Reklama

Nabożeństwo ekumeniczne w katedrze legnickiej

Niedziela legnicka 5/2008

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W dniach od 18 do 26 stycznia obchodziliśmy kolejny Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. W tym roku przebiegał on pod hasłem: „Bez przystanku się módlcie”. Przez 7 dni w świątyniach chrześcijańskich rozważane było Słowo Boże, prowadzona była wspólna modlitwa, ale również odbywały się wykłady i koncerty. Wszystko po to, by szukać tego, co przybliża i łączy. W ramach modlitw o jedność chrześcijan 20 stycznia w legnickiej katedrze na wspólnym nabożeństwie ekumenicznym spotkali się ewangelicy, prawosławni, grekokatolicy i katolicy. Spotkaniu przewodniczył biskup legnicki Stefan Cichy. W słowie skierowanym do uczestników nabożeństwa powiedział m.in.: „Pragniemy nieustannie się modlić, aby jedność chrześcijan była bardziej doskonała i aby mieszkańcy całego świata mogli żyć w miłości i solidarności dla budowania lepszego świata na fundamencie, którym jest Boża miłość i szacunek wobec każdego człowieka. Tylko wtedy - mówił dalej bp Cichy - gdy będziemy rozpoznawać nasze grzechy i wzywać Bożego miłosierdzia, możemy naprawdę odnowić społeczeństwo i cały świat”.
Biskup Legnicki przytaczając słowa Jana Pawła II zachęcał, abyśmy nieustannie modlili się o jedność chrześcijan. „Byśmy nie zakończyli naszej modlitwy na udziale w tym nabożeństwie ekumenicznym. Ale by ta intencja była często obecna w naszych osobistych modlitwach, byśmy o tej intencji pamiętali w czasie modlitwy powszechnej w czasie każdej Mszy św., by to była intencja bliska naszemu sercu. Jedność chrześcijan to perspektywa otwarta. Mam się modlić nie tylko od czasu do czasu. Hasło tegoroczne przypomina - «nieustannie się módlcie». Oby ta modlitwa trwała zawsze w naszych kościołach w sposób doskonalszy”.
W ekumenicznym nabożeństwie udział wzięli: ks. Lubomir Worchacz z Kościoła prawosławnego, ks. Dariusz Madzia z Kościoła ewangelicko-augsburskiego i ks. Mirosław Drapała z parafii greckokatolickiej. Wspólne błogosławieństwo zakończyło niedzielne spotkanie.

Reklama

Ks. Lubomir Worchacz

z Kościoła prawosławnego
Myślę, że Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan i to niedzielne nabożeństwo są bardzo potrzebne, ponieważ pojęcie ekumenii - która związana jest z dialogiem teologicznym, przeważnie odbywa się gdzieś tam na szczytach, między osobami, które są delegowane z różnych Kościołów. Jednak tu, na gruncie parafialnym, międzyparafialnym, takie spotkania pomagają we wzajemnym poznawaniu się, po to, aby można było bardziej zrozumieć drugie wyznanie, jego historię, tradycję i doktrynę. Na wspólnym legnickim podłożu, jeżeli będziemy się spotykać i wspólnie się modlić chociaż raz w roku, to będziemy przełamywać bariery. I myślę, że to już jest sukces.

Ks. Dariusz Madzia

z Kościoła ewangelicko-augsburskiego
Wydaje mi się, że jeśli chodzi o ekumenizm, to realizujemy go jakby na dwóch poziomach. Pierwszy - wysoko kościelny - gdzie mają miejsce wszelkiego rodzaju spotkania robocze grup teologów, dogmatyków, biblistów. A z drugiej strony - tam, gdzie spotykamy się my, jako „szeregowi” wierni w naszym codziennym życiu i współdziałaniu. Bo tutaj jest przede wszystkim otwarta perspektywa do życia w miłości, w naśladowaniu Chrystusa, w tym byciu wobec siebie na co dzień. I pod tym względem mogę powiedzieć, że ta ekumenia jest realizowana w sposób praktyczny i tylko wypada się cieszyć, że rzeczywiście w tym względzie jako wyznawcy Chrystusa jesteśmy wierni jego wezwaniu: „Abyśmy byli jedno”. Bo ta jedność ujawnia się właśnie w tej miłości na co dzień.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2008-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kościół czci patronkę Europy - św. Katarzynę ze Sieny

[ TEMATY ]

św. Katarzyna

pl.wikipedia.org

Kościół katolicki wspomina dziś św. Katarzynę ze Sieny (1347-80), mistyczkę i stygmatyczkę, doktora Kościoła i patronkę Europy. Choć była niepiśmienna, utrzymywała kontakty z najwybitniejszymi ludźmi swojej epoki. Przyczyniła się znacząco do odnowy moralnej XIV-wiecznej Europy i odbudowania autorytetu Kościoła.

Katarzyna Benincasa urodziła się w 1347 r. w Sienie jako najmłodsze, 24. dziecko w pobożnej, średnio zamożnej rodzinie farbiarza. Była ulubienicą rodziny, a równocześnie od najmłodszych lat prowadziła bardzo świątobliwe życie, pełne umartwień i wyrzeczeń. Gdy miała 12 lat doszło do ostrego konfliktu między Katarzyną a jej matką. Matka chciała ją dobrze wydać za mąż, podczas gdy Katarzyna marzyła o życiu zakonnym. Obcięła nawet włosy i próbowała założyć pustelnię we własnym domu. W efekcie popadła w niełaskę rodziny i odtąd była traktowana jak służąca. Do zakonu nie udało jej się wstąpić, ale mając 16 lat została tercjarką dominikańską przyjmując regułę tzw. Zakonu Pokutniczego. Wkrótce zasłynęła tam ze szczególnych umartwień, a zarazem radosnego usługiwania najuboższym i chorym. Wcześnie też zaczęła doznawać objawień i ekstaz, co zresztą, co zresztą sprawiło, że otoczenie patrzyło na nią podejrzliwie.
W 1367 r. w czasie nocnej modlitwy doznała mistycznych zaślubin z Chrystusem, a na jej palcu w niewyjaśniony sposób pojawiła się obrączka. Od tego czasu święta stała się wysłanniczką Chrystusa, w którego imieniu przemawiała i korespondowała z najwybitniejszymi osobistościami ówczesnej Europy, łącznie z najwyższymi przedstawicielami Kościoła - papieżami i biskupami.
W samej Sienie skupiła wokół siebie elitę miasta, dla wielu osób stała się mistrzynią życia duchowego. Spowodowało to jednak szereg podejrzeń i oskarżeń, oskarżono ją nawet o czary i konszachty z diabłem. Na podstawie tych oskarżeń w 1374 r. wytoczono jej proces. Po starannym zbadaniu sprawy sąd inkwizycyjny uwolnił Katarzynę od wszelkich podejrzeń.
Św. Katarzyna odznaczała się szczególnym nabożeństwem do Bożej Opatrzności i do Męki Chrystusa. 1 kwietnia 1375 r. otrzymała stygmaty - na jej ciele pojawiły się rany w tych miejscach, gdzie miał je ukrzyżowany Jezus.
Jednym z najboleśniejszych doświadczeń dla Katarzyny była awiniońska niewola papieży, dlatego też usilnie zabiegała o ich ostateczny powrót do Rzymu. W tej sprawie osobiście udała się do Awinionu. W znacznym stopniu to właśnie dzięki jej staraniom Następca św. Piotra powrócił do Stolicy Apostolskiej.
Kanonizacji wielkiej mistyczki dokonał w 1461 r. Pius II. Od 1866 r. jest drugą, obok św. Franciszka z Asyżu, patronką Włoch, a 4 października 1970 r. Paweł VI ogłosił ją, jako drugą kobietę (po św. Teresie z Avili) doktorem Kościoła. W dniu rozpoczęcia Synodu Biskupów Europy 1 października 1999 r. Jan Paweł II ogłosił ją wraz ze św. Brygidą Szwedzką i św. Edytą Stein współpatronkami Europy. Do tego czasu patronami byli tylko święci mężczyźni: św. Benedykt oraz święci Cyryl i Metody.
Papież Benedykt XVI 24 listopada 2010 r. poświęcił jej specjalną katechezę w ramach cyklu o wielkich kobietach w Kościele średniowiecznym. Podkreślił w niej m.in. iż św. Katarzyna ze Sieny, „w miarę jak rozpowszechniała się sława jej świętości, stała się główną postacią intensywnej działalności poradnictwa duchowego w odniesieniu do każdej kategorii osób: arystokracji i polityków, artystów i prostych ludzi, osób konsekrowanych, duchownych, łącznie z papieżem Grzegorzem IX, który w owym czasie rezydował w Awinionie i którego Katarzyna namawiała energicznie i skutecznie by powrócił do Rzymu”. „Dużo podróżowała – mówił papież - aby zachęcać do wewnętrznej reformy Kościoła i by krzewić pokój między państwami”, dlatego Jan Paweł II ogłosił ją współpatronką Europy.

CZYTAJ DALEJ

Ks. dr hab. Sławomir Zych - zasłużony dla Powiatu Kolbuszowskiego

2024-04-28 22:10

Bartosz Walicki

Zasłużeni dla Powiatu Kolbuszowskiego

Zasłużeni dla Powiatu Kolbuszowskiego

Przyznaje się je osobom fizycznym lub prawnym, a także instytucjom państwowym, jednostkom samorządu terytorialnego oraz organizacjom społecznym i zawodowym, które poprzez swoją działalność zawodową i społeczną przyczyniły się do gospodarczego, kulturalnego i społecznego rozwoju powiatu kolbuszowskiego. Zaznaczyć należy, że wzór odznaki został zaopiniowany przez Komisję Heraldyczną działającą przy Ministrze Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz uzyskał zgodę Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Jednym z wyróżnionych odznaką został kapłan diecezji rzeszowskiej, ks. dr hab. Sławomir Zych, dyrektor Ośrodka Badań nad Polonią i Duszpasterstwem Polonijnym KUL. Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku przez Komisję Odznaki Honorowej Powiatu Kolbuszowskiego postanowienie o przyznaniu odznaki podjął w dniu 27 marca br. Zarząd Powiatu w Kolbuszowej. Razem z ks. S. Zychem uhonorowani zostali: Józef Kardyś, Zbigniew Chmielowiec, Władysław Ortyl, Maciej Szymański, Zbigniew Strzelczyk i Andrzej Jagodziński.

CZYTAJ DALEJ

W czasie Roku Świętego 2025 nie będzie specjalnego wystawienia Całunu Turyńskiego

W czasie Roku Świętego nie będzie specjalnego wystawienia Całunu Turyńskiego. Zorganizowane zostaną jednak przy nim specjalne czuwania przeznaczone dla młodzieży. Jubileuszową inicjatywę zapowiedział metropolita Turynu, abp Roberto Repole.

- Chcemy, aby odkrywanie na nowo Całunu, niemego świadka śmierci i zmartwychwstania Jezusa stało się dla młodzieży drogą do poznawania Kościoła i odnajdywania w nim swojego miejsca - powiedział abp Repole na konferencji prasowej prezentującej jubileuszowe wydarzenia. Hierarcha podkreślił, że archidiecezja zamierza w tym celu wykorzystać najnowsze środki przekazu, które są codziennością młodego pokolenia. Przy katedrze, w której przechowywany jest Całun Turyński powstanie ogromny namiot multimedialny przybliżający historię i przesłanie tej bezcennej relikwii napisanej ciałem Jezusa. W przygotowanie prezentacji bezpośrednio zaangażowana jest młodzież, związana m.in. z Fundacją bł. Carla Acutisa, który opatrznościowo potrafił wykorzystywać internet do ewangelizacji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję