Reklama

Wiadomości z Watykanu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ojciec Święty na wakacjach

Jan Paweł II spędza tegoroczne wakacje w Dolinie Aosty, w nowym domu, zbudowanym specjalnie dla niego w miejscowości Les Combes w gminie Introd. Ojciec Święty będzie odpoczywał we włoskich Alpach prawdopodobnie od 10 do 22 lipca. W Les Combes znajduje się muzeum zawierające dokumentację papieskich wakacji w Dolinie Aosty.

Jan Paweł II do Polaków

"Serdecznie witam pielgrzymów z Polski, którzy przybyli do Rzymu z okazji pielgrzymki narodowej" - powiedział Jan Paweł II podczas audiencji generalnej 5 lipca br.
Ojciec Święty pozdrowił obecnych biskupów, przedstawicieli władz "Solidarności", grupy parafialne i młodzieżowe z całej Polski, Chór Uniwersytecki ze Szczecina, ruchy katolickie, w tym oazę z Białorusi i Niemiec oraz Zespoły Pieśni i Tańca "Śląsk" i "Mazowsze". Słowa pozdrowień Jan Paweł II skierował do przedstawicieli Stowarzyszeń Gmin i Powiatów. "Życzę Wam, ażeby Wasza praca przyczyniała się do pomnażania dobra wspólnego - powiatów, gmin i całego społeczeństwa, które reprezentujecie. Niech Bóg wszystkim błogosławi". Pielgrzymi obecni na Placu św. Piotra odpowiedzieli Ojcu Świętemu wspólnym śpiewem.
Streszczając swoją katechezę, Ojciec Święty przypomniał rodakom znaczenie pielgrzymowania. "Każdy pielgrzymujący, udając się w drogę, mówi: ´Idę szukać Boga´. Życie nasze jest szlakiem pielgrzymim w poszukiwaniu Boga. Nie tylko człowiek szuka Boga, ale również Bóg szuka człowieka. (...) Boga i człowieka łączy wzajemne poszukiwanie miłości. Odkąd istnieje człowiek, istnieje miłość Boża do niego. Przez całe życie Bóg daje znaki poszukującemu, ale nie zawsze człowiek je rozpoznaje. Skoro tylko je rozpozna, gotów jest przyjąć Bożą miłość" - stwierdził Jan Paweł II.
Na koniec audiencji Ojciec Święty zwrócił się do obecnych z pytaniem: "Czy czujecie wielki upał? Ratuje nas ten wietrzyk. Ten wietrzyk to prawie tak jak na Mazurach, na wodzie".

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Audiencja generalna
5 lipca 2000 r.

"Anioł Pański" z Papieżem

W przemówieniu przed modlitwą Anioł Pański w niedzielę 2 lipca br. Jan Paweł II wyraził ubolewanie z powodu przemocy i bezsensownego przelewania krwi w wielu regionach świata. Oto tekst nauczania papieskiego:
"W ubiegły piątek obchodziliśmy uroczystość Najświętszego Serca Jezusa, tego serca, które dwa tysiące lat temu zaczęło bić w łonie Przenajświętszej Maryi i które przyniosło na świat płomień miłości Bożej.
Serce Chrystusa zawiera przesłanie dla każdego człowieka, mówi także do świata dzisiejszego. W społeczeństwie, w którym w coraz szybszym rytmie rozwijają się informatyka i technika, gdzie jesteśmy zatopieni w świecie tysięcy sprzecznych często z sobą interesów, człowiek ryzykuje, że zagubi swe centrum - centrum samego siebie. Ukazując nam swe serce, Jezus przypomina przede wszystkim, że tam właśnie, we wnętrzu osoby, rozstrzyga się los każdego: śmierć lub życie w sensie ostatecznym. On sam daje nam życie w obfitości: życie, które pozwala naszym sercom, tak często zatwardziałym egoizmem, otwierać się na życie coraz bardziej wzniosłe.
Serce Chrystusa ukrzyżowanego i zmartwychwstałego jest niewyczerpanym źródłem łaski, z którego każdy człowiek może zaczerpnąć, a zwłaszcza w tym szczególnym Roku Wielkiego Jubileuszu - roku miłości, prawdy i miłosierdzia.
Krew Chrystusa nas odkupiła: oto jest prawda, którą w sposób szczególny wczoraj, na początku miesiąca lipca, poświęconego tradycyjnie krwi Chrystusa, ogłaszaliśmy z okazji Jubileuszu Unii Krwi Chrystusa (Unio Sanguis Christi).
Jak wiele krwi wylewa się niesprawiedliwie na świecie, jak wiele jest przemocy, jak wiele pogardy dla życia ludzkiego. Ta ludzkość, tak często raniona przez nienawiść i przemoc, odczuwa bardziej niż kiedykolwiek potrzebę skuteczności działania krwi Zbawiciela, krwi Chrystusa. W niej zawiera się wielka moc miłości Chrystusa, nadzieja, a także droga pojednania. Jednakże, aby zaczerpnąć z tego źródła, należy powrócić do krzyża Chrystusa, zwrócić wzrok ku Synowi Bożemu, ku Jego przebitemu sercu, ku krwi, która została wylana.
Pod krzyżem stała Maryja, współuczestniczka cierpienia Syna. Ona ofiaruje serce matczyne jako ucieczkę dla każdego, kto poszukuje przebaczenia, nadziei i pokoju, tak jak przypomniało nam o tym święto Przenajświętszego Serca Pana Jezusa. Maryja patrzyła na krew Jezusa ukrzyżowanego. Jej powierzamy także krew ofiar przemocy, aby z niej, tak jak z krwi Chrystusa przelanej na krzyżu, wytryskało zbawienie".

Reklama

Apel o pokój na Molukach

Papież Jan Paweł II wyraził ubolewanie na wiadomość o śmierci 150 uchodźców, pasażerów zaginionego od 29 czerwca indonezyjskiego promu z chrześcijańskimi uchodźcami, uciekającymi z terenów starć religijnych na Molukach. Po modlitwie Anioł Pański 2 lipca na Placu św. Piotra Ojciec Święty powiedział, że z bólem wspomina te ofiary, modląc się do Pana, aby obdarzył je życiem wiecznym. "Modlę się też o pokój i bezpieczeństwo dla mieszkańców tych wysp tak bardzo umęczonych przemocą" - powiedział Jan Paweł II.
O zatonięciu jednostki poinformowało dziesięciu rozbitków wyłowionych z morza przez ratowników. Według nich, prom zaczął nabierać wody, po czym zatonął. Katastrofa wydarzyła się 29 czerwca i rozbitkowie utrzymywali się na powierzchni morza przez cztery dni i noce.

Administratura apostolska w Kosowie

30 czerwca br. Jan Paweł II ustanowił administraturę apostolską Prizrenu, obejmującą całe Kosowo na terenie Jugosławii. Powstała ona z podziału dotychczasowej diecezji Skopje-Prizren. Pierwszym rządcą nowej kościelnej jednostki terytorialnej mianował urzędującego tam już od 1996 r. bp Marko Sopiego, dotychczas biskupa pomocniczego diecezji Skopje-Prizren w Macedonii i Kosowie.
Ocenia się, że na terenie nowej administratury mieszka ok. 60 tys. katolików, w większości pochodzenia albańskiego, ale są tam także Chorwaci, Słoweńcy, Macedończycy i inni.
Papież ustanawia administraturę apostolską, gdy z jakichś powodów (najczęściej politycznych bądź ze względu na stosunkowo niewielką liczbę katolików) nie może tam utworzyć diecezji. Na czele takiej jednostki terytorialnej stoi zwykle biskup, ale może to być także prezbiter. Obecnie na świecie istnieje 15 administratur (łącznie z najnowszą), z tego 11 na terenie b. ZSRR, z których sześcioma kierują biskupi i księża polscy lub polskiego pochodzenia.

Reklama

Orędzie do więźniów i pracowników więziennictwa

Jan Paweł II wystosował bezprecedensowe orędzie do osób pozbawionych wolności, pracowników wymiaru sprawiedliwości i rządzących. Tekst orędzia przesłano za pośrednictwem nuncjatur apostolskich władzom krajów utrzymujących stosunki dyplomatyczne ze Stolicą Świętą. W kalendarium Roku Świętego 9 lipca przypada Jubileusz Więźniów.
Jan Paweł II zaapelował szczególnie do pracowników wymiaru sprawiedliwości i rządzących, aby obchodzili Jubileusz, "starając się o stworzenie nowych sposobów naprawy każdej sytuacji osobistej i społecznej, nawet pozornie beznadziejnej".
Papież jest przekonany, że "zaniechanie działań na rzecz poprawy sytuacji więźniów byłoby równoznaczne ze sprowadzeniem kary więzienia do zwykłej formy społecznego odwetu, budzącej w nich jedynie nienawiść". Co więcej, Jan Paweł II podziela pogląd, że "z reguły ta forma kary potrafi tylko w pewnym stopniu przeciwdziałać zjawisku przestępczości". Stąd postulat "przeprowadzenia odpowiednich reform instytucji prawnych", polegających m.in. na "usunięciu z prawodawstwa państw przepisów sprzecznych z zasadami godności i podstawowymi prawami człowieka, jak również utrudniających więźniom korzystanie z wolności religijnej" oraz na "zrewidowaniu regulaminów więziennych". Stąd też jednoznaczny apel do rządzących o "przyjrzenie się sprawiedliwości ludzkiej w świetle sprawiedliwości Bożej".
"Nie chodzi o to, by bez głębszego namysłu lub jedynie na pokaz podjąć decyzje o amnestii, które pozostaną gestem czysto formalnym, tak że później, po zakończeniu Jubileuszu, wszystko wróci do dawnego stanu. Należy natomiast podjąć takie inicjatywy, które mogą stać się podłożem prawdziwej odnowy w dziedzinie zarówno mentalności, jak i instytucji".
Dokument kończy się apelem o "okazanie łaski wszystkim więźniom". W dokumencie Papież nie wspomina o karze śmierci ani o więźniach sumienia.

Reklama

Delegacja Patriarchatu Ekumenicznego w Watykanie

Z okazji uroczystości Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Watykanie przebywała 3-osobowa delegacja Patriarchatu Ekumenicznego Konstantynopola pod przewodnictwem metropolity Heliopolis - Thiry Atanazego.
Dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej - Joaquin Navarro-Valls w specjalnym oświadczeniu z 30 czerwca poinformował, że delegacja, która przybyła do Rzymu 27 bm., przeprowadziła 28 czerwca rozmowy w Papieskiej Radzie Popierania Jedności Chrześcijan. Następnego dnia przedstawiciele patriarchy ekumenicznego spotkali się prywatnie z Janem Pawłem II, a przemówienia wygłosili metropolita Atanazy i Ojciec Święty. Gość z Konstantynopola przekazał Papieżowi orędzie od patriarchy ekumenicznego Bartłomieja I.
W czasie spotkania, w którym uczestniczyli ponadto wysokiej rangi przedstawiciele Papieskiej Rady Popierania Jedności Chrześcijan, mówiono też m.in. o konieczności ponownego otwarcia szkoły teologicznej Patriarchatu. Wydział Teologiczny w Chalki (na terenie Turcji) został zamknięty decyzją władz państwowych w 1971 r. "Ojciec Święty życzy, aby taka szkoła mogła zostać ponownie otwarta w klimacie wolności religijnej, właściwym każdemu krajowi demokratycznemu" - stwierdza oświadczenie Biura Prasowego.
29 czerwca po południu wysłannicy patriarchy ekumenicznego wzięli udział w liturgii pod przewodnictwem Ojca Świętego na Placu św. Piotra z okazji uroczystości Świętych Patronów Rzymu, Apostołów Piotra i Pawła.

Audiencja dla prezydenta Chorwacji

4 lipca br. Jan Paweł II przyjął na audiencji prywatnej prezydenta Chorwacji - Stipe Mesicia z żoną. Ta pierwsza wizyta nowego przywódcy Chorwacji w Watykanie trwała piętnaście minut.
Chorwacki prezydent podarował Ojcu Świętemu srebrną figurkę Chrystusa, a otrzymał w prezencie komplet jubileuszowych medali papieskich. Po audiencji prezydent Chorwacji powiedział dziennikarzom, że Papież wyraził nadzieję, iż wkrótce znowu się spotkają. Nie jest jednak jasne, czy szef państwa oficjalnie zaprosił Jana Pawła II do złożenia wizyty w Chorwacji. Papież odwiedził ten kraj dwukrotnie - w 1994 i 1999 r.

2000-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Edyta Stein doktorem Kościoła? Wniosek trafił do Papieża

2024-05-01 14:02

[ TEMATY ]

Edyta Stein

Towarzystwo im. Edyty Stein

Edyta Stein jako wykładowca, 1931 r.

Edyta Stein jako wykładowca, 1931 r.

Podjęto kolejne kroki w celu nadania św. Edycie Stein tytułu doktora Kościoła. Oficjalny wniosek w tej sprawie złożył Papieżowi generał karmelitów bosych o. Miguel Márquez Calle. Teraz Dykasteria Spraw Kanonizacyjnych będzie mogła zainicjować oficjalną procedurę.

O możliwości nadania Edycie Stein tego tytułu mówi się od kilku lat. W 2022 r. z okazji obchodów 80-lecia jej męczeńskiej śmierci o. Roberto Maria Pirastu, definitor generalny zakonu karmelitów ogłosił, że została powołana komisja naukowa, która opracowuje oficjalny wniosek w tej sprawie. Sugerowano wówczas, że św. Teresa Benedykta od Krzyża, bo tak brzmi jej zakonne imię, mogłaby uzyskać tytuł Doctor Veritatis - Doktora Prawdy, ponieważ w centrum jej dociekań zawsze stała prawda, którą po nawróceniu odkryła w osobie Jezusa Chrystusa. Jak informują włoscy karmelici, oficjalny wniosek o zaliczenie Edyty Stein w poczet doktorów Kościoła został przekazany Papieżowi 18 kwietnia na audiencji dla karmelitanek bosych.

CZYTAJ DALEJ

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

[ TEMATY ]

Nakazane święta kościelne

Karol Porwich/Niedziela

Publikujemy kalendarz uroczystości i świąt kościelnych w 2024 roku.

Wśród licznych świąt kościelnych można wyróżnić święta nakazane, czyli dni w które wierni zobowiązani są od uczestnictwa we Mszy świętej oraz do powstrzymywania się od prac niekoniecznych. Lista świąt nakazanych regulowana jest przez Kodeks Prawa Kanonicznego. Oprócz nich wierni zobowiązani są do uczestnictwa we Mszy w każdą niedzielę.

CZYTAJ DALEJ

Bp Milewski: kto trwa w Jezusie, ten przynosi owoce

2024-05-02 17:36

[ TEMATY ]

Płock

bp Mirosław Milewski

Karol Porwich/Niedziela

O tym, że źródłem życia i działania człowieka wierzącego od momentu chrztu św. jest „trwanie” w Jezusie, powiedział bp Mirosław Milewski w Królewie w diecezji płockiej. Przewodniczył Mszy św. w dniu odpustu parafialnego ku czci św. Zygmunta, Króla i Męczennika: - Król Zygmunt surowo odpokutował za swoje grzechy, dlatego został świętym - powiedział biskup pomocniczy.

Bp Mirosław Milewski w czasie Mszy św. w Królewie przywołał Ewangelię o winnym krzewie i latoroślach (J 15,1-8). Przekazał, że przypowieść ta opisuje istotę relacji między ludźmi a Jezusem. Jezus, to prawdziwy krzew winny, złączony z Kościołem. U źródła życia i działania wiernych od momentu chrztu św. jest „trwanie” w Jezusie. To warunek przynoszenia owocu - miłości.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję