Reklama

Z wizytą w parafii

Wielka wiara i przywiązanie do Kościoła

Historia tej wspólnoty sięga XIV w. Zbudowany w 1485 r. kościół był miejscem chrztu m.in. św. Stanisława Kostki i kard. Aleksandra Kakowskiego. 8 października parafię pw. św. Wojciecha w Przasnyszu wizytował biskup płocki prof. Stanisław Wielgus.

Niedziela płocka 50/2005

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Parafia pw. św. Wojciecha w Przasnyszu

Patron parafii: św. Wojciech
Tytuł kościoła: kościół parafialny pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
Dekanat: przasnyski
Miejscowości: Przasnysz (część), Bartniki, Mchowo, Mchówko, Oględa, Wygoda, Zakocie
Kaplice: w szpitalu miejskim, w Domu Pomocy Społecznej
Proboszcz: ks. kan. Franciszek Różański
Wikariusze: ks. Krzysztof Kujawa, ks. Marek Grzeszczak, ks. Sławomir Trzaska
Inni kapłani zamieszkali na terenie parafii: ks. kan. Tadeusz Niestępski
Katecheci: ks. Rafał Gutkowski, Bogusław Brykała, Teresa Goliaszewska, Katarzyna Bochenek, Dagmara Ciesielska-Kiliś, Jadwiga Radomska, Anna Rekosz, Teresa Sielska
Organista: Andrzej Kalinowski
Zakrystian: Arkadiusz Jeznach
W parafii działają: rada gospodarcza, rada duszpasterska, Akcja Katolicka, Apostolat Maryjny, Stowarzyszenie Pomocy Osobom Uzależnionym i Ich Rodzinom „Filadelfia”, Koło Przyjaciół Radia Maryja, oaza rodzin, poradnictwo rodzinne, parafialne koło Caritas, koła Żywego Różańca, asysta procesyjna, Dzieci Maryi, scholka parafialna, chór parafialny, ministranci
Z parafią współpracują: Ochotnicza Straż Pożarna, władze miasta i powiatu, szkoły
Msze św. w niedziele:
w kościele parafialnym - 7.30, 9.00, 10.30, 12.00, 16.00, 18.00
w kaplicy DPS - 7.00
w szpitalu - 8.00

Historia i współczesność

Kilkuwiekową tradycję i współczesność przasnyskiej fary zaprezentował w wizytacyjnym sprawozdaniu jej proboszcz ks. kan. Franciszek Różański. W wystąpieniu przypomniał, że parafia liczy ponad 600 lat, kościół zaś zbudowany został pod koniec XV w. W ciągu dziejów świątynia kilka razy ulegała pożarom, w związku z czym jej wnętrze było wielokrotnie przebudowywane. W ciągu ostatnich 100 lat z parafii Przasnysz powstały 4 nowe wspólnoty. Dwie z nich (pw. św. Stanisława Kostki oraz pw. Chrystusa Zbawiciela) mają swą siedzibę w Przasnyszu, dwie pozostałe to parafie w Świętym Miejscu i Skierkowiźnie.
Obecnie, jak poinformował Ksiądz Kanonik, parafia liczy ok. 10 tys. wiernych. Swym terytorium obejmuje dużą część Przasnysza i kilka okolicznych wiosek. Pracuje w niej 5 kapłanów, którzy w każdą niedzielę celebrują 8 Mszy św., 6 z nich sprawowanych jest w kościele, jedna w szpitalu i jedna w Domu Pomocy Społecznej. Frekwencja na niedzielnej Eucharystii dochodzi do 50%; w ciągu roku udzielono 160 tys. Komunii św. „Mieszkają tu ludzie głębokiej wiary i wielkiego przywiązania do Kościoła i jego Pasterzy” - podkreślił ks. Różański.

Duszpasterstwo

Działalność duszpasterska jest od wielu lat siłą przasnyskiej fary. Wierni mają możliwość uczestniczenia m.in. w środowej Nowennie do Matki Bożej czy w coczwartkowych nabożeństwach ku czci św. Stanisława Kostki, wprowadzonych w 1967 r. przez Prymasa Tysiąclecia. W piątki odprawiana jest natomiast Koronka do Miłosierdzia Bożego. Pozostałe nabożeństwa okresowe to nabożeństwo fatimskie, majowe i czerwcowe, Różaniec (w październiku dwukrotnie każdego dnia), Droga Krzyżowa (trzykrotnie w każdy piątek Wielkiego Postu), oraz Godzina św., na którą składają się modlitwy za kapłanów i o powołania. Zapewne owocem tej modlitwy są nowi kapłani i klerycy: przez ostatnie 2 lata wspólnota świętowała prymicje, do kapłaństwa przygotowuje się w płockim Seminarium trzech kleryków.
Dwukrotnie w miesiącu odbywają się konferencje przed chrztem, w parafii jest także poświęcenie pól i pojazdów. Wierni chętnie uczestniczą w pielgrzymkach do pobliskich i odleglejszych sanktuariów.
Co roku w uroczystość Zwiastowania odbywa się akt duchowej adopcji dzieci poczętych, w którym uczestniczy ok. 100 osób.
Szczególnym wyzwaniem duszpasterskim był Wielki Jubileusz Chrześcijaństwa Roku 2000. Odbyły się wtedy tygodniowe misje parafialne, prowadzone przez Ojców Paulinów. W latach 2001-2002 miała miejsce peregrynacja obrazu Jezusa Miłosiernego w rodzinach. Jej owocem jest liczne uczestnictwo w nabożeństwach pierwszych piątków miesiąca. W Roku Różańca w każdą pierwszą sobotę miesiąca odmawiano 4 części, zaś koła Żywego Różańca dwukrotnie modliły się przez całą noc. Rok 2004, w którym przypadało 150-lecie dogmatu o Niepokalanym Poczęciu Maryi, parafia uczciła instalacją witrażu z wizerunkiem Matki Bożej Niepokalanie Poczętej. W Roku Eucharystii, podczas kolędy duszpasterze rozprowadzali specjalne pamiątki, natomiast w każdy pierwszy piątek miesiąca odbywało się całodzienne wystawienie i adoracja Najświętszego Sakramentu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Grupy parafialne

Cenną pomoc w pracy duszpasterzom stanowią grupy parafialne. Jedną z nich jest rada gospodarcza, której głównym zadaniem jest świadczenie pomocy Księdzu Proboszczowi w zarządzaniu majątkiem parafialnym. W przasnyskiej wspólnocie działa rada duszpasterska, która liczy 12 osób. Jej członkowie m.in. organizują w Wielkim Poście Drogę Krzyżową ulicami miasta.
Swoją działalnością na rzecz parafii pochwalili się również członkowie Akcji Katolickiej. Chociaż ubolewali nad apatią młodzieży, która niechętnie włącza się w działania parafialne, to jednak w miarę możliwości jej członkowie dzielą swój czas pomiędzy posiedzenia i organizowane w parafii akcje.
Od wielu lat prężnie w parafii działa Apostolat Maryjny. Członkowie apostolatu pogłębiają znajomość teologii maryjnej. Swoimi spostrzeżeniami dzielą się na spotkaniach. Prowadzą też „Jerycho Różańcowe”, podejmując modlitwy w różnych intencjach.
Od 10 lat w parafii działa koło Katolickiego Stowarzyszenia Pomocy Osobom Uzależnionym i Ich Rodzinom „Filadelfia”. Podstawą działalności koła jest modlitwa o trzeźwość. „Filadelfia” prowadzi także działalność terapeutyczną i charytatywną w odniesieniu do dzieci z rodzin uzależnionych. W IV sobotę miesiąca organizowane są spotkania trzeźwościowe.
Grono parafian skupia się także w Kole Przyjaciół Radia Maryja. Koło istnieje od roku i spotyka się na Eucharystii w ostatnią niedzielę miesiąca. Po Mszy św. członkowie koła uczestniczą w spotkaniu formacyjnym.
W parafii od 15 lat działa wspólnota Domowego Kościoła, do której należy 20 rodzin. Członkowie 5 kręgów spotykają się raz w miesiącu na modlitwie wspólnotowej. Oprócz comiesięcznych spotkań w kręgach gromadzą się w III piątki miesiąca na Mszy św. Członkowie wspólnoty prowadzą także spotkania dla narzeczonych i przygotowują okolicznościowe gazetki.
W posłudze duszpasterskiej wspomagają kapłanów katecheci. Ich działalność nie ogranicza się tylko do salek katechetycznych i świątyń. „Staramy się być również widoczni w mieście, gminie, powiecie, angażując się czynnie w życie społeczności” - mówił jeden z katechetów. Swoją fachową wiedzą i radą wspiera małżeństwa Poradnictwo Rodzinne. W parafii istnieje także 15 kół Żywego Różańca, a także ponadstuosobowa asysta procesyjna. Ogromny wkład pracy w niesienie pomocy potrzebującym ma parafialne koło Caritas.
Stowarzyszenie „Dzieci Maryi” istnieje od 13 lat. Do 28-osobowej grupy należą chłopcy i dziewczęta, którzy spotykają się w każdą sobotę miesiąca. Swoją działalność stowarzyszenie realizuje poprzez pogłębianie nabożeństwa do Maryi i szerzenie jej czci.
W upiększaniu Liturgii ma udział schola parafialna, do której należą 23 osoby, a także chór, który tworzy grupa 28 osób. Duszpasterzy w ich posługiwaniu wspomagają ministranci, którzy - jak się wyraził ich przedstawiciel - „zapatrzeni w św. Stanisława Kostkę uczą się właściwego postępowania na cotygodniowych zbiórkach ministranckich”. O posłudze na rzecz parafii opowiedziała również przedstawicielka starszego pokolenia, które najczęściej wypełnia nasze świątynie i nie rozstaje się z różańcem.

Reklama

Dokonania materialne

Ksiądz Kanonik przedstawił też Biskupowi Płockiemu prace materialne wykonane od momentu ostatniej wizytacji. Jednym z ważniejszych dzieł był remont zabytkowej dzwonnicy, w której dokonano też wymiany elektrycznego napędu dzwonów. Na kościele wymieniono wszystkie elementy tynku i fryzów gzymsowych, wewnątrz świątyni zaś zostało wstawionych 11 witraży figuralnych. Sprawiono nowe dębowe schody na chór, szafy na szaty liturgiczne, meble do kancelarii parafialnej. Wymieniono nagłośnienie oraz część instalacji elektrycznej z nową tablicą rozdzielczą, zakupiono także kilkanaście ornatów, szat i naczyń liturgicznych.
W kościele zostały zamontowane dwie marmurowe tablice: jedna poświęcona została kard. Aleksandrowi Kakowskiemu, na drugiej zaś znalazły się nazwiska przasnyskich proboszczów. Kościół zyskał zabezpieczenie alarmowe z monitoringiem, na plebanii dokonano natomiast wymiany okien na plastikowe. Budynek ten został też podłączony do miejskiej sieci kanalizacyjnej i grzewczej. W planach jest także wymiana okien w domu parafialnym.
Nowy wystrój zyskał też cmentarz, gdzie niemal wszystkie alejki wyłożono kostką polbrukową. Warto dodać, że kaplica szpitalna została wyposażona w nowy ołtarz i tabernakulum, ufundowane przez poprzedniego proboszcza ks. kan. Tadeusza Niestępskiego.

Przebieg wizytacji

Wizyta Pasterza diecezji w przasnyskiej farze rozpoczęła się od spotkania z mieszkańcami Domu Pomocy Społecznej prowadzonego przez siostry szarytki. Tuż przed południem odbyło się spotkanie z grupami w kościele parafialnym. Ksiądz Biskup wysłuchał sprawozdania przedstawicieli grup parafialnych. Kolejnym punktem programu była wizyta w szpitalu, gdzie Ksiądz Biskup spotkał się z chorymi oraz poświęcił nowy ołtarz i tabernakulum w szpitalnej kaplicy. Następnie Biskup Stanisław udał się wraz z kapłanami na cmentarz parafialny, by tam wraz z wiernymi modlić się w intencji zmarłych.
Zwieńczeniem całodniowej wizyty pasterskiej była Msza św. ingresowa. W homilii Biskup Płocki powiedział do bierzmowanych: „Pamiętajcie, że dorosłość, dojrzałość pociąga za sobą wielką odpowiedzialność. Dzisiaj, gdy otrzymacie dary Ducha Świętego, gdy stanie się to, co działo się w Wieczerniku w tym pamiętnym dniu, gdy Duch Święty zstąpił na Apostołów i Matkę Najświętszą - to dziś stanie się w waszych duszach. Przez ręce biskupa spłyną na was dary Ducha Świętego. (…) Przyjmijcie te dary z otwartym sercem i pomóżcie Duchowi Świętemu przemieniać wasze serca ku dobru, ku temu, co piękne, szlachetne”. Po homilii Biskup Stanisław udzielił sakramentu bierzmowania 130 gimnazjalistom.

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Mokrsko. Maryja przywitana wierszem

2024-04-25 15:27

[ TEMATY ]

peregrynacja

parafia św. Stanisława BM

Mokrsko

Maciej Orman/Niedziela

Kolejnym etapem peregrynacji kopii obrazu Matki Bożej Częstochowskiej była parafia św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Mokrsku.

W imieniu wspólnoty Maryję w kopii jasnogórskiego wizerunku powitał proboszcz ks. Zbigniew Bigaj. Duszpasterz jest poetą, wydał cztery tomiki ze swoimi utworami: „Po życia drogach”; „Aniele, przy mnie stój”; „Po drogach wspomnień” i „Mojej Mamie”. Do Matki Bożej zwrócił się słowami wiersza pt. „Mama”.

CZYTAJ DALEJ

Św. Marek, Ewangelista

[ TEMATY ]

św. Marek

Arkadiusz Bednarczyk

Św. Marek (A. Mirys, Tyczyn, XVIII wiek)

Św. Marek (A. Mirys, Tyczyn, XVIII wiek)
CZYTAJ DALEJ

Abp S. Budzik: dialog Kościołów Polski i Niemiec jest na najlepszej drodze

2024-04-25 16:33

[ TEMATY ]

Polska

Polska

Niemcy

abp Stanisław Budzik

Episkopat News

„Cieszymy się, że nasz dialog przebiegał w bardzo sympatycznej atmosferze, wzajemnym zrozumieniu i życzliwości. Mówiliśmy także o różnicach, które są między nami a także o niepokojach, które budzi droga synodalna” - podsumowuje abp Stanisław Budzik. W dniach 23-25 kwietnia br. odbyło się coroczne spotkanie grupy kontaktowej Episkopatów Polski i Niemiec. Gospodarzem spotkania był metropolita lubelski, przewodniczący Zespołu KEP ds. Kontaktów z Konferencją Episkopatu Niemiec.

W spotkaniu grupy kontaktowej wzięli udział: kard. Rainer Maria Woelki z Kolonii, bp Wolfgang Ipold z Görlitz oraz szef komisji Justitia et Pax dr Jörg Lüer; ze strony polskiej obecny był abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski i przewodniczący Zespołu ds. Kontaktów z Konferencją Episkopatu Niemiec, kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, bp Tadeusz Lityński, biskup zielonogórsko-gorzowski, ks. prałat Jarosław Mrówczyński, zastępca Sekretarza Generalnego Konferencji Episkopatu Polski oraz ks. prof. Grzegorz Chojnacki ze Szczecina. W spotkaniu nie mógł wziąć udziału współprzewodniczący grupy kontaktowej biskup Bertram Meier z Augsburga, a jego wystąpienie zostało odczytane podczas obrad.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję