Reklama

Przed XV Światowym Dniem Młodzieży

Oczekiwania Ojca Świętego

Niedziela Ogólnopolska 32/2000

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Spotkania Ojca Świętego Jana Pawła II z młodzieżą mają niepowtarzalny koloryt. Rozśpiewana i rozmodlona młodzież, pełna entuzjazmu, podejmuje dialog, do którego zaprasza Ojciec Święty. Tak jest zawsze w Rzymie. Tak było w Częstochowie, w Manili, w Paryżu. Tak będzie w Rzymie w dniach od 15 do 20 sierpnia 2000 r. To jubileuszowe spotkanie w ramach XV Światowego Dnia Młodzieży przyniesie błogosławione owoce wówczas, gdy młodzieńczemu entuzjazmowi będzie towarzyszyła decyzja spełnienia oczekiwań Ojca Świętego. Oczekiwania te zostały już wyrażone przez Jana Pawła II w Orędziu na XV Światowy Dzień Młodzieży. Ojciec Święty ukazuje młodzieży ważne zadania.

UWIELBIĆ PANA BOGA

1. Celebrować miłość Boga
"Pragnę z całego serca, aby (...) Jubileusz stał się sprzyjającą sposobnością do (...) uroczystej celebracji miłości Boga do rodzaju ludzkiego" (p. 4).
2. Złożyć hymn uwielbienia i wdzięczności
"Niech z całego Kościoła wzniesie się hymn uwielbienia i wdzięczności ku Ojcu, który w swej niezrównanej miłości dozwolił, byśmy byli w Chrystusie ´współobywatelami świętych i domownikami Boga´ (Ef 2, 19)" (p. 4).
3. Przyjąć postawę kontemplacji
"Młodzi przyjaciele, stając w obliczu tych wielkich tajemnic, uczcie się przyjmować postawę kontemplacji. Z zachwytem podziwiajcie Nowo Narodzonego, którego Maryja wydała na świat, owiniętego w pieluszki i położonego w żłobie: to sam Bóg, który przyszedł do nas. Patrzcie na Jezusa z Nazaretu, przez jednych przyjętego, a przez innych wyszydzonego, wzgardzonego i odrzuconego: to Zbawiciel wszystkich. Adorujcie Chrystusa, naszego Odkupiciela, który nas wybawia i wyzwala od grzechu i śmierci: to żywy Bóg, źródło Życia.
Kontemplujcie i rozważajcie tę prawdę! Bóg stworzył nas, byśmy mieli udział w Jego własnym życiu; powołuje nas, byśmy byli Jego dziećmi, żywymi członkami mistycznego Ciała Chrystusa, świetlanymi świątyniami Ducha miłości" (p. 3).
"Podobnie jak rzymski setnik, który patrząc na konanie Jezusa pojął, że był On Synem Bożym (por. Mk 15, 39), tak i my, widząc i kontemplując Ukrzyżowanego, możemy zrozumieć, kim naprawdę jest Bóg, który w Nim objawia miarę swej miłości do człowieka (por. Redemptor hominis, 9). Męka, czyli passio, wskazuje na miłość pełną ´pasji´, która oddaje samą siebie bezinteresownie: męka Chrystusa jest zwieńczeniem życia ´oddanego´ braciom, aby objawić serce Ojca" (p. 2).
"Młodzi wszystkich kontynentów (...). Bądźcie miłośnikami kontemplacji i modlitwy" (p. 3).

PRZYJĄĆ CHRYSTUSA

4. Otworzyć się dla Chrystusa
"Na progu nowego tysiąclecia z głębi serca kieruję do Was ponownie naglące wezwanie, byście otworzyli na oścież drzwi Chrystusowi - Słowu, które ´wszystkim (...), którzy Je przyjęli, dało moc, aby się stali dziećmi Bożymi´ (J 1, 12)" (p. 2).
5. Przyjąć Zbawiciela
"Przyjąć Chrystusa znaczy otrzymać od Ojca misję życia miłością do Niego i do braci, w poczuciu solidarności ze wszystkimi, bez żadnej różnicy; znaczy wierzyć, że w ludzkich dziejach, choć naznaczonych złem i cierpieniem, ostatnie słowo należy do życia i miłości, ponieważ Bóg zamieszkał wśród nas, abyśmy mogli zamieszkać w Nim" (p. 2).
6. Iść z krzyżem Chrystusa
"Piętnaście lat temu, na zakończenie Świętego Roku Odkupienia, powierzyłem Wam wielki drewniany krzyż, zachęcając Was, byście nieśli go przez świat jako znak miłości Pana Jezusa do ludzi i jako orędzie, że zbawienie i odkupienie jest tylko w Chrystusie, który umarł i zmartwychwstał. Od tamtego czasu, gdy podjęły go Wasze ofiarne ramiona i serca, odbywa on długą i nieprzerwaną pielgrzymkę przez kontynenty, ukazując, że krzyż idzie z młodymi, a młodzi idą z krzyżem.
Wokół ´krzyża Roku Świętego´ narodziła się i rozwinęła inicjatywa Światowych Dni Młodzieży. (...)
Przemierzywszy kontynenty, krzyż ten powraca teraz do Rzymu, niosąc ze sobą modlitwę i postanowienia milionów młodych, którzy dostrzegli w nim prosty i święty znak miłości Boga do ludzkości. Jak bowiem wiecie, właśnie Rzym będzie gościł Światowy Dzień Młodzieży Roku 2000, obchodzony w samym sercu Wielkiego Jubileuszu" (p. 1).

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

WYZNAĆ I PRZEKAZAĆ WIARĘ

7. Przyjąć skarb wiary
"Tajemnica wcielenia Syna Bożego oraz tajemnica dokonanego przezeń odkupienia wszystkich stworzeń to centralne orędzie naszej wiary. Kościół głosi je nieprzerwanie przez stulecia, krocząc ´pośród niezrozumienia i prześladowań świata oraz pociech Bożych´ (św. Augustyn, De Civ. Dei, 18, 51, 2; PL 41, 614) i powierza je wszystkim swoim dzieciom jako cenny skarb, którego należy strzec i którym trzeba się dzielić.
Także Wy, Droga Młodzieży, jesteście spadkobiercami i strażnikami tego dziedzictwa: ´Taka jest nasza wiara. Taka jest wiara Kościoła, której wyznawanie jest naszą chlubą w Chrystusie Jezusie, Panu naszym´ (Obrzęd bierzmowania). Będziemy ją głosić razem podczas najbliższego Światowego Dnia Młodzieży, w którym - jak mam nadzieję - weźmiecie bardzo liczny udział" (p. 4).
8. Ożywić wiarę
"Przygotujcie się do przekroczenia Drzwi Świętych ze świadomością, że przejść przez nie znaczy ożywić swą wiarę w Chrystusa, aby żyć nowym życiem, które On nam dał (por. Incarnationis mysterium, 8)" (p. 1).
9. Wyznać wiarę we wspólnocie Kościoła.
"W sierpniu (...) na oczach świata powtórzymy wyznanie wiary Apostoła Piotra: ´Panie, do kogóż pójdziemy? Ty masz słowa życia wiecznego´
(J 6, 68), bo ´Ty jesteś Mesjasz, Syn Boga żywego´ (Mt 16, 16)" (p. 4).
10. Ukochać Ewangelię
"Niech Ewangelia stanie się Waszym najcenniejszym skarbem: studiując wnikliwie słowo Boże i wielkodusznie je przyjmując, znajdziecie w nim pokarm i siły do codziennego życia, odkryjecie uzasadnienie dla nieustannego trudu budowania cywilizacji miłości" (p. 4).

Reklama

ODNOWA DUCHOWA. ŚWIĘTOŚĆ

11. Przemiana życia
"Pragnę z całego serca, aby (...) Jubileusz stał się sprzyjającą sposobnością do śmiałej odnowy duchowej..." (p. 4).
12. Postępować zgodnie z wyznawaną wiarą.
"(...) postępujcie zgodnie z wyznawaną wiarą i służcie ofiarnie braciom jako żywe członki Kościoła i budowniczowie pokoju" (p. 3).
13. Świętość
"Kontemplujcie i rozważajcie tę prawdę! Bóg stworzył nas, byśmy mieli udział w Jego własnym życiu; powołuje nas, byśmy byli Jego dziećmi, żywymi członkami mistycznego Ciała Chrystusa, świetlanymi świątyniami Ducha miłości. Wzywa nas, byśmy ´należeli´ do Niego: pragnie, aby wszyscy byli święci. Młodzi Przyjaciele, miejcie świętą ambicję być świętymi, tak jak On jest święty! (...) Młodzi wszystkich kontynentów, nie lękajcie się być świętymi nowego tysiąclecia!" (p. 3).
14. Przyjąć pomoc Chrystusa
"Zapytacie mnie: ale czy dziś można być świętym? Gdybyśmy mieli liczyć wyłącznie na ludzkie siły, cel ten rzeczywiście zdawałby się nieosiągalny. Znacie przecież dobrze swoje sukcesy i swoje porażki; wiecie, jak wielkie brzemiona ciążą na człowieku, jakie niebezpieczeństwa mu zagrażają i jakie są konsekwencje jego grzechów. Czasem można wręcz ulec zniechęceniu i dojść do wniosku, że nie da się niczego zmienić ani w świecie, ani w sobie samych.
Choć droga jest trudna, wszystko możemy w Tym, który jest naszym Odkupicielem. Nie zwracajcie się zatem do nikogo poza Jezusem. Nie szukajcie gdzie indziej tego, co tylko On może Wam dać, bo ´nie ma w żadnym innym zbawienia, gdyż nie dano ludziom pod niebem żadnego innego imienia, w którym moglibyśmy być zbawieni´ (Dz 4, 12). Z Chrystusem świętość - czyli cel, jaki Bóg wyznacza każdemu ochrzczonemu - staje się osiągalna. Liczcie na Niego: wierzcie w niezwyciężoną moc Ewangelii i z wiary uczyńcie fundament swojej nadziei. Jezus idzie z Wami, odnawia Wasze serca i pomnaża Wasze siły mocą Ducha Świętego" (p. 3).
15. Czerpać moc z sakramentów
"Aby zrealizować ten niełatwy program życiowy, wsłuchujcie się w słowo Boże i czerpcie siły z sakramentów, zwłaszcza z Eucharystii i z sakramentu pokuty. Chrystus chce, byście byli nieustraszonymi apostołami Jego Ewangelii i budowniczymi nowej ludzkości" (p. 3).

Reklama

BUDOWAĆ NOWY ŚWIAT

16. Zaangażować się w życie społeczne
"Czy możecie bowiem twierdzić, że wierzycie w Boga, który stał się człowiekiem, jeżeli nie występujecie przeciwko temu, co poniża człowieka i rodzinę? Jeśli wierzycie, że Chrystus objawił miłość Ojca do każdego stworzenia, musicie nie szczędząc sił włączać się w budowę nowego świata, opartego na mocy miłości i przebaczenia, na walce przeciw niesprawiedliwości i wszelkiej nędzy fizycznej, moralnej i duchowej, na podporządkowaniu polityki, gospodarki, kultury i techniki człowiekowi oraz jego integralnemu rozwojowi" (p. 3).

POD OPIEKĄ MATKI NAJŚWIĘTSZEJ

17. Najświętsza Maryja Panna wzorem i pomocą
"Niech Najświętsza Maryja Panna nauczy Was, Młodzi Przyjaciele, rozeznawać wolę Niebieskiego Ojca wobec Waszego życia. Niech Wam wyjedna moc i mądrość, byście umieli rozmawiać z Bogiem i mówić o Bogu. Niech Was przynagla swoim przykładem, byście w nowym tysiącleciu byli głosicielami nadziei, miłości i pokoju" (p. 5).
Światowe Dni Młodzieży są "swoistymi ´przystankami´ na Waszym szlaku młodych chrześcijan oraz nieustannym i naglącym wezwaniem, by budować życie na skale, którą jest Chrystus" (Jan Paweł II, Orędzie na XV ŚDM, p. 1). Aby to stało się rzeczywistością, młodzi ludzie potrzebują realnej pomocy rodziców, duszpasterzy, nauczycieli oraz instytucji społecznych i państwowych. Potrzebują, szczególnie w tych dniach, gorącej modlitwy całego Kościoła.

2000-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Krzysztof Włodarczyk: szatan atakuje dziś fundamenty – kapłaństwo i małżeństwo

2024-04-28 18:43

[ TEMATY ]

Bp Krzysztof Włodarczyk

Marcin Jarzembowski

Bp Krzysztof Włodarczyk

Bp Krzysztof Włodarczyk

- Szatan atakuje dziś fundamenty - kapłaństwo i małżeństwo. Bo wie, że jeżeli uda mu się zachwiać fundamentami społeczeństwa, to zachwieje całym narodem. My róbmy swoje i nie dajmy się ogłupić - mówił bp Krzysztof Włodarczyk.

Ordynariusz zainaugurował obchody roku jubileuszowego 100-lecia bydgoskiej parafii Matki Boskiej Nieustającej Pomocy na Szwederowie. - Została ona erygowana 1 maja 1924 r. przez kard. Edmunda Dalbora. Niektórzy powiedzą, był to piękny czas. Nie było telefonów komórkowych, telewizji, Internetu, żyło się spokojniej, romantycznie, piękna idylla. Czy na pewno? Nie do końca - mówił bp Włodarczyk, zachęcając, by wejść w głąb historii i zobaczyć, czym żyli przodkowie.

CZYTAJ DALEJ

W 10. rocznicę kanonizacji

2024-04-28 17:42

Biuro Prasowe AK

    – Kościół wynosząc go do grona świętych wskazał: módlcie się poprzez jego wstawiennictwo za świat o jego zbawienie, o pokój dla niego, o nadzieję – mówił abp Marek Jędraszewski w sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie w czasie Mszy św. sprawowanej w 10. rocznicę kanonizacji Ojca Świętego.

Na początku Mszy św. ks. Tomasz Szopa przypomniał, że dokładnie 10 lat temu papież Franciszek dokonał uroczystej kanonizacji Jana Pawła II. – W ten sposób Kościół uznał, wskazał, publicznie ogłosił, że Jan Paweł II jest świadkiem Jezusa Chrystusa – świadkiem, którego wstawiennictwa możemy przyzywać, przez wstawiennictwo którego możemy się modlić do Dobrego Ojca – mówił kustosz papieskiego sanktuarium w Krakowie. Witając abp. Marka Jędraszewskiego, podziękował mu za troskę o pamięć o Ojcu Świętym i krzewienie jego nauczania.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: ogłoszono program papieskiej wizyty w Weronie

2024-04-29 11:54

[ TEMATY ]

papież

papież Franciszek

Werona

PAP/EPA/ANDREA MEROLA

Nazajutrz po wizycie duszpasterskiej w Wenecji, Stolica Apostolska ogłosiła oficjalny program wizyty papieża w Weronie w dniu 18 maja.

Franciszek wyruszy helikopterem z Watykanu o godz. 6.30, by wylądować w Weronie o godz. 8.00.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję