Reklama

Kościół w dziejach Rzeszowa

Kościół na pobitnem

Niedziela rzeszowska 9/2005

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na terenie Pobitna, północno-wschodniej dzielnicy Rzeszowa, u zbiegu głównych ciągów komunikacyjnych - ul. Lwowskiej i al. Armii Krajowej, położony jest jeden z najmłodszych ośrodków duszpasterskich miasta - parafia pw. św. Józefa Sebastiana Pelczara. 8 września 1994 r. biskup rzeszowski Kazimierz Górny powołał do istnienia rektorat pw. bł. J. S. Pelczara, wyznaczając na rektora ks. Stanisława Wójcika. Decyzja ta zaowocowała najpierw pozyskaniem odpowiedniej działki pod obiekty parafialne, a następnie wzniesieniem tymczasowej kaplicy oraz jej poświęceniem. Przeprowadzone prace organizacyjne pozwoliły na erygowanie 20 sierpnia 1995 r. na tym terenie nowej parafii. Kaplica, oddana na potrzeby kultu i poświęcona 18 grudnia 1994 r. przez bp. Górnego, stała się dla niej świątynią parafialną.
Obiekt ten, zaadoptowany z elementów magazynu budowlanego, wznoszono od 19 października do 17 grudnia 1994 r.
Projekt jego adaptacji sporządził mgr inż. Andrzej Kraus, konstrukcję wzniosło Rzeszowskie Przedsiębiorstwo Budowlano-Montażowe, zaś wnętrze zostało wykonane przez wiernych. Całością prac kierował ks. St. Wójcik. W wyniku tych działań powstał obiekt o wymiarach 26,5 x 9,5 m. Jego zewnętrzne ściany pokryto blachą. Od strony wschodniej znajduje się wejście główne, zaś po zachodniej zlokalizowane jest prezbiterium. Wyposażenie prezbiterium składa się z drewnianego, ozdobnego ołtarza i takiej samej nastawy ołtarzowej, będących darem z Holandii, a przekazanych parafii przez Caritas Diecezji Rzeszowskiej; ubogacają je nadto trzy obrazy: św. Józefa Sebastiana Pelczara, Matki Bożej Częstochowskiej i Jezusa Miłosiernego. Warto dodać, iż ten ostatni jest szczególnym obrazem, nawiedził on bowiem w roku 2000, w Roku Wielkiego Jubileuszu, wszystkie parafie diecezji w ramach przeprowadzanej wówczas intronizacji obrazu Miłosierdzia Bożego.
Kaplica, mimo iż od chwili swego poświęcenia służy kultowi Bożemu i stanowi centrum religijne młodej parafii, ma charakter tymczasowy. Z tego też względu od samego początku przed proboszczem i wiernymi stała perspektywa budowy świątyni parafialnej oraz zaplecza duszpasterskiego, czyli domu parafialnego i plebanii. Najpierw architekt Tadeusz Karyś wraz z konstruktorem Adamem Grodnym opracowali projekt kościoła i zaplecza duszpasterskiego, później, 22 grudnia 1998 r. uzyskano pozwolenie na jego realizację, a wreszcie 24 kwietnia 1999 r. od plebanii rozpoczęto prace budowlane. Natomiast wznoszenie właściwego kościoła zainicjowano dopiero dwa lata później, wiosną 2001 r., po wybudowaniu plebanii w stanie surowym. W ciągu czterech lat prac przy kościele udało się osiągnąć niepełny stan surowy. Budowa prowadzona jest głównie dzięki zaangażowaniu wiernych z parafii. Nadzór oraz zasadniczą część prac wykonuje jednak specjalistyczna firma budowlana Rembud ze Strzyżowa. Kilku jej pracowników pełniło także obowiązki kierownika budowy. Byli to m.in.: Krzysztof Bober, Michał Wojtyna i Tadeusz Nieroda. Na całością inwestycji od samego początku czuwa proboszcz ks. St. Wójcik.
Wznoszony kościół jest nowoczesną, jednopoziomową budowlą, osadzoną na planie kwadratu o wymiarach 27,5 x 27,5 m. W najwyższym punkcie sięga ok. 32 m. Obok kościoła planowana jest jeszcze budowa wieży o wysokości ok. 50 m. Oś główną świątyni stanowi przekątna łącząca wierzchołki kwadratu. Od strony południowo-zachodniej zlokalizowane jest wejście główne, zaś od strony północno-wschodniej - prezbiterium. Nad wejściem znajduje się obszerny chór - balkon. Do kościoła niemal przylega, wkomponowany w jego bryłę, dom parafialny. Budowa kościoła prowadzona jest głównie dzięki dobrowolnym ofiarom parafian. Pewien udział w jej kosztach mają również okoliczne parafie.
Kościół pw. św. J. S. Pelczara dopiero jest w budowie, ale już dziś, patrząc na jego bryłę, można dostrzec jego oryginalność. Bez wątpienia wprowadzi on ciekawe urozmaicenie w sakralny pejzaż miasta. Dzięki swemu położeniu, na jednym z rzeszowskich wzgórz, oraz swej wysokości będzie kierował wzrok mieszkańców miasta ku niebu, wskazując im jednocześnie cel życia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Upamiętnienie Melchiora Teschnera

2024-04-28 20:58

[ TEMATY ]

koncert

Zielona Góra

Wschowa

Przyczyna Górna

Teschner

Krystyna Pruchniewska

koncert Cantus

koncert Cantus

Koncert odbył się w świątyni, w której przez ponad 20 lat pełnił posługę jako pastor Melchior Teschner, urodzony we Wschowie kompozytor i kaznodzieja.

Koncert poprzedziła wspólna modlitwa ekumeniczna. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Muzeum Ziemi Wschowskiej we współpracy z Parafią Rzymskokatolicką pw. św. Jadwigi Królowej. W kościele pw. św. Jerzego w Przyczynie Górnej należącym do parafii pw. św. Jadwigi Królowej we Wschowie można było wysłuchać utworów skomponowanych przez Melchiora Teschnera.

CZYTAJ DALEJ

Kościół czci patronkę Europy - św. Katarzynę ze Sieny

[ TEMATY ]

św. Katarzyna

pl.wikipedia.org

Kościół katolicki wspomina dziś św. Katarzynę ze Sieny (1347-80), mistyczkę i stygmatyczkę, doktora Kościoła i patronkę Europy. Choć była niepiśmienna, utrzymywała kontakty z najwybitniejszymi ludźmi swojej epoki. Przyczyniła się znacząco do odnowy moralnej XIV-wiecznej Europy i odbudowania autorytetu Kościoła.

Katarzyna Benincasa urodziła się w 1347 r. w Sienie jako najmłodsze, 24. dziecko w pobożnej, średnio zamożnej rodzinie farbiarza. Była ulubienicą rodziny, a równocześnie od najmłodszych lat prowadziła bardzo świątobliwe życie, pełne umartwień i wyrzeczeń. Gdy miała 12 lat doszło do ostrego konfliktu między Katarzyną a jej matką. Matka chciała ją dobrze wydać za mąż, podczas gdy Katarzyna marzyła o życiu zakonnym. Obcięła nawet włosy i próbowała założyć pustelnię we własnym domu. W efekcie popadła w niełaskę rodziny i odtąd była traktowana jak służąca. Do zakonu nie udało jej się wstąpić, ale mając 16 lat została tercjarką dominikańską przyjmując regułę tzw. Zakonu Pokutniczego. Wkrótce zasłynęła tam ze szczególnych umartwień, a zarazem radosnego usługiwania najuboższym i chorym. Wcześnie też zaczęła doznawać objawień i ekstaz, co zresztą, co zresztą sprawiło, że otoczenie patrzyło na nią podejrzliwie.
W 1367 r. w czasie nocnej modlitwy doznała mistycznych zaślubin z Chrystusem, a na jej palcu w niewyjaśniony sposób pojawiła się obrączka. Od tego czasu święta stała się wysłanniczką Chrystusa, w którego imieniu przemawiała i korespondowała z najwybitniejszymi osobistościami ówczesnej Europy, łącznie z najwyższymi przedstawicielami Kościoła - papieżami i biskupami.
W samej Sienie skupiła wokół siebie elitę miasta, dla wielu osób stała się mistrzynią życia duchowego. Spowodowało to jednak szereg podejrzeń i oskarżeń, oskarżono ją nawet o czary i konszachty z diabłem. Na podstawie tych oskarżeń w 1374 r. wytoczono jej proces. Po starannym zbadaniu sprawy sąd inkwizycyjny uwolnił Katarzynę od wszelkich podejrzeń.
Św. Katarzyna odznaczała się szczególnym nabożeństwem do Bożej Opatrzności i do Męki Chrystusa. 1 kwietnia 1375 r. otrzymała stygmaty - na jej ciele pojawiły się rany w tych miejscach, gdzie miał je ukrzyżowany Jezus.
Jednym z najboleśniejszych doświadczeń dla Katarzyny była awiniońska niewola papieży, dlatego też usilnie zabiegała o ich ostateczny powrót do Rzymu. W tej sprawie osobiście udała się do Awinionu. W znacznym stopniu to właśnie dzięki jej staraniom Następca św. Piotra powrócił do Stolicy Apostolskiej.
Kanonizacji wielkiej mistyczki dokonał w 1461 r. Pius II. Od 1866 r. jest drugą, obok św. Franciszka z Asyżu, patronką Włoch, a 4 października 1970 r. Paweł VI ogłosił ją, jako drugą kobietę (po św. Teresie z Avili) doktorem Kościoła. W dniu rozpoczęcia Synodu Biskupów Europy 1 października 1999 r. Jan Paweł II ogłosił ją wraz ze św. Brygidą Szwedzką i św. Edytą Stein współpatronkami Europy. Do tego czasu patronami byli tylko święci mężczyźni: św. Benedykt oraz święci Cyryl i Metody.
Papież Benedykt XVI 24 listopada 2010 r. poświęcił jej specjalną katechezę w ramach cyklu o wielkich kobietach w Kościele średniowiecznym. Podkreślił w niej m.in. iż św. Katarzyna ze Sieny, „w miarę jak rozpowszechniała się sława jej świętości, stała się główną postacią intensywnej działalności poradnictwa duchowego w odniesieniu do każdej kategorii osób: arystokracji i polityków, artystów i prostych ludzi, osób konsekrowanych, duchownych, łącznie z papieżem Grzegorzem IX, który w owym czasie rezydował w Awinionie i którego Katarzyna namawiała energicznie i skutecznie by powrócił do Rzymu”. „Dużo podróżowała – mówił papież - aby zachęcać do wewnętrznej reformy Kościoła i by krzewić pokój między państwami”, dlatego Jan Paweł II ogłosił ją współpatronką Europy.

CZYTAJ DALEJ

Papież do kanosjanów i gabrielistów: kapituła generalna to moment łaski

2024-04-29 20:12

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Franciszek przyjął na audiencji przedstawicieli dwóch zgromadzeń zakonnych kanosjanów i gabrielistów przy okazji przeżywanych przez nich kapituł generalnych. Jak podkreślił, spotkanie braci z całego zgromadzenia jest wydarzeniem synodalnym, fundamentalnym dla każdego zakonu, i stanowi moment łaski.

„Przeszłość, teraźniejszość i przyszłość spotykają się na kapitule przez wspominanie, ewaluację i pójście naprzód w rozwoju zgromadzenia” - mówił Franciszek. Wyjaśniał następnie, że harmonia między różnorodnością jest owocem Ducha Świętego, mistrza harmonii. „Jednolitość czy to w instytucie zakonnym, czy w diecezji, czy też w grupie świeckich zabija. Różnorodność w harmonii sprawia, że wzrastamy” - zaznaczył Ojciec Święty.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję