Reklama

„Tylko pod tym Znakiem” - rolnicze zamyślenia w Pyrzycach

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Rolnik - gospodarz, w naszej narodowej kulturze ciągle jest chyba najbardziej wyrazistym symbolem bezpośredniej współpracy człowieka z Bogiem - dawcą życia. Na ziemiach nad Odrą i Bałtykiem to świadectwo gospodarskiej troski o polską ziemię od 65 lat ma jeszcze dodatkowy, historyczny i kulturowy wymiar. To świadectwo przypomina nam wszystkim, że wyjałowiona ziemia nie daje plonów, zaś pielęgnowana z miłością jest szczodrą karmicielką. Z wdzięcznością i szacunkiem wszyscy schylamy głowę przed tymi, którzy nie szczędząc trudu i cierpienia, użyźniali przez pokolenia polską ziemię. Z tą samą wdzięcznością zwracamy się do tych, którzy i dziś podejmują ciężki trud pracy a właściwie służby na rzecz ziemi”. Tak swoim słowem pasterskim metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga zapraszał wszystkich do uczestnictwa w XIV Ogólnopolskich Rekolekcjach Wielkopostnych dla Rolników i Mieszkańców Wsi, które odbyły się w dniach 18-20 marca w Pyrzycach.
Transmitowane przez Radio Maryja i Telewizję Trwam rekolekcje miały miejsce w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Bolesnej, a ich zakończenie w niedzielę w parafii pw. św. Ottona w Pyrzycach. Zorganizowane po raz czternasty stały się ważnym wydarzeniem dla archidiecezji, ale także wpisały się mocno w wielkopostną refleksję całego Kościoła nad istotnymi wartościami, którymi kierujemy się w życiu codziennym. Przyniosły one również umocnienie ducha dla mieszkańców zachodniopomorskiej wsi tak mocno doświadczonej zachodzącą pauperyzacją życia i zachowań szczególnie w kontekście upadku PGR-ów, o czym była mowa podczas spotkań rekolekcyjnych. Każda nauka rekolekcyjna była głęboko osadzona na fundamencie biblijnym, a jednocześnie w realistycznym odniesieniu do wielu skomplikowanych, codziennych problemów środowiska rolniczego. „Tylko pod tym Znakiem” - jak głosiło motto rekolekcji, czyli pod krzyżem można w pełni zrozumieć trud pracy rolnika i jego wspaniałą misję współpracy z Bogiem nad przetwarzaniem darów nieba i ziemi.
W ramach rekolekcji słuchacze Radia Maryja mieli także okazję do tego, by wysłuchać także „Rozmów niedokończonych” oraz młodzieżowego „Czasu wzrastania” poświęconych problematyce najpierw kondycji rodzin w środowiskach popegeerowskich oraz aktualnej sytuacji rolników indywidualnych na Pomorzu Zachodnim. W gronie ekspertów oraz duszpasterzy bezpośrednio zaangażowanych w pracę na tych terenach poruszono bardzo dużo aspektów dotykających wielowarstwowych strat w wymiarze zarówno egzystencji mieszkańców wsi, jak i degradacji postaw moralnych. Szukano - i jest to optymistyczny znak - konkretnych dróg do odbudowy podstaw życia społeczno-etycznego w środowiskach, które najbardziej ucierpiały wskutek transformacji ustrojowej. Przedstawiciele władz samorządowych, instytucji rolniczych, opieki socjalnej, środowisk kultury i nade wszystko duszpasterze wskazywali na wiele możliwych rozwiązań, które dzięki wzajemnej współpracy powinny przynieść widoczną, diametralną zmianę wizerunku życia tam, gdzie dawnych pracowników PGR-ów pozostawiono samych z ich podstawowymi problemami utrzymania rodziny i osobistego rozwoju. Była o tym mowa w czwartkowych „Rozmowach niedokończonych”, gdzie w studio zgromadzili się kapłani związani z tą problematyką, m.in.: ks. Piotr Twaróg, ks. Sławomir Kokorzycki, ks. Kazimierz Kotlarz TChr i niżej podpisany. Byli także obecni: radna Sejmiku Wojewódzkiego Halina Szymańska, dawny dyrektor ANR w Szczecinie Stanisław Stępień, burmistrz Pyrzyc Kazimierz Lipiński oraz dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej w Krzęcinie Piotra Drobotko. Natomiast w piątkowy wieczór, tuż po kolejnej nauce rekolekcyjnej, ulicami Pyrzyc przeszła pełna medytacyjnego skupienia Droga Krzyżowa, której rozważania koncentrowały się wokół tematów dotyczących znaczenia krzyża, cierpienia i wpisania tych wartości w kontekst ludzkiego życia. Tuż po tym głębokim przeżyciu ascetycznym w wieczornej audycji „Czasu wzrastania” młodzi ludzie z duszpasterstw ze Szczecina oraz Pyrzyc, pod przewodem ks. Zbigniewa Reguckiego TChr oraz ks. Zbigniewa Wcisło TChr, skoncentrowali się nad wzorcem św. Józefa - patrona tego dnia - w życiu młodych ludzi wkraczających szczególnie w etap budowania fundamentów zdrowej rodziny.
W sobotnie południe w Urzędzie Miejskim w Pyrzycach odbyła się niezmiernie ważna debata nt. „Rolnictwo Polski Zachodniej i Północnej - stan obecny i perspektywy”. W tym jakże cennym panelu dyskusyjnym, który integralnie wpisał się w całokształt rekolekcji uczestniczyli m.in.: abp Andrzej Dzięga, dr Piotr Telusiewicz z Katedry Prawa Rodzinnego i Praw Rodziny na Wydziale Prawa KUL, poseł i minister Krzysztof Jurgiel, zastępca przewodniczącego Sejmowej Komisji Polskiego Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Jarosław Rzepa, dyrektor Wydziału Rolnictwa i Ochrony Środowiska w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Zachodniopomorskiego, Andrzej Paczyński, zastępca dyrektora Oddziału Terenowego Agencji Nieruchomości Rolnych w Szczecinie, były poseł Leszek Dobrzyński, Tadeusz Szczygieł (Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny), Kazimierz Lipiński, burmistrz Pyrzyc, Michał Grabianka, dziennikarz Radia Maryja, inicjator debaty dla mieszkańców wsi, ks. Waldemar Gasztkowski, archidiecezjalny duszpasterz rolników, Edward Kosmala, przewodniczący Związku Zawodowego „Solidarność” Rolników Indywidualnych Pomorza Zachodniego, Edward Sadłowski, prezes Zachodniopomorskiej Izby Rolniczej. Abp Andrzej Dzięga wyraził radość z tego, podjęto szeroką dyskusję o polskim rolniku, o problemach wsi, o których usłyszy cały kraj oraz że rekolekcje odbywają się właśnie tu, na najbardziej żyznych ziemiach w regionie. Podczas spotkania dr Piotr Telusiewicz przedstawił teorię nt. rodzinnego gospodarstwa rolnego, następnie Tadeusz Szczygieł z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego zaprezentował wyniki badań pokazujące problematykę obszarów wiejskich i rolnictwa na przykładzie województwa zachodniopomorskiego. W podobnym gronie odbyła się również wieczorem debata na antenie Radia Maryja w kolejnych „Rozmowach niedokończonych” tym razem o problemach rolników indywidualnych. Docenić należy także całokształt oprawy liturgicznej, o którą zadbali: ks. Leszek Konieczny, ks. Tadeusz Zachara TChr, ks. dr Zbigniew Woźniak i ks. Piotr Twaróg. W trakcie czterech rekolekcyjnych dni wystąpiły: zespół młodzieżowy z parafii pw. św. Ottona z Pyrzyc, S. Anna Paluch, Chór „Sanctus” z Morynia, Zespół Pieśni i Tańca „Pyrzyce”, Chóry „Św. Cecylii” oraz „Laudate Dominum” ze Stargardu Szczecińskiego.
Ukoronowaniem czasu rekolekcji była niedzielna Eucharystia tym razem sprawowana w parafii Księży Chrystusowców pw. św. Ottona, transmitowana na cały świat przez Telewizję Trwam. Ksiądz Arcybiskup w końcowym słowie Bożym skoncentrował się na znaczeniu krzyża powieszonego w sali sejmowej, a w tym kontekście na rozważaniu prawdy o służbie i docenieniu pracy każdego człowieka, a zwłaszcza rolnika. Apel o dowartościowanie mozolnej pracy na roli bardzo mocnym głosem rozległ się w całej Polsce.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2010-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dziś 1 maja, wspomnienie św. Józefa, robotnika

[ TEMATY ]

św. Józef

Ks. Waldemar Wesołowski/Niedziela

Obraz św. Józefa, patrona parafii

Obraz św. Józefa, patrona parafii

1 maja Kościół katolicki obchodzi wspomnienie św. Józefa, robotnika. Do kalendarza liturgicznego weszło ono w 1955 roku. Św. Józef jest patronem licznych stowarzyszeń i zgromadzeń zakonnych noszących jego imię. Jest także patronem cieśli, stolarzy, rzemieślników, kołodziei, inżynierów, grabarzy, wychowawców, podróżujących, wypędzonych, bezdomnych, umierających i dobrej śmierci.

1 maja 1955 roku zwracając się do Katolickiego Stowarzyszenia Robotników Włoskich papież Pius XII proklamował ten dzień świętem Józefa rzemieślnika, nadając w ten sposób religijne znaczenie świeckiemu, obchodzonemu na całym świecie od 1892 r., świętu pracy. W tym dniu Kościół pragnie zwrócić uwagę na pracę w aspekcie wartości chrześcijańskich.

CZYTAJ DALEJ

Bolesna Królowa Polski. 174. rocznica objawień Matki Bożej Licheńskiej

2024-04-30 20:50

[ TEMATY ]

Licheń

Sanktuarium M.B. w Licheniu

Mijały niespokojne lata. Nadszedł rok 1850. W pobliżu obrazu zawieszonego na sośnie zwykł wypasać powierzone sobie stado pasterz Mikołaj Sikatka. Temu właśnie człowiekowi objawiła się trzykrotnie Matka Boża ze znanego mu grąblińskiego wizerunku.

MARYJA I PASTERZ MIKOŁAJ

<...> Mijały niespokojne lata. Nadszedł rok 1850. W pobliżu obrazu zawieszonego na sośnie zwykł wypasać powierzone sobie stado pasterz Mikołaj Sikatka. Znający go osobiście literat Julian Wieniawski tak pisał o nim: „Był to człowiek wielkiej zacności i dziwnej u chłopów słodyczy. Bieluchny jak gołąb, pamiętał dawne przedrewolucyjne czasy. Pamiętał parę generacji dziedziców i rodowody niemal wszystkich chłopskich rodzin we wsi. Żył pobożnie i przykładnie, od karczmy stronił, w plotki się nie bawił, przeciwnie – siał dookoła siebie zgodę, spokój i miłość bliźniego”.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent Duda w Poznaniu: jesteśmy częścią Europy nie od 20 lat, ale od ponad tysiąca

2024-05-01 18:26

[ TEMATY ]

Andrzej Duda

PAP/Jakub Kaczmarczyk

Od chrztu Polski rzeczywiście jesteśmy częścią Europy, nie od 20 lat, od ponad tysiąca lat, od 966 roku. To jest nasza wielka tradycja, to jest tradycja, na której zbudowane zostało polskie państwo, nasza państwowość - mówił w Poznaniu prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, który odwiedził katedrę i kościół NMP in Summo, zbudowany w miejscu grodu Mieszka I i pierwszej na ziemiach polskich chrześcijańskiej kaplicy.

Wizyta prezydenta 1 maja miała miejsce w 20. rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Andrzej Duda w przemówieniu przed katedrą poznańską podkreślił, że znajduje się w miejscu szczególnym, które jest kolebką naszej państwowości.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję