Reklama

Jurajskie ciekawostki

Potrawka z niedźwiedzia jaskiniowego

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jura Krakowsko-Częstochowska jest doskonałym miejscem dla spragnionego przyrodniczych wrażeń turysty. Aby ułatwić dostęp do wielu ciekawych miejsc i pomóc w wyborze tych najbardziej atrakcyjnych, około 1950 r. wytyczono główny szlak turystyczny regionu - oznaczony kolorem czerwonym Szlak Orlich Gniazd. Swą nazwę wziął on od rozsianych wzdłuż niego zamków i warowni, często wyglądających jak wtulone w wapienne, strome skały orle gniazda. Pieczę nad utrzymaniem szlaku we właściwym stanie trzyma Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze, a jest czego doglądać ponieważ długość trasy od Krakowa do Częstochowy wynosi nieco ponad 160 km.
Przy planowaniu wycieczek w okolice Częstochowy warto wziąć pod uwagę ostatnie kilometry Szlaku Orlich Gniazd (jego początek liczony jest od Krakowa) i wybrać się do Olsztyna, ale nie, jak to zwykle się robi, wzdłuż drogi na Janów, Jędrzejów i Kielce, lecz właśnie idąc za czerwonymi oznakowaniami przez rezerwat Zielona Góra, Kusięta, Góry Towarne i wchodząc do Olsztyna od strony cmentarza ofiar II wojny światowej, będącego jednocześnie miejscem pamięci po rozstrzeliwanych tutaj przez Niemców mieszkańcach Częstochowy i okolic, oraz przechodząc obok zespołu zabytkowych stodół pochodzących z przełomu XIX i XX wieku.
Wędrówkę można zacząć już na Starym Rynku w Częstochowie, gdzie znajduje się koniec szlaku i po czerwonych oznaczeniach dotrzeć do celu, jednak warto skrócić nieco trasę i czas potrzebny na dotarcie do granic Częstochowy przeznaczyć na dokładniejsze zapoznanie się z atrakcjami przyrodniczymi napotykanymi po drodze. Najlepiej autobusami linii 11 lub 35 dojechać do ich ostatniego przystanku położonego obok koksowni Huty Częstochowa i stamtąd ruszyć na wschód, prosto na widniejący w oddali masyw Zielonej Góry, zwracając jednak baczną uwagę na to czy widzimy oznakowanie szlaku. Jest to szczególnie istotne przy zejściu z asfaltowej drogi na gruntową, ponieważ w tym miejscu łatwo jest szlak przeoczyć.
Przez dłuższy czas idzie się leśnymi ścieżkami, drogą dosyć krętą i bardzo często przecinającą się z innymi leśnymi duktami. Wydawać by się mogło, że przez las biegnie niezliczona ich liczba, jednak w miarę zbliżania się do Zielonej Góry las gęstnieje, staje się wyższy i ciemniejszy. Droga do tego rezerwatu jest właściwie miłym i spokojnym spacerem, nie nastręcza żadnych kłopotów, dopiero lekkie a później coraz mocniejsze wznoszenie się terenu jest znakiem, że oto mamy przed sobą pierwsze duże wzniesienie na naszej trasie.
Rezerwat Zielona Góra powstał w 1953 r. i obejmuje swoim zasięgiem prawie 20 ha. Wyższe partie góry zalesione są okazałymi bukami i dębami, niższe porasta las sosnowy. Jest to układ charakterystyczny dla całej Jury, wszędzie tam, gdzie wzniesienia porośnięte są lasem. Warto zatrzymać się dłuższą chwilę na szczycie. Znajduje się tam potężny masyw wapienny, z którego rozciąga się widok na pobliskie wzniesienia. Idąc szlakiem przechodzimy obok otworu pierwszej na naszej drodze jaskini - Jaskini w Zielonej Górze. Warto zajrzeć do środka, ponieważ zobaczyć w niej można piękne okazy stalagnatów, czyli słupów wapiennych utworzonych przez kapiącą ze stropu wodę. Wyglądają one jak kolumny podpierające strop jaskini. Droga prowadzi przez niewielką przełęcz, po czym prowadzi w dół aż do granicy lasu będącej jednocześnie granicą rezerwatu.
Zielona Góra leży na skraju Kusiąt - miejscowości położonej wzdłuż drogi na Olsztyn, przecinającej kilka wzgórz, szczególnym sentymentem darzonych przez rowerzystów ze względu na strome podjazdy. Jednak to nie z tego względu jest to miejscowość wyjątkowa. W pobliżu stacji kolejowej znajduje się małe jeziorko i podłużne zapadlisko. O wyjątkowości tych dwóch form terenu informuje nas strona internetowa gminy Olsztyn, na terenie której znajdują się Kusięta www.olsztyn.ug.gov.pl. Otóż mały, wydawałoby się, staw, jest unikatowym w skali kraju jeziorem krasowym powstałym w wyniku zapełnienia obniżenia terenu glinami nieprzepuszczającymi wód powierzchniowych do podziemnych pokładów wodonośnych. Kolejną ciekawostką jest znajdujący się kilkaset metrów dalej uwał. Jest to bardzo oryginalna forma terenu, powstała w miarę rozwoju podziemnych jaskiń, uzyskujących połączenie z powierzchnią dzięki lejom i studniom. Połączenie takich lejów tworzy wąwóz o stromych zboczach. W Kusiętach uwał powstał z 10 lejów krasowych, ma on szerokość od 10 do 50 metrów i ok. 300 metrów długości, jego głębokość dochodzi do 10 metrów. Obecność uwału jest dowodem na istnienie podziemnego, dużego systemu jaskiniowego. Podobne formy w Polsce można zobaczyć tylko na Wyżynie Lubelskiej.
Warto zboczyć nieco ze szlaku, aby zobaczyć te niespotykane nigdzie indziej na Jurze zjawiska.
Wracając na czerwony szlak trzeba uważać, aby nie stracić go z oczu, ponieważ tuż przed remizą strażacką skręca w prawo w gruntową drogę między zabudowania i po kilkuset metrach, mijając kilka niewysokich skał oraz przecinając pola uprawne doprowadza nas do lasu okalającego spore wzniesienia zakończone potężnymi i wysokimi wapiennymi blokami.
Są to Góry Towarne znane wszystkim okolicznym miłośnikom wspinaczki skałkowej i jaskiniowego pełzania w błocie. Na szczycie wyższej góry (Lisicy - 349 m n. p. m.) znajdują się wejścia do dwóch jaskiń - Towarnej i Dzwonnicy. Do pierwszej z nich prowadzi szerokie i wysokie wejście, zwiedzanie nie nastręcza większych trudności. Do Dzwonnicy można przedostać się z jaskini Towarnej szerokim na wyciągnięcie rąk i niskim na pół metra korytarzem, często bardzo mokrym i błotnistym. Nagrodą za trud przepełznięcia kilkumetrowego łącznika jest to, że w sąsiedniej jaskini można się wyprostować. Długość obu połączonych jaskiń wynosi ok. 170 metrów. W jaskini Towarnej znaleziono szczątki niedźwiedzi jaskiniowych i ślady pobytu ludzi z okresu paleolitu.
W Górach Towarnych znajduje się jeszcze jaskinia Cabanowa. Kręty, wąski korytarz prowadzi do obszernej komory. Długość to ok. 50 metrów.
Wschodnie stoki gór są łagodniejsze i można po nich dostać się na wyniosłe wapienne szczyty, skąd rozciąga się wspaniały widok na okolicę, od Zielonej Góry i Kusiąt po zamek olsztyński, Lipówki, Biakło i Sokole Góry.
Czerwonym szlakiem schodzimy w dół do drogi biegnącej z Kusiąt do Olsztyna. Tuż przed miasteczkiem, po lewej stronie znajduje się wejście na cmentarz i miejsce straceń, gdzie hitlerowcy w czasie II wojny światowej rozstrzeliwali Polaków. Obecnie miejsce to jest często odwiedzane, bardzo zadbane, znajduje się tam pomnik ku czci poległych i wielka tablica pamiątkowa.
Idąc dalej wchodzimy między zabudowania Olsztyna, mijamy zespół zabytkowych stodół usytuowanych w pobliżu cmentarza i dochodzimy do rynku. Całodzienną wędrówkę warto zakończyć wejściem na Górę Zamkową i z ruin zamku prześledzić trasę, jaką pokonaliśmy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2006-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rozmowa z Ojcem - #V niedziela wielkanocna

2024-04-27 10:33

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

Karol Porwich/Niedziela

Abp Wacław Depo

Abp Wacław Depo

Jak wygląda życie codzienne Kościoła, widziane z perspektywy metropolii, w której ważne miejsce ma Jasna Góra? Co w życiu człowieka wiary jest najważniejsze? Czy potrafimy zaufać Bogu i powierzyć Mu swoje życie? Na te i inne pytania w cyklicznej audycji "Rozmowy z Ojcem" odpowiada abp Wacław Depo.

CZYTAJ DALEJ

Bp Oder: Jan Paweł II powiedziałby dziś Polakom - "Trzymajcie się mocno Chrystusa!"

2024-04-27 20:22

[ TEMATY ]

św. Jan Paweł II

Ks. bp Sławomir Oder

Adam Bujak, Arturo Mari/Rok 2.Biały Kruk

- Jan Paweł II, gdyby żył i widział, co się dzieje dziś w Polsce, powiedziałby nam: "Trzymajcie się mocno Chrystusa!" - mówi w rozmowie z KAI bp Sławomir Oder, wcześniej postulator procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego Karola Wojtyły. Kapłan wyjaśnia, że współczesny Kościół i świat zawdzięcza papieżowi z Polski bardzo bogate dziedzictwo, którego centralnym elementem jest personalistyczne rozumienie tajemnicy człowieka, jego praw i niezbywalnej godności.

Marcin Przeciszewski, KAI: Mija 10-lat od kanonizacji Jana Pawła II. Jak z perspektywy tych lat patrzy Ksiądz Biskup na recepcję dziedzictwa św. Jana Pawła II? Co z tego dziedzictwa, z dzisiejszego punktu widzenia jest najważniejsze?

CZYTAJ DALEJ

10. rocznica kanonizacji dwóch Papieży – czcicieli Matki Bożej Jasnogórskiej

2024-04-27 15:16

[ TEMATY ]

Jasna Góra

rocznica

Adam Bujak, Arturo Mari/„Jan Paweł II. Dzień po dniu”/Biały Kruk

Eucharystię młodzieży świata na Jasnej Górze w 1991 r. poprzedziło nocne czuwanie modlitewne, podczas którego wniesiono znaki ŚDM: krzyż, ikonę Matki Bożej i księgę Ewangelii

Eucharystię młodzieży świata
na Jasnej Górze w 1991 r. poprzedziło
nocne czuwanie modlitewne, podczas
którego wniesiono znaki ŚDM: krzyż,
ikonę Matki Bożej i księgę Ewangelii

10. rocznica kanonizacji dwóch wielkich papieży XX wieku, która przypada 27 kwietnia, jest okazją do przypomnienia, że nie tylko św. Jan Paweł II był człowiekiem oddanym Matce Bożej Jasnogórskiej i pielgrzymował do częstochowskiego sanktuarium. Był nim również św. Jan XXIII.

Angelo Giuseppe Roncalli, późniejszy papież Jan XXIII, od młodości zaznajomiony z historią Polski, zwłaszcza poprzez lekturę „Trylogii”, upatrywał w Maryi Jasnogórskiej szczególną Orędowniczkę. Tutaj pielgrzymował w 1929 r. Piastując godność arcybiskupa Areopolii, wizytatora apostolskiego w Bułgarii ks. Roncalli 17 sierpnia 1929 r. przybył z pielgrzymką na Jasną Górę. Okazją było 25-lecie jego święceń kapłańskich. Późniejszy papież po odprawieniu Mszy św. przed Cudownym Obrazem zwiedził klasztor i sanktuarium, a w Bibliotece złożył wymowny wpis w Księdze Pamiątkowej: „Królowo Polski, mocą Twojej potęgi niech zapanuje pokój obfitości darów w wieżycach Twoich”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję