Reklama

Z życia KSM Diecezji Toruńskiej

Obozy języków obcych - lato 2004

Niedziela toruńska 29/2004

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Z Katarzyną Właśniewską - prezes Zarządu KSM Diecezji Toruńskiej oraz Marcinem Szczęsnym - zastępcą Przewodniczącego Krajowej Rady KSM, prezesem Zarządu KSM Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej, rozmawia Małgorzata Rebain.

Małgorzata Rebain: - Jaka jest propozycja wypoczynku letniego dla dzieci i młodzieży?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Katarzyna Właśniewska: - Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży działające w naszym kraju w pierwszym rzędzie stawia sobie za cel kształtowanie młodego człowieka. W diecezji toruńskiej zarząd diecezjalny KSM-u również realizuje to zadanie.

- Szczególnie ciekawa jest propozycja na tegoroczne wakacje: uczestnictwo w obozach wypoczynkowych połączonych z nauką języka angielskiego. Skąd się wziął taki pomysł?

- KSM Diecezji Toruńskiej współpracuje z zarządem krajowym KSM-u. Na szczeblu ogólnopolskim KSM Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej zaproponowało, aby w naszym kraju na szeroką skalę wprowadzić działającą od wielu lat Szkołę Języków Obcych „eMKa”. Włączyliśmy się w to dzieło.

Reklama

- Proszę o przybliżenie działań Szkoły „eMKa”?

Marcin Szczęsny: - Wkręgach Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej wyrosła idea podnoszenia poziomu edukacyjnego młodzieży przez naukę języków obcych. W ten sposób zrodziła się koncepcja Szkoły Młodzieży Katolickiej, w skrócie zwanej „eMKa” (Młodzież Katolicka). Obecnie Szkoła ta ma już 10-letnią tradycję. Zajmujemy się nauką języka angielskiego i niemieckiego podczas kolonii i obozów letnich, łącząc naukę z wypoczynkiem, oraz w trakcie całorocznych kursów językowych. Od strony merytorycznej Szkołą kieruje dr Marek Kuczyński, wykładowca Uniwersytetu Zielonogórskiego oraz Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Sulechowie. Jest autorem wielu podręczników, w tym bestselleru do nauki języka angielskiego pt. Angielski dla twoich potrzeb, który rozszedł się w nakładzie ponad 100 tys. egzemplarzy. Jego program nauczania jest wpisany na listę MEN.

- Czym Szkoła „eMKa” różni się od innych szkół?

M. S.: - Jako Stowarzyszenie Katolickie pragniemy, aby formacja młodego człowieka nie była przypadkowa, ale opierała się na wartościach chrześcijańskich. Dlatego program nauczania i treści w nim zawarte oparte są na wartościach chrześcijańskich i dobrze pojętym humanizmie. Uczestnictwo w obozach Szkoły „eMKa” pozwala nie tylko podnieść umiejętności językowe, ale również wychowuje do odpowiedzialności i życia wartościami chrześcijańskimi. Program obozów jest tak ułożony, że oprócz zajęć dydaktycznych z języka obcego, jest cały szereg zajęć rekreacyjnych, tak dobranych, aby pozwalały uczestnikom kreatywnie spędzić czas.

- W jaki sposób będą przebiegać obozy w diecezji toruńskiej?

K. W.: - Zarząd Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Toruńskiej podjął się w tym roku organizowania letnich obozów językowych na terenie naszej diecezji. Na miejsce obozów wybraliśmy piękny zamek krzyżacki w miejscowości Zamek Bierzgłowski. Mieści się tam Diecezjalne Centrum Kultury Diecezji Toruńskiej. Jest to ośrodek o dużych walorach historycznych i turystycznych, gdyż zaraz obok zamku znajduje się park krajobrazowy. Dodatkową atrakcją jest możliwość jazdy konnej. W tym roku przygotowaliśmy dwa terminy obozów: 12-21 lipca i 16-25 sierpnia. Na każdym z tych terminów są dwa poziomy nauczania: dla początkujących, gdzie przewidujemy udział dzieci w wieku 10-14 lat, i drugi dla młodzieży powyżej 14. roku życia (średnio zaawansowany). Grupy językowe liczą ok. 20 osób. Uczestnicy będą codziennie przez 5 godzin uczyć się języka (konwersacje, spotkanie w grupach, ćwiczenia słuchowe i gramatyczne), zajęcia prowadzone będą przez profesjonalną kadrę. Pozostałą część dnia młodzież spędzi pod opieką wykwalifikowanych wychowawców, na zorganizowanych wycieczkach, jazdach konnych, zabawach dydaktycznych, spotkaniach z naukowcami, a nawet na balu zamkowym.

- Jaki jest koszt uczestnictwa w obozie?

K. W.: - Jako Stowarzyszenie nie prowadzące działalności dochodowej, staraliśmy się zminimalizować koszty uczestnictwa w obozach, które są dużo niższe od innych ofert obozów językowych. Pieniądze przeznaczane są na prowadzenie obozów i działań edukacyjnych Stowarzyszenia. Na obozy można uzyskać dofinansowanie z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Cena 10-dniowego pobytu wynosi 750 zł i obejmuje zakwaterowanie z wyżywieniem, kadrę pedagogiczną, materiały dydaktyczne, ubezpieczenie oraz atrakcje. Jako Stowarzyszenie Katolickie, aby promować edukację osób zaangażowanych w Kościele, proponujemy 15% zniżkę. Dotyczy ona dzieci, których rodzice są katechetami, oraz ministrantów, oazowiczów, członków wspólnot i organizacji katolickich, osób zaangażowanych czynnie w życie parafii.

- Gdzie można się zapisać?

K. W.: - Po akcji promocyjnej mamy wielu chętnych, dlatego obecnie uruchomiliśmy dodatkowe miejsca. Osoby zainteresowane zapraszamy do biura KSM, które mieści się na Rynku Staromiejskim 30/6 w Toruniu, a czynne jest od poniedziałku do piątku w godz. 10.00-16.00, tel. (0-56) 621-14-12. Zachęcamy również do odwiedzenia naszej strony internetowej www.torun.ksm.org.pl.

- Dziękuję serdecznie za rozmowę.

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Crepaldi: obecny kształt projektu europejskiego niezgodny z wizją katolicką

2024-04-30 14:29

[ TEMATY ]

Unia Europejska

projekt

pixabay.com

Zielony Ład, ataki na własność prywatną, aborcja jako jedna z zasad podstawowych, ingerencja w wewnętrzne sprawy państw członkowskich, dążenie do przyspieszenia procesu centralizacji - są niezgodne z wizją katolicką - twierdzi w wywiadzie dla portalu „La Nuova Bussola Quotidiana” abp Giampaolo Crepaldi. Emerytowany biskup Triestu, który przez długi czas kierował komisją Caritas in veritate CCEE (Rady Konferencji Episkopatów Europy), w latach 1994-2001 był podsekretarzem, zaś 2001-2009 sekretarzem Papieskiej Rady Iustitia et Pax zdecydowanie krytykuje obecny kształt projektu europejskiego. Przestrzega też przed przekształceniem się europejskiego „marzenia” w ideologiczny europeizm.

Odnosząc się do zbliżających się wyborów do Parlamentu Europejskiego abp Crepaldi podkreśla ich wyjątkową ważność. „Unia Europejska nie sprawdziła się w ostatnim czasie. Wiele osób wskazywało na poważne wady Europejskiego Zielonego Ładu, ale nie zostały wysłuchane. Polityka klimatyczna i transformacji energetycznej była centralistyczna, kosztowna, nieskuteczna i iluzoryczna, wywołując reakcje odrzucenia. Niedawne głosowanie Parlamentu Europejskiego w sprawie aborcji jako prawa człowieka podkreśliło przejęcie kontroli nad parlamentem przez destrukcyjną i beznadziejną ideologię. Wtrącanie się instytucji UE w wybory parlamentarne w Polsce i forsowanie decyzji przez rząd Węgier, narodu często traktowanego jako «obcy» dla Unii, to tylko niektóre aspekty sytuacji wyraźnego kryzysu. Dodajmy do tego znaczącą porażkę w polityce zagranicznej” - stwierdził emerytowany biskup Triestu.

CZYTAJ DALEJ

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i orędowniczka Bożego Miłosierdzia

2024-04-18 06:42

[ TEMATY ]

św. Faustyna Kowalska

Graziako

Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia – sanktuarium w Krakowie-Łagiewnikach

Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia –
sanktuarium w
Krakowie-Łagiewnikach

Jan Paweł II kanonizował siostrę Faustynę Kowalską 30 kwietnia 2000 roku.

Św. Faustyna urodziła się 25 sierpnia 1905 r. jako trzecie z dziesięciorga dzieci w ubogiej wiejskiej rodzinie. Rodzice Heleny, bo takie imię święta otrzymał na chrzcie, mieszkali we wsi Głogowiec. I z trudem utrzymywali rodzinę z 3 hektarów posiadanej ziemi. Dzieci musiały ciężko pracować, by pomóc w gospodarstwie. Dopiero w wieku 12 lat Helena poszła do szkoły, w której mogła, z powodu biedy, uczyć się tylko trzy lata. W wieku 16 lat rozpoczęła pracę w mieście jako służąca. Jak ważne było dla niej życie duchowe pokazuje fakt, że w umowie zastrzegła sobie prawo odprawiania dorocznych rekolekcji, codzienne uczestnictwo we Mszy św. oraz możliwość odwiedzania chorych i potrzebujących pomocy.

CZYTAJ DALEJ

10 lat Rycerzy Kolumba w Miliczu

2024-05-01 15:08

ks. Łukasz Romańczuk

Od lewej: Robert Zasieczny i Krzysztof Zub

Od lewej: Robert Zasieczny i Krzysztof Zub

W dniu odpustu w kaplicy św. Józefa Robotnika w Godnowej swoje dziesięciolecie założenia świętowali Rycerze Kolumba z rady lokalnej nr 15947. Uroczystej Eucharystii przewodniczył ks. Zbigniew Słobodecki, proboszcz parafii św. Andrzeja Boboli w Miliczu i kapelan milickich Rycerzy Kolumba.

10-lecie założenia Rady Lokalnej był okazją do dziękczynienia i modlitwy za tych, co odeszli już do wieczności. W wygłoszonej homilii ks. Marcin Wachowiak, wikariusz parafii św. Michała Archanioła zwrócił uwagę na fakt, że Bóg potrafi zaskakiwać, zachęcając do zastanowienia się do swojej reakcji na takie zaskoczenia Pana Boga. Rozwijając ten temat ks. Marcin ukazał dwie perspektywy. - Pierwsza dotyczy mieszkańców Nazaretu, którzy znali Jezusa. Orientowali się kim On jest, skąd pochodzi, gdzie mieszka. Wiedzieli wszystko o Nim. Na pewno słyszeli o tym, co Jezus zdziałał poprzez nauczanie, czynienie cudów. A gdy Jezus do nich przyszedł, zaczęli w Niego powątpiewać. Zatem to jest ta pierwsza reakcja na działanie Jezusa - powątpiewanie - zaznaczył ks. Wachowiak, wskazując na drugą perspektywę poprzez postawę św. Józefa. - Był to człowiek pracowity, posłuszny, pokornym, przyjmował wolę Bożą. Święty Józef to człowiek, który realizował plan zbawienia w swoim życiu - mówił kapłan, zachęcając wiernych do refleksji nad realizowaną przez nich perspektywą poznania Jezusa. Czy jest to perspektywa mieszkańców Nazaretu czy św. Józefa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję