Reklama

Sesja naukowa „Arcybiskup prof. dr hab. Kazimierz Majdański, obrońca życia i mąż stanu”

Dany tej ziemi, która została mu przeznaczona

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W dniu św. Kazimierza - 4 marca br. przywołano pamięć Honorowego Obywatela Szczecina abp. Kazimierza Majdańskiego, który otrzymał ten tytuł w 1996 r. jako pierwszy w III Rzeczypospolitej. Dzień obfitował w wydarzenia, które przybliżały dokonania i postać drugiego ordynariusza diecezji szczecińsko-kamieńskiej. Pełnił on pasterską posługę po bp. Jerzym Strobie przez 13 lat, od 1979 do 1992 r., do czasu ustanowienia metropolii szczecińsko-kamieńskiej. Powstały przed kilkoma miesiącami Krąg skupił osoby znające Księdza Arcybiskupa i z nim współpracujące. Postawiły one sobie za zadanie poddać analizie dokonania abp. Majdańskiego, upamiętnić dzieła jego życia oraz upowszechnić je w szerszych kręgach społeczeństwa. Krąg ukonstytuował się po rozmowach z abp. Andrzejem Dzięgą, metropolitą szczecińsko-kamieńskim. Do inicjatorów powołania Kręgu należą: pierwszy demokratycznie wybrany rektor Uniwersytetu Szczecińskiego prof. Tadeusz Wierzbicki oraz prof. Kazimierz Kozłowski. Redakcję „Kościoła nad Odrą i Bałtykiem” reprezentuje ks. prof. US dr hab. Grzegorz Wejman. Grono zaplanowało szereg działań, z których pierwszym była sesja naukowa zorganizowana 4 marca br.

Sesja naukowa

Sesja została zorganizowana w sali sesyjnej Rady Miasta Szczecina. Wzięli w niej udział naukowcy świeccy i duchowni z Wydziałów Humanistycznego i Teologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego. Z racji ograniczenia czasu ich wystąpień zmuszeni byli często jedynie skrótowo zasygnalizować problemy. Wiele poruszanych zagadnień wymaga bardziej szczegółowych badań. W tym duchu wypowiadał się też prof. Kazimierz Kozłowski, który przekonywał, że takie spotkania powinny znaleźć swoją kontynuację w podobnym terminie w kolejnych latach, a wówczas myśli i dzieła abp. Majdańskiego zostaną poddane dogłębnej analizie. Nie sposób w tej relacji z konferencji omówić bogactwa faktów z działalności abp. Majdańskiego, które przekazali prelegenci. Wszystkie znajdą rozwinięcie w tekstach przygotowywanej do druku publikacji, która wkrótce się ukaże. Przybyłych na konferencję uczestników i naukowców powitał przewodniczący Rady Miasta Szczecin dr Bazylii Baran, on też ją otworzył. Przemawiający na rozpoczęcie obrad abp Andrzej Dzięga wyraził swoją wdzięczność ludziom podejmującym refleksję nad świadectwem życia abp. K. Majdańskiego, chcącym je podtrzymywać, odczytującym na nowo tę postać i na nowo wprowadzającym ją w naszą codzienność. Zabierający po nim głos prezydent Szczecina Piotr Krzystek zauważył, że abp Majdański, uczestnik wydarzeń sierpniowych 1980 r., w latach 80. wspierał opozycję demokratyczną w mieście i mądrą radą kierował jej działania na właściwe tory. Jego też zasługą było zaproszenie Jana Pawła II do Szczecina 11 czerwca 1987 r., doprowadzenie do powstania seminarium duchownego kształcącego księży dla tej ziemi. Rektor US prof. zw. dr hab. Waldemar Tarczyński podkreślał zasługi w powstaniu i rozbudowie uniwersytetu oraz rozpoczęcie prac, które w dalszej perspektywie zaowocowały otwarciem Wydziału Teologicznego. Prof. Tadeusz Wierzbicki wspominał działania Arcybiskupa podjęte na różnych szczeblach władzy państwowej, by rozwiązać skrajną nędzę lokalową nowo otwartego uniwersytetu. Pozyskanie dużych kompleksów byłych koszar dało możliwość przyjęcia tysięcy nowych studentów.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Dla dobra rodziny i nauki

Po tych głosach wprowadzających rozpoczęła się pierwsza część referatowa. Zarówno tę, jak i następną część poprowadzili prof. US dr hab. Barbara Kromolicka i ks. prof. US dr hab. Zdzisław Kroplewski. Zarys biograficzny abp. Majdańskiego przedstawił ks. prof. US dr hab. Grzegorz Wejman. Ks. dr Krzysztof Wolski mówił o powołaniu Instytutu Świeckiego Życia Konsekrowanego Świętej Rodziny. Ks. prof. US dr hab. Andrzej Offmański przywołał słowa Jana Pawła II z 1987 r. z Jasnych Błoni, w których dziękował Pasterzowi diecezji za obronę życia i rodziny. Jego zasługą było stworzenie naukowych podstaw dla duszpasterstwa rodzin, opracowanie oryginalnego programu naukowo-dydaktycznego dla interdyscyplinarnego Instytutu Studiów nad Rodziną. Na forum Kościoła powszechnego przygotował Synod o Rodzinie w 1980 r. i został członkiem Prezydium Papieskiej Rady ds. Rodziny. Prof. dr hab. Danuta Koźmian, mówiąc o tworzenie wydawnictw katolickich na Pomorzu Zachodnim, sięgnęła do wieloletnich doświadczeń redakcyjnych abp. Majdańskiego, który wcześniej przez 18 lat wydawał zasłużony periodyk „Ateneum Kapłańskie”. Szczeciński Kościół lokalny ubogacił dwutygodnikiem katolickim „Kościół nad Odrą i Bałtykiem”, i powołał do życia Wydawnictwo „Ottonianum”.

Reklama

Działalność społeczno-religijna

W tej części tematycznej wystąpiło trzech prelegentów. Prof. dr hab. Kazimierz Kozłowski mówił o wielkich chrześcijańskich predyspozycjach Arcybiskupa do budowania pomostów między zwaśnionymi narodami, grupami etnicznymi i wyznaniowymi. Poruszył w tym kontekście jego relacje ze środowiskami żydowskim, niemieckimi, rosyjskimi. Najważniejszy był wkład Księdza Arcybiskupa w pojednanie polsko-niemieckie. Był w jego budowaniu bardzo konsekwentnym, a czynił to jako były więzień obozu w Dachau, jako ofiara eksperymentów pseudomedycznych, wyciągając przebaczającą rękę do swojego oprawcy. Ciekawe świadectwo złożył Przemysław Fenrych. Działalność społeczną abp. Majdańskiego obserwował jako zatrudniony w Kurii Biskupiej korespondent diecezjalny i redaktor pisma dla kapłanów „Prezbiterium”, działacz Szczecińskiego Klubu Katolików i NSZZ „Solidarność”. Jego zdaniem, Ksiądz Arcybiskup był ważnym punktem odniesienia dla strajkujących w 1980 r. Dzięki niemu działaniom antykomunistycznym nadawał wymiar chrześcijański. Wspominał jego opiekę nad internowanymi, Msze św. za Ojczyznę, tygodnie społeczne, otwartość na współpracę z katolikami świeckimi.
Zaakcentował jego dalekowzroczność, pokazując procesy demograficzne - wyludnianie się Ojczyzny i Europy, wówczas jeszcze dla wielu nieoczywiste. Ks. dr Robert Masalski omówił działania wzmacniające struktury administracyjne diecezji. Ksiądz Arcybiskup erygował siedemdziesiąt cztery parafie i jedenaście dekanatów, ustanowił dwa sanktuaria maryjne, Diecezjalny Dom Rekolekcyjny i Muzeum Diecezjalne. To umocnienie diecezji dało potem podstawę do utworzenia metropolii.

Reklama

Budowanie tożsamości

Trzecia część sesji miała formę dyskusyjnego panelu, który poprowadził ks. prof. Andrzej Offmański. W panelu przewidziano uczestnictwo ośmiu osób. Byli to ks. inf. dr Edmund Cybulski, prof. dr hab. Aleksander Walczak, prof. dr hab. Wenancjusz Domagała, prof. dr hab. Ireneusz Kojder, dr Bazylii Baran, senatorowie - dr Mieczysław Ustasiak i Edmund Bilicki. W odczytanej relacji bp. Stanisława Stefanka, bliskiego współpracownika Księdza Arcybiskupa, usłyszeliśmy o budowaniu tożsamości społeczeństwa zachodniopomorskiego na wartościach chrześcijańskich. Paneliści, reprezentujący różne profesje, złożyli osobiste świadectwa z kontaktów i współpracy ze zmarłym trzy lata temu Arcybiskupem.

Plac przykatedralny

Tego dnia upubliczniono uchwałę Rady Miasta Szczecin z 13 października 2008 r., którą plac przylegający od północy do katedry pw. św. Jakuba, ograniczony ulicami Grodzką, Staromiejską i św. Jakuba, otrzymał nazwę pl. Ks. abp. Kazimierza Majdańskiego. Poświęcenia miejskich tablic z nazwą placu dokonał abp Andrzej Dzięga, a odsłonili je prof. Tadeusz Wierzbicki i senator Edmund Bilicki.
Uroczystości zakończyła Msza św. w katedrze św. Jakuba. Abp Andrzej Dzięga dziękował Bogu za dar posługiwania abp. Kazimierza Majdańskiego i zawierzał jego wieczność Dobremu Bogu, prosząc, by za swoje prace i cierpienia miał wieczysty udział w radości nieba. Stwierdził, że ziemia zachodniopomorska „została mu przeznaczona. I wpisał w tę ziemię i w to miasto całego siebie” - jako wybitny kapłan, obrońca świętości życia i orędownik pokoju, myślący państwowotwórczo mąż stanu.

2010-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Katarzyna ze Sieny

Niedziela łowicka 41/2004

[ TEMATY ]

św. Katarzyna

Sailko / pl.wikipedia.org

Grób św. Katarzyny w rzymskiej bazylice Santa Maria Sopra Minerva, niedaleko Piazza Navona

Grób św. Katarzyny w rzymskiej bazylice Santa Maria Sopra Minerva, niedaleko Piazza Navona

25 marca 1347 r. Mona Lapa, energiczna żona farbiarza ze Sieny, urodziła swoje 23 i 24 dziecko, bliźniaczki Katarzynę i Joannę. Bł. Rajmund z Kapui napisał we wstępie do życiorysu Katarzyny: „Bo czyż serce może nie zamilknąć wobec tylu i tak przedziwnych darów Najwyższego, kiedy patrzy się na tę dziewczynę, tak kruchą, niedojrzałą wiekiem, plebejskiego pochodzenia...”.

Rezolutność i wdzięk małej Benincasy od początku budziły zachwyt wśród tych, z którymi się stykała. Matka z trudnością potrafiła utrzymać ją w domu. „Każdy z sąsiadów i krewnych chciał ją mieć u siebie, by słuchać jej rozumnych szczebiotów i cieszyć się jej dziecięcą wesołością”

CZYTAJ DALEJ

Francja: siedmiu biskupów pielgrzymuje w intencji powołań

2024-04-29 17:49

[ TEMATY ]

episkopat

Francja

Episkopat Flickr

Biskupi siedmiu francuskich diecezji należących do metropolii Reims rozpoczęli dziś pięciodniową pieszą pielgrzymkę w intencji powołań. Każdy z nich przemierzy terytorium własnej diecezji. W sobotę wszyscy spotkają się w Reims na metropolitalnym dniu powołań.

Biskupi wyszli z różnych miejsc. Abp Éric de Moulins-Beaufort, który jest metropolitą Reims a zarazem przewodniczącym Episkopatu Francji, rozpoczął pielgrzymowanie na granicy z Belgią. Po drodze zatrzyma się u klarysek i karmelitanek, a także w sanktuarium maryjnym w Neuvizy. Liczy, że na trasie pielgrzymki dołączą do niego wierni z poszczególnych parafii. W ten sposób pielgrzymka będzie też okazją dla biskupów, aby spotkać się z mieszkańcami ich diecezji - tłumaczy Bénédicte Cousin, rzecznik archidiecezji Reims. Jednakże głównym celem tej bezprecedensowej inicjatywy jest uwrażliwienie wszystkich wiernych na modlitwę o nowych kapłanów.

CZYTAJ DALEJ

Papież do kanosjanów i gabrielistów: kapituła generalna to moment łaski

2024-04-29 20:12

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Franciszek przyjął na audiencji przedstawicieli dwóch zgromadzeń zakonnych kanosjanów i gabrielistów przy okazji przeżywanych przez nich kapituł generalnych. Jak podkreślił, spotkanie braci z całego zgromadzenia jest wydarzeniem synodalnym, fundamentalnym dla każdego zakonu, i stanowi moment łaski.

„Przeszłość, teraźniejszość i przyszłość spotykają się na kapitule przez wspominanie, ewaluację i pójście naprzód w rozwoju zgromadzenia” - mówił Franciszek. Wyjaśniał następnie, że harmonia między różnorodnością jest owocem Ducha Świętego, mistrza harmonii. „Jednolitość czy to w instytucie zakonnym, czy w diecezji, czy też w grupie świeckich zabija. Różnorodność w harmonii sprawia, że wzrastamy” - zaznaczył Ojciec Święty.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję