003 ogłoszony Rokiem Osób Niepełnosprawnych powinien stać się rokiem przełomowym w poszukiwaniu nowych form rehabilitacji, terapii i integracji. Wartości, które odkrywa się podczas wspólnego bycia z osobami niepełnosprawnymi pozwalają bardziej poznać życie tych ludzi, ich bogaty świat, co znacznie zbliża i niweluje granice niepełnosprawności, które i tak są relatywne. Każdy choćby najmniejszy wysiłek woli w stosunku do osób niepełnosprawnych jest wzbogaceniem i budowaniem nowego silniejszego charakteru naszej osobowości i pogłębieniem apercepcji.
A filozofia to nie tylko dyskurs umysłowy, ale i postawy oparte na próbach zrozumienia najgłębszych problemów życia i śmierci.
Gorąco zapraszam wszystkich przyjaciół osób niepełnosprawnych.

Reklama

* * *

Propozycja terapii za pomocą sztuki dla dzieci niewidomych.
Wycieczka terapeutyczna do galerii rzeźby plenerowej "Quo vadis" w Tyrawie Wołoskiej oraz spotkanie z artystą rzeźbiarzem Bogusławem Iwanowskim

Artysta rzeźbiarz Bogusław Iwanowski przeżył gehennę bolszewickiej kolektywizacji, obóz pracy w tajdze. Doświadczył w życiu głodu, zimna, nędzy, poniewierki i ukazuje to w swoich rzeźbach. W innych 24 rzeźbach przedstawił Papieża Polaka Jana Pawła II. Ukończył także dzieje Piłsudskiego. Wykonał 70 płaskorzeźb w dębie, w tym 30 herbów królewskich z godłem polskim, dzieje królów Polski. Jest to pierwsza taka kolekcja w Polsce, a może i na świecie, dłuta jednego artysty.
- Rzeźby po lewej stronie w ogrodzie to alegorie. Dalej stoją rzeźby o tematyce ekologicznej, filozoficznej - drzewa umierają stojąc - komentuje Boguś. - Ten powykrzywiany pień to zgryzota, zawiść i nienawiść.
Jest laureatem wielu międzynarodowych i krajowych nagród. Wystawiał swoje prace w Stanach Zjednoczonych, Szwajcarii, Francji.
Sztuka w formie rzeźby staje się dla dzieci niewidomych jedną z form terapii, poznaniem nowych, nieznanych kształtów umieszczonych w przestrzeni, co ma istotny wpływ na rozwój osobowości i kształtowania się indywidualności.
Tyrawa Wołoska leży u podnóża gór Słonnych (50 km od Przemyśla). O istnieniu tej osady na prawie wołoskim, posiadamy pierwsze wzmianki z roku 1402. W roku 1507 istniała tu parafia unicka.
Noclegi zazwyczaj organizuję na Kalwarii Pacławskiej (20 km od Przemyśla) w Domu Pielgrzyma Ojców Franciszkanów (16 zł za dobę od dziecka i osoby dorosłej).
Warunki bardzo dobre.
Możliwość pełnego wyżywienia.
Atrakcyjne miejsca do zwiedzania: Zamek w Krasiczynie, Forty Twierdzy Przemyśl z pierwszej wojny światowej (druga twierdza co do wielkości w Europie, zwiedzanie tuneli i fortów), stare miasto Przemyśl (liczy ponad 1000 lat) i dzika przyroda z rezerwatami przyrody.

* * *

W mojej pracy terapeutyczno-rehabilitacyjnej z osobami niewidomymi, niepełnosprawnymi często korzystam z tych bardzo osobliwych zakątków.
W wielkim skrócie przedstawiłem zarys propozycji. Dokładne informacje czy też szczegółowy program mogę przedstawić po zainteresowaniu się tymi propozycjami. Gorąco pozdrawiam.
Marek Pantuła - założyciel Szkoły Życia dla Niewidomych i Głuchoniewidomych przy Polskim Towarzystwie Walki z Kalectwem w Przemyślu.
Przemyśl, ul. Barska 15, tel. (0-16) 670-58-30
Tel. domowy (0-16) 670-56-75.

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

10 lat Rycerzy Kolumba w Miliczu

2024-05-01 15:08

ks. Łukasz Romańczuk

Od lewej: Robert Zasieczny i Krzysztof Zub

Od lewej: Robert Zasieczny i Krzysztof Zub

W dniu odpustu w kaplicy św. Józefa Robotnika w Godnowej swoje dziesięciolecie założenia świętowali Rycerze Kolumba z rady lokalnej nr 15947. Uroczystej Eucharystii przewodniczył ks. Zbigniew Słobodecki, proboszcz parafii św. Andrzeja Boboli w Miliczu i kapelan milickich Rycerzy Kolumba.

10-lecie założenia Rady Lokalnej był okazją do dziękczynienia i modlitwy za tych, co odeszli już do wieczności. W wygłoszonej homilii ks. Marcin Wachowiak, wikariusz parafii św. Michała Archanioła zwrócił uwagę na fakt, że Bóg potrafi zaskakiwać, zachęcając do zastanowienia się do swojej reakcji na takie zaskoczenia Pana Boga. Rozwijając ten temat ks. Marcin ukazał dwie perspektywy. - Pierwsza dotyczy mieszkańców Nazaretu, którzy znali Jezusa. Orientowali się kim On jest, skąd pochodzi, gdzie mieszka. Wiedzieli wszystko o Nim. Na pewno słyszeli o tym, co Jezus zdziałał poprzez nauczanie, czynienie cudów. A gdy Jezus do nich przyszedł, zaczęli w Niego powątpiewać. Zatem to jest ta pierwsza reakcja na działanie Jezusa - powątpiewanie - zaznaczył ks. Wachowiak, wskazując na drugą perspektywę poprzez postawę św. Józefa. - Był to człowiek pracowity, posłuszny, pokornym, przyjmował wolę Bożą. Święty Józef to człowiek, który realizował plan zbawienia w swoim życiu - mówił kapłan, zachęcając wiernych do refleksji nad realizowaną przez nich perspektywą poznania Jezusa. Czy jest to perspektywa mieszkańców Nazaretu czy św. Józefa.

CZYTAJ DALEJ

Madonno z Puszczy, módl się za nami...

2024-05-01 20:29

[ TEMATY ]

Rozważania majowe

Wołam Twoje Imię, Matko…

Karol Porwich/Niedziela

Początki kultu Madonny z Puszczy sięgają przełomu XVII i XVIII w. Wiadomo, że w pierwszej połowie XVII stulecia w świątyni znajdowało się 18 wotów oraz 6 nici korali.

Rozważanie 2

CZYTAJ DALEJ

W trosce o Ojczyznę - wdowy konsekrowane na Jasnej Górze

2024-05-02 10:49

[ TEMATY ]

Jasna Góra

wdowy konsekrowane

BP Jasnej Góry

Choć mają rodziny i normalne życie to ich zadaniem jest dawać świadectwo życia oddanego Bogu. Na Jasnej Górze trwa trzydniowe spotkanie wdów konsekrowanych. Swoją służbę realizują przede wszystkim modląc się za Ojczyznę i to ją zawierzają Królowej Polski.

- Chcemy przede wszystkim modlić się za naszą Ojczyznę, która jest w trudnej sytuacji. Bardzo bolejemy nad tym, że jest tyle zła w Polsce, że ludzie odchodzą od wiary, rodziny się rozpadają i są podejmowane ustawy przeciwko życiu. Jest to dla nas bardzo bolesne i przyjechałyśmy, żeby to Matce Bożej powierzyć - powiedziała Elżbieta Płodzień z diec. rzeszowskiej, koordynatorka stanu wdów konsekrowanych w Polsce.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję