Reklama

Nowenna przed dziesięcioleciem Kościoła legnickiego

Uroczystości IX rocznicy ustanowienia diecezji legnickiej

Niedziela legnicka 16/2001

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

24 marca br. w katedrze legnickiej pod przewodnictwem bp. legnickiego Tadeusza Rybaka została odprawiona uroczysta Msza św. dziękczynna z okazji ustanowienia diecezji legnickiej. Wzięli w niej udział zaproszeni goście, duchowieństwo diecezjalne i zakonne, licznie zgromadzeni wierni.

25 marca 1992 r. papież Jan Paweł II bullą Totus tuus Poloniae Populus dokonał bardzo ważnego i rzadkiego aktu w historii Kościoła, jakim było zreorganizowanie struktury kościelnej w Polsce. Jak wszyscy słyszeliśmy już niejeden raz, był to dzień powołania do istnienia diecezji legnickiej. Dlatego też każdego roku wspólnota Kościoła legnickiego wspomina to ważne wydarzenie, aby dziękować Bogu za łaskę powołania diecezji legnickiej. Zgromadzeni przed ołtarzem katedralnym zanoszą tego dnia modlitwy w intencjach Ojca Świętego, który ustanowił naszą diecezję; w intencjach pasterza diecezji, pierwszego biskupa legnickiego Tadeusza Rybaka; w intencjach wszystkich wspólnot parafialnych tworzących Kościół legnicki.

Uroczystość w katedrze zgromadziła wielu dostojnych gości. Obecny był metropolita wrocławski, kard. Henryk Gulbinowicz; oraz biskup wrocławsko-gdański Kościoła greckokatolickiego Włodzimierz Juszczak, który został poproszony o wygłoszenie homilii; bp zielonogórsko-gorzowski Adam Dyczkowski; bp Jan Tyrawa z Wrocławia; bp Stefan Regmunt z Legnicy; duchowieństwo diecezjalne i zakonne.

Witając wszystkich zgromadzonych w katedrze, Biskup Legnicki powiedział m.in.:

"W historycznej decyzji Jana Pawła II została dowartościowana wyznaczona na stolicę nowej diecezji Legnica, miasto mające bogatą historię sięgającą czasów Piastów; miasto, na którego przedpolach 760 lat temu książe Śląska, Krakowa i Polski, syn św. Jadwigi, Henryk Pobożny wraz z rycerstwem europejskim stanął w obronie chrześcijaństwa, co będziemy wspominać w tym roku podczas uroczystości 1 i 2 czerwca. Legnica to miasto, którego współczesne słuszne aspiracje wyrastają z historii jego dążeń w dziedzinie nauki i kultury, dążeń do utworzenia uniwersytetu, których początkiem była powstała tu jedna z pierwszych na Śląsku szkół utworzona w XIII w. przy kościele św. Piotra i Pawła; szkoła, która wykształciła wielu wspaniałych ludzi, a której nadał szczególnego blasku będący chlubą Legnicy wybitny uczony Witelon. Na dziele Perspectiva napisanym przez Witelona kształciło się wielu wybitnych ludzi Europy.(...)

Pragnę wyrazić radość, że na dzisiejszą uroczystość IX rocznicy (nowenny) istnienia diecezji zechciało przybyć tak wielu szanownych i drogich nam gości, by dzielić z nami radość, razem z nami dziękować Panu za Jego łaski i prosić o błogosławieństwo Boże, byśmy gorliwie służyli Panu Bogu; byśmy coraz lepiej służyli ludziom, zwłaszcza tym biednym duchowo i materialnie. Wiemy, że dzisiaj coraz więcej ludzi potrzebuje pomocy Kościoła.

Z uczuciami głębokiej czci witam naszego Najdostojniejszego Metropolitę Księdza Kardynała, z którym czujemy się związani szczególnie nie tylko przez więzi przynależności metropolitalnej, ale dlatego, że Eminencja włożył w tę dawną część archidiecezji wrocławskiej tak wiele arcypasterskiej troski i miłości; że tak wielu z nas zostało przez Księdza Kardynała obdarzonych w posłudze Kościołowi cennymi darami serca. Pragnę wyrazić Waszej Eminencji wdzięczność nie tylko za dzisiejszą obecność i za przyjęcie zaproszenia na 2 czerwca br., ale za wszystkie dowody życzliwości. Szczególnie pragnę podziękować za podjęte ostatnio ważne decyzje przez Senat Papieskiego Wydziału Teologicznego; decyzje dotyczące usprawnienia działalności afiliowanego do tegoż Wydziału, Wyższego Seminarium Duchownego (...).

Serdecznie witam wszystkich naszych przyjaciół z diecezji sąsiednich. Serdecznie pozdrawiam biskupa pomocniczego naszej diecezji Stefana Regmunta, ks. inf. Władysława Bochnaka - wikariusza generalnego, ks. Kanclerza, Legnicką Kapitułę Katedralną, pracowników Legnickiej Kurii Biskupiej, Wyższego Seminarium Duchownego, Księży Dziekanów. Wyrażam radość z obecności przedstawicieli tak bliskiego sercu i niezwykle zasłużonego duchowieństwa: księży, sióstr zakonnych i drogich alumnów. Całym sercem witam przedstawicieli Wrocławskiej Kapituły Metropolitalnej, Kapituły Zielonogórsko-Gorzowskiej. Przedstawicieli świata nauki i uczelni z Jego Magnificencją Księdzem Rektorem Papieskiego Wydziału Teologicznego i Księdzem Rektorem Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego we Wrocławiu; z Magnificencjami Panami Rektorami, delegacjami wyższych uczelni.

Szczególną radością i zaszczytem jest udział w dzisiejszej uroczystości prezesa Instytutu Pamięci Narodowej prof. Leona Kieresa z małżonką. Panie Prezesie, wiemy, jak ważne i zarazem trudne podjął Pan posłannictwo wobec narodu, wobec historii. Obiecujemy wspierać Pana modlitwą. Serdecznie witam szanownych parlamentarzystów; Marszałka Województwa, Wojewodę Dolnośląskiego i Prezydenta Legnicy, przedstawicieli Sejmiku Wojewódzkiego, Rady Miasta Legnicy i innych władz samorządowych, władz konserwatorskich, przedstawicieli sądownictwa, Wojska Polskiego, Policji, Straży Pożarnej. Witam Panów Prezesów KGHM, przedstawicieli " Solidarności", Związku Sybiraków, Rzemiosła i wszystkich reprezentantów wspólnot i organizacji religijnych, czy patriotycznych. Witam przedstawicieli kochanej młodzieży, wszystkich naszych przyjaciół i niosących nam pomoc nadprzyrodzoną i materialną. Pozdrawiam pracowników środków społecznego przekazu, w tym pracowników diecezjalnego Radia Plus Legnica i jego słuchaczy, zwłaszcza tych, którzy łączą się z nami w tej modlitwie poprzez fale radiowe.

Nasze modlitwy podczas tej Mszy św. zanosimy przez ręce Matki Boskiej Łaskawej w intencji całej naszej diecezji i wszystkich naszych przyjaciół duchownych i świeckich".

Po wysłuchaniu proklamowanej przez diakona Ewangelii homilię wygłosił bp Włodzimierz Juszczak. Zwrócił uwagę na dzieła, które w ciągu dziewięciu lat w diecezji legnickiej powstały. Wspomniał też na swoje związki z Kościołem legnickim. Dla diecezji wrocławsko-gdańskiej Kościoła grecko-katolickiego, którą reprezentuję, ten Kościół jest bliski, albowiem tutaj, w Legnicy, powstała jedna z pierwszych greckokatolickich parafii. Osobiście - jak wspomniał ksiądz Biskup Ordynariusz - jestem także związany z Legnicą, bo tutaj byłem chrzczony; tutaj przyjąłem sakrament kapłaństwa z rąk obecnego dzisiaj z nami Kardynała Henryka w czasie, gdy jeszcze nie mieliśmy własnej hierarchii.

Ale jesteśmy spokrewnieni także poprzez waszą bogatą historię i tę wybitną postać księcia Henryka Pobożnego. Tatarzy najpierw byli pod Kijowem, który zniszczyli w 1240 r. i stamtąd zawędrowali aż pod Legnicę, skąd zawrócili powstrzymani przez księcia Henryka Pobożnego. Poległy w walce książe Henryk Pobożny spoczął w obecnej naszej katedrze greckokatolickiej pw. św. Wincentego, której to świątyni był fundatorem. Tam spoczywały doczesnego jego szczątki aż do II wojny światowej. Nasza katedra, kościół św. Wincentego, dzięki życzliwości Księdza Kardynała jest pierwszym kościołem naszej diecezji, a więc również i przez tego księcia jesteśmy z wami związani bogatym dziedzictwem" .

Następnie kaznodzieja zwrócił uwagę na znaczenie Listu apostolskiego Ojca Świętego Jana Pawła II. Novo millennio ineunte, " który odnosi się do historii, ale przede wszystkim zwraca nasze oczy ku przyszłości. Studiując ten list, możemy znaleźć wiele wskazówek dla nas, jako wspólnoty kościelnej, oraz dla każdego z nas osobiście" - powiedział kaznodzieja. - Chcę zwrócić dzisiaj uwagę na kilka tylko aspektów, o których mówi Ojciec Święty na progu nowego tysiąclecia. A mówi Ojciec Święty, że właściwie nic nie zmieniło się w chrześcijaństwie; że nasze zadanie, jako chrześcijan, jest takie samo, jakie było u początków Kościoła: a więc chrześcijanin ma poznawać Chrystusa, ma miłować Chrystusa i ma naśladować Chrystusa. Są to trzy zadania, które stały przed nami i które stoją także w chwili obecnej: poznawać, miłować i naśladować. Ojciec Święty nie podaje żadnych programów duszpasterskich. Mówi, że każda diecezja, każdy Kościół lokalny, znając własne potrzeby, własną specyfikę, takie programy powinien tworzyć sam. Mają to być programy, które najbardziej odpowiadają jego własnym potrzebom. A więc inicjatywa dotycząca budowania współczesnej historii wspólnoty Kościoła diecezjalnego ma być tworzona pośród nas, w parafii, w rodzinie; ma być to inicjatywa, która wychodzi naprzeciw ludzkim potrzebom". Z kolei kaznodzieja omówił znaczenie świętości, modlitwy i Eucharystii w Novo millennio ineunte.

Na zakończenie Mszy św. bp legnicki Tadeusz Rybak poprosił o pasterskie słowo Księdza Kardynała Metropolitę Wrocławskiego. Odpowiadając na tę prośbę kard. Gulbinowicz powiedział m.in. Bardzo dziękujemy Waszej Ekscelencji za zapraszanie nas przez te 9 lat z takim świętym uporem do katedry legnickiej, aby dziękować Panu Bogu za powołanie przez Papieża Jana Pawła II, diecezji legnickiej. To piękny gest, dziękujemy za to, bo przecież św. Paweł Apostoł - tak wyliczyli bibliści - poza imieniem Jezusa Chrystusa, imieniem Boga Najwyższego, najczęściej zwracając się do pierwszych chrześcijan w swoich listach pisał: " wdzięcznymi bądźcie". I tak się zastanawiałem, po co nas męczy w czasie Wielkiego Postu Biskup Legnicki, gdy trzeba siedzieć w konfesjonale, zapraszając na uroczystości diecezjalne każdego roku. I dzisiaj znalazłem rozwiązanie w czasie tej Mszy św. To była nowenna przed dziesięcioleciem diecezji. Gratuluję, dobra myśl, piękna myśl, zrealizowana myśl. Dziękujemy także za zaproszenie na 1 i 2 czerwca. Ksiądz Biskup, jak zaprasza, to zawsze jakąś robotę zada. Otóż dlaczego za to dziękuję? Ponieważ będzie to znakomita okazja dla całego Dolnego Śląska, żeby przypomnieć, że my, którzy oczekujemy na wejście do Unii Europejskiej, już tak dawno temu za te narody na Zachodzie przelewaliśmy krew. Ginęli nasi ludzie tutaj, a oni na Zachodzie za nas nigdy nie umierali. Gdyby wtedy w 1241 r. syn św. Jadwigi nie zmobilizował swoich rycerzy i kwiatu rycerstwa europejskiego; gdyby oni wtedy swoją piersią nie powstrzymali nawały Mongołów; nie wiadomo, czy byłby Paryż ze swoją katedrą Notre Dame i wiele innych ośrodków kultury chrześcijańskiej na Zachodzie. Słyszeliśmy także z ust Waszej Ekscelencji, jak jest bogata swoją historią Legnica. Ja bym tylko jeszcze nawiązał do tego znanego uczonego, rektora szkoły św. Piotra i Pawła, do Witelona. To przecież on swoje dzieło Perspectiva wykładał na uniwersytetach zachodnich. Ten podręcznik obowiązywał do połowy XVIII w. Na podręczniku tego legniczanina kształcił się wielki Leonardo da Vinci i Mikołaj Kopernik. Gdyby nie praca Witelona, gdyby nie jego mądrość zapisana inkaustem i piórem gęsim na pergaminie, może by nie doszło nawet do tych wielkich odkryć, których dokonał Leonardo da Vinci, czy Mikołaj Kopernik. Dlatego też Panie Marszałku, dostojne władze miasta, nie idziemy na Zachód z pustymi rękoma. Idziemy bogaci tymi osiągnięciami, które historia nam zanotowała, a o których warto pamiętać. I dlatego myślę, że to spotkanie czerwcowe zgromadzi cały Dolny Śląsk, żeby dziękować Panu Bogu za odwagę syna św. Jadwigi, księcia Henryka Pobożnego. Myślę też, że dobrze byłoby, aby w tej katedrze przynajmniej zawisł obraz tego bohatera. Jak podają źródła historyczne Henrykowi obcięto głowę i nigdy jej nie znaleziono. To mieli do siebie Mongołowie, że niszczyli właśnie najcenniejszą część ludzkiego ciała, bo w głowie znajduje się umysł człowieka. Dzięki swojemu bohaterstwu ten młody książe był czczony jako błogosławiony. Warto, aby w diecezji legnickiej było właśnie przypomnienie tego, którego ongiś czczono z racji wielkich zasług, jakich dokonał broniąc całej Europy przed groźną nawałą Mongołów".

Na zakończenie Ksiądz Kardynał złożył życzenia wielkanocne duchowieństwu i wiernym diecezji legnickiej. Po przemówieniu Księdza Kardynała nastąpił moment wręczenia wiernym świeckim medalu "Zasłużony dla Diecezji Legnickiej". Specjalna komisja przeanalizowała prośby wielu duszpasterzy z terenu całej diecezji i postanowiła przyznać medal 25 osobom, które zapisały się w środowiskach parafialnych szczególnym świadectwem chrześcijańskiego życia oraz czują się głęboko współodpowiedzialne za życie wspólnoty Kościoła. Na zakończenie Mszy św. księża biskupi udzielili wszystkim zgromadzonym pasterskiego błogosławieństwa.

* * *

Od roku 1992, Biskup Legnicki powołał do istnienia 33 nowe parafie; w tym czasie zostało w Legnicy wyświęconych 120 nowych kapłanów; buduje się obecnie w całej diecezji 31 nowych świątyń parafialnych; w Wyższym Seminarium Duchownym w Legnicy drogą ku kapłaństwu kroczy 116 kleryków; przy Papieskim Wydziale Teologicznym filia w Legnicy wykształconych zostało około 100 świeckich magistrów teologii; w Centrum Formacji Charytatywnej w Legnicy co roku uczestniczy w różnych kursach i spotkaniach około 1200 osób; otworzony w Roku Jubileuszowym Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej - Stacja Opieki Centrum Pielęgniarstwa Rodzinnego Caritas Diecezji Legnickiej zatrudnia 46 pielęgniarek i w dwóch ośrodkach, tj. w Legnicy i Dobromierzu ogarnia swoją opieką pielęgniarską około 14000 pacjentów.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2001-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czy postępuję tak, jak postępowałby Chrystus?

2024-04-15 13:17

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii J 15, 1-8.

Środa, 1 maja. Dzień powszedni albo wspomnienie św. Józefa, rzemieślnika

CZYTAJ DALEJ

Dzieci przywitały obraz Matki Bożej w Praszce

2024-05-01 15:12

[ TEMATY ]

peregrynacja

Praszka

parafia Wniebowzięcia NMP

nawiedzenie Obrazu Matki Bożej

Karol Porwich / Niedziela

Matka Boża Jasnogórska na szlaku peregrynacji 30 kwietnia nawiedziła parafię Wniebowzięcia NMP w Praszce. Księża i wierni powitali obraz na rynku pod klasztorem sióstr Felicjanek.

Specjalny program, przygotowany przez dzieci z Niepublicznego Przedszkola prowadzonego przez Zgromadzenie Sióstr Felicjanek w Praszce, uświetnił przyjazd jasnogórskiej ikony. Po uroczystym powitaniu, w procesji, uczestnicy udali się do kościoła, gdzie Mszę św. koncelebrowaną odprawił bp Andrzej Przybylski. Biskup w rozmowie z Niedzielą podkreślił, że Maryja chce doglądać swoje dzieci.

CZYTAJ DALEJ

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych?

2024-05-02 07:20

[ TEMATY ]

wstrzemięźliwość

Adobe Stock

W związku z przypadającą w piątek, 3 maja, w Kościele katolickim uroczystością Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, głównej patronki kraju, katolików nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Mimo uroczystości wierni nie są zobowiązani do udziału we Mszy świętej.

Zgodnie z obowiązującymi w Kościele katolickim przepisami wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów należy zachowywać we wszystkie piątki całego roku, chyba że w danym dniu przypada uroczystość. Post ścisły obowiązuje w Środę Popielcową i w Wielki Piątek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję